luni, 2 aprilie 2012

Risotto tricolor

Povestile spun ca risotto a luat nastere la Napoli, mai exact in secolul XIV cand  Arogonezii au adus orezul pe meleaguri napoletane.
Defapt denumirea de risotto nu e este a preparatului in sine ci modul de prepareare al orezului.
Sunt atatea combinatii de risotto ca nici n-as putea sa le numar si oricat de multe sunt, oricare ar fi zona de proveienta, ca-i Milano, ca-i Piemonte sau Sardegna, mie toate imi plac oricare ar fi combinatiile.

De data asta am preferat risotto-ul simplu,dar adagand diversi pigmenti pentru culoare si gust.

In primul rand pentru o reusita a unui risotto trebuie sa aveti orezul potrivit, iar aceste este cel special pentru risotto si se numeste Arborio.

200 gr orez Arborio
1 ceapa medie
20 ml vin alb sec(optional)
20 gr unt
25 gr  parmesan
ulei masline
supa de legume
sare
suc sfecla rosie
wasabi

Ceapa o tocam si o calim ceapa in 2 linguri de ulei de masline, cand devine aurie adaugam orezul si-l lasam putin sa se rumeneasca, stingem apoi cu vinul si lasam sa se evapore alcoolul.Puteti sarii daca vreti peste partea cu vinul.
Dupa ce s-a evaporat vinul adugam cate un polonic de supa si amestecam.De preferat este sa adaugam treptat supa nu toata odata si vom repeta operatiunea pana orezul s-a fiert.Mie mi-a intrat aproximativ 500 ml de supa.
Aveti grija ca orezul sa nu fie prea fiert  ci "al dente", ca sa evitati sa devina un terci.
La final cand orezul a tras toata supa adaugam untul si parmezanul si amestecam pana se topeste unul.V-a deveni compozitia mai cremoasa.

In momentul asta eu am impartit in 3 parti, o parte am lasat-o alba, una am amestecat-o cu  suc de sfecla(nu puneti prea mult ca se inmoaie prea tare risotto-ul) , iar a treia am  amestecat-o cu pasta de wasabi(puneti in functie de cat de iute va place).

Eu am servit cu piept de pui la gratar.

joi, 29 martie 2012

Tabouleh

Tabouleh este o salata libaneza raspandita cam peste tot in lume.Cred ca putini sunt cei care n-au gustat-o si daca va aflati printre acestia va sfatuiesc sa o incercati neaparat.
 Am observat la musulmani mai ales folosirea in foarte multe salate a patrunjelului si obiceiul acesta ar trebui sa-l adoptam si noi, fiinca patrunjelul contine un complex foarte mare de vitamine.Contrine printre altele magneziu, fosfor, calciu, Vitamina C , vitamina B12. Apropo de vitamina B12,daca stau sa ma gandesc, acum imi dau eu seama de ce au musulmanii atatia copii :)).

 Eu salalta asta o servesc asa, de sine statatoare,dar puteti sa o folositi si ca o mica garnitura.
 Pentru o portie mare de salata am folosit:

 o legatura mare de patrunjel
3 rosii
zeama de lamie
o ceapa medie
4-5 linguri bulgur
 menta proaspata(sau uscata)
sare
ulei masline
bhar(sweet peper)- optional

Bulgurul l-am fiert aproximativ 10 minute, l-am scurs si lasat sa se raceasca.
Patrunjelul l-am spalat, uscat si apoi l-am tocat(nu foarte marunt,dar daca voua nu va place asa mai grob, il tocati mai micut).Rosiile spalate le-am taiat bucatele mici , am tocat ceapa marunt .Am pus toate trei ingredientele intr.un castron
Am adaugat bulgur-ul, am sarat dupa gust, am adaugat menta uscata(asta am avut eu) si am pus 2 1/2 linguri  ulei de masline.La final am stors zeama de la o lamaie(din pacate atata mai aveam in casa) si am completat cu zeama de lamaie cumparata. Amestecam inainte de a servi.

miercuri, 28 martie 2012

Flan de portocale si capsuni

Facem trecerea de la iarna  cea rece, la primavarea verde  si placuta ajutandu-ne de portocale si capsuni.
Cred ca am mai spus, dar si ce daca, ador primavara, razele placute ale soarelui, copacii imuguriti, verdele crud al ierbii, ador sa vad cum pisicile mele alearga fluturii in gradina, ce mai ,renasc odata cu primavara.
Flanul meu a luat nastere din "curatenia de primavara", trebuia sa ma scap de niste portocale rosii care le mai avem prin cosul cu fructe si cum uneori mai am idei traznite mai ies si astfel de retete .

Pentru 4 portioare am folosit

85 gr zahar
1 1/2 lingura suc de portocale
2 linguri gem de capsuni(facut in casa)
2 oua
200 gr frisa
150 gr lapte
coaja de portocala

Am pus intr-o craticoara sucul de portocala impreuna cu 30 gr de zahar si gemul de caspsuni.Am pus pe foc si am lasat pana s-a topit zaharul.Cu amestecul acesta am uns 4 vase si le-am dat la frigider pana am preparat restul .

Am pus in vasul robotului restul de zahar si ouale si am mixat, dupa care am adaugat smantana si laptele, iar la final coaja de portocala. Am scos vasele din frigder si am turnat compozitia.Vasele le-am pus intr-o tava cu apa si le-am dat la cuptorul preincalzit la 175 grade pentru aroximativ 40 -45 de minute.Cu vreo 5 minute inainte sa le scot din cuptor am pornit ventilatie lasand sa mearga doar grill-ul.
Dupa ce au fost gata le-am lasat putin la racit si le-am servit cu capsuni proaspete.
si o mica sectiune, yumii
Tips : Daca dorit, pulpa ramasa de cand ati stors portocala o puteti pune in compozitie.Daca va place textura mai soft, inainte de a pune compozitia in vase puteti sa o treceti prin strecuratoare.

Spaghetti cu sos de gorgonzola si negru de sepie

Oricat de ciudate ar parea sau neimbietoare datorita culorii va asigur ca este  doar o impresie vizuala.
Negru de sepie, oricat de negru si dezgustator pare e doar culoare cu gust de peste.
Ce e imi este clar, este faptul ca nu vor avea acelas gust ca cele preparate de sora mea , cu cerneala proaspata,plus ca oricat le-as reproduce pastele, de orice natura, sau  combinatii, ca la mama lor in Italia nu au sa-mi reuseasca.
Dar revenind la cerneala mea :), mai aveam cateva pliculete cu cerneala in frigider si o pofta nebuna de paste, care fie vorba intre noi era de paste cu gorgonzola cu fistic, dar a degenerat in negreala  care mi-a strafulgerat mintea :))

Daca aveti pastele deja negre(cumparate sau ca le faceti in casa-asa le voi face data viitoare), sosul de gorgonzola se v-a vedea mai bine.


100 gr spaghetti
1 para
2 pliculete negru de sepie
40 gr gorgonzola
lapte
sepii(optional)
1/2 lingurita zahar brun
vin alb


Am pus la fiert apa pentru paste si intre timp am curatat para si am taiat-o bucatele.
Intr-o tigaie am pus zaharul si l-am lasat sa se caramelizeze usor dupa care am adaugat perele, am saltat putin si stin cu vin.Am lasat  aproximativ 1 minut cat sa se evapore vinul si am stins focul.
Intre timp a fiert apa, am pus sare si  adugat spaghettele.
In alta tigaie am  rumenit sepiile spoi am adugat laptele (doar putin , cca. 20 ml) si gorgonzola si lasat sa se "topeasca".
Cand pastele au fost gata, am scurs de apa si am adugat cerneala, le-am pus peste sosul de gorgonzola si sepii, am amestecat.
Le-am servit alaturi de perele caramelizate.



marți, 27 martie 2012

Salata de rucola cu baby mozzarella



Primavara este anotimpul meu preferat(bine si toamna ca doar atunci m-am nascut) , iar salatele sunt punctul meu forte in perioada asta.Si cum imi plac salatele si-mi plac de asemenea si branzeturile, nu putea lipsi aceasta salatica.


100 gr rucola
8 baby mozzarella
sare, piper
3 linguri ulei de rapitza(il inlocuiti daca nu va place)
1 1/2 linguri otet de vin(eu am pus de nuci)
1 lingura nuci/alune macinate
1 ou
4 linguri pesmet
1 lingura faina
100 ml ulei de plante

Rucola se spala si jumatate din cantitate se toaca iar restul se pastreaza pt salata.
Mozzarella se condimenteaza si se da prin rucola.
Pentru vinegretta se amesteca cu otetul, uleiul, sarea si piperul si se adauga nucile.
Bilutele de mozzarella date prin rucola se dau prin pesmetul amestect cu faina si se pun in uleiul incins la 180 gr, cam 3-5 min, dar nu mai mult, ca apoi riscati sa vi se topeasca mozzarella toata .
Se scot pe hartie absorbanta si se pun peste restul de rucola cu vinegretta.

luni, 26 martie 2012

Good Morning Smoothie

Cum putem incepe ziua mai bine decat cu un mic dejun?Nu trebuie sa fie carne, nu trebuie sa fie traditional , ci pur si simplur vitamine care ne dau energia de care avem nevoie pentru intreaga zi.

Pur si simplu fructe si ziua incepe perfect

3 kiwi
1 banana medie
1 clementina
1 lingurita unt de arahide
2 linguri Amaranth
200 ml lapte de orez


Fructele le punem in blender si amestecam dupa care adaugam untul de arahide si laptele.
La final adaugam Amaranth-ul si mixam scurt.Nimic mai simplu pentru un inceput de zi minunat si mai ales sanatos.


duminică, 25 martie 2012

Supa de peste

Reteta provine din Sudul Frantei, am gasit-o intr-o carticica cu retete din bucataria franceza.Din ziua in care am facut-o prima data,al meu sot s-a indragostit de ea.


Se poate face cu lup de mare, anghila, somon.Eu gasesc somon, asa ca pe el il folosesc.


Avem nevoie de

- o ceapa mica
- 3 catei de usturoi
- 1/2 legatura patrunjel
- 750 g rosii
- 4 linguri ulei masline
- 3 doze sofran
- sare, piper
- 3 foi dafin
- 1 praz
- 1 kg peste

Ceapa o tocam, usturoiul il pisam, sapalam frunzele de patrunjel si tocam grob iar rosiile se taie bucati(eu am avut chery si le-am taiat in doua).

Intr-o cratita punem uleiul si adaugam ceapa si usturoiul si calim usor

adaugam patrunjelul, rosiile si sofranul si lasam 5 minute dupa care adaugam foile de dafin, sare si piper


si turnam 3/4 l de apa si lasam sa fiarba 20 minute


Intre timp spalam, curatam prazul si-l taiem in bucati.Dupa cele 20 minute adaugam pestele si prazul si mai lasam inca 10 minute.Daca mai este nevoie mai adaugam sare si piper


Servim cu bageta prajita