duminică, 15 aprilie 2012

PASTE FERICIT!


Sfintele Sarbatori sa va inunde sufletul de pace si credinta, sa va umple casa de lumina si sa va aduca mai aproape de cei dragi! 






HRISTOS A INVIAT!

joi, 12 aprilie 2012

Supa de leurda cu perisoare

In perioada asta beneficiem de multe verdeturi pe care e pacat sa nu le folosim, printre ele se afla si leurda pe care o ador.
Supita asta poate inlocuii foarte bine clasica ciorba de Paste(care fie vorba intre noi nu ma da pe spate de fel).
Putine ingrediente cu un rezultat super delicios, ca nu mai zic ca e super rapida.

Avem nevoie de:

2 morcovi
1 bucata mica telina
1 ceapa mica
1 1/2 l supa legume(sau pui)
400 gr carne macinata
1 ou
2 linguri pesmet
1 legatura de leurda
300 ml smantana lichida
2 linguri zeama lamaie
2 linguri ulei
sare, piper
amidon(facultativ)


Legumele taiate grob le-am tras scurt in oala cu ulei si apoi se am stins cu supa.
In momentul in care incepe sa fiarba se aduga perisoarele pe care le-am facut din carne macinata de curcan amestecata cu oul, pesmetul si o canuta de supa, apoi am format perisoarele.
Se lasa la fiert 25 de minute dupa care se scot legumele si perisoarele.
Leurda am tocat-o grob si am adaugat-o peste supa.Cand s-a inmuiat se paseaza, daca doriti puteti pasa si legumele impreuna cu leurda, apoi adaugam smantana si perioarele si mai lasam la foc mediu nu mai mult de 8-10 minute.
Daca dorit puteti ingrosa cu putin amidon.
La final se condimenteaza si se drege cu zeama de lamaie.

miercuri, 11 aprilie 2012

Cozonaci

De cand am descoperit reteta scrisa de Gabi Cara , am ramas fidela, fiindca mi se pare ca aduc foarte mult cu cei facuti de bunica.
Nu cred ca daca cineva ii incearca v-a da vreodata gres cu ei.
Eu am incercat sa-i framant de mana, in masina de paine, in KA, intotdeuna am avut rezultate minunate cu ei si au fost aprciati si in ficare an de Pasti si de Craciun mi-au fost ceruti mereu sa-i fac.
Ingredientele sunt pentru 2 cozonaci:

1 kg faina
50 gr drojdie
250 gr zahar
500 ml lapte
200 gr grasime
5 galbenusuri
1 lingurita rasa de sare
arome: coaja rasa lamaie si portocala, esenta rom, vanilie


Eu am folosit esenta de vanile facuta in casa, iar ca grasime am avut unt topit.Puteti folosii in loc de unt si ulei incalzit. Faina am cernut-o de 3 ori ca sa fie mai afanata, laptele l-am pus la incalzit si am adaugat zaharul si esentele. Maiaua am facut-o amestecand drojdia cu putina faina si cateva linguri din laptele cu zahar si esenta,dar care sa nu fie fierbinte.Am preserat cu faina si am lasat sa creasca aproximativ 15 minute:
Cand faina "a crapat"
am adaugat maiaua peste faina.
Galbenusurile impreuna cu cu sarea si cojile de portocala si lamaie , le-am amestecat bine de tot
si le-am adaugat peste faina si maia
si apoi am adaugat laptele cald si am dat drumul la robot adaugand usor grasimea pana s-a incorporat in aluat.
Am lasat robotul sa actioneze in jur de 20 de minute.Daca aluatul se lipeste de maini(daca framantati manual) sau de peretii vasului,mai adaugat putina grasime. La final am acoperit vasul cu un prosop si am lasat la crescut in jur de 1,5 h.Lasati vasul intr-un loc caldut si ferit de curent.Eu am profitat de faptul ca era rece afara si am facut focul , lasand vasul la "gura sobei".
Dupa vreo ora si putin asa arata aluatul meu
Aluatul l-am impartit in doua si apoi una in 3 si una in 2 fiinca am doua forme diferite, in cea mare am impletit in 3 in cea mica in 2. Ca si umplututa puteti pune ce doriti, eu de data asta am optat pentru rahat si cacao cu stafide(unul), am gasit rahat romanesc, bunnnn tare de tot si celalalt cu nuci si stafide.
Am uns blatul de lucru cu ulei, mainile la fel si am inceput sa intind foile, intai am umplut una, am rulat,
apoi am umplut si rulat urmatoarele.


 

I-am impletit(impletiturile mele sunt cam grosolane :-p) si pus in tavile tapetate cu hartie de copt si i-am lasat iarasi la crescut in jur de 40 de minute , tot la caldurica
La final dupa au crescut si in tava i-am uns cu galbenus amestecat cu lapte si i-am presarat cu zahar brun
I-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 40-45 de minute.
La final aratau asa, data viitoare am sa ma invrednicesc sa-mi mai iau o tava de cozonac sa fie amandoi egali.
O bunatate
daca va plac mai incarcati cu umplutura normal ca puteti pune cat dorit. Va urez un Paste Fericit si Luminat.

vineri, 6 aprilie 2012

Poienita cu ciuperci



Cu ani in urma Natalia posta pe Desprecopii aceasta minunata reteta de salata, o salata pe care eu de atunci cu preponderenta o pregatesc in perioada Pastelui si cu care n-am dat gres niciodata.
Este o reteta care a fost mereu apreciata atat de catre romani cat si de nemti.
Este simpla si de efect.

1 cutie ciuperci intregi
2-3 cartofi
2-3 morcovi
100 gr cascaval ras
2 oua
1 jumatate piept pui fiert
1 legatura patrunjel + 1 marar
2-3 fire ceapa verde

maioneza

Se pot folosii si ciuperci proaspete( eu am folosit pentru cea mica) ,dar ca si efect merg mai bine cele din conserva.
 Cartofii, morcovii, pieptul de pui si oule se fierb.Pieptul de pui se taie bucatele mici si se amesteca cu oul dat prin razatoarea mare.
Cartofii si morcovii se dau si ei prin razatoare(tot mare) ,se pun in vase separate nu amestec.
Verdeturile se taie marunt.Daca nu vreti asa multa verdeata injumatatiti.
Se pun ciupercile cu palariile in jos si peste se pune verdeata.Peste verdeata se pune stratul de cartofi amestecat cu putina maioneza,eu am folosit maioneza fara ou.Se preseaza sa fie uniform.
Peste se pune stratul de morcovi tot amestecat cu maioneza apoi cascavalul.
Ultimul strat este cel din pui amestecat cu ou si maioneza.
Maioneza se poate pune intre straturi daca nu vreti sa amestecati cu ingredientele.
Se da la rece cel putin 1 h.Inainte de servire se rastoarna pe un platou.

Pot fi facute si portii individuale
Si o mica sectiune

joi, 5 aprilie 2012

Maioneza din lapte

Reteta am "pescuit-o" de pe Arta Culinara de la Mamadeus Paparotti, reteta care sincer imi place fiindca atunci cand vreau sa nu folosesc oul sau pur si simplu o vreau de post, o folosesc pe aceasta.

De data aceasta eu chiar am optat pentru varianta de post si pot spune ca este si vegana datorita laptelui de orez folosit.

Daca nu doriti cu lapte de orez sau soia, puteti folosii lapte de vaca.

100 ml lapte orez
100 ml ulei floarea soarelui + 25 ml ulei masline
1 lingura zeama de lamaie
1 catel usturi pisat
sare
piper alb

Initial pusesm doar 75 ml ulei floarea soarelui,dar mi s-a parut ca mai cere, asa ca am mai adaugat.

Din cantitatile puse de mine, mi-a iesit paharul(mixerului vertical) aproape plin. Am adaugat toate ingredientele, mai putin uleiul in paharul mixerului si am mixat pret de 30 de secunde , dupa care am inceput sa torn in fir subtire uleiul si am amestecat pana s-a legat maioneza. Nu se taie, nu trebuie sa va mai faceti probleme ca maioneza are ou crund in ea si tot asa. Eu nu mananc maioneza decat foarte rar, dar pe asta am mancat-o pe paine(ce a ramas dupa ce am facut o salatica).
pozele sunt tare naspa,dar maioneza e super buna.
Ce este bine la reteta aceasta e ca poate fi pastrata pana la o saptamana in frigider.

marți, 3 aprilie 2012

Mamaliga altfel

Inspirata de reteta lui  Adrian Hadean si cum imi place mamaliga, nu m-am dat in laturi de a incerca reteta.
Poate fi o reteta de post, sau nu, asa cum a fost cazul meu ca am adaugat si niste gorgonzola.
O puteti servi atat calda, cat si ca un semi aperitiv rece.

Eu am modificat reteta cu ce aveam prin casa si anume:

180 gr malai alb
750 ml apa
rosii uscate(in ulei)
mixt de ciuperci
sare

Daca as fi avut niste ghebe ar fi fost super, dar in lipsa m-am multumit cu mixtul meu de ciuperci chinezesti.



Apa am pus-o in wok ( de fel fiinca n-am ceaun fac mamaliga intr-o oala dar de data asta am folosit wok-ul) cu sare , iar cand a inceput sa fiarba am adaugat malaiul
Am adaugat ciupercile si rosiile si am lasat sa se unfle malaiul dupa care am amestecat , am micsorat focul si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute.Daca aveti malai din cel romanesc s-ar putea sa necesite mai mult timp de fierbere, al meu fiind fin in 20 de minute era gata. Asa cum zice si Adrian, cand lingura sta "bat" in mamaliga aceasta este gata
Am uns un vas cu ulei si am adaugat mamaliga niveland-o.In vas am adaugat si bucatele de gorgonzola.Vasul asta l-am pregatit pt mancat rece, simpla sau rumenita putin in tigaie si eventual ceva sos de usturoi pe langa.
Si sa vedeti ca am fost inspirata cu wok-ul, dupa ce am rasturnat mamliga mi-a iesit o clatituta
si portia calda
si aici se vad bucatelele de gorgonzola

luni, 2 aprilie 2012

Risotto tricolor

Povestile spun ca risotto a luat nastere la Napoli, mai exact in secolul XIV cand  Arogonezii au adus orezul pe meleaguri napoletane.
Defapt denumirea de risotto nu e este a preparatului in sine ci modul de prepareare al orezului.
Sunt atatea combinatii de risotto ca nici n-as putea sa le numar si oricat de multe sunt, oricare ar fi zona de proveienta, ca-i Milano, ca-i Piemonte sau Sardegna, mie toate imi plac oricare ar fi combinatiile.

De data asta am preferat risotto-ul simplu,dar adagand diversi pigmenti pentru culoare si gust.

In primul rand pentru o reusita a unui risotto trebuie sa aveti orezul potrivit, iar aceste este cel special pentru risotto si se numeste Arborio.

200 gr orez Arborio
1 ceapa medie
20 ml vin alb sec(optional)
20 gr unt
25 gr  parmesan
ulei masline
supa de legume
sare
suc sfecla rosie
wasabi

Ceapa o tocam si o calim ceapa in 2 linguri de ulei de masline, cand devine aurie adaugam orezul si-l lasam putin sa se rumeneasca, stingem apoi cu vinul si lasam sa se evapore alcoolul.Puteti sarii daca vreti peste partea cu vinul.
Dupa ce s-a evaporat vinul adugam cate un polonic de supa si amestecam.De preferat este sa adaugam treptat supa nu toata odata si vom repeta operatiunea pana orezul s-a fiert.Mie mi-a intrat aproximativ 500 ml de supa.
Aveti grija ca orezul sa nu fie prea fiert  ci "al dente", ca sa evitati sa devina un terci.
La final cand orezul a tras toata supa adaugam untul si parmezanul si amestecam pana se topeste unul.V-a deveni compozitia mai cremoasa.

In momentul asta eu am impartit in 3 parti, o parte am lasat-o alba, una am amestecat-o cu  suc de sfecla(nu puneti prea mult ca se inmoaie prea tare risotto-ul) , iar a treia am  amestecat-o cu pasta de wasabi(puneti in functie de cat de iute va place).

Eu am servit cu piept de pui la gratar.