vineri, 20 aprilie 2012

Sparanghel - carpaccio cu fructe

Dupa o zi nebuna  de lucru in gradina, simteam nevoia de ceva rapid si usor.
Mai aveam ceva sparanghel alb in frigider, o portocala ratacita si am comis ce v-a urma.;)

175 gr sparanghel alb
1 portocala
1 lingurita zeama lamaie
2 lingurite Créme fraîche
1 lingurita smantanta
1 lingurita otet balsamic
1 lingura ulei avocado/samburi de struguri
sare, piper

Sparanghelul l-am spalat, curatat  si apoi indepartat partea lemnoasa .
Intr-un vas am pus apa la fiert cu sare si in momentul in care a inceput sa fiarba apa am pus si sparangelul, lasandu-l pe foc 5 minute cat sa se albeasca, apoi l-am taiat pe lungime felii cat mai subtiri.

Am asezat pe un platou feliile de sparangel  , daca doriti puteti sa e stropiti cu putina zeama de  lamaie, eu l-am preferat mai natur.

Intr-un vas  am amestecat Créme fraîche, smantana, balsamico(daca aveti puteti sa folositi esenta de tarhon), zeama de lamaie, uleiul si condimentam dupa gust.
Portocala am curatat-o si am filetat-o.Am asezat totul pe platou si am servit cu sos.
Daca doriti puteti servii alaturi si cu sunca.

Simplu, rapid, delicios.

marți, 17 aprilie 2012

Salata de sparanghel si ciuperci

Dupa o perioada cu mese imbelsugate, dupa atatea oua , miel si drob, o salata e bine venita.
Desi prima data am mancat sparanghel cand am venit in Germania, pot spune ca a fost dragoste la prima degustare si de atunci astept primavara cu ardoare pentru a ma putea bucura de bunatatile naturii si in special de sparanghel.
Gatesc si alb si verde,dar cel verde ramane in top.
Azi am preferat o salata mixta de alb si verde plus champignons.

Pentru 2 portii am folosit

150 gr sparanghel verde
50 gr sparanghel alb
100 gr champignons
ceapa verde
sare, piper
1 lingurita zahar brun
patrunjel proaspat
boabe piper rosu
ulei masline
crema de Balsamico

Puteti pune cantitati egale de sparanghel (100 cu 100), in functie de gusturi.Ceapa eu am folosit din gradina, cam micuta dar are un gust yumi.

Am curatat sparanghelul, intai am taiat partea lemnoasa, apoi m-am ajutat de curatatorul de cartofi
dupa care am taiat bucati de circa 5 cm .Intr-un vas am pus la fiert apa cu sare si zahar brun, iar cand apa a inceput sa fiarba am pus bucatile de sparanghel, dar fara varfuri.
Fiindca varfurile imi plac mai crocante, am preferat sa le pun cand tijele erau aproape fierte. Cand tijele si varfurile sunt fierte, le punem intr-o sita si le lasam la scurs. Ceapa o taiem inele(bine la mine nu prea au fost inele,fiind asa mica) si o amestecam cu uleiul si balsamico plus sare si piper dupa gust. Ciupercile le-am curatat si taiat in felii nu foarte subtiri. Am pus sparanghelul si ciupercile in vas si am turnat peste dressingul din ceapa, balsamico si ulei iar  la final am presarat patrunjel proaspat tocat si boabe de piper rosu.

duminică, 15 aprilie 2012

PASTE FERICIT!


Sfintele Sarbatori sa va inunde sufletul de pace si credinta, sa va umple casa de lumina si sa va aduca mai aproape de cei dragi! 






HRISTOS A INVIAT!

joi, 12 aprilie 2012

Supa de leurda cu perisoare

In perioada asta beneficiem de multe verdeturi pe care e pacat sa nu le folosim, printre ele se afla si leurda pe care o ador.
Supita asta poate inlocuii foarte bine clasica ciorba de Paste(care fie vorba intre noi nu ma da pe spate de fel).
Putine ingrediente cu un rezultat super delicios, ca nu mai zic ca e super rapida.

Avem nevoie de:

2 morcovi
1 bucata mica telina
1 ceapa mica
1 1/2 l supa legume(sau pui)
400 gr carne macinata
1 ou
2 linguri pesmet
1 legatura de leurda
300 ml smantana lichida
2 linguri zeama lamaie
2 linguri ulei
sare, piper
amidon(facultativ)


Legumele taiate grob le-am tras scurt in oala cu ulei si apoi se am stins cu supa.
In momentul in care incepe sa fiarba se aduga perisoarele pe care le-am facut din carne macinata de curcan amestecata cu oul, pesmetul si o canuta de supa, apoi am format perisoarele.
Se lasa la fiert 25 de minute dupa care se scot legumele si perisoarele.
Leurda am tocat-o grob si am adaugat-o peste supa.Cand s-a inmuiat se paseaza, daca doriti puteti pasa si legumele impreuna cu leurda, apoi adaugam smantana si perioarele si mai lasam la foc mediu nu mai mult de 8-10 minute.
Daca dorit puteti ingrosa cu putin amidon.
La final se condimenteaza si se drege cu zeama de lamaie.

miercuri, 11 aprilie 2012

Cozonaci

De cand am descoperit reteta scrisa de Gabi Cara , am ramas fidela, fiindca mi se pare ca aduc foarte mult cu cei facuti de bunica.
Nu cred ca daca cineva ii incearca v-a da vreodata gres cu ei.
Eu am incercat sa-i framant de mana, in masina de paine, in KA, intotdeuna am avut rezultate minunate cu ei si au fost aprciati si in ficare an de Pasti si de Craciun mi-au fost ceruti mereu sa-i fac.
Ingredientele sunt pentru 2 cozonaci:

1 kg faina
50 gr drojdie
250 gr zahar
500 ml lapte
200 gr grasime
5 galbenusuri
1 lingurita rasa de sare
arome: coaja rasa lamaie si portocala, esenta rom, vanilie


Eu am folosit esenta de vanile facuta in casa, iar ca grasime am avut unt topit.Puteti folosii in loc de unt si ulei incalzit. Faina am cernut-o de 3 ori ca sa fie mai afanata, laptele l-am pus la incalzit si am adaugat zaharul si esentele. Maiaua am facut-o amestecand drojdia cu putina faina si cateva linguri din laptele cu zahar si esenta,dar care sa nu fie fierbinte.Am preserat cu faina si am lasat sa creasca aproximativ 15 minute:
Cand faina "a crapat"
am adaugat maiaua peste faina.
Galbenusurile impreuna cu cu sarea si cojile de portocala si lamaie , le-am amestecat bine de tot
si le-am adaugat peste faina si maia
si apoi am adaugat laptele cald si am dat drumul la robot adaugand usor grasimea pana s-a incorporat in aluat.
Am lasat robotul sa actioneze in jur de 20 de minute.Daca aluatul se lipeste de maini(daca framantati manual) sau de peretii vasului,mai adaugat putina grasime. La final am acoperit vasul cu un prosop si am lasat la crescut in jur de 1,5 h.Lasati vasul intr-un loc caldut si ferit de curent.Eu am profitat de faptul ca era rece afara si am facut focul , lasand vasul la "gura sobei".
Dupa vreo ora si putin asa arata aluatul meu
Aluatul l-am impartit in doua si apoi una in 3 si una in 2 fiinca am doua forme diferite, in cea mare am impletit in 3 in cea mica in 2. Ca si umplututa puteti pune ce doriti, eu de data asta am optat pentru rahat si cacao cu stafide(unul), am gasit rahat romanesc, bunnnn tare de tot si celalalt cu nuci si stafide.
Am uns blatul de lucru cu ulei, mainile la fel si am inceput sa intind foile, intai am umplut una, am rulat,
apoi am umplut si rulat urmatoarele.


 

I-am impletit(impletiturile mele sunt cam grosolane :-p) si pus in tavile tapetate cu hartie de copt si i-am lasat iarasi la crescut in jur de 40 de minute , tot la caldurica
La final dupa au crescut si in tava i-am uns cu galbenus amestecat cu lapte si i-am presarat cu zahar brun
I-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 40-45 de minute.
La final aratau asa, data viitoare am sa ma invrednicesc sa-mi mai iau o tava de cozonac sa fie amandoi egali.
O bunatate
daca va plac mai incarcati cu umplutura normal ca puteti pune cat dorit. Va urez un Paste Fericit si Luminat.

vineri, 6 aprilie 2012

Poienita cu ciuperci



Cu ani in urma Natalia posta pe Desprecopii aceasta minunata reteta de salata, o salata pe care eu de atunci cu preponderenta o pregatesc in perioada Pastelui si cu care n-am dat gres niciodata.
Este o reteta care a fost mereu apreciata atat de catre romani cat si de nemti.
Este simpla si de efect.

1 cutie ciuperci intregi
2-3 cartofi
2-3 morcovi
100 gr cascaval ras
2 oua
1 jumatate piept pui fiert
1 legatura patrunjel + 1 marar
2-3 fire ceapa verde

maioneza

Se pot folosii si ciuperci proaspete( eu am folosit pentru cea mica) ,dar ca si efect merg mai bine cele din conserva.
 Cartofii, morcovii, pieptul de pui si oule se fierb.Pieptul de pui se taie bucatele mici si se amesteca cu oul dat prin razatoarea mare.
Cartofii si morcovii se dau si ei prin razatoare(tot mare) ,se pun in vase separate nu amestec.
Verdeturile se taie marunt.Daca nu vreti asa multa verdeata injumatatiti.
Se pun ciupercile cu palariile in jos si peste se pune verdeata.Peste verdeata se pune stratul de cartofi amestecat cu putina maioneza,eu am folosit maioneza fara ou.Se preseaza sa fie uniform.
Peste se pune stratul de morcovi tot amestecat cu maioneza apoi cascavalul.
Ultimul strat este cel din pui amestecat cu ou si maioneza.
Maioneza se poate pune intre straturi daca nu vreti sa amestecati cu ingredientele.
Se da la rece cel putin 1 h.Inainte de servire se rastoarna pe un platou.

Pot fi facute si portii individuale
Si o mica sectiune

joi, 5 aprilie 2012

Maioneza din lapte

Reteta am "pescuit-o" de pe Arta Culinara de la Mamadeus Paparotti, reteta care sincer imi place fiindca atunci cand vreau sa nu folosesc oul sau pur si simplu o vreau de post, o folosesc pe aceasta.

De data aceasta eu chiar am optat pentru varianta de post si pot spune ca este si vegana datorita laptelui de orez folosit.

Daca nu doriti cu lapte de orez sau soia, puteti folosii lapte de vaca.

100 ml lapte orez
100 ml ulei floarea soarelui + 25 ml ulei masline
1 lingura zeama de lamaie
1 catel usturi pisat
sare
piper alb

Initial pusesm doar 75 ml ulei floarea soarelui,dar mi s-a parut ca mai cere, asa ca am mai adaugat.

Din cantitatile puse de mine, mi-a iesit paharul(mixerului vertical) aproape plin. Am adaugat toate ingredientele, mai putin uleiul in paharul mixerului si am mixat pret de 30 de secunde , dupa care am inceput sa torn in fir subtire uleiul si am amestecat pana s-a legat maioneza. Nu se taie, nu trebuie sa va mai faceti probleme ca maioneza are ou crund in ea si tot asa. Eu nu mananc maioneza decat foarte rar, dar pe asta am mancat-o pe paine(ce a ramas dupa ce am facut o salatica).
pozele sunt tare naspa,dar maioneza e super buna.
Ce este bine la reteta aceasta e ca poate fi pastrata pana la o saptamana in frigider.