Aceasta tortilla se poate pregatii la micul dejun, pranz sau cina, nu conteaza perioada zile, e la fel de gustoasa.
Mie mi-au ramas vreo 2 bucatele si le-am servit reci la micul dejun, au fost la fel de bune precum in ziua precedenta.
Am folosit:
6 tije de sparanghel verde
2 oua + 1 albus
1 cartof dulce potrivit(puteti folosii cartofi normali)
6 rosioare cherry
1 "mana" frunze rucola
1 ceapa verde
unt pentru prajit
100 ml smantana lichida
sare, piper, nucsoara
Sparanghelul l-am curatat de partea lemnoasa, l-am taiat in bucati de circa 5 cm si l-am pus la fiert in apa cu sare pana se inmoaie, dar nu foarte mult.
Cartoful l-am curatat si pe el(dar puteti sa-l puneti la fiert in coaja), dupa ce a fiert il lasam la racit si apoi il taiem rondele, nici foarte subitiri(eu l-am dat prin madolina si a fost putin cam subtire) nici prea groase.Daca sunt pre subtiri, riscati sa se sfarame in tigaie.
Cat fierb cele doua curatam , spalam si uscam rucola.O parte o tocam, pastrand cateva fire pentreu decor.
Ceapa am taiat-o rondele si am pus-o la rumenit in unt(o bucatica mica cat o aluna de padure), dupa care am adugat cartofii si i-am lasat in jur de 5 minute, apoi am adaugat rosiile taiate pe jumatate si sparanghelul si am mai lasat 2 minute.
Ouale le-am batut cu smantana si condimentele, apoi am adaugat rucola tocata si le-am pus peste cartofi si sparanghel.De aici puteti ori sa lasati tigaia pe foc la foc mediu, ori sa faceti ca mine si sa o puneti sa se faca in cuptor, DAR atentie daca puneti la cuptor va trebuie o tigaie ori cu maner detasabil, ori din acelas material ca si tigaia.
Eu am dat la cuptorul preincalzit la 250 grade, iar cand am introdus tigaia am micsoarat la 170 grade si am lasat-o pana a devenit aurie deasupra.
Daca o faceti pe aragaz dupa ce s-a inchegat oul puteti sa o dati 3-4 minute la cuptor pentru a forma acea crusta frumoasa.
O mica precizare, puteti pune 3 oua sau numai albusuri, in functie de cum va place mai mult.Eu am preferar 2 oua si un albus ca sa devina mai pufoasa.
Pofta buna!
Se afișează postările cu eticheta Vegetariene. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta Vegetariene. Afișați toate postările
luni, 14 mai 2012
luni, 7 mai 2012
Flan in 3 culori
Cand am luat spanacul proaspat, ma gandeam sa-l fac simplu tras in tigaie cu usturoi,dar apoi m-am gandit ca am una bucata sclifosit in casa care nu serveste spanac, asa ca trebuia sa gasesc o varianta care sa o accepte si el.
Asa ca m-am gandit sa combin spanacul cu morcov si cartofi, rezultatul fiind acest flan tricolor.
300 gr cartofi
200 gr morcovi
200 gr spanac
2 oua
40 gr unt
15 gr faina
15 cl lapte
1 catel usturoi sau cateva frunze de leurda
parmesan, sare, piper
Puteti sa va jucati cu cantitatile de legume, puneti mai mult morcov daca va place sau chiar mai mult spanac.
Cartofii i-am curatat si taiat cubulete si i-am pus la fiert in apa cu sare.
Morcovii i-am curatat si taiat rondele si pus la fiert in apa cu sare. Spanacul l-am spalat si pe el si l-am pus intr-o tigaie cu un firicel de ulei de masline si frunzele de leurda
lasand pana se inmoaie. Cand cartofii au fost gata i-am pasat,dar nu facand un piure fin, ci lasand si bucatele prin el. Morcovii i-am scurs de apa si i-am tras in putin unt dupa care i-am pasat. Spanacul l-am "pasat" cu furculita(il puteti pasa cu mixerul stik,daca il vreti piure)
Fiecare ingredient a venit separat in cate un castron. Intre timp am preparat si besciamella din 10 gr unt topit, faina, laptele ,sare si piper, iar in momentul cand compozitia e destul de legata se adauga parmesanul si apoi pe rand galbenusurile.Besciamella am adaugata in parti egale peste cele 3 castroane, am amestecat pana s-a incorporat apoi am adugat albusurile batute spuma si am amestecat iarasi. Am un vasuletele cu unt si am presarat cu faina
incepand sa pun cate un strat din fiecare, primul fiind spanacul
urmand cartoful
ultimul strat fiind de morcovi
Vasele le-am pus intr-o tava cu apa cat sa ajunga pana la jumatatea vasului si am dat la cuptorul preincalzit la 180 de grade pentru cca 45 de minute. Puteti pune intr-un singur vas mai mare sau in unele mai mici, creeind portii individuale.
Pentru cei sclifositi puteti pune stratul de spanac mai subtire
Ce este bun la flanul asta , e ca a doua zi poate fi servit fara probleme, chiar puteti sa-l serviti si la un party pe post de finger food.
Asa ca m-am gandit sa combin spanacul cu morcov si cartofi, rezultatul fiind acest flan tricolor.
300 gr cartofi
200 gr morcovi
200 gr spanac
2 oua
40 gr unt
15 gr faina
15 cl lapte
1 catel usturoi sau cateva frunze de leurda
parmesan, sare, piper
Puteti sa va jucati cu cantitatile de legume, puneti mai mult morcov daca va place sau chiar mai mult spanac.
Cartofii i-am curatat si taiat cubulete si i-am pus la fiert in apa cu sare.
Morcovii i-am curatat si taiat rondele si pus la fiert in apa cu sare. Spanacul l-am spalat si pe el si l-am pus intr-o tigaie cu un firicel de ulei de masline si frunzele de leurda
lasand pana se inmoaie. Cand cartofii au fost gata i-am pasat,dar nu facand un piure fin, ci lasand si bucatele prin el. Morcovii i-am scurs de apa si i-am tras in putin unt dupa care i-am pasat. Spanacul l-am "pasat" cu furculita(il puteti pasa cu mixerul stik,daca il vreti piure)
Fiecare ingredient a venit separat in cate un castron. Intre timp am preparat si besciamella din 10 gr unt topit, faina, laptele ,sare si piper, iar in momentul cand compozitia e destul de legata se adauga parmesanul si apoi pe rand galbenusurile.Besciamella am adaugata in parti egale peste cele 3 castroane, am amestecat pana s-a incorporat apoi am adugat albusurile batute spuma si am amestecat iarasi. Am un vasuletele cu unt si am presarat cu faina
incepand sa pun cate un strat din fiecare, primul fiind spanacul
urmand cartoful
ultimul strat fiind de morcovi
Vasele le-am pus intr-o tava cu apa cat sa ajunga pana la jumatatea vasului si am dat la cuptorul preincalzit la 180 de grade pentru cca 45 de minute. Puteti pune intr-un singur vas mai mare sau in unele mai mici, creeind portii individuale.
Pentru cei sclifositi puteti pune stratul de spanac mai subtire
Ce este bun la flanul asta , e ca a doua zi poate fi servit fara probleme, chiar puteti sa-l serviti si la un party pe post de finger food.
vineri, 4 mai 2012
Supa de cartofi dulci si chili
Cartoful dulce, fata de clasicul cartof are multe propietati.
Contine Vitamina A, C, B6.Deasemeni carotenoizii aflati in cartofii dulci ajuta la stabilizarea zaharului din organism, iar betacriptoxantina diminueaza riscul formarii artritei.
Cartoful dulce e bun si in tratarea ulcerului, vitaminele B si C, potasiul, betacarotenul, calciul ajutand la calmarea durerilor gastrice.
Este foarte mult timp ca vreau sa incerc acest timp de cartof si iata ca a sosit ziua .Pentru inceput am ales o supa crema .
Este o supa simpla, care daca ii scoateti chili(sau adaugati mai putin) poate fi data si copiilor datorita beneficiilor din cartofi,dar si celor din morcovi.
Ingredientele sunt pentr 4 portii:
250 gr cartofi dulci
250 gr morcovi
1 ceapa medie
1 catel usturoi
1/2 lingurita fulgi de chili
1 l supa legume
1 lingura ulei(susan)
sare, piper
Am curatat cartofii si morcovii si i-am taiat bucatle, ceapa si usturoiul le-am curatat si tocat marunt
Intr-o cratita am pus ulei de susan si am calit ceapa si usturoiul pana au devenit aurii
dupa care am adaugat fulgii de chili,cartofii si morcovul, lasand-i inca 2 minute
apoi am adaugat supa si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute, sau verificati cand sunt fierte legumele. In momentul cand sunt fierte dati de-o parte oala si pasati, apoi condimentati dupa gust.Eu n-am pus foarte multa sare, fiinca am mai adaugat in plus fulgi de chili.Impactul papilar este unul dulce dupa care hot.
Si va servesc cu o portie
Contine Vitamina A, C, B6.Deasemeni carotenoizii aflati in cartofii dulci ajuta la stabilizarea zaharului din organism, iar betacriptoxantina diminueaza riscul formarii artritei.
Cartoful dulce e bun si in tratarea ulcerului, vitaminele B si C, potasiul, betacarotenul, calciul ajutand la calmarea durerilor gastrice.
Este foarte mult timp ca vreau sa incerc acest timp de cartof si iata ca a sosit ziua .Pentru inceput am ales o supa crema .
Este o supa simpla, care daca ii scoateti chili(sau adaugati mai putin) poate fi data si copiilor datorita beneficiilor din cartofi,dar si celor din morcovi.
Ingredientele sunt pentr 4 portii:
250 gr cartofi dulci
250 gr morcovi
1 ceapa medie
1 catel usturoi
1/2 lingurita fulgi de chili
1 l supa legume
1 lingura ulei(susan)
sare, piper
Am curatat cartofii si morcovii si i-am taiat bucatle, ceapa si usturoiul le-am curatat si tocat marunt
Intr-o cratita am pus ulei de susan si am calit ceapa si usturoiul pana au devenit aurii
dupa care am adaugat fulgii de chili,cartofii si morcovul, lasand-i inca 2 minute
apoi am adaugat supa si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute, sau verificati cand sunt fierte legumele. In momentul cand sunt fierte dati de-o parte oala si pasati, apoi condimentati dupa gust.Eu n-am pus foarte multa sare, fiinca am mai adaugat in plus fulgi de chili.Impactul papilar este unul dulce dupa care hot.
Si va servesc cu o portie
luni, 30 aprilie 2012
Paté cu leurda
Zilele trecute cautam retete noi cu leurda, pentru a profita la maxim de ea cat o mai gasesc pe piata si tot cautand am dat peste reteta asta pe blogul Inei.
Este atat de simplu de facut, cu asa putine ingrediente si atat de delicios.
1 1/2 cana seminte floarea soarelui crude
1 legatura frunze leurda
1/2 lingurita sare de Himalaya
zeama de la 1/2 lamaie
Semintele de floarea soarele le-am pus la inmuiat cu apa si le-am lasat 30 de minute , chiar 45, dupa care le-am scurs de apa si le-am pus in vasul blenderului impreuna cu restul ingredientelor. Leurda o tocasem inainte grob , doar frunzele, tijele le-am pastrat sa fac betisoare crocante. Se mixeaza bine de tot pana devine o pasta omogene.In cazul in care vi se pare prea groasa mai adaugati putina apa.
Eu am preferat consistenta mai grob, voi puteti sa faceti un pate mai finut.
Pe cat de simpla , pe atat de delicioasa este.
Este atat de simplu de facut, cu asa putine ingrediente si atat de delicios.
1 1/2 cana seminte floarea soarelui crude
1 legatura frunze leurda
1/2 lingurita sare de Himalaya
zeama de la 1/2 lamaie
Semintele de floarea soarele le-am pus la inmuiat cu apa si le-am lasat 30 de minute , chiar 45, dupa care le-am scurs de apa si le-am pus in vasul blenderului impreuna cu restul ingredientelor. Leurda o tocasem inainte grob , doar frunzele, tijele le-am pastrat sa fac betisoare crocante. Se mixeaza bine de tot pana devine o pasta omogene.In cazul in care vi se pare prea groasa mai adaugati putina apa.
Eu am preferat consistenta mai grob, voi puteti sa faceti un pate mai finut.
Pe cat de simpla , pe atat de delicioasa este.
marți, 24 aprilie 2012
Spuma de leurda cu galusti din hrisca
Spunem leurda, spunem primavara, detoxifiere, sanatate, mai adaugam si hrisca si aportul de fier si zinc adus, nu putem decat sa spune ca ne vom bucura de o reteta plina de vitamine si beneficii.
Desi sunt inconjurata de paduri, in weekend am fost sa caut leurda si din pacate tot la cea cumparata am ajuns.
Primavara reteta asta o ador si o tot repet.Puteti sa serviti galustile ca fel principal fara nimic pe langa sau daca doriti cu ceva carne.Eu de data asta am optat pentru prima varianta.
Par multe ingrediente si multa migala, dar nu e chiar asa.
2 rosii uscate
100 ml lapte(1,5%)
800 ml supa legume
250 gr hrisca
200 gr ceapa
200 gr cartofi
1 lingura ulei rapita(nu aveti puteti folosii de floarea soarelui)
1 ou + 1 albus
sare
1 lingurita coriandru tocat
2 legaturi de leurda( a 100 gr)
100 gr smantana
1/2 lamaie
Eu rosiile le-am avut uscate si apoi puse in ulei, iar ca si lapte am folosit de orez.In pozele mele vor aparea cantitati mai mici,fiinca am facut doar jumatate de portie.Dintr-o portie intreaga ies 12 galusti.
Rosiile le-am tocat marunt
si le-am pus sa fiarba impreuna cu laptele si 500 ml supa(asta pentru portia intreaga)
apoi am adaugat hrisca si am lasat sa fiarba in jur de 15 minute la foc mediu.La final am tras de-o parte vasul si am lasat sa se raceasca. Intre timp am curatat ceapa si cartofi , ceapa am tocat-o marunt, iar cartofii i-am taiat cubulete de aproximativ 1 cm grosime. Am pus intr-o tigaie uleiul la incins si am adaugat ceapa si cartofii si i-am lasat sa se inabuse 1 minutel
dupa care am adaugat restul de supa , lasand la foc potrivit sa fiarba in jur de 20 de minute
Cat timp firbeau ceapa cu cartofii am amestecat 1 albus si un ou(cand faceti doar jumatate de portie puneti doar oul intreg) mixand pana devine precum o crema, sau asa ceva
si le-am adaugat peste hrisca racita,
am condimentat cu sare si coriandru si amestecat bine, pana devine o compozitie compacta, precum cea de perisoare. Separat am pus la fiert intr-un vas apa calda si am inceput sa formez galustile.Le-am lasat sa fiarba in jur de 8-10 minute.In momentul in care se ridica sunt gata.
Pana au fiert galustile am tocat leurda, pastrand putina pentru decor
si am adugat-o peste cartofi impreuna cu smantana si o tragem scurt intr-un clocot
La final pasam amestecul de cartofi si leurda pana devine precum o spuma fina.Am sarat si adaugat zeama de la 1/2 lamaie si am servit cu galustile de hrisca.
sunt divine.inca o poza mai in detaliu si ma duc :)
Desi sunt inconjurata de paduri, in weekend am fost sa caut leurda si din pacate tot la cea cumparata am ajuns.
Primavara reteta asta o ador si o tot repet.Puteti sa serviti galustile ca fel principal fara nimic pe langa sau daca doriti cu ceva carne.Eu de data asta am optat pentru prima varianta.
Par multe ingrediente si multa migala, dar nu e chiar asa.
2 rosii uscate
100 ml lapte(1,5%)
800 ml supa legume
250 gr hrisca
200 gr ceapa
200 gr cartofi
1 lingura ulei rapita(nu aveti puteti folosii de floarea soarelui)
1 ou + 1 albus
sare
1 lingurita coriandru tocat
2 legaturi de leurda( a 100 gr)
100 gr smantana
1/2 lamaie
Eu rosiile le-am avut uscate si apoi puse in ulei, iar ca si lapte am folosit de orez.In pozele mele vor aparea cantitati mai mici,fiinca am facut doar jumatate de portie.Dintr-o portie intreaga ies 12 galusti.
Rosiile le-am tocat marunt
si le-am pus sa fiarba impreuna cu laptele si 500 ml supa(asta pentru portia intreaga)
apoi am adaugat hrisca si am lasat sa fiarba in jur de 15 minute la foc mediu.La final am tras de-o parte vasul si am lasat sa se raceasca. Intre timp am curatat ceapa si cartofi , ceapa am tocat-o marunt, iar cartofii i-am taiat cubulete de aproximativ 1 cm grosime. Am pus intr-o tigaie uleiul la incins si am adaugat ceapa si cartofii si i-am lasat sa se inabuse 1 minutel
dupa care am adaugat restul de supa , lasand la foc potrivit sa fiarba in jur de 20 de minute
Cat timp firbeau ceapa cu cartofii am amestecat 1 albus si un ou(cand faceti doar jumatate de portie puneti doar oul intreg) mixand pana devine precum o crema, sau asa ceva
si le-am adaugat peste hrisca racita,
am condimentat cu sare si coriandru si amestecat bine, pana devine o compozitie compacta, precum cea de perisoare. Separat am pus la fiert intr-un vas apa calda si am inceput sa formez galustile.Le-am lasat sa fiarba in jur de 8-10 minute.In momentul in care se ridica sunt gata.
Pana au fiert galustile am tocat leurda, pastrand putina pentru decor
si am adugat-o peste cartofi impreuna cu smantana si o tragem scurt intr-un clocot
La final pasam amestecul de cartofi si leurda pana devine precum o spuma fina.Am sarat si adaugat zeama de la 1/2 lamaie si am servit cu galustile de hrisca.
sunt divine.inca o poza mai in detaliu si ma duc :)
joi, 5 aprilie 2012
Maioneza din lapte
Reteta am "pescuit-o" de pe Arta Culinara de la Mamadeus Paparotti, reteta care sincer imi place fiindca atunci cand vreau sa nu folosesc oul sau pur si simplu o vreau de post, o folosesc pe aceasta.
De data aceasta eu chiar am optat pentru varianta de post si pot spune ca este si vegana datorita laptelui de orez folosit.
Daca nu doriti cu lapte de orez sau soia, puteti folosii lapte de vaca.
100 ml lapte orez
100 ml ulei floarea soarelui + 25 ml ulei masline
1 lingura zeama de lamaie
1 catel usturi pisat
sare
piper alb
Initial pusesm doar 75 ml ulei floarea soarelui,dar mi s-a parut ca mai cere, asa ca am mai adaugat.
Din cantitatile puse de mine, mi-a iesit paharul(mixerului vertical) aproape plin. Am adaugat toate ingredientele, mai putin uleiul in paharul mixerului si am mixat pret de 30 de secunde , dupa care am inceput sa torn in fir subtire uleiul si am amestecat pana s-a legat maioneza. Nu se taie, nu trebuie sa va mai faceti probleme ca maioneza are ou crund in ea si tot asa. Eu nu mananc maioneza decat foarte rar, dar pe asta am mancat-o pe paine(ce a ramas dupa ce am facut o salatica).
pozele sunt tare naspa,dar maioneza e super buna.
Ce este bine la reteta aceasta e ca poate fi pastrata pana la o saptamana in frigider.
De data aceasta eu chiar am optat pentru varianta de post si pot spune ca este si vegana datorita laptelui de orez folosit.
Daca nu doriti cu lapte de orez sau soia, puteti folosii lapte de vaca.
100 ml lapte orez
100 ml ulei floarea soarelui + 25 ml ulei masline
1 lingura zeama de lamaie
1 catel usturi pisat
sare
piper alb
Initial pusesm doar 75 ml ulei floarea soarelui,dar mi s-a parut ca mai cere, asa ca am mai adaugat.
Din cantitatile puse de mine, mi-a iesit paharul(mixerului vertical) aproape plin. Am adaugat toate ingredientele, mai putin uleiul in paharul mixerului si am mixat pret de 30 de secunde , dupa care am inceput sa torn in fir subtire uleiul si am amestecat pana s-a legat maioneza. Nu se taie, nu trebuie sa va mai faceti probleme ca maioneza are ou crund in ea si tot asa. Eu nu mananc maioneza decat foarte rar, dar pe asta am mancat-o pe paine(ce a ramas dupa ce am facut o salatica).
pozele sunt tare naspa,dar maioneza e super buna.
Ce este bine la reteta aceasta e ca poate fi pastrata pana la o saptamana in frigider.
marți, 3 aprilie 2012
Mamaliga altfel
Inspirata de reteta lui Adrian Hadean si cum imi place mamaliga, nu m-am dat in laturi de a incerca reteta.
Poate fi o reteta de post, sau nu, asa cum a fost cazul meu ca am adaugat si niste gorgonzola.
O puteti servi atat calda, cat si ca un semi aperitiv rece.
Eu am modificat reteta cu ce aveam prin casa si anume:
180 gr malai alb
750 ml apa
rosii uscate(in ulei)
mixt de ciuperci
sare
Daca as fi avut niste ghebe ar fi fost super, dar in lipsa m-am multumit cu mixtul meu de ciuperci chinezesti.
Apa am pus-o in wok ( de fel fiinca n-am ceaun fac mamaliga intr-o oala dar de data asta am folosit wok-ul) cu sare , iar cand a inceput sa fiarba am adaugat malaiul
Am adaugat ciupercile si rosiile si am lasat sa se unfle malaiul dupa care am amestecat , am micsorat focul si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute.Daca aveti malai din cel romanesc s-ar putea sa necesite mai mult timp de fierbere, al meu fiind fin in 20 de minute era gata. Asa cum zice si Adrian, cand lingura sta "bat" in mamaliga aceasta este gata
Am uns un vas cu ulei si am adaugat mamaliga niveland-o.In vas am adaugat si bucatele de gorgonzola.Vasul asta l-am pregatit pt mancat rece, simpla sau rumenita putin in tigaie si eventual ceva sos de usturoi pe langa.
Si sa vedeti ca am fost inspirata cu wok-ul, dupa ce am rasturnat mamliga mi-a iesit o clatituta
si portia calda
si aici se vad bucatelele de gorgonzola
Poate fi o reteta de post, sau nu, asa cum a fost cazul meu ca am adaugat si niste gorgonzola.
O puteti servi atat calda, cat si ca un semi aperitiv rece.
Eu am modificat reteta cu ce aveam prin casa si anume:
180 gr malai alb
750 ml apa
rosii uscate(in ulei)
mixt de ciuperci
sare
Daca as fi avut niste ghebe ar fi fost super, dar in lipsa m-am multumit cu mixtul meu de ciuperci chinezesti.
Apa am pus-o in wok ( de fel fiinca n-am ceaun fac mamaliga intr-o oala dar de data asta am folosit wok-ul) cu sare , iar cand a inceput sa fiarba am adaugat malaiul
Am adaugat ciupercile si rosiile si am lasat sa se unfle malaiul dupa care am amestecat , am micsorat focul si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute.Daca aveti malai din cel romanesc s-ar putea sa necesite mai mult timp de fierbere, al meu fiind fin in 20 de minute era gata. Asa cum zice si Adrian, cand lingura sta "bat" in mamaliga aceasta este gata
Am uns un vas cu ulei si am adaugat mamaliga niveland-o.In vas am adaugat si bucatele de gorgonzola.Vasul asta l-am pregatit pt mancat rece, simpla sau rumenita putin in tigaie si eventual ceva sos de usturoi pe langa.
Si sa vedeti ca am fost inspirata cu wok-ul, dupa ce am rasturnat mamliga mi-a iesit o clatituta
si portia calda
si aici se vad bucatelele de gorgonzola
sâmbătă, 24 martie 2012
Crumble de morcovi, lapte de cocos si fistic
M-a intrigat putin combinatia cand am vazut reteta si fiinca aveam in casa toate necesare m-am gandit sa o incerc.
Daca se inlocuieste untul cu un unt facut din lapte de soia,orez, sau alt tip de lapte care nu provine de la animale, poate fi o gustarica foarte buna de tip vegan.
Pentru inceput eu am preferat o portie mica .
200 gr morcovi
100 ml lapte de cocos
1 lingurita curry
suc de la 1/2 lamaie
25 gr pesmet
20 gr unt
25 gr fistic
2 linguri faina
sare
Am curatat si spalat morcovii dupa care i-am taiat rondele
Laptele l-am amestecat cu curry, sucul de lamaie si putina sare
Morcovii i-am pus in vase si am turnat amestecul de lapte de cocos peste morcovi.
Daca se inlocuieste untul cu un unt facut din lapte de soia,orez, sau alt tip de lapte care nu provine de la animale, poate fi o gustarica foarte buna de tip vegan.
Pentru inceput eu am preferat o portie mica .
200 gr morcovi
100 ml lapte de cocos
1 lingurita curry
suc de la 1/2 lamaie
25 gr pesmet
20 gr unt
25 gr fistic
2 linguri faina
sare
Am curatat si spalat morcovii dupa care i-am taiat rondele
Laptele l-am amestecat cu curry, sucul de lamaie si putina sare
Morcovii i-am pus in vase si am turnat amestecul de lapte de cocos peste morcovi.
Intr-un castron amestecam faina,pesmetul, fisticul si untul, framantam din varfurile degetelor pana se ombtine un fel de aluat sfaramicor.Se presara peste morcovi, dupa care am dat la cuptorul preincalzit la 190 grade pentru aproximativ 20-25 de minute.
Intrigant, intrigant, dar gustul este deosebit.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
