marți, 15 mai 2012

Supa cu galusti din somon





In ultimul timp ma bantuie retetele cu somon si cum somon proaspat n-am gasit si nici congelat iar  dorinta soatei era de a face supa de peste(again), am zis sa diversific putin.
Luasem de la rusi un amestec special pentru supa cu somon si tot imi bateam capul cu ce i-as putea face ca ma cam plictisisem de supa care fac de fel, asa ca am comis o supa clara cu galusti din somon.

Daca aveti cotlete de somon si mai bine, eu am ales somonul de pe bucatile care le-am avut.
Si iaca si retetea

400 gr cotlete de somon
1 l supa de peste
125 ml vin alb sec
2 lingurite zeama lamaie
1 morcov mic
2 tije ceapa verde
2 fire de patrunjel
2 fire de marar
3 boabe piper negru
1 varf lingurita sofran
1 albus de ou
125 ml smantana/crème fraîche


Alegeti carnea de pe cotlete sau ce bucati de somon aveti, trebuie sa rezulte 150 gr de somon pe care il tocati mai grob, dupa care dati vasul la frigider.
Imagine atasata

Intre timp restul de cotlete/ in cazul meu de capatana si bucatile de unde am scos carnea le punem intr-o oala cu morcovul taiat rondele, ceapa taiata si ea bucati,zeama de lamie, vinul, piperul si supa de peste(nu aveti, puneti apa) si sofranul si puneti la fiert pentru circa 15-20 minute la foc mediu.
Imagine atasata

Dupa ce au fiert strecurat supa intr-o alta oala si punet-i iara la foc.Intre timp pregatim galustile.
Somonul il punem in blender impreuna cu albusul de ou(care trebuie sa fie rece) si amestecam pana devine un mousse.Moussul acesta il punem intr-un castron rece(eu am bagat un castron in congelator pentru vreo 30 de minute) si adaugam smantana care trebuie si ea sa fie rece.Amestecam pana se incorporeaza smantana, dupa care cu ajutorul a doua lingurite pe care le scufundam mereu in apa , formam galustile pe care le punem in supa.
Lasam sa fiarba inca 2-3 minute si tragem de pe foc.
Servim cu bucati de patrunjel proaspat.


Galustile sunt foarte fine si spre deosebire de cele din gris nu exista riscul sa ramana tari, snt pufoase de se topesc in gura.

luni, 14 mai 2012

Tortilla cu sparanghel si rucola

Aceasta tortilla se poate pregatii la micul dejun, pranz sau cina, nu conteaza perioada zile, e la fel de gustoasa. Mie mi-au ramas vreo 2 bucatele si le-am servit reci la micul dejun, au fost la fel de bune precum in ziua precedenta.

Am folosit:

6 tije de sparanghel verde
 2 oua + 1 albus
 1 cartof dulce potrivit(puteti folosii cartofi normali)
6 rosioare cherry
 1 "mana" frunze rucola
1 ceapa verde
unt pentru prajit
 100 ml smantana lichida
 sare, piper, nucsoara

 Sparanghelul l-am curatat de partea lemnoasa, l-am taiat in bucati de circa 5 cm si l-am pus la fiert in apa cu sare pana se inmoaie, dar nu foarte mult.
 Cartoful l-am curatat si pe el(dar puteti sa-l puneti la fiert in coaja), dupa ce a fiert il lasam la racit si apoi il taiem rondele, nici foarte subitiri(eu l-am dat prin madolina si a fost putin cam subtire) nici prea groase.Daca sunt pre subtiri, riscati sa se sfarame in tigaie.
Cat fierb cele doua curatam , spalam si uscam rucola.O parte o tocam, pastrand cateva fire pentreu decor. Ceapa am taiat-o rondele si am pus-o la rumenit in unt(o bucatica mica cat o aluna de padure), dupa care am adugat cartofii si i-am lasat in jur de 5 minute, apoi am adaugat rosiile taiate pe jumatate si sparanghelul si am mai lasat 2 minute.
Ouale le-am batut cu smantana si condimentele, apoi am adaugat rucola tocata si le-am pus peste cartofi si sparanghel.De aici puteti ori sa lasati tigaia pe foc la foc mediu, ori sa faceti ca mine si sa o puneti sa se faca in cuptor, DAR atentie daca puneti la cuptor va trebuie o tigaie ori cu maner detasabil, ori din acelas material ca si tigaia.
 Eu am dat la cuptorul preincalzit la 250 grade, iar cand am introdus tigaia am micsoarat la 170 grade si am lasat-o pana a devenit aurie deasupra.
 Daca o faceti pe aragaz dupa ce s-a inchegat oul puteti sa o dati 3-4 minute la cuptor pentru a forma acea crusta frumoasa.
 O mica precizare, puteti pune 3 oua sau numai albusuri, in functie de cum va place mai mult.Eu am preferar 2 oua si un albus ca sa devina mai pufoasa.
Pofta buna!

joi, 10 mai 2012

Aperitiv cu pepene galben si sunca

Este dupa-amiaza, s-au anuntat musafiri, n-ai timp de pregatiri si cu toate astea cu ceva trebuie sa-i servesti?
Nu trebuie decat sa ai in casa niste pepene galben si sunca.
Pentru mine varianta asta este un deliciu,cu toate ca acum 17 ani cand am vazut prima data combinatia la nunta surorii mele mi-am zis: "ciudati oamenii astia, manaca fructe cu carne", dar mi-am schimbat radical parerea cand am gustat si am ramas fan pe viata variantei.
Poate fi servit simplu pepenele taiat feii si cu sunca langa sau in varianta pe care am ales-o eu azi cu vin.

Avem nevoie:

pepene galben
vin (eventual de Porto)
sunca(din cea cruda)
frunze de busuioc
grisine sau saratele(in cazul meu)

Pepenele l-am scobit cu aparatul de facut bilute dar daca nu aveti va putei ajuta de o lingurita si le-am pus intr-un castron.Am turnat vinul(nu-l inecati, pentru un pepene sunt de ajuns 2 linguri de vin) peste bilele de pepene si am lasat la marinat 5 minute.
Am pus in cupe, am rupt (tocati daca vreti) frunzele de busuioc si am adaugat peste pepene, am adaugat cate o felie de sunca la fiecare cupa si am servit cu saratele proaspat facute.

E voilá.

Acum pot sosii musafirii fara probleme;)

miercuri, 9 mai 2012

Cambula (Pleuronectes flesus) la cuptor

Cambula este un soi de peste care se gaseste de fel pe fundul marii si poate fi usor confundat cu  calcanul.
Peste plat ,cu o sursa considerabila de Vitamina B, cambula are carnea alba si aromata si nu are oase multe(doar sira care se scoate usor).

Fiinca a fost prima daca cand am gatit soiul acesta de peste, am preferat o varianta cat mai simpla.

Asa arata cambula, pe o parte cu solzi, pe o parte alb.

In functie de papilele vostre puneti mai mult sau mai putindin anumite ingrediente.Eu am folosit:
cambula
 rosii cherry
patrunjel
masline kalamata
 usturoi
 sare
 ulei masline
Pestele il curatati, asta in cazul in care nu era deja cand l-ati cumparat :) si-l puneti intr-o tava care ati uns-o cu putin ulei(eu am pulverizat doar putin, dar am si folosit o tava din aluminiu din cele ce se folosesc la grill), puneti pestele, sarati(pe ambele parti) si adugati maslinele, rosiile taiate pe jumatate si frunzele de patrunjel.
L-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade si l-am lasat in jur de 25 de minute. Am servit cu Papas Arrugadas con Mojo dupa reteta Dorinei.
As putea spune ca am sa devin fan Cambula, imediat dupa Pastrav.

marți, 8 mai 2012

Salata "inedita"

In perioada asata natura ne rasfata cu tot felul de fructe,legume,salate.
Uneori salatele clasice sunt plictisitoare, ca si viata,cand faci zi de zi acelas lucru parca totul e prea anost, asa ca avem nevoie de noi descoperiri.

De data asta am ales o salata cu rucola si fructe,pare ciudata,dar la gust este Divina si va puteti convinge singuri incercand-o.

Avem nevoie de:
 rucola
zmeura
kiwi
cashew(Caju)
crema de balsamic
zeama lamaie
ulei masline
sare,piper


Cantitatile le puneti voi in functie de papila si de cati sunteti la masa.

Salata am spalat-o si apoi am uscat-o intr-un prosop, iar in functie de cat e de mare e,  o rupeti(nu taiati) si o puneti intr-un castron. Zmeura se curata si o parte o puneti peste rucola, o parte o pastrati pt dressing. Kiwi se curata , se taie cubulete si se pune peste rucola si zmeura. Daca caju-ul nu este prajit(al meu a fost) il puneti intr-o tigaie fara grasime si il rumeniti usor, dupa care il tocati mai grob si-l adaugati peste salata. Dressingul se prepara din ulei, crema de balsamic si zmeura care ati pastrat-o si care in prealabil ati facut-o piure.Condimentati cu sare si piper si serviti salata cu acest dressing. O salata delicioasa ,plina de vitamine si rapida.

luni, 7 mai 2012

Flan in 3 culori

Cand am luat spanacul proaspat, ma gandeam sa-l fac simplu tras in tigaie cu usturoi,dar apoi m-am gandit ca am una bucata sclifosit in casa care nu serveste spanac, asa ca trebuia sa gasesc o varianta care sa o accepte si el.
Asa ca m-am gandit sa combin spanacul cu morcov si cartofi, rezultatul fiind acest flan tricolor.

300 gr cartofi
200 gr morcovi
200 gr spanac
2 oua
40 gr unt
15 gr faina
15 cl lapte
1 catel usturoi sau cateva frunze de leurda
parmesan, sare, piper

Puteti sa va jucati cu cantitatile de legume, puneti mai mult morcov daca va place sau chiar mai mult spanac.

Cartofii i-am curatat si taiat cubulete si i-am pus la fiert in apa cu sare.
Morcovii i-am curatat si taiat rondele si pus la fiert in apa cu sare. Spanacul l-am spalat si pe el si l-am pus intr-o tigaie cu un firicel de ulei de masline si frunzele de leurda
lasand pana se inmoaie. Cand cartofii au fost gata i-am pasat,dar nu facand un piure fin, ci lasand si bucatele prin el. Morcovii i-am scurs de apa si i-am tras in putin unt dupa care i-am pasat. Spanacul l-am "pasat" cu furculita(il puteti pasa cu mixerul stik,daca il vreti piure)
Fiecare ingredient a venit separat in cate un castron. Intre timp am preparat si besciamella din 10 gr unt topit, faina, laptele ,sare si piper, iar in momentul cand compozitia e destul de legata se adauga parmesanul si apoi pe rand galbenusurile.Besciamella am adaugata in parti egale peste cele 3 castroane, am amestecat pana s-a incorporat apoi am adugat albusurile batute spuma si am amestecat iarasi. Am un vasuletele cu unt si am presarat cu faina
incepand sa pun cate un strat din fiecare, primul fiind spanacul
urmand cartoful
ultimul strat fiind de morcovi
Vasele le-am pus intr-o tava cu apa cat sa ajunga pana la jumatatea vasului si am dat la cuptorul preincalzit la 180 de grade pentru cca 45 de minute. Puteti pune intr-un singur vas mai mare sau in unele mai mici, creeind portii individuale.
Pentru cei sclifositi puteti pune stratul de spanac mai subtire
Ce este bun la flanul asta , e ca a doua zi poate fi servit fara probleme, chiar puteti sa-l serviti si la un party pe post de finger food.

vineri, 4 mai 2012

Supa de cartofi dulci si chili

Cartoful dulce, fata de clasicul cartof are multe propietati.
Contine Vitamina A, C, B6.Deasemeni carotenoizii aflati in cartofii dulci  ajuta la stabilizarea zaharului din organism, iar betacriptoxantina diminueaza riscul formarii artritei.
Cartoful dulce e bun si in tratarea ulcerului, vitaminele B si C, potasiul, betacarotenul, calciul ajutand la calmarea durerilor gastrice.

Este foarte mult timp ca vreau sa incerc acest timp de cartof si iata ca a sosit ziua .Pentru inceput am ales o supa crema .

Este o supa simpla, care daca ii scoateti chili(sau adaugati mai putin)  poate fi data si copiilor datorita beneficiilor din cartofi,dar si celor din morcovi.

Ingredientele sunt pentr 4 portii:

250 gr cartofi dulci
250 gr morcovi
1 ceapa medie
1 catel usturoi
1/2 lingurita fulgi de chili
1 l supa legume
1 lingura ulei(susan)
sare, piper


Am curatat cartofii si morcovii si i-am taiat bucatle, ceapa si usturoiul le-am curatat si tocat marunt
Intr-o cratita am pus ulei de susan si am calit ceapa si usturoiul pana au devenit aurii
dupa care am adaugat fulgii de chili,cartofii si morcovul, lasand-i inca 2 minute
apoi am adaugat supa si am lasat sa fiarba in jur de 20 de minute, sau verificati cand sunt fierte legumele. In momentul cand sunt fierte dati de-o parte oala si pasati, apoi condimentati dupa gust.Eu n-am pus foarte multa sare, fiinca am mai adaugat in plus fulgi de chili.Impactul papilar este unul dulce dupa care hot.

Si va servesc cu o portie