miercuri, 14 noiembrie 2012

Supa de dovleac cu portocale

Ador toamna, am mai spus-o si ma repet.Ador toamna cu zilele caldute, cu multitudinea de culori, cu fosnetul frunzelor uscate, o ador ca este anotimpul cand am deschis prima data ochii.
Si cum e toamna, dovlecii sunt peste tot , iar eu ii ador in orice varianta, am hotarat sa fac supa asta pentru masa cu prietenii organizata de ziua mea.
In acelas timp particip cu reteta aceasta la concursul  in cinstea bostanilor,organizat  pe blogul Kadiei .

Acum ceva timp am mai postat o reteta de supa de dovleac,insa aceasta este dupa parerea mea mai fina, mai rafinata.Provenienta retetei este Africa de Sud, zona cu retete care mai de care ,retete pe care mi-am propus sa le incerc mai des.

Cantitatile date sunt pentru 4 persoane si avem nevoie de:

500 gr dovleac
1 ceapa
1 mar
4 linguri ulei de masline
700 ml supa de pui(sau legume)
100 ml lapte
100 ml smantana lichida
sucul si coaja de la o portocala(netratata)
curry(sau curcuma)
nucsoara
sare
piper
100ml Sherry(optional)
75 gr masline negre
coaja portocala(pentru ornat)


Ideal ar fi sa folosim dovlec din cel in forma de para(Butternut) deoarece gustul lui e o imbinare intre cel de avocado si nuca.Dar daca nu aveti nu-i bai merge si cu alt soi comestibil de dovleac. Ceapa tocata se dunstuieste in 3 linguri de ulei.
In momentul cand a devenit aurie se adauga dovleacul
si se lasa la foc potrivit in jur de 3 minute.Se adauga curry(cam jumatate de lingurita)(eu am folosit curcuma) si nucsoara proaspat rasa
Se mai lasa putin pe foc pana aroma mirodeniilor va v-a gadila olfactiv. Supa impreuna cu laptele, smantana , sucul si coaja de portocale se adauga acum peste dovleac si se lasa la foc mediu sa fiarba 20 de minute.
Cand dovleacul s-a inmuitat se adauga marul spalat si curatat de cotor(eu am lasat coaja ), l-am taiat cubulete si am adaugat peste supa,dar fara sa mai las sa fiarba.
Am pasat supa cu ajutorul mixerului vertical pana am obtinut cremozitatea dorita.Se condimenteaza cu sare si piper dupa gust, iar daca dorit Sherry, acum este momentul sa-l adugati. Maslinele se taiate bucatele si se amesteca cu restul de ulei.Supa se serveste cu amestecul de masline si coaja de portocala.
Un amestec de arome, savoare si un gust catifeat care merita incercat.

marți, 13 noiembrie 2012

Tarta cu iaurt

Aduc in prim plan o tarta pe care o ador.In vara am vazut-o pe blogul Dianei  si m-a cucerit pe loc.Atunci neavand in casa  cantitatea necesara am facut jumatate de portie.Mare greseala, e atat de buna ca nu poti lucra cu jumatati de portii.
De Sfintii Mihail si Gavril am zis sa o fac si bine am facut ca sarbatoritului meu i-a placut tare mult.
Tarta asta este o combinatie de catifelat datorita iaurtului si crocant dat de foi.Un deliciu, ce sa mai lungim vorba.
Daca va place iaurtul ,incercati-o ca daca nu rau o sa va para :)

Portia normala care trebuie incercata contine:

1 pachet foi placinta phyllo(yufka)
600 g iaurt gras(grecesc)
4 oua
1 pastaie vanilie
coja rasa de la 1 lamaie
100 gr zahar
100 gr unt topit


Se separa ouale, galbenusurile se amesteca cu vanilia si coaja de lamaie
dupa care se adauga iaurtul
se incorporeaza, iar la final adauga albusurile batute spuma impreuna cu zaharul
Ne vom ajuta de o spatula , nu se mai mixeaza
Cat timp asamblam tarta incalzim cuptorul la 180 grade Celsius. Intr-o forma de tort cu diametru de 22(a mea a avut 26) punem hartie de copt(eu am pus doar pe baza formei) si punem prima foaie pe care o ungem cu untul topit si adaugamo parte din compozitie
Dupa ce am nivelat compozitia adaugam o alta foaie, ungem cu unt si iarasi punem compozitia cu iaurt
Continuam asa pana am terminat toata compozitia.Ultimul strat v-a fi de foaie uns cu unt.Dupa ce am pus si ultimul strat de foi,aduce marginile in interior si ungem tot cu unt.
Se da forma la cuptorul preincalzit si se lasa 35-40 de minute, pana aceasta prinde o culoare frumos aurie.
Se pudreaza cu zahar si se serveste cu multa pofta
Un deliciu
inca nu v-am convins?
dar acum?

joi, 8 noiembrie 2012

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil

Cum astazi multi isi serbeaza ziua de nume(si n-as putea sa-i nominalizez pe toti) vin pe aceasta cale sa le urez tuturor celor din blogosfera culinara si nu numai, un   La multi ani  din suflet si o zi plina de fericire !


Sfantul Arhanghel Mihail
In limba ebraica, numele sau inseamna "Cine este ca Dumnezeu?". El este cel care "striga": "Sa luam aminte, noi, care suntem fapturi, ce a patimit Lucifer, cel care era cu noi: cel ce era lumina, acum intuneric s-a facut. Ca cine este ca Dumnezeu?", si asa s-a intocmit soborul, adica adunarea si unirea tuturor ingerilor. Pe seama sa se pune si calauzirea lui Lot si a familiei acestuia la iesirea din Sodoma, precum si protectia speciala a poporului lui Israel. Ii scoate din cuptor pe cei trei tineri din Babilon, il sprijina in lupta pe Ghedeon, il mustra pe vrajitorul Valaam si il elibereaza din inchisoare pe Sfantul Apostol Petru. Conform Scripturii, toti mortii  vor iesi din morminte la glasul trambitei Sfantului Arhanghel Mihail.
Sfantul Arhanghel Gavriil
In limba ebraica, Gavriil inseamna "barbat-Dumnezeu". Numele sau contine concentrat vestea ca Dumnezeu Se va face barbat, ca va asuma firea omeneasca. Vesteste Sfintilor Parintilor Ioachim si Ana nasterea Maicii Domnului, ii descopera lui Zaharia nasterea Inaintemergatorului. Pastorilor le arata ca li S-a nascut Prunc, pe Iosif, logodnicul Mariei, il intareste ca sa nu se indoiasca de nimic, calauzeste Sfanta Familie in Egipt si aduce femeilor mironosite vestea Invierii Domnului.

Ceata ingereasca inferioara se arata luminatoare celei superioare
Parintele Dumitru Staniloae marturiseste pe baza sfintelor noastre predanii, ca Arhanghelul Gavriil este singurul caruia i s-a descoperit misterul intruparii Fiului lui Dumnezeu. Astfel, desi nu face parte din ceata ingerilor aflata in prima triada si nemijlocit langa Dumnezeu, se face luminator al acesteia. Ii invata pe cei ce ii sunt superiori sa "ridice portile vesnice", ca Cel ce S-a imbracat in trup pentru negraita iubire de oameni, sa urce si sa stea mai presus de toata Incepatoria si Puterea.  Cele mici sunt facute mari prin har. Aceasta o spune si Sfantul Apostol Pavel: "Acum, zice, s-a facut cunoscuta prin Biserica, Incepatoriilor si Stapaniilor, intelepciunea cea de multe feluri a lui Dumnezeu" (Ef. 3, 10).


miercuri, 7 noiembrie 2012

Tarta cu dovleac si morcovi

Tot din seria aperitive preparate pentru ziua mea a fost si aceasta tarta.
Initial renuntasem la ea,dar dimineata cum imi terminasem toate treburile am zis ca ar fi pacat sa nu o incerc,mai ales ca studiasem reteta cateva zile si-mi placea combinatia.
Fiind facuta totusi dimineata devreme n-am apucat sa mai pozez pasii,dar per total este o retetuca tare simpla si rafinata.


Pentru blat avem nevoie de:

100 gr faina
1/2 lingurita zahar
1 praf de sare
20 gr unt moale
1 galbenus
1-2 linguri lapte

Faina impreuna cu zaharul, sarea, untul si laptele se pun intr-un vas si se mixeaza cat sa se amestece putitin ingredientele, dupa care se continua framantatul cu mana.Formam o biluta, o invelim in folie elimentara si o dal la rece 30 de minute.

Pentru umplutura avem nevoie de:

200 gr dovleac curatat(Hakkaido)
200 gr morcovi
20 gr unt
1 praf de coriandru macinat
1/2 lingurita menta uscata
100 gr creme fraiche
1 lingura lapte
1 galbenus
sare
piper
30 gr muguri de pin

Cat timp sta la rece aluatul pregatim umplutura.Morocvul si dovleacul le dam pe razatoare(pe partea mai grob).Intr-o tigaie punem la topit untul si adaugam dovleacul si morcovul, lasam la foc mic spre mediu in jur de 5-7 minute, dupa care adaugam 3-4 linguri de apa.Se amesteca si se pun intr-un vas la racit.Se condimenteaza cu sare, piper si coriandru.Menta tocata/macinata se amesteca cu creme fraiche, laptele si galbenusul dupa care se adauga peste mixtul de morcov-dovleac.
Se amesteca bine pana se incorporeaza.

Intre timp se preincalzeste cuptorul la 220 grade Celsius.

Scoatem aluatul de la rece si intindem o foaie cu circumferinta de 22-23 cm( folosim o tava de 20 cm) si asezam in tava unsa cu unt si tapetata cu faina, formand si margini de 2-3 cm.Eu am preferat sa pun pe fundul tavii hartie de copt si am uns doar peretii.
Intepam aluatul cu o furculita, dupa care punem peste hartie de copt si mazare, fasole, sau orice alte boabe aveti la dispozitie, dupa care dam tava la cutorul setat la 200 grade Ceslius, pentru 15-20 de minute.

Dupa timpul scurs, scoatem hartia de copt si boabele si adaugam peste aluat compozitia dovleac-morcov, niveland in forma, iar peste adaugam mugurii de pin.Dam iarasi tava la cuptor pentru inca 20-25 minute.

Dovada

Si o feliutza
Blatul este subtire si crocant, compozitia este molcuta si aromata.

marți, 6 noiembrie 2012

Oua rusesti

Pe vremuri adoram mesele in familie cand mami face oua umplute.Doar ca pe vremea aia la noi somon afumat nu era,asa ca facea varianta clasica si ornate cu maioneza.
Imi place maioneza,dar o evit,asa ca am preferat sa o elimin.
Cum nu mai mancasem de ani de zile oua umplute,am hotarat ca unul din aperitivele de pe masa de ziua mea sa fie acestea.

Si sa purcedem la treaba folosind:

8 oua
4 linguri smantana gatit
3 linguri unt moale
120 gr somon afumat
sare
piper alb
capere


Ouale se fierb 7 minute (eu le-am fiert in aparatul de oua,asa ca am scapat de o grija daca ies tari sau moi), iar dupa ce s-au racit, se curata si se taie pe jumatate(pe lung). Intr-un castron pune galbenusurile,untul si smantana
Se mixeaza(eu am folosit mixerul vertical) pana devin o pasta,
dupa care adaugam somonul taiat bucatele
si pasam iarasi pana se omogenizeaza tot si devine o pasta fina.Se condimenteaza dupa gust.
Eu lea-am pregatit de seara si am umplut ouale abia dimineata.Se umplu jumatatile de oua(albusurile) si se orneaza cu capere.

luni, 5 noiembrie 2012

Biscuiti integrali

Am vazut reteta la Paula si pe loc mi-am spus: "ii fac".Noi suntem mari  amatori de biscuiti de toate felurile.De fiecare data cand mergeam in Italia ne aduceam biscuitii integrali de la Mulino Bianco, iar cei din reteta preluata de la Paula aduc putin cu ei.

Este o reteta destul de simpla si dintr-o portie ies destui biscuiti.
Eu am modificat putin reteta,dar am sa scriu  ingredientele folosite de Paula si in paranteza ce am folosit eu.

200 gr faina integrala ( de spelta)
100 gr tarate
75 gr zahar brun( sirop de agave)
1 lingura sirop artar
1/2 lingurita sare
150 gr unt
1 ou
1 lingurita praf copt( nu am folosit)
2-3 linguri lapte rece
1 lingurita amaretto


Intr-un vas se amesteca taratele cu faina, sarea si praful de copt.In cazul in care taratele sunt mai mari(ale mele au fost) nu se cern odata cu faina, ci se adauga dupa.Se amesteca si lasam de-o parte.
Separat se mixeaza untul cu zaharul(in cazul meu cu siropul de agave)
tip de aproximativ 10 minute pana ajunge la consistenta unei creme.
Se adauga oul peste crema si mixam iarasi
La final adaugam siropul de artar si amaretto, amestecand iarasi, dupa care adaugam si amestecul de faina si tarate,dar de data asta amestecand manual pana se incorporeaza total si obtinem un aluat omogen.Daca aluatul nu este destul de elastic se adauga putin cate putin lapte pentru a ajunge la consistenta dorita.Nici prea moale,dar nici caramida.De aceea cel mai bine e sa se lucreze cu mainile pentru a simtii aluatul. Formam o bila (o infasuram in folie alimentara)si dam la rece aproximativ 1 ora.
Dupa timpul scurs infainam blatul de lucrui si intindem o foaie de aproximativ 0,5 mm grosime.
Se taie biscuiti sub ce forma doriti, se aseaza in tava si se mai dau la rece 20 de minute.Eu portiunea asta am sarit-o deoarece n-aveam cum baga tava in frigider, tava mea avand 90 cm.Dar am lasat-o putin pe balcon unde erau cam 10 grade. Se coc in jur de 20 de minute in cuptorul preincalzit la 180 grade Celsius. Mie mi-au iesit 2 tavi.
Noi i-am servit la cafeluta , dar merg de minune cu un laptic proapat muls, mhmhh, o bunatate.
Multumesc Paula pentru reteta.

sâmbătă, 3 noiembrie 2012

Muffins aperitiv

Sunt perfecti pentru un aperitiv, pentru luat la servici, sunt simplu de facut si ne putem juca cu ingredientele.
Avem nevoie de:


200 gr bacon
300 gr faina
1/2 lingurita sare
2 lingurite praf copt(eu m pus mai putin)
1 lingurita zahar
1 ou
200 ml lapte
3 linguri ulei masline
200 gr mazare congelata



Intr-un vas se mixeaza faina cu zaharul si praful de copt, dupa care se adauga zaharul, oul, laptele si uleiul pana devine un aluat molcut.Adaugam mazarea si baconul si incorporam. Arata cam asa:
Am turnat cu lingura copozitia in formele de muffins
si am dat timp de aproximativ 20 de minute la cuptorul preincalzit la 210 grade Celsius . Sunt rapide, satioase si delicioase :tongue3: Cine doreste le poate unge cu galbenus inainte de a le da la cuptor.
Putem inlocuii mazarea cu dovlecei sau morcovi.Putem adauga cascaval ras in loc de bacon.In concluzie putem pune ce dorim.Eu am preferat mazarea ca am putut sa o pun direct congelata.