Sformato este asa numitul flan.Bine o sa spuneti, flanul este altceva nu ce ne arati tu aici.Dar am sa vin si sa ma justific explicand ce inseamna flan in diverse limbi.
Pentru portughezi si spanioli, flanul indica preparate precum crema caramel pe cand englezii spun ca flanul este o tarta, iar pentru italienii este un preparat pe baza de legume pasate , besciamella si ou.
Defapt etimologia cuvantului flan vine din latina si anume flado ca mai apoi in franceza veche sa fie denumit flaon, ajungand in zilele nostre flan, ce inseamna crema.
Acum poate mai putin important e de unde vine, dar am zis sa nu fiu urecheata ca dau niste denumiri aiurea.
Important este ca acest preparat poate fi consumat atat cald cat si rece.Daca doriti cand aveti musafiri puteti sa taiati bucatele si sa-l serviti ca si finge-food.
Si sa purcedem totusi si la prepararea lui.
Avem nevoie de:
400 gr broccoli
1 ou
1 ceasca besciamella
parmesan ras
pesmet
sare
piper, nuscoara
Pentru besciamella:
40 gr unt topit
40 gr faina
1 pahar cu lapte rece
nuscoara
Se amesteca toate ingredientele pana devine ca o pasta grosuta(gen compozitia de clatite).
Broccoli se curata, se spala si se pun la fiert in apa calda cu sare.Se lasa la fiert 10 minute dupa care se scurge si se paseaza(dar nu foarte mult)
se amesteca cu 3/4 din besciamella, oul, 4 linguri de pesmet(eu am folosit un pesmet facut in casa mai iute), 3 linguri de parmesan si se condimenteaza cu nucsoara, sare si piper dupa gust
Se unge o tava cu unt si se toarna compozitia, restul de besciamella, pesmetul si parmesanul.Se da la cuptorul preincalzit la 180 gr pentru 30 de minute.
marți, 6 martie 2012
luni, 5 martie 2012
Ou cu somon afumat la cuptor
O reteta care imi place tare mult, e rapida, e delicioasa si pot spune ca de efect.Plus ca are putine ingrediente.
Cum ma invart destul de des pe GialloZafferano, anul trecut mi-a facut cu ochiul reteta asta si de atunci tot o repet.
De data asta am facut o portie,dar am sa ma scriu varianta normala pentru 4 persoane.
Puteti face intr-un singur vas sau in vase individuale.Eu prefer cocotele asa pot servi pe fiecare in parte mai bine.
Dar sa trecem la reteta:
250 g
somon afumat
100 g ricotta
4 oua
cateva frunzulite marar
4 felii de paine
ulei masline,piper
100 g ricotta
4 oua
cateva frunzulite marar
4 felii de paine
ulei masline,piper
Se ung vasele cu unt si se aseaza amestecul de somon(dar grija mare sa nu fie pline)
si cu ajutorul unei lingurite se face o gaura mica la mijloc si se pune oul.
Se dau la cuptor la 180 gr pt 15 min. Se servesc cu felii de paine prajita unse cu ulei de masline
si un mic detaliu
Mie una imi place oul mai moale,daca nu va place galbenusul curgator, puteti sa lasati un strop mai mult la cuptor si eventual sa nu faceti gropita in compozitie foarte adanca.
sâmbătă, 3 martie 2012
Budinca de gris cu fistic si sos de miere si menta
Intr-una din zile cand faceam galusti mi-a sarit in ochi reteta asta care era pe cutia de gris.
Mi-am zis in sine: fistic, yumi, gris, hmm, alerg cu gandul spre copilarie.
Cum sunt o melancolica incurabila nimic nu ma opreste sa fac reteta asta cu gandul la anii cand ma cuibaream in bratele mamei.
Avem nevoie de:
1/2 l lapte
60 gr zahar
100 gr fistic macinat(din cel nesarat)
120 gr gris
1 albus
Pentru sos:
8 linguri miere
6 frunze de menta
4 smochine
Se fierbe laptele cu zaharul dupa care se adauga fisticul si grisul si lasam sa fiarba 5 minute amestecand continuu pentru a nu se prinde.
Se ia de pe foc si se lasa sa se racoreasca putin , dupa care se adauga albusul batut spuma si se amesteca pana se incorporeze tot albusul in compozitie.
Se pun in ce forme doriti (canute, castronele) si se lasa la rece.
Intre timp se pregateste sosul.
Frunzele de menta se spala si se toaca marunt si se pun intr-o craticioara impreuna cu miere si se fierb, dupa care se adauga smochinele taiate in patru.Se ia de pe foc si se lasa la racit.
Se scoate budinca din forme si se serveste cu sos.
vineri, 2 martie 2012
Salata de fasole
Deja suntem in post, plus ca a venit primavara, trebuie sa ne detoxifiem putin, asa ca am imbinat doua lucruri dintr-un foc.
Salata mea a fost un trio colorat,fiinca am avut doar 3 felurii de fasole,dar puteti sa puneti ce culori doriti.
Am folosit :
400 gr fasole neagra
400 gr fasole alba
400 gr fasole verde
200 rosii cherry
4 fire ceapa verde
2catel usturoi
Pentru dressing:
200 ml ulei masline
4-5 linguri balsamico
1/2 lingurita zahar brun
sare
piper
Daca aveti fasole la conserva merge si mai repede, eu n-am avut asa ca a trebuit sa o fierb, inclusiv pe cea verde.
Se amesteca cele 3 tipuri de fasole la care se adauga rosiile taiate pe jumatate, ceapa taiata(dupa preferinta) si usturoiul pisat.
Se amesteca cu dressing-ul si se lasa 5 minutele cat sa se intrepatrunda toate mirodeniile.
Daca aveti fasolea deja fiarta aceasta salata e gata in 10 minute.Nimic mai simplu.
joi, 1 martie 2012
Pui cu curry si mere
Daca o reteta imi face cu ochiul nu imi trebuie mult sa o execut.Asa a fost si cazul celei de fata, norocul fiind ca aveam in casa tot ce-mi trebuia.
E o reteta simpla si rapida.
Aveam nevoie de :
600 g piept de pui
2 mere
1 ceapa mica
1 lingurita curry
ulei extravergine de masline
200 g orez basmati
ardei iute(sau fulgi)
200 g grame lapte cocos
sare
Se taie pieptul de pui in bucatele mici(cat de o inghititura).
Ceapa se taie solzisiori, merele se curata de cotor si se taie feliute subtiri si se calesc impreuna cu ceapa la foc mediu pentru cca 10 minute.
Se adauga pieptul de pui si curry, se sareaza si se mai lasa inca 10 minute dupa care se adauga laptele de cocos si se mai lasa cateva minutele sa se ingroase putin sosul si se stinge focul, dar mai lasam cateva minute cratita pe foc.
Se serveste impreuna cu orez.
Rapid?Da(30 minute si masa e gata), Bun?Da.
Chiar daca vi se pare ciudata combinatia cu lapte de cocos va asigur ca nu se simte.Mie una imi place, dar intreband comesenii carora combinatia cocos in mancare pare ciudata mi-au spus ca nu se simte deloc cocosul.
E o reteta simpla si rapida.
Aveam nevoie de :
600 g piept de pui
2 mere
1 ceapa mica
1 lingurita curry
ulei extravergine de masline
200 g orez basmati
ardei iute(sau fulgi)
200 g grame lapte cocos
sare
Se taie pieptul de pui in bucatele mici(cat de o inghititura).
Ceapa se taie solzisiori, merele se curata de cotor si se taie feliute subtiri si se calesc impreuna cu ceapa la foc mediu pentru cca 10 minute.
Se adauga pieptul de pui si curry, se sareaza si se mai lasa inca 10 minute dupa care se adauga laptele de cocos si se mai lasa cateva minutele sa se ingroase putin sosul si se stinge focul, dar mai lasam cateva minute cratita pe foc.
Se serveste impreuna cu orez.
Rapid?Da(30 minute si masa e gata), Bun?Da.
Chiar daca vi se pare ciudata combinatia cu lapte de cocos va asigur ca nu se simte.Mie una imi place, dar intreband comesenii carora combinatia cocos in mancare pare ciudata mi-au spus ca nu se simte deloc cocosul.
marți, 28 februarie 2012
Spaghetti alla carbonara
Ca-s indragostita de bucataria italiana (printre altele) se stie, plus ca de multe ori cand sunt in pana de idei sau lipsa de timp ma scoate din impas o reteta de paste.
Cred ca oricare din voi odata tot a mancat spagetti carbonara,deci nu e o noutate, dar acum am decis sa pun reteta(cea originala, nu cea ce se face prin tara cu smantana).
M-am inspirat de pe site-ul Giallozafferano, un site drag mie.
Voi pune cantitatile pentru 4 persoane, eu la 3 persoane am pus 3 galbenusuri si un ou intreg, restul ingredientelor la ochi.
150 gr sunculita(kaizer)
100 gr pecorino(eu n-am avut am pus parmezan)
4 galbenusuri + 1 ou intreg
sare
piper
2 linguri ulei masline
350 gr spaghetti
Se pune intr-o oala apa la fiert, iar in momentul care fierbe se pune putina sare si se se pun pastele la fiert(depinde timpul de fierbere in functie de paste, ca-s integrale sau albe)
intre timp se bat ouale impreuna cu sarea, piperul si pecorino/parmesanul
Intr-o tigaie se pune uleiul(eu am pus foarte putin ca deja sunculita avea ceva grasime) si se rumeneste sunculita
Cand e rumenita se da de-o parte si se lasa sa se racoreasca putin si apoi se pune peste oua si se amesteca
Intre timp se scurg pastele si se pun peste amestecul de oua si sunca si se amesteca bine sa se incorporeze bine printre paste ouale
Buon appetito
Cred ca oricare din voi odata tot a mancat spagetti carbonara,deci nu e o noutate, dar acum am decis sa pun reteta(cea originala, nu cea ce se face prin tara cu smantana).
M-am inspirat de pe site-ul Giallozafferano, un site drag mie.
Voi pune cantitatile pentru 4 persoane, eu la 3 persoane am pus 3 galbenusuri si un ou intreg, restul ingredientelor la ochi.
150 gr sunculita(kaizer)
100 gr pecorino(eu n-am avut am pus parmezan)
4 galbenusuri + 1 ou intreg
sare
piper
2 linguri ulei masline
350 gr spaghetti
Se pune intr-o oala apa la fiert, iar in momentul care fierbe se pune putina sare si se se pun pastele la fiert(depinde timpul de fierbere in functie de paste, ca-s integrale sau albe)
intre timp se bat ouale impreuna cu sarea, piperul si pecorino/parmesanul
Intr-o tigaie se pune uleiul(eu am pus foarte putin ca deja sunculita avea ceva grasime) si se rumeneste sunculita
Cand e rumenita se da de-o parte si se lasa sa se racoreasca putin si apoi se pune peste oua si se amesteca
Intre timp se scurg pastele si se pun peste amestecul de oua si sunca si se amesteca bine sa se incorporeze bine printre paste ouale
Buon appetito
Chiftelute cu frunze de sfecla
Beta vulgaris, denumirea in latina, bietola in italiana sau Mangold in germana,este frunza de sfecla rosie in romana.
1 kg frunze sfecla
1 ceapa medie
2 catei usturoi

Frunzele se spala, se curata de codite si se fierb in apa cu sare la foc molcom.Intre timp se toaca ciupercile.Dupa circa 15-20 minute de fiert, se scurg frunzele , se toaca si apoi se pun intr-o tigaie cu ulei .
Se adauga ceapa tocata marunt si se caleste usor impreuna cu frunzele si apoi se adauga usturoiul, ciupercile maghiranul si patrunjelul.Se lasa cateva minute pe foc apoi se dau de-o parte si se lasa la racit.
Cand s-au "racorit" se adauga ouale batute cu sare si piper,o lingura de ulei, parmezanul si oregano.Amestecul de oua se adauga peste frunzele de sfecla.
Se formeaza chiftelute si se dau prin pesmet.Se aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se dau la cuptorul incalzit la 180 grade pentru circa 20-25 minute.
Eu am mai adaugat in ele si gorgonzola, le da o savoare mai deosebita, daca va place, puteti sa adaugati.
si un mic detaliu
Poate mai putin intalnita in Romania (nu de mult timp descoperita si de mine) este o plantuta tare buna si plina de vitamine.
Ingrediente pentru 4 persone:
1 kg frunze sfecla
1 ceapa medie
2 catei usturoi
3 oua
25 gr. ciuperci
25 gr. ciuperci
4 – 5 linguri parmezan
pesmet
ulei masline
Sare , piper
1/2 lingurita oregano
Sare , piper
1/2 lingurita oregano
1 lingurita maghiran
1 lingurita patrunjel
Frunzele se spala, se curata de codite si se fierb in apa cu sare la foc molcom.Intre timp se toaca ciupercile.Dupa circa 15-20 minute de fiert, se scurg frunzele , se toaca si apoi se pun intr-o tigaie cu ulei .
Se adauga ceapa tocata marunt si se caleste usor impreuna cu frunzele si apoi se adauga usturoiul, ciupercile maghiranul si patrunjelul.Se lasa cateva minute pe foc apoi se dau de-o parte si se lasa la racit.
Cand s-au "racorit" se adauga ouale batute cu sare si piper,o lingura de ulei, parmezanul si oregano.Amestecul de oua se adauga peste frunzele de sfecla.
Se formeaza chiftelute si se dau prin pesmet.Se aseaza intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se dau la cuptorul incalzit la 180 grade pentru circa 20-25 minute.
Eu am mai adaugat in ele si gorgonzola, le da o savoare mai deosebita, daca va place, puteti sa adaugati.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)









