Va plac branzeturile?sau mai bine zis va plac cele cu mucegai?ca-i alb sau albastru?Atunci cu siguranta ca aceasta reteta o veti gasi tare interesanta.
Reteta eu am vazut-o la
Gabi , numai ca ea a folosit Brie.Eu am optat pentru Camembert fiindca n-am gasit Brie rotunda si voiam sa imi iasa o rotita.Reteta am modificat-o putin,da rezltatul si gustul ce a rezultat a fost divin.O combinatie de arome ce m-a facut sa nu pot scoate un sunet in timp ce savuram.
Asadar am folosit :
250 gr Camembert(2 bucati)
1 rulou foietaj cumparat(275 gr)
30 gr Cramberris uscate
10 gr fulgi migdale
2 linguri dulceata smochine
1 ou amestecat cu o lingurita de apa
Am intins foietajul pe blatul de lucru infainat,
am taiat foaia pe jumatate si am decupat culturile, pe care nu le-am aruncat ci le-am folosit la "ornat".
Am uns foile cu gemul,dar lasand marginile libere,
dupa care am presarat fulgii de migdale
si merisoarele,
iar la final peste migdale si merisoare am pus in mijlocul aluatului branza.
Am uns marginile cu oul amestecat cu apa si am inceput sa impaturesc, intai marginile de sus/jos
si apoi lateralele
Am intors invers rotitele si le-am pus intr-un vas uns cu putin unt,am ornat cu restul de aluat
si am dat la cuptorul preincalzit la 200 grade pentru aproximativ 20-25 de minute
Puteti servii pur si simplu gol, sau cu crekers si fructe, struguri , capsuni, ce aveti si va place mai mult.Eu aveam capsuni in casa
Asa de curgatoare, densa si placuta.
Efectul v-a fi ori unul de tacere pentru a savura explozia de arome : dulce-sarat-acrisor, ori unul mai galagios pentru a exprima placerea ce rezulta din combiantia de mai sus.
Este divina combinatia, iar calda este un deliciu,dar puteti foarte bine sa o serviti si rece, taiata bucatale si facut um platou cu ele
Oricum ati servii , cald sau rece nu uitat sa savurati langa un vin bun.