marți, 7 februarie 2012

Arici pogonici

Reteta o am de la Alexandru,  "bulete la aburi cap de leu", mie imi seamana a arici,asa ca pe ai mei am sa-i denumesc asa ca-mi suna mai simpatic ;) (fara suparare Alexandru).
Oricum mai putin conteaza ca-s arici sau cap de leu, ideea e ca sunt foarte buni ca sa nu mai zic ca nu necesita nici munca foarte multa si sunt si sanatosi ca-s facuti la aburi.

Reteta originala prevede creveti,eu n-am gasit din pacate, asa ca am inlocuit cu file de peste dezosat.

Am folosit pt. aricii mei:

400 gr carne macra de porc
4 fileuri de peste(cca 300gr)
1 ceapa mica(esalote) si 2 fire ceapa verde
30 gr ciuperci negre(Mu-err)
2 catei de usturoi
1 cubulet ghimbir(cca 3cm)
1 ou
cateva fire coriandru(facultativ)
2 linguri sos soia
150 gr orez(din cel cu bob lung)

Pentru sos:

3 linguri sos soia
1lingura zeama lamaine
1/2 lingura zahar brun
1 catel usturoi
1 lingura ulei susan

Se amesteca in robot carne(porc si peste) impreuna cu ciupercile, ceapa, usturoiul si ghimbirul, apoi dupa ce sunt tocate toate se amesteca cu oul, coriandrul si sosul de soia.

Orezul se spala si se pune pe un servet sa se usuce.

Din compozitia de carne se fac chiftelute pe care le dam prin orez si apoi fierbem la aburi in functie de marimea  lor cca. 20-30 minute.

Se servesc cu sosul de soia.Eu am servit pe langa varza de bruxelles si romanesco.



Dupa care merge sa servim si un ceai.


luni, 6 februarie 2012

Crema de avocado cu nuci

Nu e chiar sezonul salatelor ,dar atentionata ca as putea sa pun si pe blog retete, am zis azi in sinea mea ca tot mai e putin si vine primavara si trebuie sa incepem sa ne detoxifiem, asa ca  profitand de faptul ca avocado cumparat ajunsese la maturitatea potrivita am incropit rapid o crema.
Da, stiu, am pomenit de salate,o sa ajung in curand si la ele.
Mie personal crema asta imi place la nebunie(cred ca la Ina am ochit-o prima data), se poate consuma pe legume, pe paine , pe ce va place.
Eu prefer legumele.


Eu azi am facut crema din:


1 avocado
1 pumn de nuci
1/2 ceapa
2 linguri apa
2 lingurite zeama de lamaie
sare-dupa gust


Am mixat nucile cu ceapa, apoi am pus avocado curatat si am inceput iarasi sa mixez.Am adaugat zeama de lamaie, apa si sarea.A rezultat o crema delicioasa.
Daca doriti sa simtit mai mult nucile, mixatile doar putin , le dati de-o parte si le adaugati apoi la final peste crema.





E simpla, rapida si delicioasa.

vineri, 3 februarie 2012

Chiflute dulci umplute

Cum mai aveam ceva zmeura dezgetata, am zis ca merge sa o fac pe post de umplutura pentru ceva ce merge pe langa o cafeluta sau un lapte caldut, mai ales cu vremea de afara.

Asa ca m-am uitat sa vad ce mai am prin casa si am purces la drum folosindu-ma de urmatoarele:

1/2 pachet drojdie proaspata(21g)
200 ml lapte
75 g unt de cocos
2 linguri sirop sfecla de zahar
1 ou
250 g faina spelta
200 g faina spelta integrala


Inainte de a spune cum se prepara am sa specific ca eu am preferat untul de cocos, dar puteti foarte bine sa folositi unt normal, iar siropul de sfecla poate fi inlocuit cu zahar(puteti pune 3 linguri daca vreti mai dulce).
Asadar, incalzim laptele in care dizolvam drojdia si punem sa se topeasca untul + siropul de sfecla.(daca folositi unt normal si zahar, cele 2 se amesteca pana devin o crema).
Se amesteca 400 g faina din cele 450 cu amestecul de lapte+unt si oul  si se framanta pana devine un aluat nu foarte tare,dar nici lipicios si moale.

Se lasa la crescut 20 de minute intr-un loc caldut, dupa care se transfera pe blatul de lucru infainat cu cele 50 g faina ramase.Se intinde aluatul cam de 5 mm si se taie forme(puteti folosii si un pahar daca n-aveti forme )de cca 10cm





dupa care se pune pe fiecare forma ce fel de umplutura doriti: marmelada, nutela, orice va place si aveti in casa.Eu am avut zmeura congelata care ieri am pasat-o, iar azi era precum o crema.
Se formeaza mici bilute, aducand aluatul spre mijloc , dupa are se pun cu "inchizatoarea" in jos in tava tapetata cu hartie de copt si se mai lasa la crescut 20-25 minute(eu chiar le-am lasat doar  vreo 10 minute)







apoi dam tava la cuptorul preincalzit la 250 grade pentru max 7 minute.Dupa ce le-am scos din cuptor se ung cu unt(optional) si se pudreaza cu zahar.




joi, 2 februarie 2012

Consommé de vita cu galuste

Toata lumea stie sa faca o supa de vita sau niste galusi, dar pun reteta fiindca mie personal mi-a placut foarte mult combinatia.
Consommé-ul este o supa care se face la foc mic.
Pentru supita asta am folosit urmatoarele:

400 gr carne de vita
1 1/4 l apa legume pt supa(eu am avut 2 morcovi, pastarnac, ceapa si telina tija)
1 foaie dafin
1 buc cuisoare
5 boabe piper
sare

Pentru galusti:

30 gr rucola
25 gr parmesan
30 gr unt moale
1 ou mare piper
85 gr gris

Punem la fiert carnea, la inceput la foc mai rapid si strangem spuma care se formeaza,dupa care adaugam legumele taiate grosier impreuna cu sarea, piperul, cuisoarele, foaia de dafin si lasam sa fiarba acoperit la foc mic pt cca 2 ore. La final se strecoara si taiem carnea bucatele si o punem la loc in supa. Intre timp am pregatit si galustile.Se bate oul impreuna cu untul
apoi cu rucola tocata marunt apoi adaugam parmesanul si grisul. Se formeaza galusitile si se pun la fiert.Le puteti fierbe direct in supa sau separat.Eu am preferat a doua varianta pt a -mi ramane supa cat mai clara.
Cand sunt gata cam dupa cca 10 min se pun in supa si se servesc.
Va urez pofta buna.

Muffin cu banane

Aveam doua banane ratacite prin casa pe care nu le mai manca nimeni.Cand sunt prea coapte eu una nu le mai mananc, asa ca era pacat sa le arunc si m-am gandit sa fac ceva cu ele.Si ce putea sa fie mai simplu si sa manance si anumiti sclifositi din casa decat niste muffin.
Reteta originala prevede oua si faina normala, eu am preferat sa inlocuiesc ouale cu seminte de in si faina alba cu cea de spelta((Triticum spelta).

Avem nevoie de:

150 gr unt(moale)
150g zahar brun
4 linguri seminte in macinate(sau 4 oua)
2 banane
1 lingura zeama de lamaie
250 gr faina
2 lingurite praf de copt

Zaharul se amesteca bine cu untul, pana devine o crema moale apoi se adauga ouale.
Daca optati pentru varianta cu seminte de in macinate, puneti peste ele cate 3 linguri de apa la fiecare lingura de seminte.
Bananele se paseaza cu ajutorul unui furculite si se adauga zeama de lamaie(pentru a nu oxida), dupa care se adauga peste amestecul de unt, zahar si oua(sau seminte de in).
Faina se amesteca cu praful de copt(eu inainte de a pune peste compozitie o cern pentru a fi mai pufoasa) si se amesteca cu restul ingredientelor.
Se toarna compozitia in formele unse cu putin unt ( daca aveti de silicon nu mai necesita ungere)si se dau la cuptorul preincalzit la 200 grade timp de 20 de minute.




o mica sectiune sa vedeti cat de pufoase sunt
Eu am servit si cu sos de fructe de padure, merge la fix cui ii place combinatia dulce-acrisor.

miercuri, 1 februarie 2012

Penne cu pesto de nuci

Din categoria rapid pentru pranz, am facut azi penne cu pesto de nuci.
Cantitatile sunt pentru 4 persoane si avem nevoie de:

400 gr penne
100 gr miez nuca
2 linguri parmesan
100 gr pancetta
ulei masline
sare
frunze busuioc


Nucile se mixeaza cu parmesanul si optional cu cateva frunze de busuioc proaspat pt culoare si se adauga putin ulei de masline.
Pancetta se taie cubulete si se trage putin in tigaie cat sa se rumeneasca usor.Eu am folosit pancetta facuta de mine dupa reteta lui Lilly(grazzie Lilly).
Intre timp se fierb pastele in apa cu sare, iar cand sunt gata(in functie de paste, ale mele au fost integrale, asa ca durat putin mai mult) se amesteca cu pacetta si pesto.
Voilà!



Pofta buna!

Rulouri de dovlecei cu branza si sunca

Reteta o am de pe un seite italienesc si mi-a facut cu ochiul de la prima vizionare.Merg foarte bine ca aperitiv si atunci cand aveti oaspeti anunati in ultima clipa , fiindca nu ia mai mult de 25-30 minute sa le preparati. Avem nevoie de :

12 felii zucchini
100 gr branza(de capra mai molcutza)
40 gr prosciutto crudo
1 lingura ceapa ciorii(daca nu aveti se pot folosii coditele de la ceapa verde)
sare
piper

Feliile de dovlecei se taie de cca 2-3 mm pe lungime, se sareaza si se aseaza pe un tocator(inclinat, ca sa se scurga apa), dupa care se pun pe grill cca 1-2 min. pe fiecare parte. Separat intr-un castron se amesteca branza, ceapa ciorii si sunca tocate marunt, se condimenteaza.Se lasa la frigider in jur de 15 minute.E bine ca amestecul de branza sa se faca inainte de a taia dovleceii , ca sa aibe timp sa se intareasca putin. Dupa ce am terminat de grilat dovleceii(ii lasam intai sa se raceasca putin) luam cate o felie si o umplem cu cate o lingurita din compozitia de branza si nivelam.Se ruleaza feliile sa fie cat mai stanse si se pot lega cu ceapa ciorii .
Usor si delicios.