Luna asta m-am hotarat sa particip la Tea party-ul oferit de Emily.De mult urmaresc si am tot fost tentata si mi-am dorit sa particip, mai ales ca ador ceaiul.
Culoarea aceste luni a fost galbenul, una dintre culorile mele preferate.
Eram pe punctul de a nu reusi sa ma tin de treaba, caci luna asta a fost o luna incarcata si tare rau mi-ar fi parut sa nu reusesc sa fac nimic, asa ca am purces azi intr-o fi capricioasa de primavara cu soare si ploaie sa fac acesti Muffins cu cramberry.
Ca orice muffin sunt super usor de facut.De ceva timp am inceput sa renunt acolo unde pot la lapte si oua(desi le ador, uneori le evit).
Am folosit
300 gr faina
120 gr cramberries
150 gr zahar brun
160 margarina vegetala
90-100 ml lapte de orez
3 linguri seminte in
1 lingurita praf copt
1/2 lingurita bicarbonat
coaja si zeama lamaie
Am pus in vasul robotului faina, praful de copt, zaharul, coaja de lamaie si untul taiat bucatele
si am amestecat, dupa care am adaugat semintele de in macinate
peste care am pus 9 linguri de apa(cate 3 linguri apa pentru fiecare lingura de seminte) , laptele de orez si am mixat in continuare.Am stins bicarbonatul cu putina zeama de lamaie si am adaugat peste compozitie si amestecat din nou.La final am aduagat cramberries tocate grob ai am amestecat usor.Daca cumva vi se pare compozitia prea tare mai adaugati lapte(de aceea am trecut 90-100 ml).
Ungeti formele cu unt si pudrati cu faina sau puneti direct hartie de muffin in tava.Dam la cuptorul preincalzit la 180 grade .Dupa 10 minute comboram temperatura la 160 si mai lasam 15-20 de minute.
Ies in functie de forme 12-14 muffins.
servim alaturi de un ceai la alegere
si mica o sectiune
duminică, 22 aprilie 2012
sâmbătă, 21 aprilie 2012
Papanasi prajiti
Papanasii prajiti sunt desertul preferat(unul dintre ele) ai copilariei.Imi aduc aminte de duminicile in care ne strangeam cu totii in jurul mesei din sufragerie, de platoul mare cu papanasi, de bolul imens cu smantana.
Desi papanasii care ies dupa reteta pe care o folosesc, nu ies la fel de unflati ca cei de pe la restaurante care spun ca vand papanasi si care defapt sunt niste gogosi, eu o prefer, fiindca este reteta dupa care ies cei mai buni papanasi.
300 branza de vaci
2 oua
3 linguri de faina
1 varf de cutit bicarbonat
zeama de lamaie
zahar vanilat(optionl)
Eu am folosit branza de vaci facuta de mine din lapte proaspat direct de la sursa
Puteti amesteca separat branza cu galbenusurile si apoi adaugati albusurile batute separat, eu de data asta le-am pus impreuna
Am pus si faina, bicarbonatul stins cu zeama de lamaie si am amestecat bine.Daca cumva branza este mai zemoasa mai adaugati 1 lingura de faina ,dar nu f mult,fiindca apoi devin fainosi
Am pus ulei la incins intr-o tigaie si am format papanasii, luand cu lingura din compozitie si tavalindu-i usor prin faina.Daca vreti puteti sa le faceti si gaura in mijloc ,punand faina pe ei, apoi cu degetul infainat formand "gaurica".Inainte de ai pune in tigaie, scuturati de faina
Aveti grija sa nu inchingeti totusi uleiul prea tare pentru a evita arderea lor.Ii lasati pana devin aurii si apoi ii intoarceti. Ii scoateti pe o farfurie pe care ati pus hartie absorbanta pentru a trage uleiul.
Eu i-am servit cu smantana frecata cu zahar si dulceata de visine.
si o mica sectiune
Sunt un deliciu.DACA, doar daca(foarte rar raman pana a doua zi) sunt superi buni si reci,dati prin smantana.
Desi papanasii care ies dupa reteta pe care o folosesc, nu ies la fel de unflati ca cei de pe la restaurante care spun ca vand papanasi si care defapt sunt niste gogosi, eu o prefer, fiindca este reteta dupa care ies cei mai buni papanasi.
300 branza de vaci
2 oua
3 linguri de faina
1 varf de cutit bicarbonat
zeama de lamaie
zahar vanilat(optionl)
Eu am folosit branza de vaci facuta de mine din lapte proaspat direct de la sursa
Puteti amesteca separat branza cu galbenusurile si apoi adaugati albusurile batute separat, eu de data asta le-am pus impreuna
Am pus si faina, bicarbonatul stins cu zeama de lamaie si am amestecat bine.Daca cumva branza este mai zemoasa mai adaugati 1 lingura de faina ,dar nu f mult,fiindca apoi devin fainosi
Am pus ulei la incins intr-o tigaie si am format papanasii, luand cu lingura din compozitie si tavalindu-i usor prin faina.Daca vreti puteti sa le faceti si gaura in mijloc ,punand faina pe ei, apoi cu degetul infainat formand "gaurica".Inainte de ai pune in tigaie, scuturati de faina
Aveti grija sa nu inchingeti totusi uleiul prea tare pentru a evita arderea lor.Ii lasati pana devin aurii si apoi ii intoarceti. Ii scoateti pe o farfurie pe care ati pus hartie absorbanta pentru a trage uleiul.
Eu i-am servit cu smantana frecata cu zahar si dulceata de visine.
si o mica sectiune
Sunt un deliciu.DACA, doar daca(foarte rar raman pana a doua zi) sunt superi buni si reci,dati prin smantana.
vineri, 20 aprilie 2012
Sparanghel - carpaccio cu fructe
Dupa o zi nebuna de lucru in gradina, simteam nevoia de ceva rapid si usor.
Mai aveam ceva sparanghel alb in frigider, o portocala ratacita si am comis ce v-a urma.;)
175 gr sparanghel alb
1 portocala
1 lingurita zeama lamaie
2 lingurite Créme fraîche
1 lingurita smantanta
1 lingurita otet balsamic
1 lingura ulei avocado/samburi de struguri
sare, piper
Sparanghelul l-am spalat, curatat si apoi indepartat partea lemnoasa .
Intr-un vas am pus apa la fiert cu sare si in momentul in care a inceput sa fiarba apa am pus si sparangelul, lasandu-l pe foc 5 minute cat sa se albeasca, apoi l-am taiat pe lungime felii cat mai subtiri.
Am asezat pe un platou feliile de sparangel , daca doriti puteti sa e stropiti cu putina zeama de lamaie, eu l-am preferat mai natur.
Intr-un vas am amestecat Créme fraîche, smantana, balsamico(daca aveti puteti sa folositi esenta de tarhon), zeama de lamaie, uleiul si condimentam dupa gust.
Portocala am curatat-o si am filetat-o.Am asezat totul pe platou si am servit cu sos.
Daca doriti puteti servii alaturi si cu sunca.
Simplu, rapid, delicios.
Mai aveam ceva sparanghel alb in frigider, o portocala ratacita si am comis ce v-a urma.;)
175 gr sparanghel alb
1 portocala
1 lingurita zeama lamaie
2 lingurite Créme fraîche
1 lingurita smantanta
1 lingurita otet balsamic
1 lingura ulei avocado/samburi de struguri
sare, piper
Sparanghelul l-am spalat, curatat si apoi indepartat partea lemnoasa .
Intr-un vas am pus apa la fiert cu sare si in momentul in care a inceput sa fiarba apa am pus si sparangelul, lasandu-l pe foc 5 minute cat sa se albeasca, apoi l-am taiat pe lungime felii cat mai subtiri.
Am asezat pe un platou feliile de sparangel , daca doriti puteti sa e stropiti cu putina zeama de lamaie, eu l-am preferat mai natur.
Intr-un vas am amestecat Créme fraîche, smantana, balsamico(daca aveti puteti sa folositi esenta de tarhon), zeama de lamaie, uleiul si condimentam dupa gust.
Portocala am curatat-o si am filetat-o.Am asezat totul pe platou si am servit cu sos.
Daca doriti puteti servii alaturi si cu sunca.
Simplu, rapid, delicios.
marți, 17 aprilie 2012
Salata de sparanghel si ciuperci
Dupa o perioada cu mese imbelsugate, dupa atatea oua , miel si drob, o salata e bine venita.
Desi prima data am mancat sparanghel cand am venit in Germania, pot spune ca a fost dragoste la prima degustare si de atunci astept primavara cu ardoare pentru a ma putea bucura de bunatatile naturii si in special de sparanghel.
Gatesc si alb si verde,dar cel verde ramane in top.
Azi am preferat o salata mixta de alb si verde plus champignons.
Pentru 2 portii am folosit
150 gr sparanghel verde
50 gr sparanghel alb
100 gr champignons
ceapa verde
sare, piper
1 lingurita zahar brun
patrunjel proaspat
boabe piper rosu
ulei masline
crema de Balsamico
Puteti pune cantitati egale de sparanghel (100 cu 100), in functie de gusturi.Ceapa eu am folosit din gradina, cam micuta dar are un gust yumi.
Am curatat sparanghelul, intai am taiat partea lemnoasa, apoi m-am ajutat de curatatorul de cartofi
dupa care am taiat bucati de circa 5 cm .Intr-un vas am pus la fiert apa cu sare si zahar brun, iar cand apa a inceput sa fiarba am pus bucatile de sparanghel, dar fara varfuri.
Fiindca varfurile imi plac mai crocante, am preferat sa le pun cand tijele erau aproape fierte. Cand tijele si varfurile sunt fierte, le punem intr-o sita si le lasam la scurs. Ceapa o taiem inele(bine la mine nu prea au fost inele,fiind asa mica) si o amestecam cu uleiul si balsamico plus sare si piper dupa gust. Ciupercile le-am curatat si taiat in felii nu foarte subtiri. Am pus sparanghelul si ciupercile in vas si am turnat peste dressingul din ceapa, balsamico si ulei iar la final am presarat patrunjel proaspat tocat si boabe de piper rosu.
Desi prima data am mancat sparanghel cand am venit in Germania, pot spune ca a fost dragoste la prima degustare si de atunci astept primavara cu ardoare pentru a ma putea bucura de bunatatile naturii si in special de sparanghel.
Gatesc si alb si verde,dar cel verde ramane in top.
Azi am preferat o salata mixta de alb si verde plus champignons.
Pentru 2 portii am folosit
150 gr sparanghel verde
50 gr sparanghel alb
100 gr champignons
ceapa verde
sare, piper
1 lingurita zahar brun
patrunjel proaspat
boabe piper rosu
ulei masline
crema de Balsamico
Puteti pune cantitati egale de sparanghel (100 cu 100), in functie de gusturi.Ceapa eu am folosit din gradina, cam micuta dar are un gust yumi.
Am curatat sparanghelul, intai am taiat partea lemnoasa, apoi m-am ajutat de curatatorul de cartofi
dupa care am taiat bucati de circa 5 cm .Intr-un vas am pus la fiert apa cu sare si zahar brun, iar cand apa a inceput sa fiarba am pus bucatile de sparanghel, dar fara varfuri.
Fiindca varfurile imi plac mai crocante, am preferat sa le pun cand tijele erau aproape fierte. Cand tijele si varfurile sunt fierte, le punem intr-o sita si le lasam la scurs. Ceapa o taiem inele(bine la mine nu prea au fost inele,fiind asa mica) si o amestecam cu uleiul si balsamico plus sare si piper dupa gust. Ciupercile le-am curatat si taiat in felii nu foarte subtiri. Am pus sparanghelul si ciupercile in vas si am turnat peste dressingul din ceapa, balsamico si ulei iar la final am presarat patrunjel proaspat tocat si boabe de piper rosu.
duminică, 15 aprilie 2012
PASTE FERICIT!
Sfintele Sarbatori sa va inunde sufletul de pace si credinta, sa va umple casa de lumina si sa va aduca mai aproape de cei dragi!
HRISTOS A INVIAT!
joi, 12 aprilie 2012
Supa de leurda cu perisoare
In perioada asta beneficiem de multe verdeturi pe care e pacat sa nu le folosim, printre ele se afla si leurda pe care o ador.
Supita asta poate inlocuii foarte bine clasica ciorba de Paste(care fie vorba intre noi nu ma da pe spate de fel).
Putine ingrediente cu un rezultat super delicios, ca nu mai zic ca e super rapida.
Avem nevoie de:
2 morcovi
1 bucata mica telina
1 ceapa mica
1 1/2 l supa legume(sau pui)
400 gr carne macinata
1 ou
2 linguri pesmet
1 legatura de leurda
300 ml smantana lichida
2 linguri zeama lamaie
2 linguri ulei
sare, piper
amidon(facultativ)
Legumele taiate grob le-am tras scurt in oala cu ulei si apoi se am stins cu supa.
In momentul in care incepe sa fiarba se aduga perisoarele pe care le-am facut din carne macinata de curcan amestecata cu oul, pesmetul si o canuta de supa, apoi am format perisoarele.
Se lasa la fiert 25 de minute dupa care se scot legumele si perisoarele.
Leurda am tocat-o grob si am adaugat-o peste supa.Cand s-a inmuiat se paseaza, daca doriti puteti pasa si legumele impreuna cu leurda, apoi adaugam smantana si perioarele si mai lasam la foc mediu nu mai mult de 8-10 minute.
Daca dorit puteti ingrosa cu putin amidon.
La final se condimenteaza si se drege cu zeama de lamaie.
Supita asta poate inlocuii foarte bine clasica ciorba de Paste(care fie vorba intre noi nu ma da pe spate de fel).
Putine ingrediente cu un rezultat super delicios, ca nu mai zic ca e super rapida.
Avem nevoie de:
2 morcovi
1 bucata mica telina
1 ceapa mica
1 1/2 l supa legume(sau pui)
400 gr carne macinata
1 ou
2 linguri pesmet
1 legatura de leurda
300 ml smantana lichida
2 linguri zeama lamaie
2 linguri ulei
sare, piper
amidon(facultativ)
Legumele taiate grob le-am tras scurt in oala cu ulei si apoi se am stins cu supa.
In momentul in care incepe sa fiarba se aduga perisoarele pe care le-am facut din carne macinata de curcan amestecata cu oul, pesmetul si o canuta de supa, apoi am format perisoarele.
Se lasa la fiert 25 de minute dupa care se scot legumele si perisoarele.
Leurda am tocat-o grob si am adaugat-o peste supa.Cand s-a inmuiat se paseaza, daca doriti puteti pasa si legumele impreuna cu leurda, apoi adaugam smantana si perioarele si mai lasam la foc mediu nu mai mult de 8-10 minute.
Daca dorit puteti ingrosa cu putin amidon.
La final se condimenteaza si se drege cu zeama de lamaie.
miercuri, 11 aprilie 2012
Cozonaci
De cand am descoperit reteta scrisa de Gabi Cara , am ramas fidela, fiindca mi se pare ca aduc foarte mult cu cei facuti de bunica.
Nu cred ca daca cineva ii incearca v-a da vreodata gres cu ei.
Eu am incercat sa-i framant de mana, in masina de paine, in KA, intotdeuna am avut rezultate minunate cu ei si au fost aprciati si in ficare an de Pasti si de Craciun mi-au fost ceruti mereu sa-i fac.
Ingredientele sunt pentru 2 cozonaci:
1 kg faina
50 gr drojdie
250 gr zahar
500 ml lapte
200 gr grasime
5 galbenusuri
1 lingurita rasa de sare
arome: coaja rasa lamaie si portocala, esenta rom, vanilie
Eu am folosit esenta de vanile facuta in casa, iar ca grasime am avut unt topit.Puteti folosii in loc de unt si ulei incalzit. Faina am cernut-o de 3 ori ca sa fie mai afanata, laptele l-am pus la incalzit si am adaugat zaharul si esentele. Maiaua am facut-o amestecand drojdia cu putina faina si cateva linguri din laptele cu zahar si esenta,dar care sa nu fie fierbinte.Am preserat cu faina si am lasat sa creasca aproximativ 15 minute:
Cand faina "a crapat"
am adaugat maiaua peste faina.
Galbenusurile impreuna cu cu sarea si cojile de portocala si lamaie , le-am amestecat bine de tot
si le-am adaugat peste faina si maia
si apoi am adaugat laptele cald si am dat drumul la robot adaugand usor grasimea pana s-a incorporat in aluat.
Am lasat robotul sa actioneze in jur de 20 de minute.Daca aluatul se lipeste de maini(daca framantati manual) sau de peretii vasului,mai adaugat putina grasime. La final am acoperit vasul cu un prosop si am lasat la crescut in jur de 1,5 h.Lasati vasul intr-un loc caldut si ferit de curent.Eu am profitat de faptul ca era rece afara si am facut focul , lasand vasul la "gura sobei".
Dupa vreo ora si putin asa arata aluatul meu
Aluatul l-am impartit in doua si apoi una in 3 si una in 2 fiinca am doua forme diferite, in cea mare am impletit in 3 in cea mica in 2. Ca si umplututa puteti pune ce doriti, eu de data asta am optat pentru rahat si cacao cu stafide(unul), am gasit rahat romanesc, bunnnn tare de tot si celalalt cu nuci si stafide.
Am uns blatul de lucru cu ulei, mainile la fel si am inceput sa intind foile, intai am umplut una, am rulat,
apoi am umplut si rulat urmatoarele.
I-am impletit(impletiturile mele sunt cam grosolane :-p) si pus in tavile tapetate cu hartie de copt si i-am lasat iarasi la crescut in jur de 40 de minute , tot la caldurica
La final dupa au crescut si in tava i-am uns cu galbenus amestecat cu lapte si i-am presarat cu zahar brun
I-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 40-45 de minute.
La final aratau asa, data viitoare am sa ma invrednicesc sa-mi mai iau o tava de cozonac sa fie amandoi egali.
O bunatate
daca va plac mai incarcati cu umplutura normal ca puteti pune cat dorit. Va urez un Paste Fericit si Luminat.
Nu cred ca daca cineva ii incearca v-a da vreodata gres cu ei.
Eu am incercat sa-i framant de mana, in masina de paine, in KA, intotdeuna am avut rezultate minunate cu ei si au fost aprciati si in ficare an de Pasti si de Craciun mi-au fost ceruti mereu sa-i fac.
Ingredientele sunt pentru 2 cozonaci:
1 kg faina
50 gr drojdie
250 gr zahar
500 ml lapte
200 gr grasime
5 galbenusuri
1 lingurita rasa de sare
arome: coaja rasa lamaie si portocala, esenta rom, vanilie
Eu am folosit esenta de vanile facuta in casa, iar ca grasime am avut unt topit.Puteti folosii in loc de unt si ulei incalzit. Faina am cernut-o de 3 ori ca sa fie mai afanata, laptele l-am pus la incalzit si am adaugat zaharul si esentele. Maiaua am facut-o amestecand drojdia cu putina faina si cateva linguri din laptele cu zahar si esenta,dar care sa nu fie fierbinte.Am preserat cu faina si am lasat sa creasca aproximativ 15 minute:
Cand faina "a crapat"
am adaugat maiaua peste faina.
Galbenusurile impreuna cu cu sarea si cojile de portocala si lamaie , le-am amestecat bine de tot
si le-am adaugat peste faina si maia
si apoi am adaugat laptele cald si am dat drumul la robot adaugand usor grasimea pana s-a incorporat in aluat.
Am lasat robotul sa actioneze in jur de 20 de minute.Daca aluatul se lipeste de maini(daca framantati manual) sau de peretii vasului,mai adaugat putina grasime. La final am acoperit vasul cu un prosop si am lasat la crescut in jur de 1,5 h.Lasati vasul intr-un loc caldut si ferit de curent.Eu am profitat de faptul ca era rece afara si am facut focul , lasand vasul la "gura sobei".
Dupa vreo ora si putin asa arata aluatul meu
Aluatul l-am impartit in doua si apoi una in 3 si una in 2 fiinca am doua forme diferite, in cea mare am impletit in 3 in cea mica in 2. Ca si umplututa puteti pune ce doriti, eu de data asta am optat pentru rahat si cacao cu stafide(unul), am gasit rahat romanesc, bunnnn tare de tot si celalalt cu nuci si stafide.
Am uns blatul de lucru cu ulei, mainile la fel si am inceput sa intind foile, intai am umplut una, am rulat,
apoi am umplut si rulat urmatoarele.
I-am impletit(impletiturile mele sunt cam grosolane :-p) si pus in tavile tapetate cu hartie de copt si i-am lasat iarasi la crescut in jur de 40 de minute , tot la caldurica
La final dupa au crescut si in tava i-am uns cu galbenus amestecat cu lapte si i-am presarat cu zahar brun
I-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru 40-45 de minute.
La final aratau asa, data viitoare am sa ma invrednicesc sa-mi mai iau o tava de cozonac sa fie amandoi egali.
O bunatate
daca va plac mai incarcati cu umplutura normal ca puteti pune cat dorit. Va urez un Paste Fericit si Luminat.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)





