joi, 17 mai 2012

Tarta Ratatouille

Aveam ceva legume prin frigider care trebuiau consumate si nu stiam ce sa fac cu ele astfel incat carnivorul familiei sa manance cu placere.Si cum stiam ca-i place atat filmul cat si mancarea, dar nu voiam sa fac sub forma clasica, am zis sa o pun sub o noua infatisare.
Inainte de a purcede la preparare am sa va dau cateva tipsuri si anume: daca doriti o tarta cat mai colorata folositi ardei cat mai colorati(rosii, galbeni), iar forma tartei sa fie una normala, a mea a fost din cea  cu mijloc ridicat si margini adancite si atunci mi-a fost putin cam greu cand am turnat compozitia lichida. Sau puteti folosii o tava normala.

Asadar avem nevoie de:

250 gr faina
175 gr unt sau margarina
3 linguri ierburi(uscate) de Provence
4 oua
250 gr zucchini
500 gr ardei gras
250 gr vinete
1 praz
3 linguri ulei masline
 125 ml lapte
 150 gr crème fraîche cu usturoi
50 gr parmesan ras
sare, piper
 unt pentru uns tava

Daca nu aveti crème fraîche cu usturoi puteti face ca mine, pisati usturoiul si adaugati in ea sau samantana (daca nu aveti crème fraîche).Prazul din imagine l-am pus doar pentru partea verde
Se pune intr-un vas faina, untul taiat bucatele, 1/2 lingurita de sare, 2 linguri de ierburi de Provence si un ou si se amesteca pana devine un aluat compact
Cand este gata se pune in folie alimentara si se da la rece 1 ora.
Intre timp taiem legumele
Intr-un vas punem ulei la incins si adaugam legumele lasandu-le in jur de 3-4 minute
condimentam cu sare , piper si restul de ierburi de Provence si le dam de-o parte sa se raceasca pana este gata aluatul. Separat amestecam restul de oua, laptele, crème fraîche-ul si parmesanul, condimentand dupa cust cu sare si piper. Dupa o ora de stat la rece, scoatem aluatul si-l intindem in forma de tarta ( cu circumferinta de 32 cm)unsa cu unt
Intepam cu furculita aluatul si punem legumele
dupa care punem si compozitia cu lapte si smantana.Daca nu sunteti convinsi ca se va face aluatul sub legume, bagati-l inainte putin la cuptor si abia apoi adaugati legumele.
 Am pus tarta la cuptorul preincalzit la 200 grade, dupa care am scazut la 170 si am lasat-o in jur 30-35 de minute.Cuptorul meu incepe sa cam dea rateuri,asa ca mi-a iesit putin cam bronzata pe margini.
Ca sa se mai bronzeze si in mijloc am acoperit-o cu folie de aluminiu si am mai lasat-o in cuptorul incins dar oprit. Tarta merge servita si calda si rece.
Daca as fi avut si ardei rosu ar fi iesit tare faina ca si culoare, am incercat sa pun rosii cherry dar nu au acelas efect, asa ca am mea e mai necolorata,dar la fel de buna

miercuri, 16 mai 2012

Brownie cu menta

Cred ca am mai spus pe undeva ca nu-s ciocolatoasa, dar din cand in cand ma mai delectez cu o bucata de cioco neagra eventual cu bucati de menta(nu creme). In mare fac prajituri cu ciocolata atunci cand am musafiri, acum am facut pentru sufletul meu punand menta atat in aluat cat si in sos. Cui nu-i place menta o poate inlocuii cu orice alta aroma, acest Brownie e asa de delicat ca merge si simplu cat si cu diverse combinatii.

Pentru aluat avem nevoie de:

170 gr unt
150 gr ciocolata cu mininm 50% cacao
2 oua
 200 gr zahar brun(sau 220-230 daca vreti mai dulce)
 3 linguri whisky sau crema de whisky
 1 lingura menta proaspat tocata
150 gr faina
 1/2 lingurita praf de copt
Untul l-am taiat bucatele si l-am pus impreuna cu ciocolata rupta bucati intr-un vas pentru a se topii.
In vasul robotului am pus ouale, zaharul whisky si menta
dupa care am adugata ciocolata topita
apoi am adaugat faina amestecata cu praful de copt
Compozitia am turnat-o intr-o tava pe care pusesem hartie de copt.Tava mea are cam 30*25.
Am dat tava la cuptorul preincalzit la 180 grade pentru cca. 35 de minute. Important pt acesta e ca interiorul sa fie moale si la exterior sa se formeze o crusta crocanta. Intre timp am pregatit sosul din: 75 gr ciocolata cu 85 % cacao 75 ml smantana lichida 1/2 lingurita extract de menta
Extractul de menta eu l-am cumparat din farmacie. Am pus intr-un vas ciocolata rupta bucatele impreuna cu smantana si extractul de menta si am pus pe foc pana s-a topit ciocolata.
Cand blatul este gata il scoatem si lasam sa se raceasca. Cam asa ar trebuii sa arate:
Puteti sa taiati apoi normal patratele, eu am preferat sa fac tortulete. Portia fara sos de menta este pentru sot
si a mea cu sos
fiind frumos afara am servit alaturi o limonada cu menta proaspata
Si nelipsita sectiune
A doua zi sosul normal ca se v-a intarii, asa ca eu am ornat cu el
Avantajul acestei prajiturii ca si a 3-a zi e la fel de delicioasa, iar menta ii da o aroma super si un gust racoritor. Daca doriti o aroma mai intensa de menta in blat, puteti pune cateva picaturi de esenta de menta.

marți, 15 mai 2012

Supa cu galusti din somon





In ultimul timp ma bantuie retetele cu somon si cum somon proaspat n-am gasit si nici congelat iar  dorinta soatei era de a face supa de peste(again), am zis sa diversific putin.
Luasem de la rusi un amestec special pentru supa cu somon si tot imi bateam capul cu ce i-as putea face ca ma cam plictisisem de supa care fac de fel, asa ca am comis o supa clara cu galusti din somon.

Daca aveti cotlete de somon si mai bine, eu am ales somonul de pe bucatile care le-am avut.
Si iaca si retetea

400 gr cotlete de somon
1 l supa de peste
125 ml vin alb sec
2 lingurite zeama lamaie
1 morcov mic
2 tije ceapa verde
2 fire de patrunjel
2 fire de marar
3 boabe piper negru
1 varf lingurita sofran
1 albus de ou
125 ml smantana/crème fraîche


Alegeti carnea de pe cotlete sau ce bucati de somon aveti, trebuie sa rezulte 150 gr de somon pe care il tocati mai grob, dupa care dati vasul la frigider.
Imagine atasata

Intre timp restul de cotlete/ in cazul meu de capatana si bucatile de unde am scos carnea le punem intr-o oala cu morcovul taiat rondele, ceapa taiata si ea bucati,zeama de lamie, vinul, piperul si supa de peste(nu aveti, puneti apa) si sofranul si puneti la fiert pentru circa 15-20 minute la foc mediu.
Imagine atasata

Dupa ce au fiert strecurat supa intr-o alta oala si punet-i iara la foc.Intre timp pregatim galustile.
Somonul il punem in blender impreuna cu albusul de ou(care trebuie sa fie rece) si amestecam pana devine un mousse.Moussul acesta il punem intr-un castron rece(eu am bagat un castron in congelator pentru vreo 30 de minute) si adaugam smantana care trebuie si ea sa fie rece.Amestecam pana se incorporeaza smantana, dupa care cu ajutorul a doua lingurite pe care le scufundam mereu in apa , formam galustile pe care le punem in supa.
Lasam sa fiarba inca 2-3 minute si tragem de pe foc.
Servim cu bucati de patrunjel proaspat.


Galustile sunt foarte fine si spre deosebire de cele din gris nu exista riscul sa ramana tari, snt pufoase de se topesc in gura.

luni, 14 mai 2012

Tortilla cu sparanghel si rucola

Aceasta tortilla se poate pregatii la micul dejun, pranz sau cina, nu conteaza perioada zile, e la fel de gustoasa. Mie mi-au ramas vreo 2 bucatele si le-am servit reci la micul dejun, au fost la fel de bune precum in ziua precedenta.

Am folosit:

6 tije de sparanghel verde
 2 oua + 1 albus
 1 cartof dulce potrivit(puteti folosii cartofi normali)
6 rosioare cherry
 1 "mana" frunze rucola
1 ceapa verde
unt pentru prajit
 100 ml smantana lichida
 sare, piper, nucsoara

 Sparanghelul l-am curatat de partea lemnoasa, l-am taiat in bucati de circa 5 cm si l-am pus la fiert in apa cu sare pana se inmoaie, dar nu foarte mult.
 Cartoful l-am curatat si pe el(dar puteti sa-l puneti la fiert in coaja), dupa ce a fiert il lasam la racit si apoi il taiem rondele, nici foarte subitiri(eu l-am dat prin madolina si a fost putin cam subtire) nici prea groase.Daca sunt pre subtiri, riscati sa se sfarame in tigaie.
Cat fierb cele doua curatam , spalam si uscam rucola.O parte o tocam, pastrand cateva fire pentreu decor. Ceapa am taiat-o rondele si am pus-o la rumenit in unt(o bucatica mica cat o aluna de padure), dupa care am adugat cartofii si i-am lasat in jur de 5 minute, apoi am adaugat rosiile taiate pe jumatate si sparanghelul si am mai lasat 2 minute.
Ouale le-am batut cu smantana si condimentele, apoi am adaugat rucola tocata si le-am pus peste cartofi si sparanghel.De aici puteti ori sa lasati tigaia pe foc la foc mediu, ori sa faceti ca mine si sa o puneti sa se faca in cuptor, DAR atentie daca puneti la cuptor va trebuie o tigaie ori cu maner detasabil, ori din acelas material ca si tigaia.
 Eu am dat la cuptorul preincalzit la 250 grade, iar cand am introdus tigaia am micsoarat la 170 grade si am lasat-o pana a devenit aurie deasupra.
 Daca o faceti pe aragaz dupa ce s-a inchegat oul puteti sa o dati 3-4 minute la cuptor pentru a forma acea crusta frumoasa.
 O mica precizare, puteti pune 3 oua sau numai albusuri, in functie de cum va place mai mult.Eu am preferar 2 oua si un albus ca sa devina mai pufoasa.
Pofta buna!

joi, 10 mai 2012

Aperitiv cu pepene galben si sunca

Este dupa-amiaza, s-au anuntat musafiri, n-ai timp de pregatiri si cu toate astea cu ceva trebuie sa-i servesti?
Nu trebuie decat sa ai in casa niste pepene galben si sunca.
Pentru mine varianta asta este un deliciu,cu toate ca acum 17 ani cand am vazut prima data combinatia la nunta surorii mele mi-am zis: "ciudati oamenii astia, manaca fructe cu carne", dar mi-am schimbat radical parerea cand am gustat si am ramas fan pe viata variantei.
Poate fi servit simplu pepenele taiat feii si cu sunca langa sau in varianta pe care am ales-o eu azi cu vin.

Avem nevoie:

pepene galben
vin (eventual de Porto)
sunca(din cea cruda)
frunze de busuioc
grisine sau saratele(in cazul meu)

Pepenele l-am scobit cu aparatul de facut bilute dar daca nu aveti va putei ajuta de o lingurita si le-am pus intr-un castron.Am turnat vinul(nu-l inecati, pentru un pepene sunt de ajuns 2 linguri de vin) peste bilele de pepene si am lasat la marinat 5 minute.
Am pus in cupe, am rupt (tocati daca vreti) frunzele de busuioc si am adaugat peste pepene, am adaugat cate o felie de sunca la fiecare cupa si am servit cu saratele proaspat facute.

E voilá.

Acum pot sosii musafirii fara probleme;)

miercuri, 9 mai 2012

Cambula (Pleuronectes flesus) la cuptor

Cambula este un soi de peste care se gaseste de fel pe fundul marii si poate fi usor confundat cu  calcanul.
Peste plat ,cu o sursa considerabila de Vitamina B, cambula are carnea alba si aromata si nu are oase multe(doar sira care se scoate usor).

Fiinca a fost prima daca cand am gatit soiul acesta de peste, am preferat o varianta cat mai simpla.

Asa arata cambula, pe o parte cu solzi, pe o parte alb.

In functie de papilele vostre puneti mai mult sau mai putindin anumite ingrediente.Eu am folosit:
cambula
 rosii cherry
patrunjel
masline kalamata
 usturoi
 sare
 ulei masline
Pestele il curatati, asta in cazul in care nu era deja cand l-ati cumparat :) si-l puneti intr-o tava care ati uns-o cu putin ulei(eu am pulverizat doar putin, dar am si folosit o tava din aluminiu din cele ce se folosesc la grill), puneti pestele, sarati(pe ambele parti) si adugati maslinele, rosiile taiate pe jumatate si frunzele de patrunjel.
L-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade si l-am lasat in jur de 25 de minute. Am servit cu Papas Arrugadas con Mojo dupa reteta Dorinei.
As putea spune ca am sa devin fan Cambula, imediat dupa Pastrav.

marți, 8 mai 2012

Salata "inedita"

In perioada asata natura ne rasfata cu tot felul de fructe,legume,salate.
Uneori salatele clasice sunt plictisitoare, ca si viata,cand faci zi de zi acelas lucru parca totul e prea anost, asa ca avem nevoie de noi descoperiri.

De data asta am ales o salata cu rucola si fructe,pare ciudata,dar la gust este Divina si va puteti convinge singuri incercand-o.

Avem nevoie de:
 rucola
zmeura
kiwi
cashew(Caju)
crema de balsamic
zeama lamaie
ulei masline
sare,piper


Cantitatile le puneti voi in functie de papila si de cati sunteti la masa.

Salata am spalat-o si apoi am uscat-o intr-un prosop, iar in functie de cat e de mare e,  o rupeti(nu taiati) si o puneti intr-un castron. Zmeura se curata si o parte o puneti peste rucola, o parte o pastrati pt dressing. Kiwi se curata , se taie cubulete si se pune peste rucola si zmeura. Daca caju-ul nu este prajit(al meu a fost) il puneti intr-o tigaie fara grasime si il rumeniti usor, dupa care il tocati mai grob si-l adaugati peste salata. Dressingul se prepara din ulei, crema de balsamic si zmeura care ati pastrat-o si care in prealabil ati facut-o piure.Condimentati cu sare si piper si serviti salata cu acest dressing. O salata delicioasa ,plina de vitamine si rapida.