miercuri, 7 martie 2012

Langosi cu branza

Zilele trecute ma napadise o pofta nebuna de  langosi cu branza si am inceput sa caut retete, iar ce de pe blogul lui BucatarManiac  mi s-a parut cea mai potrivita cu ceea ce visam.

Ca sa nu mai zic ca e asa de simpla ca o sa vi se para o reteta nesimtit de usor de facut.

Aveti in casa:

500 gr faina
5 gr drojdie uscata
2 lingurite sare
1 lingurita zahar
ulei
apa calduta?

daca da, pai atunci ce mai asteptam?pe cai si sa pucedem la drum, pardon, la framantat.

Drojdia  o amestecam cu 2 linguri apa calduta,cat sa se formeze o crema grosuta si se lasa la crescut cca. 10 minute.Dupa cele 10 minute sa adauga peste faina impreuna cu sarea, zaharul si 2-3 linguri de ulei.Apa se v-a adauga treptat pana aluatul devine unul maleabil si nelipicios.
Lasam la crescut in jur de 30-45 minute.

Din aluatul dospit rupem bilute, mai mari sau mai mici in functie de cat de mari doriti sa fie langosile .Ungem blatul de lucru cu ulei,  ungem si mainile si intindem aluatul cat ami subtire, dar nu foarte


Punem un strat de branza(dupa cum observati n-am dat o cantitate de branza exacta,fiinca fiecare v-a pune in functie de gust) si impaturim. Le punem in uleiul fierbine si prajim pe fiecare parte pana devin aurii
Si gata de mancat
si putin mai aproape
Va jur cu mana pe inima ca in momentul in care am gustat din ele am simtit de parca stateam pe cearceaf intinta pe plaja din Costinesti.Asa da amintiri. Multumesc mult autorului retetei

marți, 6 martie 2012

Smoothie cu cioco si banane



Ador Smoothie-urile, in orice combinatie, iar de acum in colo, usor, usor le voi aduce la suprafata.

Desi nu-s o ciocolatoasa, s-a nimerit ca primul pe lista sa fie acesta.Bine, nu contine el ciocolata ci doar cacao .

Tocmai ce lusem banane si aveam chef de ceva dulce,da sa nu necesite timp,asa ca am zis ca e cazul sa trantesc ceva in blender si sa-mi astampar poftele si iaca ce a iesit.
Aaaa, dar inainte de toate  produsul final a fost rezultatul urmatoarelor ingrediente combinate:

2 lingurite cacao
250 ml lapte
2 linguri unt de arahide
1 banana
250 gr  inghetata  cu alune

Am amestecat cacao cu lapte pentru a se dizolva bine apoi toate ingredientele in blender si...voila´

Sformato di broccoli

Sformato este asa numitul flan.Bine o sa spuneti, flanul este altceva nu ce ne arati tu aici.Dar am sa vin si sa ma justific explicand ce inseamna flan in diverse limbi.
Pentru portughezi si spanioli, flanul indica preparate precum crema caramel pe cand  englezii spun ca flanul este o tarta, iar pentru italienii este un preparat pe baza de legume pasate , besciamella si ou.

Defapt etimologia cuvantului flan vine din latina  si anume flado  ca mai apoi in franceza veche sa fie denumit flaon, ajungand in zilele nostre flan,  ce inseamna crema.

Acum poate mai putin important e de unde vine, dar am zis sa nu fiu urecheata ca dau niste denumiri aiurea.

Important este ca acest preparat poate fi consumat atat cald cat si rece.Daca doriti cand aveti musafiri puteti sa taiati bucatele si sa-l serviti ca si finge-food.

Si sa purcedem totusi si la prepararea lui.

Avem nevoie de:

400 gr broccoli
1 ou
1 ceasca besciamella
parmesan ras
pesmet
sare
piper, nuscoara

Pentru besciamella:

40 gr unt topit
40 gr faina
1 pahar cu lapte rece
nuscoara

Se amesteca toate ingredientele pana devine ca o pasta grosuta(gen compozitia de clatite).


Broccoli se curata, se spala si se pun la fiert in apa calda cu sare.Se lasa la fiert 10 minute  dupa care se scurge si se paseaza(dar nu foarte mult)


se amesteca cu 3/4 din besciamella, oul, 4 linguri de pesmet(eu am folosit un pesmet facut in casa mai iute), 3 linguri de parmesan si se condimenteaza cu nucsoara, sare si piper dupa gust
Se unge o tava cu unt si se toarna compozitia, restul de besciamella, pesmetul si parmesanul.Se da la cuptorul preincalzit la 180 gr pentru 30 de minute.

luni, 5 martie 2012

Ou cu somon afumat la cuptor

O reteta care imi place tare mult,  e rapida, e delicioasa si pot spune ca de efect.Plus ca are putine ingrediente.
Cum ma invart destul de des pe GialloZafferano, anul trecut mi-a facut cu ochiul reteta asta si de atunci tot o repet.

De data asta am facut o portie,dar am sa ma scriu  varianta normala pentru 4 persoane.
Puteti face intr-un singur vas sau in vase individuale.Eu prefer cocotele asa pot servi pe fiecare in parte mai bine.

Dar sa trecem la reteta:

250 g somon afumat
100 g ricotta
4 oua
cateva frunzulite marar
4 felii de paine
ulei masline,piper





O mica specificatie, de data asta n-am avut ricotta, am folosit crema de branza,deci puteti inlocuii ricotta cu orice branzica doriti,dar cu conditia sa nu fie apoasa. Somonul se taie feliute subtiri si se amesteca cu mararul, piper proaspat macinat si ricotta.Nu necesita sare, somonul  afumat de fel e sarat.Daca al vostru nu e, atunci puteti adauga sare dupa gust.
Se ung vasele cu unt si se aseaza amestecul de somon(dar grija mare sa nu fie pline)
si cu ajutorul unei lingurite se face o gaura mica la mijloc si se pune oul.
Se dau la cuptor la 180 gr pt 15 min. Se servesc cu felii de paine prajita unse cu ulei de masline
si un mic detaliu
Mie una imi place oul mai moale,daca nu va place galbenusul curgator, puteti sa lasati un strop mai mult la cuptor si eventual sa nu faceti gropita in compozitie foarte adanca.

sâmbătă, 3 martie 2012

Budinca de gris cu fistic si sos de miere si menta



Intr-una din zile cand faceam galusti mi-a sarit in ochi reteta asta care era pe cutia de gris.
Mi-am zis in sine: fistic, yumi, gris, hmm, alerg cu gandul spre copilarie.
Cum sunt o melancolica incurabila nimic nu ma opreste sa fac reteta asta  cu gandul la anii cand ma cuibaream in bratele mamei.

Avem nevoie de:


1/2 l lapte
60 gr zahar
100 gr fistic macinat(din cel nesarat)
120 gr gris
1 albus


Pentru sos:


8 linguri miere
6 frunze de menta
4 smochine


Se fierbe laptele cu zaharul dupa care se adauga fisticul si grisul si lasam sa fiarba 5 minute amestecand continuu pentru a nu se prinde.
Se ia de pe foc si se lasa sa se racoreasca putin , dupa care se adauga albusul batut spuma si se amesteca pana se incorporeze tot albusul in compozitie.
Se pun in ce forme doriti (canute, castronele) si se lasa la rece.
Intre timp se pregateste sosul.
Frunzele de menta se spala si se toaca marunt si se pun intr-o craticioara impreuna cu miere si se fierb, dupa care se adauga smochinele taiate in patru.Se ia de pe foc si se lasa la racit.

Se scoate budinca din forme si se serveste cu sos.

vineri, 2 martie 2012

Salata de fasole

Deja suntem in post, plus ca a venit primavara, trebuie sa ne detoxifiem putin, asa ca am imbinat doua lucruri dintr-un foc. Salata mea a fost un trio colorat,fiinca am avut doar 3 felurii de fasole,dar puteti  sa puneti ce culori doriti.

 Am folosit :


400 gr fasole neagra
400 gr fasole alba
400 gr fasole verde
200 rosii cherry
4 fire ceapa verde
2catel usturoi

Pentru dressing:

200 ml ulei masline
4-5 linguri balsamico
1/2 lingurita zahar brun
sare
piper

Daca aveti fasole la conserva merge si mai repede, eu n-am avut asa ca a trebuit sa o fierb, inclusiv pe cea verde.

Se amesteca cele 3 tipuri de fasole la care se adauga rosiile taiate pe jumatate, ceapa taiata(dupa preferinta) si  usturoiul pisat.

Se amesteca cu dressing-ul si se lasa 5 minutele cat sa se intrepatrunda toate mirodeniile.

Daca aveti fasolea deja fiarta aceasta salata e gata in 10 minute.Nimic mai simplu.
 

joi, 1 martie 2012

Pui cu curry si mere

Daca o reteta imi  face cu ochiul nu imi trebuie mult sa o execut.Asa a fost si cazul celei de fata, norocul fiind ca aveam in casa tot ce-mi trebuia.
E o reteta simpla si rapida.

Aveam nevoie de :

600 g piept  de pui
2 mere
1 ceapa mica
1 lingurita curry
ulei extravergine de masline
200 g orez basmati
ardei iute(sau fulgi)
200 g grame lapte cocos
sare

Se taie pieptul de pui in bucatele mici(cat de o inghititura).
Ceapa se taie solzisiori, merele se curata de cotor si se taie feliute subtiri  si se calesc impreuna cu ceapa  la foc mediu pentru cca 10 minute.
Se adauga pieptul de pui si curry, se sareaza si se mai lasa inca 10 minute dupa care se adauga laptele de cocos si se mai lasa cateva minutele  sa se ingroase putin sosul si se stinge focul, dar mai lasam cateva minute cratita pe foc.
Se serveste impreuna cu orez.
Rapid?Da(30 minute si masa e gata), Bun?Da.
Chiar daca vi se pare ciudata combinatia cu lapte de cocos va asigur ca nu se simte.Mie una imi place, dar intreband comesenii carora combinatia cocos in mancare pare ciudata  mi-au spus ca nu se simte deloc cocosul.