Sunt perfecti langa o cafea, ca e cea de dimineata sau la pranz, in orice moment merg perfect.
Pe langa faptul ca-s deliciosi,mai sunt si extrem de simplu si rapid de facut.
Pentru 14 bucati avem nevoie de :
250 gr mere(cam 3 bucati maricele)
2 linguri zeama de lamaie
250 gr faina(eu am folosit integrala)
1 lingurita praf de copt
1 lingurita bicarbonat
1 ou
125 gr zahar
1 pachet zahar vanilat
80 ml ulei de plante
250 gr iaurt
Eu am si uitat,dar nici nu au necesitat (fiinca merele erau destul de dulcegi), sa pun zahar.Daca le vreti nu foarte dulci, puteti reduce zaharul.
Iaurtul am folosit unul facut de mine, iaurt cremos si neindulcit.
Merele le-am curatat de cotor si coaja si le-am taiat cubulete dupa care le-am stropit cu zeama de lamaie.
Faina se amesteca cu praful de copt si bicarbonatul stins cu putina zeama de lamaie.
Am batut oul impreuna cu zaharul(ala de nu l-am pus), zaharul vanilat, iaurtul si uleiul.Tot amestecul acesta se adauga peste merele curatate si apoi se toarna peste faina.Se amesteca usor pentru a nu sfarma merele pana se incorporeaza toata faina.
Se aseaza compozitia in formele de muffins si se dau la cuptorul preincalzit la 180 grade(sau 160 grade cu ventilatie) pentru 30 de minute.
Simtiti mirosul?Un deliciu.
duminică, 12 februarie 2012
miercuri, 8 februarie 2012
Fenicul in unt
Putina detoxifiere nu strica,asa ca eu zic(nu stiu daca si voi) ca e tare bun si pe langa detoxifiere e pun si pentru mamicile care alapteaza.(scotand eventual vinul:)
Nu-s prietena cu feniculul, mi se pare prea aromat pt gustul meu, in stare cruda.
Asta e a doua varianta pe care o incerc cu el gatit si chiar mi-a placut.
Avem nevoie :
1 bucata fenicul
2 lingurite unt
un pahar de vin alb sec
1 lingurita concentrat supa legume
2 linguri smantana lichida
Se taie partea verde care se da de-o parte, iar restul se taie fasiute.
Se pune la topit untul intr-o tigaie si se adauga feniculul si se lasa la inabusit cca. 5 min ., dupa care se toarna vinul si concentratul de legume.Se mai lasa la fiert 10 minute la foc mediu.
La final se adauga smantana si se presara partea verde
Nu-s prietena cu feniculul, mi se pare prea aromat pt gustul meu, in stare cruda.
Asta e a doua varianta pe care o incerc cu el gatit si chiar mi-a placut.
Avem nevoie :
1 bucata fenicul
2 lingurite unt
un pahar de vin alb sec
1 lingurita concentrat supa legume
2 linguri smantana lichida
Se taie partea verde care se da de-o parte, iar restul se taie fasiute.
Se pune la topit untul intr-o tigaie si se adauga feniculul si se lasa la inabusit cca. 5 min ., dupa care se toarna vinul si concentratul de legume.Se mai lasa la fiert 10 minute la foc mediu.
La final se adauga smantana si se presara partea verde
Cantitatile sunt pentru o persona , nu necesita mai mult de 25 de minute si contine cca. 370 Kal
marți, 7 februarie 2012
Arici pogonici
Reteta o am de la Alexandru, "bulete la aburi cap de leu", mie imi seamana a arici,asa ca pe ai mei am sa-i denumesc asa ca-mi suna mai simpatic ;) (fara suparare Alexandru).
Oricum mai putin conteaza ca-s arici sau cap de leu, ideea e ca sunt foarte buni ca sa nu mai zic ca nu necesita nici munca foarte multa si sunt si sanatosi ca-s facuti la aburi.
Reteta originala prevede creveti,eu n-am gasit din pacate, asa ca am inlocuit cu file de peste dezosat.
Am folosit pt. aricii mei:
400 gr carne macra de porc
4 fileuri de peste(cca 300gr)
1 ceapa mica(esalote) si 2 fire ceapa verde
30 gr ciuperci negre(Mu-err)
2 catei de usturoi
1 cubulet ghimbir(cca 3cm)
1 ou
cateva fire coriandru(facultativ)
2 linguri sos soia
150 gr orez(din cel cu bob lung)
Pentru sos:
3 linguri sos soia
1lingura zeama lamaine
1/2 lingura zahar brun
1 catel usturoi
1 lingura ulei susan
Se amesteca in robot carne(porc si peste) impreuna cu ciupercile, ceapa, usturoiul si ghimbirul, apoi dupa ce sunt tocate toate se amesteca cu oul, coriandrul si sosul de soia.
Orezul se spala si se pune pe un servet sa se usuce.
Din compozitia de carne se fac chiftelute pe care le dam prin orez si apoi fierbem la aburi in functie de marimea lor cca. 20-30 minute.
Se servesc cu sosul de soia.Eu am servit pe langa varza de bruxelles si romanesco.
Oricum mai putin conteaza ca-s arici sau cap de leu, ideea e ca sunt foarte buni ca sa nu mai zic ca nu necesita nici munca foarte multa si sunt si sanatosi ca-s facuti la aburi.
Reteta originala prevede creveti,eu n-am gasit din pacate, asa ca am inlocuit cu file de peste dezosat.
Am folosit pt. aricii mei:
400 gr carne macra de porc
4 fileuri de peste(cca 300gr)
1 ceapa mica(esalote) si 2 fire ceapa verde
30 gr ciuperci negre(Mu-err)
2 catei de usturoi
1 cubulet ghimbir(cca 3cm)
1 ou
cateva fire coriandru(facultativ)
2 linguri sos soia
150 gr orez(din cel cu bob lung)
Pentru sos:
3 linguri sos soia
1lingura zeama lamaine
1/2 lingura zahar brun
1 catel usturoi
1 lingura ulei susan
Se amesteca in robot carne(porc si peste) impreuna cu ciupercile, ceapa, usturoiul si ghimbirul, apoi dupa ce sunt tocate toate se amesteca cu oul, coriandrul si sosul de soia.
Orezul se spala si se pune pe un servet sa se usuce.
Din compozitia de carne se fac chiftelute pe care le dam prin orez si apoi fierbem la aburi in functie de marimea lor cca. 20-30 minute.
Se servesc cu sosul de soia.Eu am servit pe langa varza de bruxelles si romanesco.
Dupa care merge sa servim si un ceai.
luni, 6 februarie 2012
Crema de avocado cu nuci
Nu e chiar sezonul salatelor ,dar atentionata ca as putea sa pun si pe blog retete, am zis azi in sinea mea ca tot mai e putin si vine primavara si trebuie sa incepem sa ne detoxifiem, asa ca profitand de faptul ca avocado cumparat ajunsese la maturitatea potrivita am incropit rapid o crema.
Da, stiu, am pomenit de salate,o sa ajung in curand si la ele.
Mie personal crema asta imi place la nebunie(cred ca la Ina am ochit-o prima data), se poate consuma pe legume, pe paine , pe ce va place.
Eu prefer legumele.
Eu azi am facut crema din:
1 avocado
1 pumn de nuci
1/2 ceapa
2 linguri apa
2 lingurite zeama de lamaie
sare-dupa gust
Am mixat nucile cu ceapa, apoi am pus avocado curatat si am inceput iarasi sa mixez.Am adaugat zeama de lamaie, apa si sarea.A rezultat o crema delicioasa.
Daca doriti sa simtit mai mult nucile, mixatile doar putin , le dati de-o parte si le adaugati apoi la final peste crema.
Da, stiu, am pomenit de salate,o sa ajung in curand si la ele.
Mie personal crema asta imi place la nebunie(cred ca la Ina am ochit-o prima data), se poate consuma pe legume, pe paine , pe ce va place.
Eu prefer legumele.
Eu azi am facut crema din:
1 avocado
1 pumn de nuci
1/2 ceapa
2 linguri apa
2 lingurite zeama de lamaie
sare-dupa gust
Am mixat nucile cu ceapa, apoi am pus avocado curatat si am inceput iarasi sa mixez.Am adaugat zeama de lamaie, apa si sarea.A rezultat o crema delicioasa.
Daca doriti sa simtit mai mult nucile, mixatile doar putin , le dati de-o parte si le adaugati apoi la final peste crema.
E simpla, rapida si delicioasa.
vineri, 3 februarie 2012
Chiflute dulci umplute
Cum mai aveam ceva zmeura dezgetata, am zis ca merge sa o fac pe post de umplutura pentru ceva ce merge pe langa o cafeluta sau un lapte caldut, mai ales cu vremea de afara.
Asa ca m-am uitat sa vad ce mai am prin casa si am purces la drum folosindu-ma de urmatoarele:
1/2 pachet drojdie proaspata(21g)
200 ml lapte
75 g unt de cocos
2 linguri sirop sfecla de zahar
1 ou
250 g faina spelta
200 g faina spelta integrala
Inainte de a spune cum se prepara am sa specific ca eu am preferat untul de cocos, dar puteti foarte bine sa folositi unt normal, iar siropul de sfecla poate fi inlocuit cu zahar(puteti pune 3 linguri daca vreti mai dulce).
Asadar, incalzim laptele in care dizolvam drojdia si punem sa se topeasca untul + siropul de sfecla.(daca folositi unt normal si zahar, cele 2 se amesteca pana devin o crema).
Se amesteca 400 g faina din cele 450 cu amestecul de lapte+unt si oul si se framanta pana devine un aluat nu foarte tare,dar nici lipicios si moale.
Se lasa la crescut 20 de minute intr-un loc caldut, dupa care se transfera pe blatul de lucru infainat cu cele 50 g faina ramase.Se intinde aluatul cam de 5 mm si se taie forme(puteti folosii si un pahar daca n-aveti forme )de cca 10cm
Asa ca m-am uitat sa vad ce mai am prin casa si am purces la drum folosindu-ma de urmatoarele:
1/2 pachet drojdie proaspata(21g)
200 ml lapte
75 g unt de cocos
2 linguri sirop sfecla de zahar
1 ou
250 g faina spelta
200 g faina spelta integrala
Inainte de a spune cum se prepara am sa specific ca eu am preferat untul de cocos, dar puteti foarte bine sa folositi unt normal, iar siropul de sfecla poate fi inlocuit cu zahar(puteti pune 3 linguri daca vreti mai dulce).
Asadar, incalzim laptele in care dizolvam drojdia si punem sa se topeasca untul + siropul de sfecla.(daca folositi unt normal si zahar, cele 2 se amesteca pana devin o crema).
Se amesteca 400 g faina din cele 450 cu amestecul de lapte+unt si oul si se framanta pana devine un aluat nu foarte tare,dar nici lipicios si moale.
Se lasa la crescut 20 de minute intr-un loc caldut, dupa care se transfera pe blatul de lucru infainat cu cele 50 g faina ramase.Se intinde aluatul cam de 5 mm si se taie forme(puteti folosii si un pahar daca n-aveti forme )de cca 10cm
dupa care se pune pe fiecare forma ce fel de umplutura doriti: marmelada, nutela, orice va place si aveti in casa.Eu am avut zmeura congelata care ieri am pasat-o, iar azi era precum o crema.
Se formeaza mici bilute, aducand aluatul spre mijloc , dupa are se pun cu "inchizatoarea" in jos in tava tapetata cu hartie de copt si se mai lasa la crescut 20-25 minute(eu chiar le-am lasat doar vreo 10 minute)
apoi dam tava la cuptorul preincalzit la 250 grade pentru max 7 minute.Dupa ce le-am scos din cuptor se ung cu unt(optional) si se pudreaza cu zahar.
joi, 2 februarie 2012
Consommé de vita cu galuste
Toata lumea stie sa faca o supa de vita sau niste galusi, dar pun reteta fiindca mie personal mi-a placut foarte mult combinatia.
Consommé-ul este o supa care se face la foc mic.
Pentru supita asta am folosit urmatoarele:
400 gr carne de vita
1 1/4 l apa legume pt supa(eu am avut 2 morcovi, pastarnac, ceapa si telina tija)
1 foaie dafin
1 buc cuisoare
5 boabe piper
sare
Pentru galusti:
30 gr rucola
25 gr parmesan
30 gr unt moale
1 ou mare piper
85 gr gris
Punem la fiert carnea, la inceput la foc mai rapid si strangem spuma care se formeaza,dupa care adaugam legumele taiate grosier impreuna cu sarea, piperul, cuisoarele, foaia de dafin si lasam sa fiarba acoperit la foc mic pt cca 2 ore. La final se strecoara si taiem carnea bucatele si o punem la loc in supa. Intre timp am pregatit si galustile.Se bate oul impreuna cu untul
apoi cu rucola tocata marunt apoi adaugam parmesanul si grisul. Se formeaza galusitile si se pun la fiert.Le puteti fierbe direct in supa sau separat.Eu am preferat a doua varianta pt a -mi ramane supa cat mai clara.
Cand sunt gata cam dupa cca 10 min se pun in supa si se servesc.
Va urez pofta buna.
Consommé-ul este o supa care se face la foc mic.
Pentru supita asta am folosit urmatoarele:
400 gr carne de vita
1 1/4 l apa legume pt supa(eu am avut 2 morcovi, pastarnac, ceapa si telina tija)
1 foaie dafin
1 buc cuisoare
5 boabe piper
sare
Pentru galusti:
30 gr rucola
25 gr parmesan
30 gr unt moale
1 ou mare piper
85 gr gris
Punem la fiert carnea, la inceput la foc mai rapid si strangem spuma care se formeaza,dupa care adaugam legumele taiate grosier impreuna cu sarea, piperul, cuisoarele, foaia de dafin si lasam sa fiarba acoperit la foc mic pt cca 2 ore. La final se strecoara si taiem carnea bucatele si o punem la loc in supa. Intre timp am pregatit si galustile.Se bate oul impreuna cu untul
apoi cu rucola tocata marunt apoi adaugam parmesanul si grisul. Se formeaza galusitile si se pun la fiert.Le puteti fierbe direct in supa sau separat.Eu am preferat a doua varianta pt a -mi ramane supa cat mai clara.
Cand sunt gata cam dupa cca 10 min se pun in supa si se servesc.
Va urez pofta buna.
Muffin cu banane
Aveam doua banane ratacite prin casa pe care nu le mai manca nimeni.Cand sunt prea coapte eu una nu le mai mananc, asa ca era pacat sa le arunc si m-am gandit sa fac ceva cu ele.Si ce putea sa fie mai simplu si sa manance si anumiti sclifositi din casa decat niste muffin.
Reteta originala prevede oua si faina normala, eu am preferat sa inlocuiesc ouale cu seminte de in si faina alba cu cea de spelta((Triticum spelta).
Avem nevoie de:
150 gr unt(moale)
150g zahar brun
4 linguri seminte in macinate(sau 4 oua)
2 banane
1 lingura zeama de lamaie
250 gr faina
2 lingurite praf de copt
Zaharul se amesteca bine cu untul, pana devine o crema moale apoi se adauga ouale.
Daca optati pentru varianta cu seminte de in macinate, puneti peste ele cate 3 linguri de apa la fiecare lingura de seminte.
Bananele se paseaza cu ajutorul unui furculite si se adauga zeama de lamaie(pentru a nu oxida), dupa care se adauga peste amestecul de unt, zahar si oua(sau seminte de in).
Faina se amesteca cu praful de copt(eu inainte de a pune peste compozitie o cern pentru a fi mai pufoasa) si se amesteca cu restul ingredientelor.
Se toarna compozitia in formele unse cu putin unt ( daca aveti de silicon nu mai necesita ungere)si se dau la cuptorul preincalzit la 200 grade timp de 20 de minute.
o mica sectiune sa vedeti cat de pufoase sunt
Eu am servit si cu sos de fructe de padure, merge la fix cui ii place combinatia dulce-acrisor.
Reteta originala prevede oua si faina normala, eu am preferat sa inlocuiesc ouale cu seminte de in si faina alba cu cea de spelta((Triticum spelta).
Avem nevoie de:
150 gr unt(moale)
150g zahar brun
4 linguri seminte in macinate(sau 4 oua)
2 banane
1 lingura zeama de lamaie
250 gr faina
2 lingurite praf de copt
Zaharul se amesteca bine cu untul, pana devine o crema moale apoi se adauga ouale.
Daca optati pentru varianta cu seminte de in macinate, puneti peste ele cate 3 linguri de apa la fiecare lingura de seminte.
Bananele se paseaza cu ajutorul unui furculite si se adauga zeama de lamaie(pentru a nu oxida), dupa care se adauga peste amestecul de unt, zahar si oua(sau seminte de in).
Faina se amesteca cu praful de copt(eu inainte de a pune peste compozitie o cern pentru a fi mai pufoasa) si se amesteca cu restul ingredientelor.
Se toarna compozitia in formele unse cu putin unt ( daca aveti de silicon nu mai necesita ungere)si se dau la cuptorul preincalzit la 200 grade timp de 20 de minute.
o mica sectiune sa vedeti cat de pufoase sunt
Eu am servit si cu sos de fructe de padure, merge la fix cui ii place combinatia dulce-acrisor.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




















