miercuri, 21 noiembrie 2012

Quinoa cu legume

Daca tot suntem in post m-am gandit ca ar merge de minune sa combin ceva legume si nu cu orez ci cu quinoa.
Quinoa, o pseudocereala, varianta mult mai sanatoasa a orezului ce contine proteina mult mai buna decat cea preluata din carne, este varianta ideala acum in post.
Mie imi place si in varianta de mancare dar si pe post de desert cu diverse tooping-uri din fructe.
Sunt atatea avantaje pentru a folosii quinoa (reduce nivelul grasimilor din sange,sursa de calciu,reduce riscul bolilor cardiace) ca tare as vrea sa o incercati si voi.

O varianta satioasa, rapida si delicioasa.

1 ceapa rosie(eu 2 mai micutele)
ardei gras(rosu,galben) ~70 gr
dovlecei ~100 gr
quinoa ~ 200 gr
ciuperci champignon ~ 100 gr
sare
ulei


Eu am folosit ciuperci proaspete,dar in alte dati am folosit si congelate.Uleiul de data asta l-am ales pe cel de avocado. Quinoa se pune la fiert in apa rece cu dublul cantitatii ei (adica 400 ml).In momentul inc are apa incepe sa fiarba se micsoreaza focul si se lasa 15 minute.Se opreste focul si se da recipientul de-o parte.Dupa aproximativ 5 minte v-a trage cam toata apa. Cat fierbe quinoa ne ocupam de legume.Punem intr-un vas 3-4 linguri de ulei si lasam la incins dupa care adaugam ceapa tocata
Lasam sa se inmoaie si adaugam ardeii curatati si taiati cubulete.Lasam pe foc(mediu) circa 4 minute
dupa care adaugam dovleceii
Dupa ce am adaugat dovleceii mai lasam inca 5 minute si adaugam ciupercile
si se mai lasa pe foc inca 3-4 minute.Adaugam quinoa care deja ar trebuii sa nu mai aibe lichid.Tragem vasul de pe foc si amestecam si saram dupa gust.
Legumele nu sunt moi, sunt crocantoase, quinoa este si ea mai crocantoasa dar nu tare precum orezul nefiert. Eu ador combinatia asta, nimic nu-mi mai trebuie apoi.

luni, 19 noiembrie 2012

Supa de peste

Franta, Edith Piaf, Paris, Val de Loire si nu numai, ma fac sa ma simt ca pe nori plutitori.Iubesc Franta si bucataria frantuzeasca.Iubesc Parisul si ma voi intoarce cu drag sa-l vizitez inca odata.
Dragostea noastra pentru aceasta tara se reflecta si printr-o reteta pe care al meu sot o iubeste tare mult,  provenienta ei este din Sudul Frantei(pe care sper ca o sa-l vizitam curand).
Pestele folosit  in reteta este defapt un mixt de soiuri( ţipar, somon,cod negru,lup de mare),dar eu prefer de fiecare data sa folosesc doar somonul.

Cantitatile sunt pentru 4 portii
1 kg peste(curatat)
1 ceapa medie
3 catei usturoi
750 gr rosii(eu am folosit sos de rosii)
4 linguri ulei masline
1 lingurita sofran(sau 3 doze)
3 foi dafin
1/2 legatura patrunjel
3-4 fire ceapa verde
3/4 l apa
sare
piper



Ceapa se curata si se taie in 4 sau 6 in functie de cum va place sa o vedeti in supa.Eu am taiat in 4,deoarece la final am scos-o ca d-lui nu-i place ceapa fiarta sa o vada in supa.Usturoiul se curata si el. Intr-o oala am pus uleiul la incins si am adaugat ceapa si usturoiul dat prin presa .Daca n-aveti presa de usturoi il tocati marunt.
Le lasam sa se dunstuiasca usor dupa care adaugam rosiile taiate (in cazu meu sosul de rosii), patrunjelul spalat si rupt marunt, sofranul.Se lasa pe foc mediu 5 minute.
Adaugam frunzele de dafin, condimentam cu sare si piper si stingem cu apa.Ei bine eu am avut in loc de apa zeama de caracatita pe care la timpul respectiv am inghetat-o , ca era pacat sa o arunc si am zis ca o folosesc la mancarurile cu peste.
Asadar am adaugat bucati inghetate in oala si am lsat sa se topeasca
lasand sa fiarba inca 20 de minute din momentul in care s-a topit. Intre timp curatam si spalam ceapa, o taiem bucatele potrivite.Pestele se taie si el bucatele potrivite.Din capatana si resturile ramase dupa ce am curatat pestele am facut fond pentru o alta mancarica cu peste. Adaugam ceapa si pestele peste supa si mai lasam la fiert inca 10 -15 minute,in functie de cat de mari ati taiat bucatile de peste.
Se gusta si se condimenteaza dupa gust. Se serveste cu bagheta proaspata, in cazul meu bagheta cu verdeturi si usturoi.
Un gust deosebit, o supa care o servim mereu cu placere.
Si cum am pomenit de Edith Piaf, n-as putea incheia posul acesta fara a pune o melodie indragita de-a ei.

joi, 15 noiembrie 2012

Chiftelute din dovlecei si zucchini

Luna asta m-am invrednicit sa fac din timp reteta pentru Provocarea secreta organizata de gazda nostra minunata Ama.
E asa de palpitant cand astepti sa primesti mesajul cu blogul care iti revine de luat la "puricat" si apoi sa"rasfoiesti" blogul si apoi partea cea grea sa alegi o reteta.
Ei bine placerea mea a fost sa "rasfoiesc" blogul Georgiei, iar reteta pe care am ales-o a fost una vegetariana cu dovlecei.
Mi-a placut reteta tare mult, necesita putina munca si putine ingrediente.Eu totusi am modificat.o putin din cauza de o nesuferita criza de gastrita care nu ma lasa si pace, de aceea am eliminat prajeala si a legumelor in parte si a chiftelelor.

Eu am folosit:
2 dovlecei
1 zucchini
1 ceapa rosie
1 tija praz
2 catei usturoi
1 ou(mare)
marar
sare
piper
pesmet


Dovleceii i-am spalat si in locurile unde coaja nu era prea frumoasa i-am curatat, dupa care i-am dat pe razatoare.
I-am stors bine dupa care i-am lasat intr-o strecuratoare. Ceapa,prazul, usturoiul si mararul le-am bagat in robot si le-am mixat,
dupa care le-am amestecat cu dovleceii scursi bine de apa si oul.Am amestecat totul bine si am condimentat.
Am format chiftelute pe care le-am dat prin putin pesmet.Le-am pus intr-o tava tapetata cu hartie de copt.
Am dat tava la cuptorul preincalzit la 200 grade pentru 35-40 de minute(sau in functie de cupotor) Le-am servit cu un fel de tzaziki facut de mine din iaurt proaspat scos din ulcica.
Sunt delicioase si in varianta asta nici nu-s calorice.

miercuri, 14 noiembrie 2012

Supa de dovleac cu portocale

Ador toamna, am mai spus-o si ma repet.Ador toamna cu zilele caldute, cu multitudinea de culori, cu fosnetul frunzelor uscate, o ador ca este anotimpul cand am deschis prima data ochii.
Si cum e toamna, dovlecii sunt peste tot , iar eu ii ador in orice varianta, am hotarat sa fac supa asta pentru masa cu prietenii organizata de ziua mea.
In acelas timp particip cu reteta aceasta la concursul  in cinstea bostanilor,organizat  pe blogul Kadiei .

Acum ceva timp am mai postat o reteta de supa de dovleac,insa aceasta este dupa parerea mea mai fina, mai rafinata.Provenienta retetei este Africa de Sud, zona cu retete care mai de care ,retete pe care mi-am propus sa le incerc mai des.

Cantitatile date sunt pentru 4 persoane si avem nevoie de:

500 gr dovleac
1 ceapa
1 mar
4 linguri ulei de masline
700 ml supa de pui(sau legume)
100 ml lapte
100 ml smantana lichida
sucul si coaja de la o portocala(netratata)
curry(sau curcuma)
nucsoara
sare
piper
100ml Sherry(optional)
75 gr masline negre
coaja portocala(pentru ornat)


Ideal ar fi sa folosim dovlec din cel in forma de para(Butternut) deoarece gustul lui e o imbinare intre cel de avocado si nuca.Dar daca nu aveti nu-i bai merge si cu alt soi comestibil de dovleac. Ceapa tocata se dunstuieste in 3 linguri de ulei.
In momentul cand a devenit aurie se adauga dovleacul
si se lasa la foc potrivit in jur de 3 minute.Se adauga curry(cam jumatate de lingurita)(eu am folosit curcuma) si nucsoara proaspat rasa
Se mai lasa putin pe foc pana aroma mirodeniilor va v-a gadila olfactiv. Supa impreuna cu laptele, smantana , sucul si coaja de portocale se adauga acum peste dovleac si se lasa la foc mediu sa fiarba 20 de minute.
Cand dovleacul s-a inmuitat se adauga marul spalat si curatat de cotor(eu am lasat coaja ), l-am taiat cubulete si am adaugat peste supa,dar fara sa mai las sa fiarba.
Am pasat supa cu ajutorul mixerului vertical pana am obtinut cremozitatea dorita.Se condimenteaza cu sare si piper dupa gust, iar daca dorit Sherry, acum este momentul sa-l adugati. Maslinele se taiate bucatele si se amesteca cu restul de ulei.Supa se serveste cu amestecul de masline si coaja de portocala.
Un amestec de arome, savoare si un gust catifeat care merita incercat.

marți, 13 noiembrie 2012

Tarta cu iaurt

Aduc in prim plan o tarta pe care o ador.In vara am vazut-o pe blogul Dianei  si m-a cucerit pe loc.Atunci neavand in casa  cantitatea necesara am facut jumatate de portie.Mare greseala, e atat de buna ca nu poti lucra cu jumatati de portii.
De Sfintii Mihail si Gavril am zis sa o fac si bine am facut ca sarbatoritului meu i-a placut tare mult.
Tarta asta este o combinatie de catifelat datorita iaurtului si crocant dat de foi.Un deliciu, ce sa mai lungim vorba.
Daca va place iaurtul ,incercati-o ca daca nu rau o sa va para :)

Portia normala care trebuie incercata contine:

1 pachet foi placinta phyllo(yufka)
600 g iaurt gras(grecesc)
4 oua
1 pastaie vanilie
coja rasa de la 1 lamaie
100 gr zahar
100 gr unt topit


Se separa ouale, galbenusurile se amesteca cu vanilia si coaja de lamaie
dupa care se adauga iaurtul
se incorporeaza, iar la final adauga albusurile batute spuma impreuna cu zaharul
Ne vom ajuta de o spatula , nu se mai mixeaza
Cat timp asamblam tarta incalzim cuptorul la 180 grade Celsius. Intr-o forma de tort cu diametru de 22(a mea a avut 26) punem hartie de copt(eu am pus doar pe baza formei) si punem prima foaie pe care o ungem cu untul topit si adaugamo parte din compozitie
Dupa ce am nivelat compozitia adaugam o alta foaie, ungem cu unt si iarasi punem compozitia cu iaurt
Continuam asa pana am terminat toata compozitia.Ultimul strat v-a fi de foaie uns cu unt.Dupa ce am pus si ultimul strat de foi,aduce marginile in interior si ungem tot cu unt.
Se da forma la cuptorul preincalzit si se lasa 35-40 de minute, pana aceasta prinde o culoare frumos aurie.
Se pudreaza cu zahar si se serveste cu multa pofta
Un deliciu
inca nu v-am convins?
dar acum?

joi, 8 noiembrie 2012

Sfintii Arhangheli Mihail si Gavriil

Cum astazi multi isi serbeaza ziua de nume(si n-as putea sa-i nominalizez pe toti) vin pe aceasta cale sa le urez tuturor celor din blogosfera culinara si nu numai, un   La multi ani  din suflet si o zi plina de fericire !


Sfantul Arhanghel Mihail
In limba ebraica, numele sau inseamna "Cine este ca Dumnezeu?". El este cel care "striga": "Sa luam aminte, noi, care suntem fapturi, ce a patimit Lucifer, cel care era cu noi: cel ce era lumina, acum intuneric s-a facut. Ca cine este ca Dumnezeu?", si asa s-a intocmit soborul, adica adunarea si unirea tuturor ingerilor. Pe seama sa se pune si calauzirea lui Lot si a familiei acestuia la iesirea din Sodoma, precum si protectia speciala a poporului lui Israel. Ii scoate din cuptor pe cei trei tineri din Babilon, il sprijina in lupta pe Ghedeon, il mustra pe vrajitorul Valaam si il elibereaza din inchisoare pe Sfantul Apostol Petru. Conform Scripturii, toti mortii  vor iesi din morminte la glasul trambitei Sfantului Arhanghel Mihail.
Sfantul Arhanghel Gavriil
In limba ebraica, Gavriil inseamna "barbat-Dumnezeu". Numele sau contine concentrat vestea ca Dumnezeu Se va face barbat, ca va asuma firea omeneasca. Vesteste Sfintilor Parintilor Ioachim si Ana nasterea Maicii Domnului, ii descopera lui Zaharia nasterea Inaintemergatorului. Pastorilor le arata ca li S-a nascut Prunc, pe Iosif, logodnicul Mariei, il intareste ca sa nu se indoiasca de nimic, calauzeste Sfanta Familie in Egipt si aduce femeilor mironosite vestea Invierii Domnului.

Ceata ingereasca inferioara se arata luminatoare celei superioare
Parintele Dumitru Staniloae marturiseste pe baza sfintelor noastre predanii, ca Arhanghelul Gavriil este singurul caruia i s-a descoperit misterul intruparii Fiului lui Dumnezeu. Astfel, desi nu face parte din ceata ingerilor aflata in prima triada si nemijlocit langa Dumnezeu, se face luminator al acesteia. Ii invata pe cei ce ii sunt superiori sa "ridice portile vesnice", ca Cel ce S-a imbracat in trup pentru negraita iubire de oameni, sa urce si sa stea mai presus de toata Incepatoria si Puterea.  Cele mici sunt facute mari prin har. Aceasta o spune si Sfantul Apostol Pavel: "Acum, zice, s-a facut cunoscuta prin Biserica, Incepatoriilor si Stapaniilor, intelepciunea cea de multe feluri a lui Dumnezeu" (Ef. 3, 10).