marți, 23 octombrie 2012

Paste cu dovleac

Am mancat pastele aste astea prima data acum 6 ani  in Italia, facute de cumnatul meu.Un deliciu mai ales ca era prima data cand mancam altfel decat cum stiam eu de la mama de acasa, placinta cu dovleac si dovleac copt.
Cu timpul am inceput sa folosesc dovleacul si in supe sau alte combinatii si pot spune ca ne place foarte mult.
Acum ceva timp vazusesm la Any pastele si mi-am adus aminte de ele si cum aveam dovlec ramas de la supa am zis sa folosesc si pentru paste.
Cantitatile ne putem juca cu ele, nu-i nimic batut in cuie, plus ca eu la paste nu lucrez niciodata cu cantitatile, inafara de pastele lungi unde ma ghidez dupa cat cuprind cu degetele, pastele scurte le "cantaresc" din ochi folosindu-ma de o farfurie.
Cu toate acestea am sa incerc sa pun niste cantitati aproximative care sunt pentru 2 portii.

130-150 gr tortiglioni
50 gr bacon
100-150 gr dovleac
1 esalota
1/2 lingura ulei masline(sau unt)
sare
piper
apa

Puteti folosii ce paste doriti, eu am vrut sa diversific si am folosit tortiglioni.
Esalota m taiat-o inele si am pus-o la dunsuit in ulei, dar puteti folosii si unt daca doriti.



Cand ceapa s-a inmuiat se adauga bacon-ul si se lasa la rumenit.
Dupa ce bacon-ul s-a rumenit, adaugam si dovleacul curatat si taiat cubulete(voi taiati-l mai micut nu ca din topor ca mine,dar asa imi ramasese de la supa).
Se adauga putina apa cat a ajute la inmuierea dovleacului, sau puteti adauga chiar vin. In timpul cat pregatim dovleacul pastele fierb, dar aveti grija sa nu fie pastele gata inainte de a se face dovleacul. Cand pastele s-au fiert se scurg de apa se adauga in tigaie peste dovleac, se amesteca si se servesc imediat.
o super mega portie.eu am presarat si putin chili pe deasupra;)
Bune rau de tot
Pofta buna!

luni, 22 octombrie 2012

Vegeta de casa sau concentrat de supa (varianta Thermomix)



De multe ori am pomenit in postarile mele de aceasta vegeta.
Imi plac ambele variante si cea uscata si aceasta care aduce cu cubuletele acelea de la Knorr, Maggi sau eu mai stiu alte firme de au aceste concentrate de supa.

Eu folosesc cu succes cand am diverse mancaruri la care tb sa folosesc supa si n-am timp sa fac.Se mentin foarte bine la frigider cateva luni.

In carticica mea de la robot nu era, dar din bunavointa lui Any si datorita e-mail-urilor care le primesc cu retete realizate cu ajutorul Bimby/Thermomix-ului, am ajuns sa fac si varianta asta care sincer va spun o ador ca ma scoate din multe incurcaturi.

Ce am folosit eu:


200 gr tija telina(apio)(eu m pus 300)
2 morcovi(eu am pus 150 gr ,adica vreo 3 morcovi)
1 ceapa(eu am pus rosie)
1 dovlecel
1 rosie(eu n-am pus)
20 gr ciuperci(nu le-am pus)
1 catel usturoi(n-am pus)
frunze rosmarin,salvie,busuioc(la alegere)(eu am pus frunzele de la telina)
30 ml vin
200 gr sare grunjoasa
1 mana patrunjel(n-am pus)
1 lg ulei
parmesan(n-am pus)

Eu am optat sa scot anumite ingrediente pt a putea sa o folosesc la cat mai multe chestii.

Legumele se curata si taie bucatele se pun in bol , se macina 10 secunde la tr 7.Se adauga sarea, vinul, uleiul, verdeata se lasa 20 minute, treapta 2 optiunea varoma.
Sarea puteti pune chiar si 150gr, ca apoi cand faceti supa daca se mai doreste se poate adauga
La final se pune parmesanul(cine vrea) si se macina urcand viteza pana la 6, dupa care se omogenizeaza la treapta 10.Daca vreti mai omogenizat se pune pe treapta 2 optiunea varoma atata cat doriti.


Pentru cine nu are robotelul acesta sa se intristeze, deoarece poate fi facut si fara.Se pot fierbe legumele la aburi ca apoi sa se mixeze cu restul ingredientelor .






Cum mie mi s-a parut ca e putin cam moale o parte am intins pe hartie de copt si am dat la cuptor.Se vede diferenta in borcane.
Rezultatul a fost: 2 borcane, unul cu o consistenta cremoasa si unul cu un continut putin ma ferm.

duminică, 21 octombrie 2012

Terina de prune



"Eu am văzut o prună
Strălucind în soare,
Parcă-ar fi o zână
Ce se naşte-n zare."

Prune, prune si iarasi prune,atat de pline de vitamine , oare cum as putea sa le neglijez daca natura a fost asa de generoasa cu noi?

De-a lungul timpului ati vazut ca le-am pus in prajituri, in gemuri, iar acum intr-o terina,da nu am sa ma opresc aici, deoarece prunele care le-am folosit acum   provin dintr-un "proiect" alcoolos.Cand v-a fi gata am sa va arat cu ce m-am jucat.Intre timp revin la oile, pardon, prunele noastre pentru terina.

Normal ca terina mea in varianta asta este una mai alcooloasa, dar reteta propriu zisa prezinta prea putine % .

Ingredientele de baza :

750 gr prune
150 gr zahar
4 foi de gelatina
50 gr lichior de cirese
50 gr prune uscate fara samburi
50 gr fulgi de migdale
150 smantana
3 linguri vin rosu

Cum spuneam eu prunele le-am avut puse in alcool,asa ca am renuntat la lichior, zaharul l-am redus la 50 grame, iar prunele uscate le-am inlocuit cu cranberries.
 Doamnele prune
 pe care le-am pus la fiert impreuna cu zaharul(100 gr in cazul in care folositi toata cantitate) la foc mediu pentru aproximativ 20 de minute pana cand prunele incep sa se inmoaie.
 Se mai lasa pe foc pana se reduce cantitatea la aproximativ 500 ml.Cand cantitatea a fost redusa se ia de pe foc si se adauga gelatina pe care in prealabil am pus-o in apa calduta la inmuiat.Tot acum daca folositi lichiorul de cirese, il puteti adauga.
 Se amesteca bine pana se dizolva gelatina.Se lasa sa se raceasca.
Fulgii de migdale se pun intr-o tigaie fara grasime si se rumenesc
 Daca folositi prune, le tocati, eu am pus cramberries intregi.Le-am preferat pe ele in defavoarea prunelor uscate pt a combina dulceata prunelor cu gustul putin acrisor  al minunatiilor rosii.
Dupa ce prunele s-au racit adaugam migdalele siprunele/cramberries, amestecam bine.Pregatim o tava mai mare, sau mai mici pentru portii individuale, le imbracam in folie alimentara si turnam compozitia, niveland.Se da dau la rece  pana a doua zi.
 In momentul servirii se pregateste smantana , amestecand-o cu restul de zahar si vinul rosu.Se serveste alaturi de terina.Eu am imbracat terinuta :)

 

joi, 18 octombrie 2012

Smochine aperitiv

Prima data am mancat smochine uscate,mi-au placut,apoi bunicu a plantat in gradina un smochin(din cel verde) mi-au placut si mai mult smochinele si de atunci am ramas fan smochine forever si incerc tot felul de variante dulci sau sarate.E adevarat ca varianta sarata am incercat-o ceva ani mai tarziu cand am inceput sa iau contact mai mult cu gastronomia internationala.
Norocul meu este ca sunt deschisa la nou si la orice combinatie trasnita.
Genul asta de smochine in varianta sarata merg de minune la un aperitiv, la o masa cu prietenii si numai.Nu necesita nici foarte multe ingrediente nici foarte mult timp.

Varianta mea de astazi este pentru 3 persoane sau pentru o persoana mai flamanda.
Normal ca nu trebuie sa fie smochina si persona,puteti face mai multe,dar asta mai putin conteaza.Important e sa avem o reteta si apoi fiecare ne jucam cu ingredientele si cantitatile.

Eu m-am jucat cu:

3 smochine violet
6 felii sunca de Parma
75 gr branza proaspata de capra
1 lingurita miere(eventual de portocale)
1 lingura ulei masline sau avocado
radicchio
rosmarin
sare
piper

Smochinele se spala si se taie in 4,dar nu de tot, cat sa formeze o floare.Fiecare smochina se inveleste in cate 2 felii de sunca, dupa care se umplu cu branza,iar la final se pune cate putina miere peste branza.
Se pun intr-un vas termorezistent si se dau la cuptorul preincalzit 200 grade pentru 5-6 minute.


Intre timp, radicchio se desface, funza cu frunza, se spala si se usuca cu un prosop.Intr-o tigaie se adauga uleiul si se pun frunzele (fiecare pune cate frune doreste, in functie de gust) si se salta rapid in tigaie, se condimenteaza.Alaturi de radicchio putei pune si crengute de rosmarin care vor devenii crocantoase si delicioase.Daca dorit rosmarinul doar de decor , atunci il puteti lasa crund . Se servesc smochinele alaturi de frunzele de radicchio rumenite si rosmarin tocat.
Este un deliciu de care eu una nu ma satur.

marți, 16 octombrie 2012

Supa crema de dovleac

Zilele trecute am fost la cumparaturi cu al meu sot.Eu intru frumusel sa-mi vad de ale mele si soseste si el in spatele meu cu o hartiuta in mana spunand: "uite sa luam bacon sa facem supa". Aveam acasa luati niste dovleci, de fel ii fac fara carne sau produse derivate,dar cum domnul meu vazusese reteta asta in magazin am zis sa-i fac pe plac si ce nu fac eu pentru jumatatea mea. Retetuca care a gasit-o al meu ca reteta saptamanii recomandata de magazin, e o reteta tare simpluta, reteta care daca eliminam baconul e o reteta de post,o reteta vegetariana, chiar vegana daca se elimina si smantana si untul care poate fi inlocuit cu lei de dovleac. Dar ce sa ne lungim atata, "vorba lunga saracia omului" sa purcedem la treaba si pentru a avea pe masa o supita delicioasa avem nevoie de:

 600 gr dovleac
200 gr telina
2 cepe
 2 linguri unt
 1 l supa legume
150 gr vin alb
100 gr bacon
2 mere acrisoare
1 lingura patrunjel tocat
250 gr smantana
 sare
 piper
 nucsoara
Dovleacul si telina, le-am curatat de coaja si seminte(dovleacul), apoi le-am taiat cubulete.
Ceapa am tocat-o mai grob. Intr-o oala am pus la topit unul si am adugat ceapa, am lasat sa se inmoaie putin
dupa care am adaugat dovleacul si telina, lasand sa se dunstuiasca usor
la final adugand supa si vinul.
Se lasa la foc potrivit in jur de 30 de minute. Intre timp baconul(daca doriti sa-l adaugati) se pune intr-o tigaie fara grasime si se rumeneste usor.Merele se spala si se curata de cotor, apoi se taie cubulete.Patrunjelul se toaca si impreuna cu merele se adauga peste supa lasand sa mai fiarba inca 5 minute.
Dupa ce este gata se aduga smantana si se paseaza si se condimenteaza dupa gust.Se serveste cu bacon si patrunjel proaspat.
O alta varianta ar fi ca dupa ce ati rumenit bacon-ul sa adaugati merele si patrunjelul peste si sa dunstuiti usor.Eu am preferat prima varianta.


Sa aveti pofta.

joi, 11 octombrie 2012

Gem de prune si mere



Anul asta a fost anul gemurilor, al conservelor.Se pare ca dupa 15 ani de casnicie s-a trezit in mine ceva, sau cineva :-).Sau poate viata la tara m-a facut sa-mi revin, sa-mi aduc aminte cat de bine era la bunici, bunatatile facute de mama si bunica, vremea de demult, cate si mai cate si toate la un loc.
Tot din categoria vecinii nu fac nimic cu fructele din ograda, am facut si de data asta din prunele aduse de vecinu si ceva mere culese tot de el.Mere mai am si eu in curte,dar daca el mi-a dat , sa fie primit, din ale mele am facut placinta.

Spuneam si intr-un post anterior ca am in ograda proprie si personala un sclifosit,asa ca am incercat sa ascund prunele,amestecandu-le cu mere si...ve-ti vedea pe parcurs exact cum.

Protagonistele de azi sunt:

1,5 kg prune
1,2 kg mere
500 gr zahar
zeama de lamaie
5 pastai de cardamom

Prunele le-am spalat si le-am scos samburele, dupa care le-am pus intr-un vas si le-am presarat cu zahar, lasandu-le asa aproximativ 2 ore.

Merele le-am spalat si doar am scos cotorul necuratandu-le de coaja, aceasta fiind foarte sanatoasa si plina de pectina.Dupa ce am scos cotorul le-am taiat bucatele si stropit cu zeama de lamaie pentru a evita oxidarea.In momentul in care le-am curatat pe toate le-am pus impreuna cu prunele intr-un vas incapator si le-am pus la foc mediu.
Nu am adaugat deloc apa, prunele si-au lasat destula zeama
In momentul in care merele s-au inmuiat am blenduit toata compozitia, apoi am dat prin strecuratoare pentru a elimina urmele de coaja de pruna, obtinand astfel un gem cat mai fin pe care sa-l manance cu placere si cel mai mare sclifosit. Dupa operatiunea asta am mai dat iarasi oala pe foc cat sa traga cateva clocote, adaugand si cardamomul pe care l-am mojarit inainte. Am turnat compozitia in borcanele sterilizate(stiti voi procedura deja, nu?) apoi le-am intors cu susu in jos :-) si lasat asa vre-o ora apoi pus frumusel alaturi de restul conservelor.
PS: Puteti ca prunele sa le opariti inainte si apoi curatate de pielita,dar mie la 1,5 kg mi s-a parut munca de Sisif,asa ca am preferat blenduite si apoi date prin strecuratoare

marți, 9 octombrie 2012

Supa crema de ceapa cu radicchio

Ador supele creme si imi place chiar si supa de ceapa clasica, asa ca atunci cand am vazut retetea am zis ca asta este perfecta pentru mine.Aveam o capatana de radicchio ca marisoara si aveam in minte decat retetele clasice de paste si salata deja facusem din jumatate, asa ca punandu-ma pe cautat am dat peste reteta asta pe Cookaround.
Este extrem de simpla si cu putine ingrediente.Reteta prevedea supa de vita, eu am inlocuit-o cu cea vegetala facuta din delicatul pasta facut in Thermomix.

Fiind singura eu am facut jumatate de portie,dar am sa va dau cantitatile din reteta originala care sunt pentru 4 persoane

500 gr ceapa
2 tije de telina
300 gr radicchio
1 catel usturoi
4 linguri ulei de masline
2 l supa vegetala
2 linguri faina de orez
sare
piper

Eu am injumatatit cantitatea de ceapa,dar am pastrat cele 2 tije de telina si capatana de usturoi.

Ceapa se curata si se toaca jumatate din cantitate.Tija de telina se spala si se taie si ea bucati potrivite.Se pune intr-o oala uleiul la incins si se adauga jumatate din cantitatea de ceapa, telina si usturoiul.Se lasa sa se dunstuioasca usor dupa care se adauga restul de ceapa tocata grob.Se adauga supa si se lasa la foc mic 40 de minute.La final se paseaza si se adauga faina de orez, eu personal n-am adaugat deoarece nu mi s-a parut necesar, consistenta cremei pentru mine era perfecta.Se condimenteaza.Radicchio se toaca marunt(sau mai grob ca mine) si se adauga peste supa in boluri.Se serveste cu felii de paine prajita pe care eu le-am frecat cu o capatana de usturoi.