joi, 2 august 2012

Gem si dulceata 2 in 1

Nu am sa fac posturi separate, deoarece am pornit procedeul impreuna, doar finalul a fost unul separat.
Ultimile fructe de agrise am preferat sa le conserv in felul asta, mi se pare modul cel mai placut de a le savura, nu doar eu,dar si restul familiei care nu se impaca cu gustul usor acrisor.
Inainte de a pornii sa scriu reteta am sa explic putin despre agrisele mele, deoarece multi au spus ca nu sunt agrise.Asa este, nu sunt agrisele pe care le cunoastem si de aceea multi or sa fie indusi in eroare de faptul ca ele sunt negre si nu rosiatice sau verzi, dar soiul meu este un hibrid ,de aici si culoare altfel decat cele normal.Par a fi cocaze,dar sunt mai mari decat coacazele negre si difera la gust.

Astea fiind spuse sa trecem la reteta.

Avem nevoie de:

1 kg agrise negre
500 gr zahar(sau sirop de agave)
1 pachetel sare lamaie
1 pastaie vanilie
100 gr Crème double

Crème double, este o smantana mai grasa care aduce cu mascarpone, pe aceasta o vom folosii la final pentru gem.

Daca aveti sirop de agave si mai bine, eu ramasesem fara  , asa ca am inlocuit cu zaharul.

Fructele le spalam si curatam de codite si de partea unde a fost floarea

Am pus peste zaharul si am lasat pana s-a topit
Dupa ce s-a topit zaharul am despicat pastaia de vanilie, am scos miezul si am adugat cu tot cu teaca peste agrise.Peste am adaugat sarea de lamaie si am dat pe foc puternic
Lasam pe foc 4-5 minute de cand incepe sa clocoteasca(dar mare grija ca sare), dupa care scoatem pastaia de vanilie si dam de-o parte.
In punctul asta am scos din oala cam jumatate din compozitie pentru dulceata pe care am mai pus-o pe foc pana cand s-a inchegat. Restul compozitiei am pasat-o cu mixerul vertical dar nu integral, ci sa fie mai grob, dupa care am adaugat Crème Double, am amestecat pana s-a incorporat si am dat pe foc inca 2-3 minute.Faceti testul cu picatura ca si la dulceata.Daca pus pe o farfurie, lasand pret de cate secude si inclinand nu curge, inseamna ca este gata. Se toarna in borcane sterilizate
Dupa ce am pus in borcane se sigileaza capacele si apoi se intorc cu capacul in jos si se lasa asa 10 minute. Avantajul acestui gem si al dulcetei e ca in 30 de minute este gata. O mica specificatie referitoare la gem este ca termenul de valabilitate este doar de 6 luni fata de gemurile normale.Daca doriti sa prelungiti , atunci nu se va mai adauga smantana.Eu am preferat sa fac doua borcanase(unul deja e jumatate) tocmai pentru ca imi place la nebunie combinatie cu smantana.
Acrisorul agriselor in combinatie cu samantana este ceva...care cu greu pot descrie in cuvinte
Dulceata si ea e delicioasa si acum imi pare rau ca n-am avut mai multe fructe sa mai fac.
Pe langa gust, are si o culoare minunata
Si impreuna
O combinatie pe cat de controversata pentru unii(inclusiv sotul meu a ridicat din spranceana la auzul cuvantului smantana in gem, ca apoi in final sa-i placa gustul), pe atat de satisfacatoare pentru papila mea.

marți, 31 iulie 2012

Smoothie de pepene si inghetata

S-a incalzit putin si la noi, asa ca pe langa clasicele Smoothie-uri pe care mi le prepar am zis ca ar merge ceva si cu inghetata.Si cum e sezonul pepenelui rosu m-am gandit ca ar merge de minune in combinatie cu inghetata de vanilie.

Avem nevoie de

450 gr pepene rosu
75 gr iaurt(grecesc)
2 cupe de inghetata cu vanilie

Pepenele se curata de samburi si taie cubulete dupa care se pune in blender impreuna cu iaurtul si se mixeaza.Pepenele meu a fost destul de copt si zemos, dar daca nimeriti un soi care e mai ferm atunci puteti adauga si lapte.Sau daca nu este destul de dulce puteti adauga zahar pudra.
Eu m-am limitat la pepene, iaurt si inghetata, nu i-a trebuit nimic mai mult, a fost delicios.
Dupa ce s-a blenduit pepenele impreuna cu iaurtul se adauga cele 2 cupe de inghetata si se mixeaza scurt.
Se serveste imediat.

Este spumos, racoritor si satios.
intr-un cuvant: DELICIOS

joi, 26 iulie 2012

Tort cu coacaze si bezea

Ador tortul asta,care la drept vorbind poate fi o prajitura simpla daca o punem intr-o forma normala.
L-am incercat prima data de ziua sotului, doar ca atunci bezeaua s-a lasat la mijloc ,dar rau la gust n-a fost deloc si as spune ca nici ca aspect,fiind catalogat ca o tarta rustica.
Dar cum mie imi ramasese pe retina faptul ca n-a iesit cum voiam, m-a impulsionat si l-am refacut, mai ales ca mai aveam inca coacaze in gradina.
Greu nu e de facut, doar putina rabdare trebuie sa avem cu bezeaua.
Si prima data si a doua oara eu am facut portie mica,asa ca am sa vad dau canitatile pentru o forma cu circumferinta de 20.

2 oua
50gr unt
150 gr zahar
1 lingurita rasa zahar vanilat
125 gr faina
1/2 lingurita praf copt
500 gr cocaze(rosii si negre)
1 1/2 lingura pesmet
30 gr amidon
1 lingura zahar pudra(pentru ornat)
sare
 Ele au fost starletele
Se separa ouale, albusurile lasandu-le la rece pana facem bezeaua. Untul, 25 de gr. de zahar, zaharul vanilat(eu am folosit home-made) si sarea se amesteca pana devin o crema fina la care adaugam galbusurile si amestecam iarasi.Cand galbenusurioe sunt incorporate adaugam faina amestecata cu praful de copt, amestecam iarasi.Rezulta un aluat putin sfaramicios.Dam la rece pentru 30 de minute.
 Dupa cele 30 de minute de stat la rece, se scoate aluatul si se intinde(eu l-am intins direct pe hartia de copt, punand deasupra o pelicula alimentara), nici prea gros nici prea subtire, avand grija sa fie putin mai mare decat circumferinta formei pentru a forma si peretii.Dupa ce am intins foaia am pus-o in forma, aranjand cu grija marginile. Am presarat pesmetul si am dat la rece pentru inca 10 minute. Pesmetul ajuta sa nu se umezeasca aluatul de la fructe.
Cat am dat aluatul la rece, am amestecat coacazele(spalate si scurse de apa) cu amidonul.Albusurile le-am scos de la rece si le-am batut "bat" cu restul de zahar si un strop de sare, apoi am adaugat cam 2/3 peste coacaze, restul pastrand pentru bezeaua de deasupra.
Am incorporat usor si am turnat peste aluat.
La final am adaugat si restul de bezea si am dat la cuptorul preincalzit la 175 grade Celsius pentru 40 de minute. In prima faza am acoperit forma cu folie de aluminiu pentru a nu mi se bronza bezeaua, dupa 30 de minute am scos folia si am mai lasat 10 minute. La finalul celor 40 de minute nu mi s-a parut bezeaua complet facuta,asa cam reacoperit , am micosorat temperatura la 150 grade si am pornit ventilatia, lasand in cuptor pentru inca 20 de minute. La final arata asa:
O lasam sa se raceasca si o presaram cu zahar pudra.
Si gata de taiat
Se observa bezeaua crocanta care la final se topeste in gura
Si poate doriti o feliuta, multe fructe, putin acrisoare,dar contrastul cu bezea este perfect
chiar si pentru cei ce nu-s prieteni cu fructele
Si chiar merge de minune alaturi de inghetata de vanilie,asta a fost dorinta sotului, cand a auzit ca e vorba de combinatie cu fructe acrisoare
Dulce-acrisor, gustul perfect pentru vara

duminică, 22 iulie 2012

Ramadan Karim sau o noua provococare - Briose cu fistic

Iaca am ajuns inca odata la sfarsit de luna , moment in care ma asez a asterne cateva randuri si imagini raspunzand unei noi provocari pe care luna de luna Ama ne-o "arunca" intr-un mod asa de placut.
Luna aceasta am avut placerea sa rasfoiesc si cu mai mult interes si drag "paginile" lui Simplu si bun, un blog tare interesant cu imagini minunate si retete interesante.
Ii  urmaresc de ceva timp pe Daiana si Cosmin si pusesem ochii pe cateva retete,dar zilele trecute o alta mi-a atras atentia.Intamplare sau nu, am ales Briosele cu fistic si abia azi am vazut ca a inceput Ramadan-ul si iara pura intamplare postez aceasta reteta dupa apusul soarelui.

Chiar ieri ma gandeam ca as putea sa-mi cumpar niste baclava,apoi mi-am adus aminte de reteta asta care m-a facut sa las de-o parte baclavalele pe care le iau cam de 4 ori/an de la un magazin turcesc si sunt divine.

Eu am facut o cantitate mai mica, ca-s singura doritoare de astfel de dulciuri,asa ca am sa scriu cantitatile folosite de mine .

25 gr fistic crud
30 gr  faina (tip 630)
30 gr gris integral
3 oua
1 lingura zahar
coaja rasa de la o portocala netratata

Din pacate n-am avut in casa decat 25 gr de fistic,desi eram convinsa ca am mai mult si cum la noi nu este nimic deschis duminica am folosit atata cat aveam.
Am inlocuit faina formala cu cea de spelta si grisul normal cu cel integral.

Am separat albusurile de galbenusuri, dupa care am batut "bat" albusurile cu un strop de sare si jumatate de lingura de zahar.

adaugand pe rand: faina, grisul si fisticul macinat, amestecand usor cu ajutorul unei palete
Iar la final am adaugat galbenusurile frecate separat cu restul de zahar si jumatate din coaja de portocala
Dupa ce toate ingredientele au fost incorporate adaugam in forme pe care le ungem dupa caz.Eu am avut de silicon,asa ca am pus compozitia direct in ele, dar trebuit avut grija sa nu umplem formele.
Mie mi-au iesit 6 forme , plus inca 1. Le-am dat la cuptorul preincalzit la 175 grade pentru 30 de minute. Intre timp am pregatit siropul din: 250 ml suc portocale proaspat stors 100 gr zahar
Am pus intr-un vas sucul, zaharul si restul de coaja de portocala lasand sa fiarba la foc mic pana zaharul se topeste si incepe sa se ingroase putin. Cand briosele sunt gata, le scoatem din cuptor si turnam siropul peste ele direct in forme, astfel incat sa se acopere spatiile dintre forma si briose.
Se adauga sirorpul pe parcurs ce este absorbit de briosa si se lasa in jur de 10-20 de minute in functie de cat de insiropate le doriti. Le-am servit alaturi de un amestec facut din: 150 gr smantana de frisca 100 gr iaurt gras(tip grecesc)
Daca doriti puteti servi alaturi si o cafea turceasca, o narghilea...
Din punctul meu de vedere mergeau si mai insiropate
dar cu ceva sirop extra pe langa merg super, iar iaurtul cu frisca.. yumi
Odata la cateva luni merge sa ne infruptam din asa dulcegarii, nu-i asa?
Pentru cine mai doreste, o portie mica tot se mai gaseste.
Asadar daragii mei inchei aici si va urez Ramadan Karim celor ce tineti Ramadan-ul.