miercuri, 13 iunie 2012

Spaghetti cozze e vongole


 Asteptam de mult sa fac combinatia asta, dar cum eu nu gasesc  vongole aici, e putin cam dificil.
Vongolele sunt niste scoici mai micute si cu carapacea maro,cozzele sunt midiile.
Eu am avut vongole veraci care sunt un o idee mai mari decat vongole normale.

Ingredientele le-am cam pus la ochi, dar am sa dau aproximativ cantitatile.

250 gr vongole veraci
300 gr cozze(midi)
180 gr soaghetti
4 rosii cherry
4-5 linguri ulei masline
2 catei usturoi
o "nuca" unt
sare
patrunjel

Vongolele le-am tinut in apa cu sare in jur de 3 ore pentru a le curata de nisipul care ar fi putut ramane in ele


Cozzele, din pacate a trebuit sa le curat eu si am avut ceva de munca

 Cand totul a fost curatat, am purces la treaba(din pacate pozele au iesit aiurea, din cauza de masa intarziata si vreme intuneacata la noi).
 Am pus la facut pastele.In apa care clocotea, am adaugat sarea si apoi pastele, intre timp intr-un vas am pus uleiul la incins, am taiat pe jumatate usturoiul si l-am adaugat peste ule.Cand uleiul e incins turnam scoicile si acoperim cu un capac si lasam la foc mediu, le lasam acolo pana se deschid.Daca sunt scoici care nu s-au deschis atunci trebuiesc aruncate. Intr-o alta tigaie am pus un strop de ulei , un catel de usturoi si rosiile taiate pe jumatate si le-am lasat putin cat sa se inmoaie. Cand scoicile s-au deschis

 le scoatem cu o paleta gaurita si le punem intr-un vas(in poza apar doar vongolele,fiindca n-am apucat sa mai fac poze cand le-am facut, astea sunt cele preparate pentru congelat).Scoatem carnea din cochilii , dar este optional, putem pune scoicile cu totul peste paste, eu am preferat sa las doar catev cu cochilii, restul le-am dat de-o parte.
 In vasul in care am facut scoicile am adaugat o "nuca" de unt trasa in faina, pentru a ingrosa putin sosul ramas de la scoici. Pastele le-am scurs si adaugat in vasul in care am facut rosiile, apoi am adugat sosul si scoicile, le-am saltat de vreo doua ori in tigaie si gata. Am servit pe deasupra cu patrunjel proaspat tocat.


Un deliciu, nu m-as satura sa tot mananc

luni, 4 iunie 2012

One lovely blog award



Am fost placut surprinsa cand am vazut ca am fost nominalizata  pentru  premiul acesta de catre Gabriela, kitchen open 24h/day.
Si fiindca frumos din partea mea este sa raspund, voi da mai departe si eu premiul.
Regula este sa spui 7 lucruri despre tine si sa dai mai departe premiul la 15 bloggeri

Imi va fi usor sa spun despre mine,dar imi v-a fi tare greu sa nominalizez blogurile fiinca sunt atatea care imi plac si n-as vrea sa fac nota discordanta.

Si sa ne conformam spunand despre mine cele 7 lucruri ce par mai importante:
  1. cum spune si descrierea mea, sunt un adult cu suflet de copil,desi am trecut de mult de varsta copilariei, eu inca copilaresc
  2. iubesc animalele,de aceea in familia mea se afla doua pisicute,  Mitzy prima venita si sufletelul nostru, iar de curand a sosit si Schatzi, un motanel negru precum tuciul,care a intregit familia
  3. ador primavara cand totul renaste, dar si toamna cand culorile calde ne incanta treptat privirea
  4. sunt pasionata de bucatarie, dar am invatat sa gatesc de nevoie
  5. imi place sa calatoresc si ador Sicilia
  6. sunt pasionata de fotografie, dar sunt abia la inceput de drum
  7. si nu in ultimul rand iubesc copii si inocenta lor
Iar premiul v-a pleca catre(n-am sa numerotez, ordina este aleatoare):

Fab Chef
Cooking with my soul
Restaurantul de acasa
La cucina di Any
Banatule Colt de Rai
Maya´s World
Micul in bucatarie
La Chef-A
Ama in bucatarie
Andreea´s Chinesfood blog
Lilly in the kitchen
Din bucataria mea
Isabela Cuisine
 O craita in bucatarie
Doi si un "Sfert" ... la masa

vineri, 1 iunie 2012

Salata andive - my style

Pe vremuri, copil fiind mami meu in fiecare primavara se ducea special in Piata Amzei  ca sa-mi cumpere andive, era singura piata din Bucuresti care aducea asa ceva.
Adoram salata asta, mai ales ca orice iesea din mainile mamei mele era o minune.Acum andivele se gasesc pe toate drumurile in orice anotimp si ma bucur de ele dar mai ales ma duce mai aproape cu sufletul de mami meu pe care o iubesc nespus.
Ce poate face o salata, trezeste amintiri, provoaca nostalgie, poate unde si in curand dupa doi ani imi voi revedea familia,poate unde azi e 1 Iunie si copilul din mine se trezeste din nou.

Salata care o facea mama, era simpla, eu am facut-o cum spuneam, in my style :), adaugand fructe.

Portia din imagine e a mea si e facuta din:

1 andiva mare
sucul de la 1/2 lamie
4 linguri cu varf iaurt grecesc
sare
menta si melisa(roinita)
1 lingura seminte floarea soarelui
afine(dupa gust)
1 portocala
1 mar mic
2 ridichii

Andiva am curat-o, spalt-o si apoi am uscat-o.Daca aveti andive mari, v-a trebui sa le taiati pe jumatate, dar pe lung.
Ridichiile si ele au fost spalate si uscate, la fel si afinele(de cultura).Portocala am curatat-o, inclusiv de partea alba, am taiat-o pe jumatate si apoi taiat felii subtiri.Marul l-am curatat de casuta cu samburi si am taiat felii subtiri.Tot felii au fost taiate si ridichile

Sosul l-am facut din iaurt amestecat cu zeama de lamaie, sare dupa gust si menta impreuna cu melisa tocate.

Acum aranjamentul in farfurie il faceti cum doriti, eu am preferat circular si printre foile de andive am pus feliile de protocala,  mar si ridichii.Am pus in mijloc sosul de iaurt, am presarat un pumn generos de afine si semintele de floarea soarelui.
Puteti presara si foi de menta daca doriti.

Salata este delicioasa, plus ca nu necesita pic de ulei.



PS: La multi ani, tuturor copiilor si nu numai.La multi ani si mie si copilului din sufletul meu ;)

joi, 31 mai 2012

Choux cu rhabarber si capsuni

Este perioada rhabarber-ului si a capsunilor, asa ca profitam din plin si cum as putea sa nu o fac cand in gradina am tot ce-mi trebuie.
Pentru choux-uri avem nevoie de:

60 gr unt
sare
150 gr faina
4 oua medii
250 ml apa

Apa se pune intr-o cratita impreuna cu untul si un praf de sare, se lasa la foc pana untul se topeste, apoi se adauga faina toata de-odata, se amesteca bine.Se micsoreaza focul si se amesteca pana tot aluatul se desprinde de pe peretii vasului ,apoi luam de pe foc si lasam sa se raceasca putin.
Asteptam sa se raceasca aluatul, dar nu de tot adaugam ouale pe rad amestecat bine de tot.Aveti grja ca aluatul sa nu fie cald cand puneti ouale sa nu faceti omleta:).
Cand toate ouale au fost incorporate in aluat cu ajutorul unui sac à poche se formeaza choux-urile pe o tava tapetata cu hartie de copt.
Mie mi-au iesit cam 19 choux-uri de aproximativ 5 cm .
Se dau la cuptorul preincalzit la 220 grade , iar cand introducem tava micsoram la 200 grade si lasam 30 de minute.
Choux-urile le-am umplut cu compot de rhabarber si capsuni.Se poate face in aceeasi zi, eu il facusem cu o zi inainte si cu n-am mai avut timp de restul, l-am lasat in borcan pana m-am ocupat si de choux-uri.

Pentru compot avem nevoie de:
150 gr capsuni
300 gr rhabarber
2 capsule de kardamom
50 gr zahar
120 gr suc portocala
1 lingurita amidon
Capsunile se spala , se usuca si apoi se taie pe lungime in 4.Rhabarber se curata si se taie bucati de cca 1 cm. Zaharul l-am pus intr-o cratita sa se caramelizeze
apoi am stins cu suc de portocale, dar aveti mare grija cand turnati sucul sa nu sara zaharul si sa se intareasca.Daca cumva se intareste, aduceti usor pe foc si se va topii iarasi. Dupa ce am adaugat cu sucul de portocale, am pus rhabarber si kardamom-ul
si am lasat la foc meniu in jur de 5-6 minute. Cand a fost gata am scos rhabarber cu ajutorul unei palete cu gauri intr-un castron.Amidonul l-am amestecat cu putina apa rece si l-am adaugat peste sucul in care a fiert rhabarber si se amesteca bine, iar la final l-am adaugat peste tijele de rhabarber.Capsunile le-am aduhat si pe ele peste amestecul acesta.
Pentru a finaliza choux-urile am facut o frisca din:
250 gr quark(branza de vaci)
150 gr capsuni
60 gr zahar pudra
300 gr frisca lichida
Am stors bine de tot intr-un prosop quark-ul, capsunile le-am spalat , taiat bucati si le-am facut piure impreuna cu zaharul pudra. Piureul rezultat l-am amestecat cu quark-ul pana s-a omogenizat, apoi am amestecat cu frisca batuta.
 Choux-urilor le-am taiat un capacel si le-am umplut cu compot si apoi cu frisca de capsuni.Cine doreste le poate pudra cu zahar , eu am preferat sa le ung cu gem de capsuni.

marți, 29 mai 2012

Supa de mazare cu menta


Cand vremea se joaca cu noi si soarele si-a adus aminte ca exista fat-ascunselea, ce ar putea sa mearga mai bine decat o supa caldo-racoroasa?
 Verdele, culoarea primaverii, menta imaginea racorii, sunt culori si arome pe care mi le doresc in farfurie, asa ca zis si facut. Sa mai zic, sa nu mai zic?imi plac mancarurile din categoria rapid-rapidulescu, nu-i asa ca v-ati obisnuit cu asta, daca nu stiati am sa ma repet, supa aceasta e una rapida, rapida, cu tot cu taiat legume, nu dureaza mai mult de 25-30 de minute.
 Dar ca sa va convingeti am sa va scriu si ce ne trebuie si cum se prepara , ca asa e frumos;)
Putine ingrediente:

 300 gr cartofi
300 gr mazare congelata
1 ceapa
 2 linguri ulei masline/ avocado
800 ml supa legume
 1 legatura mica de menta
 sare, piper
smantana(optional)

Intr-o oala am pus 2 linguri de ulei de avocado si am adaugat cartofii taiati cubulete si ceapa tocat marunt
am lasat scurt sa se dunstuiasca apoi am stins cu supa si lasat la foc mediu sa fiarba 15 minute.
Dupa ce s-au scurs cele 15 minute, adaugam 200 gr mazare si mai lasam pe foc inca 5 minute, apoi tragem oala de pe foc , adugam menta, dar avand grija sa pastram cateva frunze si pentru decor si pasam.In momentul in care legumele sunt pasate, adaugam restul de mazare si dam iarasi pe foc cateva minute. Servim cu menta tocata si smantana.
Are o culoare minunata si o aroma si mai si iar cand afara arata asa
si apoi iese soarele, supa asta este o binecuvantare. Cine doreste poate servii fara smantana, eu am preferat-o fiinca aveam smantana proaspat stransa
Chiar cand am amestecat cu smantana culoarea tot e una frumoasa , iar aromele...va las pe voi sa le descoperiti;)

luni, 28 mai 2012

Blue Heaven

Blue Heaven, care n-a fost chiar de un albastru infinit ,ma refer la cel de pe cer datoritor catorva nori aparuti, este defapt un sorbet cu Blue Curaçao.Inainte de a impartasi cu voi reteteta va atentionez ca daca nu sunteti obisnuiti cu alcooalele,asa ca mine:)) limitati-va la o gura sau mai multe si apoi facti cunostinta cu patul pufos:).

Sorbetul acesta, este unul rafinat si necalorios,plus ca atat de placut ca si culoare, dar mai ales foarte simplu de facut.
Si sa va convingeti ca este asa va spun ca avem nevoie de :

 50 ml suc de lime
100 ml Blue Curaçao
100 ml vin alb sec
2 albusuri
 1 strop de sare

 Sucul de lime se amesteca cu Blue Curaçao, intre timp albusurile le batem spuma cu un strop de sare .
Odata obtinuta spuma se pune peste amestecul de  lime si Blue Curaçao, apoi adaugam si vinul, amestecam usor.
Daca aveti masina de inghetata puneti continutul in ea si amestecati, daca nu, puneti intr-un vas si dati la congelator.Dupa vreo ora scoateti vasul si mai amestecati odata.
Importat este ca sorbetul sa fie unul " pufos" nu niste tepi de gheata. Puteti servi in pahare cu vin alb sau simplu.
 Simplu, nu-i asa?
o culoare atat de placuta
si-nca una si ma duc :)

joi, 24 mai 2012

Ravioli cu sparanghel

Ador pastele in diverse forme si diverse combinati si desi se spune ca pastele ingrase pot confirma ca nu este adevarat. Cum si domnu´care imparte locuinta cu mine :-p adora pastele(am mai spus si ma repet, din punct de vedere gastronomic am nimerit in tara gresita), am spus ca sa ne luam o masinarie micuta de facut paste. O am de ceva timp,dar nu mereu am chef sa fac paste(stiu,stiu sunt mai bune facute in casa), le mai cumpar proaspete, da alta e cand sunt facute de tine.
Asa ca aveam pofta de paste proaspete si cum tocmai cumparasem ricotta(bine defapt era in plan altceva, da am sa vin in curand si cu asta), am zis sa fac niste ravioli, da parca asa simpli cu ricotta, hmm, carnivorul meu ar fi observat imediat(bine ca dupa o ora a vrut sa manance carne, asta e alta poveste:-p), am spus ca ar fi bine sa mai pun ceva si cum mai aveam o legatura de sparanghel in frigider,  a mers la fix.

 Daca faceti fidea sau taitei de casa nici pastele nu or sa fi se para un lucru imposibil, chiar si fara masinarie.

Cantitatile sunt pentru 2 portii.
Avem nevoie pentru foaie :
 1 ou
100 g faina

 Pentru umplutura:
250 gr sparanghel
 50 gr ricotta
 1 esalota
 ulei masline
 sare

 Faina care am folosit-o eu este o faina speciala pentru paste, este un pic mai grisata decat cea normala. Asadar, pentru foaie, punem intr-un bol, dau direct pe blatul de lucru faina, facem o mica adancitura si adaugam oul si cu ajutorul degetelor incepem sa incorporam cele 2 ingrediente pana devine un aluat omogen.
Cand este gata il acoperin cu folie alimentara si pana pregatim compozitia putem da la rece. Intre timp am curatat sparanghelul, i-am taiat varfurile pe care le-am dat de-o parte iar restul l-am taiat rondele.
Ceapa se taie marunt si se pune intr-o tigaie cu ulei de pasine, iar cand devine aurie adaugam si sparangelul, dam focul mai incet si acoperim. In momentul asta am inceput sa a ocup de pasta.
Daca n-aveti masina, v-a trebui sa va ajutati de sucitor si sa intindeti o foaie cat mai subtire.
Eu mi-am scos masina si am pus-o la treaba.
am intins foaia setand masina pe 3 mm
Am lasat foaia pe blatul de lucru infainat si am presarat faina si peste pentru a nu se usca. Intre timp sparanghelul s-a inmuiat si l-am amestecat cu ricotta.Cu ajutorul unei lingurite, am pus compozitia peste aluat in gramajoare la distane de cativa centimetrii, cat sa formez raviolii. Puteti taia pasta pe forma care o dorit si apoi sa suprapuneti capetele, sau puneti pe marginea pastei si apoi aducei capetele, sunt foarte multe moduri de a crea aceti ravioli. Eu i-am facut patrati si rotunzi
Trebuie sa fiti atenti cand in inchideti, ori ungeti aluatul cu putina apa,sau cu calbus de ou.presati capetele pentru a evita sa iasa compozitia, puteti sa va ajutati si de o furculita pentru a da si forma dar si pentru a inchide mai bine
Cat am format ravioli am pus o oala cu apa la fiert, iar in momentul cand apa a inceput sa colocteasca am adaugat sarea si rand pe rand ravioli.Fiind din pasta proaspata nu necesita fierbere indelungata, cateva minutele doar. I-am servit cu varfurile de sparanghel trase putin in tigaie cu unt
Ii puteti servi cu parmezan sau fara.