Se afișează postările cu eticheta Dulciuri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Dulciuri. Afișați toate postările

marți, 15 ianuarie 2013

Desert rapid cu mere

Anul asta mi-am propus sa particip la toate Provacarile Dulce Romanie si sper sa pot sa-mi duc la bun sfarsit tot ce mi-am propus sa fac.
Si daca tot mi-am propus, am pus piciorul-n prag si m-am pregatit pentru provocarea Andrei de la Menta si rosmarin  care nu pot spune decat ca mi-a fost total in asentiment.
Unul dintre ingredientele ce trebuie folosite a fost marul, iar rugamintea Andrei era sa folosim produsele de la producatori locali.Nimic mai simplu, traiesc la tara (si asa de mult imi place) si multe produse le iau de la tarani.Pentru desertul asta mi-am avut mere frumoase, alese pe mustata de la taranul meu preferat in ale legumelor, de unde de fel iau broccoli proaspat, salata (normala, valeriana), rosii gustoase(vara) si cate si mai cate.

Duminica am avut un pranz in familie si aveam nevoie de un desert usor si rapid care sa ma faca sa nu stau mult pe langa cratite, asa ca am ales sa fac ceva cu mere.

Este un desert la pahar, rapid si usor.

Am folosit:

3 mere(mari)
250 gr iaurt grecesc
250 gr mascarpone
2 linguri zahar brun
1 lingura zahar vanilat(home made)
1 pastaie vanilie
unt(cat o nuca)
alune padure(tocate)
zeama de la 1 lime(sau lamaie)

Merele se spala si se curata(eu le-am lasat cu coaja ca-i tare sanatoasa), apoi se scoate casuta cu seminte.Se taie cubulete si se stropesc cu zeama de lamaie (eu lime) ca sa nu oxideze.

Intr-o cratita se pune untul sa se topeasca, apoi se adauga zaharul, se lasa putin sa se topeasca zaharul, dar mare grija sa nu se intareasca, dupa care adaugam merele .Se lasa cateva minute pe foc, nu foarte mult, ca sa nu se inmoaie.

Separat se amesteca iaurtul cu mascarpone-le, zaharul vanilat si miezul pastaii de vanilie.

Alunele de paduse se rumenesc usor.Daca nu aveti alune de padure puteti folosii si fulgi de migdale sau nuci prajite pentru a da o savoare desertului.

Desertul se poate monta in cuve, castronase sau pahare, eu le-am ales pe cele din urma.

Se pune intai un strat de de mere, apoi unul de iaurt si mascarpone, apoi iarasi mere, ultimul fiind de iaurt.La final eu am pus sucul lasat de mere si am ornat cu alune prajite usor caramelizate.
Deasemeni am mai avut si ceva ananas proaspat si am alternat stratul din mijloc cu mere si ananas.

Rezultatul a fost unul, yumiiii.


Ca o mica precizare, cine nu agreaza mascarpone , poate sa il inlocuiasca cu iaurtul si atunci iese chiar mai light desertul.
 
Combinatie intre merele calde, iarutul cu mascarpone mai rece este delicioasa si pentru ca papilele sa explodeze de placere am servit alaturi inghetata de vanilie.



miercuri, 9 ianuarie 2013

Bilute cu morcovi

Prima data cand am auzit de bilute cu morcovi am strambat din nas si sincer cred ca nici nu le-am gustat.Asta se intampa cu multi ani in urma la nunta mea.
Intre timp mi s-au mai schimbat gusturile si mi-am adus aminte de ele si i-am cerut nasei mele reteta.Deja le-am facut de 2 ori in decurs de 1 luna, e adevarat ca nu-s foarte dietetice din cauza de zahar,dar sunt super mega delicioase.

Si nu doar ca-s delicioase dar sunt asa de simplu de facut si din putine ingrediente.


morcovi
zahar
zeama lamaie
nuca de cocos

Morcovii si zaharul trebuie sa fie in cantitate egala,nu pot spune o anumita cantitate e in functie de cate vreti sa faceti.Reteta prevedea darea bilutelor prin zahar dar mie mi se pare ca ar fi prea dulci mai ales cand morcovii sunt soi mai dulce, asa ca eu am optat pentru nuca de cocos.

Morcovul se curata si se da prin razatoarea mica dupa care se adauga zaharul si se lasa pana isi lasa putin lichid.Se adauga zeama de la 1 lamaie sau jumatate de lamaie in functie de cantitatea folosita.
La 1 kg de zahar si morcov se poate adauga zeama de la 1 lamaie.
Dupa ce am adaugat zeama de lamaie se mai lasa putin, pret de 10 minute dupa care se pun pe foc la foc potrivit pana scade tot lichidul.

La final se da vasul de pe foc si se lasa sa se racoreasca, apoi se formeaza bilutele  umezind mereu palmele, dupa care se dau prin nuca de cocos.

Cel mai bine de servit este sa o faceti a doua zi cand se mai intaresc si dulceata mai dispare, iar senzatia este ca mancati jeleuri, nicidecum niste bilute facute din morcovi.


vineri, 4 ianuarie 2013

Praline cu visine

In primul rand inainte de a va povesti despre pralinute, vreau sa va urez La multi ani si un An Nou mult mai bun decat cel ce de putine zile s-a incheiat.Sa fie un an asa cum v-ati propus sa fie, relele sa se spele, lucrurile bune sa se-adune.

Si cum urarile au fost spuse sa va povestesc despre aceste pralinute care sunt divine.

Reteta am luat-o din carticica Chocolat  a lui Robert Linxe.V-am mai povestit ca nu-s o ciocolatoasa inraita,dar din cand in cand ma rasfat cu ciocolata cu procent mare de cacao.Am gasit in carticica retete minunate pe care sper sa apuc sa le fac una cate una.
Dar gata cu vorbaria ca va plictisesc ci am sa purced a va spune cum putem prepara minunatiile astea.

O mica paranteza inainte: daca va place ciocolata faceti din start cantitate intreaga ca e pacat, eu am facut jumatate ca nu mai aveam destula cioco neagra.Cantitatiile care am sa le scriu sunt pentru 45-50 de praline.

500 g cioco neagra( eu am folosit cu 81% cacao)
200 g frisca lichida
1 pastaie vanilie
35 g unt (moale)
100 ml Sherry
1 pahar visine

Visinile eu le-am avut din visinata(amestecate cu afine) si daca si voi aveti la fel e bine sa le scurgeti bine.

Ciocolata se rade(puteti sa o si rupeti bucati,dar se topeste mai greu).Smantana se pune intr-un vas pe foc impreuna cu pastaia de vanilie pe care ati taiat-o si scos miezul.Se lasa pe foc sa se incalzeasca,dar nu sa fiarba, dupa care se da de-o parte si se lasa 20 de secunde sa se "odihneasca" , se scoate pastaia de vanilie si se toarna frisca peste ciocolata rasa, amestecand continuu pana se topeste ciocolata.
Cand toata ciocolata s-a topit se adauga untul moale si  se mixeaza pana se incorporeaza untul dupa care se adauga Sherry si mixam iarasi pana devine o compozitie cremoasa.
Se poate da compozitia 4 ore la frigider si apoi se spritzuieste,dar puteti face si ca mine si se pune compozitia in forme de praline si apoi lasat la rece.

Eu am pus o parte din compozitie in forma,apoi am adaugat visina si am acoperit iarasi cu restul de compozitie pana am umplut forma.

Au fost foarte bune si am sa le refac curand

miercuri, 12 decembrie 2012

Biscuiti integrali ( de post)

Cautam zilele trecute o reteta de post de biscuiti si mi-a sarit pe retina retetuca asta la Andreea Beca si nu i-am rezistat.
Sunt  simplu de facut si sunt tare deliciosi si nu m-am limitat sa fac o portie,asa ca am dublat cantitatile din care mi-au iesit in jur de 50 de biscuiti.

Ce am folosit eu:

12 linguri faina integrala(de spelta)
8 linguri tarate
8 linguri fulgi ovaz
10 linguri sirop de agave
2 linguri seminte susan
2 linguri seminte de in
2 linguri seminte floarea soarelui
2 linguri ulei masline
1 varf lingurita sare
Cranberries
nuci

 
Mixam in blender nucile (eu am pus cam un pumn de nuci), jumatate din fulgii de ovaz si siropul de agave.Sirospul de agave eu l-am folosit pentru a inlocuii zaharul, voi puteti folosii zahar brun cum este in reteta Andreei. Se mixeaza toate pana devin ca o pasta , in cazul meu,sau ca o faina mai groaba daca folositi zahar.Eu am adaugat la final si semintele de in.
Se adauga si restul de fulgi de ovaz, seminele de susan si floarea soarelui, taratele si faina.
Am adaugat si apa calduta, cam 16 linguri, daca aluatul mai cere se mai adauga putin.Se framanta pana devine un aluat compact.
La final am adugat uleiul de masline si merisoarele tocate si am framantat iarasi.Am intins foaia, nici foarte subtire,nici foarte groasa
Am taiat biscuitii si i-am pus in tava tapetata cu hartie de copt si am dat la cuptorul preincalzit la 170 grade Celsius pentru 10-12 minute.
Nu-i lasati mai mult,caci riscati sa devina prea uscati.
Merg de minune langa ceai sau cafea.

marți, 13 noiembrie 2012

Tarta cu iaurt

Aduc in prim plan o tarta pe care o ador.In vara am vazut-o pe blogul Dianei  si m-a cucerit pe loc.Atunci neavand in casa  cantitatea necesara am facut jumatate de portie.Mare greseala, e atat de buna ca nu poti lucra cu jumatati de portii.
De Sfintii Mihail si Gavril am zis sa o fac si bine am facut ca sarbatoritului meu i-a placut tare mult.
Tarta asta este o combinatie de catifelat datorita iaurtului si crocant dat de foi.Un deliciu, ce sa mai lungim vorba.
Daca va place iaurtul ,incercati-o ca daca nu rau o sa va para :)

Portia normala care trebuie incercata contine:

1 pachet foi placinta phyllo(yufka)
600 g iaurt gras(grecesc)
4 oua
1 pastaie vanilie
coja rasa de la 1 lamaie
100 gr zahar
100 gr unt topit


Se separa ouale, galbenusurile se amesteca cu vanilia si coaja de lamaie
dupa care se adauga iaurtul
se incorporeaza, iar la final adauga albusurile batute spuma impreuna cu zaharul
Ne vom ajuta de o spatula , nu se mai mixeaza
Cat timp asamblam tarta incalzim cuptorul la 180 grade Celsius. Intr-o forma de tort cu diametru de 22(a mea a avut 26) punem hartie de copt(eu am pus doar pe baza formei) si punem prima foaie pe care o ungem cu untul topit si adaugamo parte din compozitie
Dupa ce am nivelat compozitia adaugam o alta foaie, ungem cu unt si iarasi punem compozitia cu iaurt
Continuam asa pana am terminat toata compozitia.Ultimul strat v-a fi de foaie uns cu unt.Dupa ce am pus si ultimul strat de foi,aduce marginile in interior si ungem tot cu unt.
Se da forma la cuptorul preincalzit si se lasa 35-40 de minute, pana aceasta prinde o culoare frumos aurie.
Se pudreaza cu zahar si se serveste cu multa pofta
Un deliciu
inca nu v-am convins?
dar acum?

luni, 5 noiembrie 2012

Biscuiti integrali

Am vazut reteta la Paula si pe loc mi-am spus: "ii fac".Noi suntem mari  amatori de biscuiti de toate felurile.De fiecare data cand mergeam in Italia ne aduceam biscuitii integrali de la Mulino Bianco, iar cei din reteta preluata de la Paula aduc putin cu ei.

Este o reteta destul de simpla si dintr-o portie ies destui biscuiti.
Eu am modificat putin reteta,dar am sa scriu  ingredientele folosite de Paula si in paranteza ce am folosit eu.

200 gr faina integrala ( de spelta)
100 gr tarate
75 gr zahar brun( sirop de agave)
1 lingura sirop artar
1/2 lingurita sare
150 gr unt
1 ou
1 lingurita praf copt( nu am folosit)
2-3 linguri lapte rece
1 lingurita amaretto


Intr-un vas se amesteca taratele cu faina, sarea si praful de copt.In cazul in care taratele sunt mai mari(ale mele au fost) nu se cern odata cu faina, ci se adauga dupa.Se amesteca si lasam de-o parte.
Separat se mixeaza untul cu zaharul(in cazul meu cu siropul de agave)
tip de aproximativ 10 minute pana ajunge la consistenta unei creme.
Se adauga oul peste crema si mixam iarasi
La final adaugam siropul de artar si amaretto, amestecand iarasi, dupa care adaugam si amestecul de faina si tarate,dar de data asta amestecand manual pana se incorporeaza total si obtinem un aluat omogen.Daca aluatul nu este destul de elastic se adauga putin cate putin lapte pentru a ajunge la consistenta dorita.Nici prea moale,dar nici caramida.De aceea cel mai bine e sa se lucreze cu mainile pentru a simtii aluatul. Formam o bila (o infasuram in folie alimentara)si dam la rece aproximativ 1 ora.
Dupa timpul scurs infainam blatul de lucrui si intindem o foaie de aproximativ 0,5 mm grosime.
Se taie biscuiti sub ce forma doriti, se aseaza in tava si se mai dau la rece 20 de minute.Eu portiunea asta am sarit-o deoarece n-aveam cum baga tava in frigider, tava mea avand 90 cm.Dar am lasat-o putin pe balcon unde erau cam 10 grade. Se coc in jur de 20 de minute in cuptorul preincalzit la 180 grade Celsius. Mie mi-au iesit 2 tavi.
Noi i-am servit la cafeluta , dar merg de minune cu un laptic proapat muls, mhmhh, o bunatate.
Multumesc Paula pentru reteta.