joi, 10 mai 2012

Aperitiv cu pepene galben si sunca

Este dupa-amiaza, s-au anuntat musafiri, n-ai timp de pregatiri si cu toate astea cu ceva trebuie sa-i servesti?
Nu trebuie decat sa ai in casa niste pepene galben si sunca.
Pentru mine varianta asta este un deliciu,cu toate ca acum 17 ani cand am vazut prima data combinatia la nunta surorii mele mi-am zis: "ciudati oamenii astia, manaca fructe cu carne", dar mi-am schimbat radical parerea cand am gustat si am ramas fan pe viata variantei.
Poate fi servit simplu pepenele taiat feii si cu sunca langa sau in varianta pe care am ales-o eu azi cu vin.

Avem nevoie:

pepene galben
vin (eventual de Porto)
sunca(din cea cruda)
frunze de busuioc
grisine sau saratele(in cazul meu)

Pepenele l-am scobit cu aparatul de facut bilute dar daca nu aveti va putei ajuta de o lingurita si le-am pus intr-un castron.Am turnat vinul(nu-l inecati, pentru un pepene sunt de ajuns 2 linguri de vin) peste bilele de pepene si am lasat la marinat 5 minute.
Am pus in cupe, am rupt (tocati daca vreti) frunzele de busuioc si am adaugat peste pepene, am adaugat cate o felie de sunca la fiecare cupa si am servit cu saratele proaspat facute.

E voilá.

Acum pot sosii musafirii fara probleme;)

miercuri, 9 mai 2012

Cambula (Pleuronectes flesus) la cuptor

Cambula este un soi de peste care se gaseste de fel pe fundul marii si poate fi usor confundat cu  calcanul.
Peste plat ,cu o sursa considerabila de Vitamina B, cambula are carnea alba si aromata si nu are oase multe(doar sira care se scoate usor).

Fiinca a fost prima daca cand am gatit soiul acesta de peste, am preferat o varianta cat mai simpla.

Asa arata cambula, pe o parte cu solzi, pe o parte alb.

In functie de papilele vostre puneti mai mult sau mai putindin anumite ingrediente.Eu am folosit:
cambula
 rosii cherry
patrunjel
masline kalamata
 usturoi
 sare
 ulei masline
Pestele il curatati, asta in cazul in care nu era deja cand l-ati cumparat :) si-l puneti intr-o tava care ati uns-o cu putin ulei(eu am pulverizat doar putin, dar am si folosit o tava din aluminiu din cele ce se folosesc la grill), puneti pestele, sarati(pe ambele parti) si adugati maslinele, rosiile taiate pe jumatate si frunzele de patrunjel.
L-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade si l-am lasat in jur de 25 de minute. Am servit cu Papas Arrugadas con Mojo dupa reteta Dorinei.
As putea spune ca am sa devin fan Cambula, imediat dupa Pastrav.

marți, 8 mai 2012

Salata "inedita"

In perioada asata natura ne rasfata cu tot felul de fructe,legume,salate.
Uneori salatele clasice sunt plictisitoare, ca si viata,cand faci zi de zi acelas lucru parca totul e prea anost, asa ca avem nevoie de noi descoperiri.

De data asta am ales o salata cu rucola si fructe,pare ciudata,dar la gust este Divina si va puteti convinge singuri incercand-o.

Avem nevoie de:
 rucola
zmeura
kiwi
cashew(Caju)
crema de balsamic
zeama lamaie
ulei masline
sare,piper


Cantitatile le puneti voi in functie de papila si de cati sunteti la masa.

Salata am spalat-o si apoi am uscat-o intr-un prosop, iar in functie de cat e de mare e,  o rupeti(nu taiati) si o puneti intr-un castron. Zmeura se curata si o parte o puneti peste rucola, o parte o pastrati pt dressing. Kiwi se curata , se taie cubulete si se pune peste rucola si zmeura. Daca caju-ul nu este prajit(al meu a fost) il puneti intr-o tigaie fara grasime si il rumeniti usor, dupa care il tocati mai grob si-l adaugati peste salata. Dressingul se prepara din ulei, crema de balsamic si zmeura care ati pastrat-o si care in prealabil ati facut-o piure.Condimentati cu sare si piper si serviti salata cu acest dressing. O salata delicioasa ,plina de vitamine si rapida.

luni, 7 mai 2012

Flan in 3 culori

Cand am luat spanacul proaspat, ma gandeam sa-l fac simplu tras in tigaie cu usturoi,dar apoi m-am gandit ca am una bucata sclifosit in casa care nu serveste spanac, asa ca trebuia sa gasesc o varianta care sa o accepte si el.
Asa ca m-am gandit sa combin spanacul cu morcov si cartofi, rezultatul fiind acest flan tricolor.

300 gr cartofi
200 gr morcovi
200 gr spanac
2 oua
40 gr unt
15 gr faina
15 cl lapte
1 catel usturoi sau cateva frunze de leurda
parmesan, sare, piper

Puteti sa va jucati cu cantitatile de legume, puneti mai mult morcov daca va place sau chiar mai mult spanac.

Cartofii i-am curatat si taiat cubulete si i-am pus la fiert in apa cu sare.
Morcovii i-am curatat si taiat rondele si pus la fiert in apa cu sare. Spanacul l-am spalat si pe el si l-am pus intr-o tigaie cu un firicel de ulei de masline si frunzele de leurda
lasand pana se inmoaie. Cand cartofii au fost gata i-am pasat,dar nu facand un piure fin, ci lasand si bucatele prin el. Morcovii i-am scurs de apa si i-am tras in putin unt dupa care i-am pasat. Spanacul l-am "pasat" cu furculita(il puteti pasa cu mixerul stik,daca il vreti piure)
Fiecare ingredient a venit separat in cate un castron. Intre timp am preparat si besciamella din 10 gr unt topit, faina, laptele ,sare si piper, iar in momentul cand compozitia e destul de legata se adauga parmesanul si apoi pe rand galbenusurile.Besciamella am adaugata in parti egale peste cele 3 castroane, am amestecat pana s-a incorporat apoi am adugat albusurile batute spuma si am amestecat iarasi. Am un vasuletele cu unt si am presarat cu faina
incepand sa pun cate un strat din fiecare, primul fiind spanacul
urmand cartoful
ultimul strat fiind de morcovi
Vasele le-am pus intr-o tava cu apa cat sa ajunga pana la jumatatea vasului si am dat la cuptorul preincalzit la 180 de grade pentru cca 45 de minute. Puteti pune intr-un singur vas mai mare sau in unele mai mici, creeind portii individuale.
Pentru cei sclifositi puteti pune stratul de spanac mai subtire
Ce este bun la flanul asta , e ca a doua zi poate fi servit fara probleme, chiar puteti sa-l serviti si la un party pe post de finger food.

vineri, 4 mai 2012

Supa de cartofi dulci si chili

Cartoful dulce, fata de clasicul cartof are multe propietati.
Contine Vitamina A, C, B6.Deasemeni carotenoizii aflati in cartofii dulci  ajuta la stabilizarea zaharului din organism, iar betacriptoxantina diminueaza riscul formarii artritei.
Cartoful dulce e bun si in tratarea ulcerului, vitaminele B si C, potasiul, betacarotenul, calciul ajutand la calmarea durerilor gastrice.

Este foarte mult timp ca vreau sa incerc acest timp de cartof si iata ca a sosit ziua .Pentru inceput am ales o supa crema .

Este o supa simpla, care daca ii scoateti chili(sau adaugati mai putin)  poate fi data si copiilor datorita beneficiilor din cartofi,dar si celor din morcovi.

Ingredientele sunt pentr 4 portii:

250 gr cartofi dulci
250 gr morcovi
1 ceapa medie
1 catel usturoi
1/2 lingurita fulgi de chili
1 l supa legume
1 lingura ulei(susan)
sare, piper


Am curatat cartofii si morcovii si i-am taiat bucatle, ceapa si usturoiul le-am curatat si tocat marunt
Intr-o cratita am pus ulei de susan si am calit ceapa si usturoiul pana au devenit aurii
dupa care am adaugat fulgii de chili,cartofii si morcovul, lasand-i inca 2 minute
apoi am adaugat supa si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute, sau verificati cand sunt fierte legumele. In momentul cand sunt fierte dati de-o parte oala si pasati, apoi condimentati dupa gust.Eu n-am pus foarte multa sare, fiinca am mai adaugat in plus fulgi de chili.Impactul papilar este unul dulce dupa care hot.

Si va servesc cu o portie

luni, 30 aprilie 2012

Paté cu leurda

Zilele trecute cautam retete noi cu leurda, pentru a profita la maxim de ea cat o mai gasesc pe piata si tot cautand am dat peste reteta asta pe blogul Inei.
Este atat de simplu de facut, cu asa putine ingrediente si atat de delicios.

1 1/2 cana seminte floarea soarelui crude
1 legatura frunze leurda
1/2 lingurita sare de Himalaya
zeama de la 1/2 lamaie

Semintele de floarea soarele le-am pus la inmuiat cu apa si le-am lasat 30 de minute , chiar 45, dupa care le-am scurs de apa si le-am pus in vasul blenderului impreuna cu restul ingredientelor. Leurda o tocasem inainte grob , doar frunzele, tijele le-am pastrat sa fac betisoare crocante. Se mixeaza bine de tot pana devine o pasta omogene.In cazul in care vi se pare prea groasa mai adaugati putina apa.
Eu am preferat consistenta mai grob, voi puteti sa faceti un pate mai finut.
Pe cat de simpla , pe atat de delicioasa este.

sâmbătă, 28 aprilie 2012

Sorbet de ceai verde

Cum vremea se arata de vara se cerea ceva racoritor, chiar necalorios pentru cei ce fug de inghetata datorita caloriilor si fricii de ingrasare.

Trei cuvinte pot spune despre sorbetul asta: rafinat,low fat si delicios.

Daca aveti masina de facut inghetata  treaba v-a merge mai repede,daca nu ,asta nu trebuie sa fie un impediment, fiinca merge si fara.

Eu in casa am mereu ceai,fiindca suntem fani ,dar atractia este acest ceai verde pur pe care il ador.
Pentru reteta am folosit:

600 ml apa
 2 linguri ceai verde(20-25 gr)
100 gr zahar
zeama de la 1 1/2 lamaie



Daca nu va place ceaiul verde il puteti inlocuii cu orice alta aroma care va place.Cu zeama de lamaie puteti jongla in functie de  gust.

Punem la fiert apa, iar 200 ml ii turnam peste ceai, lasam 1 minut apoi strecuram.
si aruncam "ceaiul" provenit.Frunzele de ceai le punem peste restul de apa fierbinte si lasam sa infuzeze 5 minute
dupa care strecuram iarasi, iar peste ceaiul provenim punem zaharul si zeama de lamaie
Amestecam bine pana se dizolva zaharul si punem intr-un recient cu capac si dam la congelator 1 ora jumatate. Daca nu aveti masina de ingheata din cand in cand scoateti recipientul si amestecati in el, daca aveti dupa timpul scurs puneti ceaiul in masina de inghetata si o lasati sa actioneze 20 -30 de minute(a mea e mai veche si mai mult de 20 de minute nu prea mai merge).Cu cat este amestecata mai mult, cu atat v-a deveni mai cremos sorbetul. La final puneti in cupe si savurati pe terasa intinsi la soare :)
un deliciu, nu?