Usor, usor primavara si-a facut aparitia si odata cu ea si sparanghelul apare pe piata.
Momentan e cel din import,cel local abia prin aprilie incepe sa apara.
Exista o multitudine de soiuri de sparanghel(undeva la 300), dar cele mai cunoscute sunt cele alb, verde sau violet.
In topul peferintelor mele sta cel verde,da nu refuz alte soiuri.De fel cele alb si violet sunt mai lemnoase ,iar in momentul in care este curatat nu ramane foare mult de el.
Reteta pe acare am ales-o este foarte simpla, plus ca poate fi folosita in post(inlocuind untul) sau de catre vegetarieni.
Pentru 2 portii am folosit:
250 gr sparanghel alb
20 gr unt
1 eschalota
1/2 lingurita zahar
2 linguri ulei
100 gr orez (cel pentru risotto)
50 gr mazare
25 ml vin alb
sare
2 linguri patrunjel tocat
20 gr parmesan
Sparanghelul l-am spalat si curatat de partea lemnoasa(cu ajutorul curatatorului de cartofi), o sa ramana cam subtirel la baza,dar nu va speriati, dupa cum spuneam partea de jos este destul de lemnoasa, iar daca nu e curatat cum trebuie riscati sa va treziti ca face "ate".
L-am pus sa fiarba intr-un lintru de apa cu sare , 10 gr de unt si zaharul(puteti adauga daca aveti in casa si o coaza de paine, ii mai ia din amareala) , lasand sa fiarba 30 de minute la foc molcom.
Ceapa se toaca marunt si se pune intr-o tigaie cu ulei ,se lasa pana devine aurie si se adauga orezul, se lasa putin la "rumenit" si se adauga vinul si 200 ml din apa in care a firt sparanghelul.Amestecam ca sa nu se lipeasca, iar daca vi se pare ca necesita apa, mai adaugam si lasam pana se unfla(aveti grija sa nu-l fierbeti prea tare).Dupa 10 minute se adauga sparangelul taiat bucatele si mazarea.La final se adauga restul de unt, vereata, se condimenteaza si se adauga parmesanul.
Eu varfurile de sparanghel i-am pastrat pentru ornat.
luni, 19 martie 2012
Fenicul cu orez
In ultimul timp am dat de gustul feniculului.Bine, inca nu-l pot manca crud, de aceea incerc tot felul de retete cu el gatit.
Sun constienta ca ar fi mult mai sanataos crud,dar acum ce sa zic,toti avem piticei pe creieri care ne blocheaza :))
Are atatea propietati ca este pacat sa nu-l incercam,daca nu crud, macar gatit.
Pentru doua persoane am folosit:
cateva fire ceapa verde
15 gr unt
125 gr mixt orez salbatic
250 gr supa legume
250 gr fenicul
50 gr ananas (din conserva)
1 lingurita praf de ghimpir
100ml vin alb sec(otional) sos soia
Ceapa am taiat-o inele si am pus-o sa o calesc in unt cca. 1 minut,
dupa care adaugam orezul si lasam cca. 3 minute sa se rumeneasca,daca doriti sa puneti vin,acum puteti sa-l adaugati.
Adaugam supa de legume(eu am folosit apa amestecata cu vegetat de casa ) si mai lasam la foc mediu sa fiarba in jur de 20 de minute
Sa aveti pofta!
Sun constienta ca ar fi mult mai sanataos crud,dar acum ce sa zic,toti avem piticei pe creieri care ne blocheaza :))
Are atatea propietati ca este pacat sa nu-l incercam,daca nu crud, macar gatit.
Pentru doua persoane am folosit:
cateva fire ceapa verde
15 gr unt
125 gr mixt orez salbatic
250 gr supa legume
250 gr fenicul
50 gr ananas (din conserva)
1 lingurita praf de ghimpir
100ml vin alb sec(otional) sos soia
Ceapa am taiat-o inele si am pus-o sa o calesc in unt cca. 1 minut,
dupa care adaugam orezul si lasam cca. 3 minute sa se rumeneasca,daca doriti sa puneti vin,acum puteti sa-l adaugati.
Adaugam supa de legume(eu am folosit apa amestecata cu vegetat de casa ) si mai lasam la foc mediu sa fiarba in jur de 20 de minute
Dupa cele 20 de minute adaugam si feniculul curatat si taiat bucatele, acoperit vasul si mai lasam sa fiarba tot la foc mediu, de data asta 10 minute .Cu cateva minutele inainte de a aprii focul adaugam ananasul, praful de ghimpir si 2 lingurite de sos de soia.
Sa aveti pofta!
sâmbătă, 17 martie 2012
Paharele cu tapioca
Fiinca am promis cuiva drag mie ca am sa incerc sa fac un desert mai nu stiu cum si pornind de la o idee de tiramisu, am ajuns sa fac acasta asa zisa budinca de tapioca.
Perlele de tapioca se obtin din partea fibroasa a radacinii de casava, o planta ce poate atinge dimensiuni de pana la 3 m inaltime.
Putine persoane stiu ca planta numita casava se mai numeste si yucca sau manioc si ca produsul obtinut din radacinile ei este foarte hranitor, atat pentru copii, cat si pentru adulti.
Mie tapioca imi place foarte mult, de multe ori macini perlutele si fac faina.Este foarte buna pentru persoanele cu intoleranta la gluten.
Perlele de tapioca se obtin din partea fibroasa a radacinii de casava, o planta ce poate atinge dimensiuni de pana la 3 m inaltime.
Putine persoane stiu ca planta numita casava se mai numeste si yucca sau manioc si ca produsul obtinut din radacinile ei este foarte hranitor, atat pentru copii, cat si pentru adulti.
Mie tapioca imi place foarte mult, de multe ori macini perlutele si fac faina.Este foarte buna pentru persoanele cu intoleranta la gluten.
De data asta am folosit:
100 gr tapioca
500 ml lapte
1/2 pastaie vanilie
3 lingurite zahar vanilat cu lavanda
30 gr zahar
2 foi gelatina
200 ml frisca
500 gr capsuni
Se taie pe jumatate pastaia de vanilie si se scoate interiorul si se pune impreuna cu teaca in lapte , se adauga tapioca si se pune la fiert.Se adauga zaharul si se amesteca continuu .Se fierbe 15 minute.
Cu 5 minute inainte de a fi gata se adauga 2 lingurite de zahar vanilat cu lavanda.
Separat se pun fole de gelatina la inmuiat in apa rece dupa care se adauga peste tapioca si se amesteca bine pana se dizolva.
Se trage de pe foc si se lasa la racit.
Intre timp se bate frica care se aduga peste tapioca racita.
Se pun in pahare un strat de capsuni taiate marunt , un strat de tapioca, pavesini si iarasi tapioca si terminam cu piure de capsuni amestecat cu cea de-a treia lingurita de zahar vanilat cu lavanda.
Se poate servii imediat sau se poate lasa la rece si servii chiar si a doua zi.
vineri, 16 martie 2012
Bavette cu pesto, cartofi si fasole
N-aveti timp sau chef de gatit, dar totusi trebuie sa faceti ceva?Pastele sunt cea mai usoara modalitate de a pregatii o masa la repezeala.
In mod normal am busuioc in casa,dar nu stiu de ce nu cel din magazine nu mai rezista.Acum se face vremea frumoasa o sa incerc sa il seman iarasi.Asa ca de data asta am folosit pesto alla Genovese cumparat.
Pastele cu pesto, cartof si fasole, sunt o reteta tipica zonei Linguria.
Pentru doua persoane avem nevoie de:
100 gr fasole verde
1 cartof micut
175 gr paste
1 lingura ulei
2 linguri pesto
1 lingurita muguri pin(pentru decor)
Eu am folosit fasole congelata,deci n-a mai fost nevoie sa o curat.Le-am pus la fiert in apa cu sare dar le-am fiert doar putin cat sa fie inca "al dente".
Cartoful il curatam si il taiem cubulete si punem la fiert cu sare.
Punem apa la fiert pentru paste, iar in momentul inc are incepe da fiarba adaugam sarea si apoi pastele pe care le fierbem, ca si fasolea: al dente.
Separat se pune fasolea intr-un vas si se amesteca cu pesto si uleiul, adaugand putina din apa in care fierbe pasta.Se amesteca bine si adaugam peste pasta si cartoful, amestecand iarasi.
Servim cu seminte de pin putin prajite.
In mod normal am busuioc in casa,dar nu stiu de ce nu cel din magazine nu mai rezista.Acum se face vremea frumoasa o sa incerc sa il seman iarasi.Asa ca de data asta am folosit pesto alla Genovese cumparat.
Pastele cu pesto, cartof si fasole, sunt o reteta tipica zonei Linguria.
Pentru doua persoane avem nevoie de:
100 gr fasole verde
1 cartof micut
175 gr paste
1 lingura ulei
2 linguri pesto
1 lingurita muguri pin(pentru decor)
Eu am folosit fasole congelata,deci n-a mai fost nevoie sa o curat.Le-am pus la fiert in apa cu sare dar le-am fiert doar putin cat sa fie inca "al dente".
Cartoful il curatam si il taiem cubulete si punem la fiert cu sare.
Punem apa la fiert pentru paste, iar in momentul inc are incepe da fiarba adaugam sarea si apoi pastele pe care le fierbem, ca si fasolea: al dente.
Separat se pune fasolea intr-un vas si se amesteca cu pesto si uleiul, adaugand putina din apa in care fierbe pasta.Se amesteca bine si adaugam peste pasta si cartoful, amestecand iarasi.
Servim cu seminte de pin putin prajite.
Ciorba de fasole
Inscrisa in seria de provocari organizata de Ama am primit de la aceasta pentru Provocarea lunii Martie un blog tare dragut, cu retete care imi aduc aminte de copilarie, de bunici.
Craita in ciuda varstei ei este o bucatreasa care poate da clasa multora care nici la varste mai inaintate nu stiu a gati.
Cum suntem in post si aveam pofta de ciorba de fasole am ales sa o fac pe cea pusa de ea.
In mare m-am tinut de reteta pusa de ea, prea putine modificari am facut.
Am folosit:
200 gr fasole alba
2 morcovi potriviti
3 cepe
1/2 ardei gras verde
2 cartofi micuti
1 foaie dafin
2 ramurele cimbru uscat
2 linguri sos de rosii
Fasolea am lasat-o de seara la inmuiat.
A doua zi am aruncat apa in care a stat de cu seara si apoi am adaugat peste ea 2,5 l de apa rece si am pus-o pe foc.In momentul in care a inceput sa fiarba, am micsorat focul si am mai lasat la fiert cca 30 de minute.
Dupa timpul scurs am aruncat prima apa si am adaugat peste fasole alti 2,5 l apa fiarta.Daca aveti oala sub presiune, micsorati timpul de fierbere.Eu de data asta am preferat modul clasic de fierbere ca am avut timp sa stau de ea.
Cat timp fierbe fasolea, taiem legumele cubulete, mai putin ceapa, iar in momentul in care vedem ca fasolea s-a mai inmuiat putem sa adaugam legumele.Adaugam doar 2 cepe din cele 3.
Lasam sa fiarba in continuare fasolea cu legumele si cand toate sunt fierte, scoatem ceapa si adugam foaia de dafin si crengutele de cimbru.Ce-a de-a treia ceapa o tocatm si calitm in putin ulei si amestecam cu sosul de rosii, dupa care punem peste ciorba.Condimentam, eu am folosit 2 lingurite de vegeta de casa dupa care am mai lasat sa traga cateva clocote, am oprit focul si am scos foaia de dafin si cimbrul.
Pacat ca n-am avut si eu ardei copti sa mananc langa, cand eram mica la bunici mancam ciorba de fasole rece si cu ardei copti.In lipsa de ardei copti am servit cu ceapa rosie frecata cu sare ;)
Am servit cu patrunjel proaspat tocat.
Sa aveti pofta.
joi, 15 martie 2012
Salata colorata
"Calarind" blogurile ieri mi-a "sarit" pe retina o salatica tare interesanta .Reteta originala era cu couscous si dovlecel crud si o puteti vedea aici, eu am preferat sa folosesc quinoa si avocado.
Pe langa faptul ca salatica mea colorata vizual da bine, mai este si o sursa de sanatate.
Pentru cine nu stie quinoa desi pare a fi o cereala, este defapt o ruda a spanacului.Este bogata in proteine si sursa de mangan, magneziu, cupru, fier si fosfor.De asemenea este un adevarat "nestemat" pentru cei ce sufera de diabet zaharat, ateroscleroza sau chiar migrene.
Un al doilea ingredient nutritiv din salatica mea este avocado, de el cu siguranta stiti mai multe.
Desi cu valoare kalorica mare, este sarac in colesterol si sodiu, avocado este util in controlul greutatii corporale; reprezinta o sursa importanta de antioxidanti, proteine si fibre. '
Avocado contine vitaminele :A, B1, B2, B3, B6, C, E, PP, fosfor, fier, zinc, potasiu, cupru si magneziu, fibre, acid pantotenic, o cantitate mare de acizi grasi nesaturati, usor digerabili.
Salatica se face foarte repede, mai ales ca quinoa fierbe relativ repede.
Cat timp a fiert quinoa, am tocat varza, am cojit avocado si l-am stropit cu putina zeama de lamaie sa nu oxideze, am taiat rosioarele si tocat patrunjelul.
Asadar salatica contine (cantitatile sunt la alegere in functie de cate persoane sunt la masa)
varza rosie
quinoa
avocado
rosii
patrunjel
sare
ulei avocado
Dupa ce quinoa a fiert am scurs-o si lasat putin la racit.Varza am amestecat-o cu putina sare
Am pus in pahare(puteti folosii ce vase transparente aveti,pentru efectul vizual,daca doriti sa mancati dvs. la repezala puteti pune in ce vas doriti) un strat de varza, unul de quinoa, unul de varza, iarasi quinoa, apoi avocado, iarasi quinoa si am terminat cu rosiile maruntite si patrunjel tocat.
Inainte de a servii am pus un strop de ulei de avocado pe deasupra.
Rapid, sanatos si de efect.Merge foarte bine cand aveti musafiri si nu numai.
PS: O mica specificatie referitor la quinoa ar fi ca trebuie spalata in cateva ape inainte de fierbere.
Pe langa faptul ca salatica mea colorata vizual da bine, mai este si o sursa de sanatate.
Pentru cine nu stie quinoa desi pare a fi o cereala, este defapt o ruda a spanacului.Este bogata in proteine si sursa de mangan, magneziu, cupru, fier si fosfor.De asemenea este un adevarat "nestemat" pentru cei ce sufera de diabet zaharat, ateroscleroza sau chiar migrene.
Un al doilea ingredient nutritiv din salatica mea este avocado, de el cu siguranta stiti mai multe.
Desi cu valoare kalorica mare, este sarac in colesterol si sodiu, avocado este util in controlul greutatii corporale; reprezinta o sursa importanta de antioxidanti, proteine si fibre. '
Avocado contine vitaminele :A, B1, B2, B3, B6, C, E, PP, fosfor, fier, zinc, potasiu, cupru si magneziu, fibre, acid pantotenic, o cantitate mare de acizi grasi nesaturati, usor digerabili.
Salatica se face foarte repede, mai ales ca quinoa fierbe relativ repede.
Cat timp a fiert quinoa, am tocat varza, am cojit avocado si l-am stropit cu putina zeama de lamaie sa nu oxideze, am taiat rosioarele si tocat patrunjelul.
Asadar salatica contine (cantitatile sunt la alegere in functie de cate persoane sunt la masa)
varza rosie
quinoa
avocado
rosii
patrunjel
sare
ulei avocado
Dupa ce quinoa a fiert am scurs-o si lasat putin la racit.Varza am amestecat-o cu putina sare
Am pus in pahare(puteti folosii ce vase transparente aveti,pentru efectul vizual,daca doriti sa mancati dvs. la repezala puteti pune in ce vas doriti) un strat de varza, unul de quinoa, unul de varza, iarasi quinoa, apoi avocado, iarasi quinoa si am terminat cu rosiile maruntite si patrunjel tocat.
Inainte de a servii am pus un strop de ulei de avocado pe deasupra.
Rapid, sanatos si de efect.Merge foarte bine cand aveti musafiri si nu numai.
PS: O mica specificatie referitor la quinoa ar fi ca trebuie spalata in cateva ape inainte de fierbere.
marți, 13 martie 2012
Zahar vanilat cu lavanda
Dupa cum s-a observat poate prin primele mele posturi imi place lavanda atat ca preparat in dulciuri cat si in sarururile de baie sau pur si simplu in culoare.
Azi citind o reteta pe blogul lui Edith, aceasta reteta mi-a atras atentie.Este super pentru diverse dulciuri.
Simplu ca buna ziua:
150 gr zahar
1 pastaie vanilie
2 gr flori de lavanda
Edith avea reteta cu 2 linguri,eu am avut in casa doar atat, adica aproximativ 1 lg jumatate.
Intr-un bol se pune zaharul si interiorul pastaii de vanilie.Florile de lavanda se preseaza intr-un mojar,dar nu foarte mult si se adauga peste zaharul cu vanilie.Se amesteca toate(ne putem ajuta de degete pt a amesteca cum trebuie vanilia) si le punem intr-un borcanel.Dupa cateva zile poate deja fi folosit.
si acum simt in nari mirosul de lavanda, abia astept sa il folosesc.
Azi citind o reteta pe blogul lui Edith, aceasta reteta mi-a atras atentie.Este super pentru diverse dulciuri.
Simplu ca buna ziua:
150 gr zahar
1 pastaie vanilie
2 gr flori de lavanda
Edith avea reteta cu 2 linguri,eu am avut in casa doar atat, adica aproximativ 1 lg jumatate.
Intr-un bol se pune zaharul si interiorul pastaii de vanilie.Florile de lavanda se preseaza intr-un mojar,dar nu foarte mult si se adauga peste zaharul cu vanilie.Se amesteca toate(ne putem ajuta de degete pt a amesteca cum trebuie vanilia) si le punem intr-un borcanel.Dupa cateva zile poate deja fi folosit.
si acum simt in nari mirosul de lavanda, abia astept sa il folosesc.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


