Anul asta mi-am propus sa particip la toate Provacarile Dulce Romanie si sper sa pot sa-mi duc la bun sfarsit tot ce mi-am propus sa fac.
Si daca tot mi-am propus, am pus piciorul-n prag si m-am pregatit pentru provocarea Andrei de la Menta si rosmarin care nu pot spune decat ca mi-a fost total in asentiment.
Unul dintre ingredientele ce trebuie folosite a fost marul, iar rugamintea Andrei era sa folosim produsele de la producatori locali.Nimic mai simplu, traiesc la tara (si asa de mult imi place) si multe produse le iau de la tarani.Pentru desertul asta mi-am avut mere frumoase, alese pe mustata de la taranul meu preferat in ale legumelor, de unde de fel iau broccoli proaspat, salata (normala, valeriana), rosii gustoase(vara) si cate si mai cate.
Duminica am avut un pranz in familie si aveam nevoie de un desert usor si rapid care sa ma faca sa nu stau mult pe langa cratite, asa ca am ales sa fac ceva cu mere.
Este un desert la pahar, rapid si usor.
Am folosit:
3 mere(mari)
250 gr iaurt grecesc
250 gr mascarpone
2 linguri zahar brun
1 lingura zahar vanilat(home made)
1 pastaie vanilie
unt(cat o nuca)
alune padure(tocate)
zeama de la 1 lime(sau lamaie)
Merele se spala si se curata(eu le-am lasat cu coaja ca-i tare sanatoasa), apoi se scoate casuta cu seminte.Se taie cubulete si se stropesc cu zeama de lamaie (eu lime) ca sa nu oxideze.
Intr-o cratita se pune untul sa se topeasca, apoi se adauga zaharul, se lasa putin sa se topeasca zaharul, dar mare grija sa nu se intareasca, dupa care adaugam merele .Se lasa cateva minute pe foc, nu foarte mult, ca sa nu se inmoaie.
Separat se amesteca iaurtul cu mascarpone-le, zaharul vanilat si miezul pastaii de vanilie.
Alunele de paduse se rumenesc usor.Daca nu aveti alune de padure puteti folosii si fulgi de migdale sau nuci prajite pentru a da o savoare desertului.
Desertul se poate monta in cuve, castronase sau pahare, eu le-am ales pe cele din urma.
Se pune intai un strat de de mere, apoi unul de iaurt si mascarpone, apoi iarasi mere, ultimul fiind de iaurt.La final eu am pus sucul lasat de mere si am ornat cu alune prajite usor caramelizate.
Deasemeni am mai avut si ceva ananas proaspat si am alternat stratul din mijloc cu mere si ananas.
Rezultatul a fost unul, yumiiii.
Ca o mica precizare, cine nu agreaza mascarpone , poate sa il inlocuiasca cu iaurtul si atunci iese chiar mai light desertul.
Combinatie intre merele calde, iarutul cu mascarpone mai rece este delicioasa si pentru ca papilele sa explodeze de placere am servit alaturi inghetata de vanilie.
marți, 15 ianuarie 2013
duminică, 13 ianuarie 2013
Blog of the Year 2012
Am primit premiul de la Alina caruia ii multumesc ca s-a gandit la mine.
Iată și regulile pe care trebuie să le respect:
1.Selectează blogurile ce vor primi premiul Blogul Anului 2012.
2.Postează un articol în care să
nominalizezi blogurile respective(nu există un număr maxim sau minim
admis) și acordă-le premiul.
3.Include un link către această pagină: ''Blog of the Year 2012 ''Award-http://thethoughtpalette.co.uk/our-awards/blog-of-the-year-2012-award/, menționând regulile de față în postul tău - a nu se altera regulile sau bannerul premiului.
4.Anunță autorul fiecărui blog căruia îi acorzi premiul și împarte regulile cu aceștia.
5.Te poți alătura grupului Facebook creat pentru acest premiu - dă like pe pagina pe care o poți accesa aici(linkul de la punctul 5), putând astfel să îți împarți blogul cu o audiență mai largă.
6.Adaugă un link către blogul persoanei
care ți-a înmânat premiul și încarcă banner-ul premiului pe blogul tău
continuând colecționarea stelelor (maximul este de 6).
Dat fiind faptul ca sunt multe bloguri care imi plac si cu frica ca as putea uita pe cineva am sa incalc prima regula si am sa dedic premiul tuturor celor cu blog si numai care mi-au calcat pragul micii mele casute virtuale si carora le multumesc chiar daca au fost timizi si doar privesc din umbra cand "ma chinuie talentul".
miercuri, 9 ianuarie 2013
Bilute cu morcovi
Prima data cand am auzit de bilute cu morcovi am strambat din nas si sincer cred ca nici nu le-am gustat.Asta se intampa cu multi ani in urma la nunta mea.
Intre timp mi s-au mai schimbat gusturile si mi-am adus aminte de ele si i-am cerut nasei mele reteta.Deja le-am facut de 2 ori in decurs de 1 luna, e adevarat ca nu-s foarte dietetice din cauza de zahar,dar sunt super mega delicioase.
Si nu doar ca-s delicioase dar sunt asa de simplu de facut si din putine ingrediente.
morcovi
zahar
zeama lamaie
nuca de cocos
Morcovii si zaharul trebuie sa fie in cantitate egala,nu pot spune o anumita cantitate e in functie de cate vreti sa faceti.Reteta prevedea darea bilutelor prin zahar dar mie mi se pare ca ar fi prea dulci mai ales cand morcovii sunt soi mai dulce, asa ca eu am optat pentru nuca de cocos.
Morcovul se curata si se da prin razatoarea mica dupa care se adauga zaharul si se lasa pana isi lasa putin lichid.Se adauga zeama de la 1 lamaie sau jumatate de lamaie in functie de cantitatea folosita.
La 1 kg de zahar si morcov se poate adauga zeama de la 1 lamaie.
Dupa ce am adaugat zeama de lamaie se mai lasa putin, pret de 10 minute dupa care se pun pe foc la foc potrivit pana scade tot lichidul.
La final se da vasul de pe foc si se lasa sa se racoreasca, apoi se formeaza bilutele umezind mereu palmele, dupa care se dau prin nuca de cocos.
Cel mai bine de servit este sa o faceti a doua zi cand se mai intaresc si dulceata mai dispare, iar senzatia este ca mancati jeleuri, nicidecum niste bilute facute din morcovi.
Intre timp mi s-au mai schimbat gusturile si mi-am adus aminte de ele si i-am cerut nasei mele reteta.Deja le-am facut de 2 ori in decurs de 1 luna, e adevarat ca nu-s foarte dietetice din cauza de zahar,dar sunt super mega delicioase.
Si nu doar ca-s delicioase dar sunt asa de simplu de facut si din putine ingrediente.
morcovi
zahar
zeama lamaie
nuca de cocos
Morcovii si zaharul trebuie sa fie in cantitate egala,nu pot spune o anumita cantitate e in functie de cate vreti sa faceti.Reteta prevedea darea bilutelor prin zahar dar mie mi se pare ca ar fi prea dulci mai ales cand morcovii sunt soi mai dulce, asa ca eu am optat pentru nuca de cocos.
Morcovul se curata si se da prin razatoarea mica dupa care se adauga zaharul si se lasa pana isi lasa putin lichid.Se adauga zeama de la 1 lamaie sau jumatate de lamaie in functie de cantitatea folosita.
La 1 kg de zahar si morcov se poate adauga zeama de la 1 lamaie.
Dupa ce am adaugat zeama de lamaie se mai lasa putin, pret de 10 minute dupa care se pun pe foc la foc potrivit pana scade tot lichidul.
La final se da vasul de pe foc si se lasa sa se racoreasca, apoi se formeaza bilutele umezind mereu palmele, dupa care se dau prin nuca de cocos.
Cel mai bine de servit este sa o faceti a doua zi cand se mai intaresc si dulceata mai dispare, iar senzatia este ca mancati jeleuri, nicidecum niste bilute facute din morcovi.
vineri, 4 ianuarie 2013
Praline cu visine
Si cum urarile au fost spuse sa va povestesc despre aceste pralinute care sunt divine.
Reteta am luat-o din carticica Chocolat a lui Robert Linxe.V-am mai povestit ca nu-s o ciocolatoasa inraita,dar din cand in cand ma rasfat cu ciocolata cu procent mare de cacao.Am gasit in carticica retete minunate pe care sper sa apuc sa le fac una cate una.
Dar gata cu vorbaria ca va plictisesc ci am sa purced a va spune cum putem prepara minunatiile astea.
O mica paranteza inainte: daca va place ciocolata faceti din start cantitate intreaga ca e pacat, eu am facut jumatate ca nu mai aveam destula cioco neagra.Cantitatiile care am sa le scriu sunt pentru 45-50 de praline.
500 g cioco neagra( eu am folosit cu 81% cacao)
200 g frisca lichida
1 pastaie vanilie
35 g unt (moale)
100 ml Sherry
1 pahar visine
Visinile eu le-am avut din visinata(amestecate cu afine) si daca si voi aveti la fel e bine sa le scurgeti bine.
Ciocolata se rade(puteti sa o si rupeti bucati,dar se topeste mai greu).Smantana se pune intr-un vas pe foc impreuna cu pastaia de vanilie pe care ati taiat-o si scos miezul.Se lasa pe foc sa se incalzeasca,dar nu sa fiarba, dupa care se da de-o parte si se lasa 20 de secunde sa se "odihneasca" , se scoate pastaia de vanilie si se toarna frisca peste ciocolata rasa, amestecand continuu pana se topeste ciocolata.
Cand toata ciocolata s-a topit se adauga untul moale si se mixeaza pana se incorporeaza untul dupa care se adauga Sherry si mixam iarasi pana devine o compozitie cremoasa.
Se poate da compozitia 4 ore la frigider si apoi se spritzuieste,dar puteti face si ca mine si se pune compozitia in forme de praline si apoi lasat la rece.
Eu am pus o parte din compozitie in forma,apoi am adaugat visina si am acoperit iarasi cu restul de compozitie pana am umplut forma.
Au fost foarte bune si am sa le refac curand
joi, 13 decembrie 2012
File de vita cu sos de ciocolata si chili
Sosul de ciocolata si chili, ii da o savoare aparte, dar trebuie mare atentie la iutimea ardeilor,daca sunt foarte iuti, puneti mai putin,altfel iutimea lor v-a acoperii aroma ciocolatei.
450 gr file de vita
sare
piper
2 linguri ulei
Pentru sos:
1 ceapa
1-2 chili
1 foaie dafin
1 lingura ulei
3 cuisoare
100 ml vin rosu sec
200 ml supa de legume
50 gr ciocolata (65 % cacao)
1/2 lingurita amidon
Bucata de carne stearsa cu un prosop absorbant si sareaza si pipereaza si se pune intr-o tigaie incinsa impreuna cu 2 linguri de ulei
Eu am bagat si termometru ca sa fiu sigura cand atinge temperatura potrivita.
Cu o jumatate de ora inainte de a se scurge timpul incepem sa pregatim sosul.
In tigaia in care am prajit carne si in care a ai ramas din zeama adauga o lingura de ulei si punem la rumenit ceapa, cuisoarele, foaia de dafin si ardeii taiati grob.
Lasam pe foc 1 minut apoi stingem cu vinul si lasam pe foc mare sa fiarba 2 minute
apoi adaugam supa, micsoram focul cam la jumatate si lasam sa mai fiarba 10 minute
Strecuram si adaugam ciocolata rupta bucati, amestecand sa se topeasca
Amidonul il dizolvam cu 2 linguri de apa rece si adaugam peste sosul de ciocolata.Mai lasam pe foc 2 minute. Scoatem carnea si servim.Eu am taiat-o invers si se si vede ca-i putin ciufulita.Sincer mi-ar fi placut mai rose , da altfel a fost foarte frageda.
miercuri, 12 decembrie 2012
Biscuiti integrali ( de post)
Cautam zilele trecute o reteta de post de biscuiti si mi-a sarit pe retina retetuca asta la Andreea Beca si nu i-am rezistat.
Sunt simplu de facut si sunt tare deliciosi si nu m-am limitat sa fac o portie,asa ca am dublat cantitatile din care mi-au iesit in jur de 50 de biscuiti.
Ce am folosit eu:
12 linguri faina integrala(de spelta)
8 linguri tarate
8 linguri fulgi ovaz
10 linguri sirop de agave
2 linguri seminte susan
2 linguri seminte de in
2 linguri seminte floarea soarelui
2 linguri ulei masline
1 varf lingurita sare
Cranberries
nuci
Mixam in blender nucile (eu am pus cam un pumn de nuci), jumatate din fulgii de ovaz si siropul de agave.Sirospul de agave eu l-am folosit pentru a inlocuii zaharul, voi puteti folosii zahar brun cum este in reteta Andreei. Se mixeaza toate pana devin ca o pasta , in cazul meu,sau ca o faina mai groaba daca folositi zahar.Eu am adaugat la final si semintele de in.
Se adauga si restul de fulgi de ovaz, seminele de susan si floarea soarelui, taratele si faina.
Am adaugat si apa calduta, cam 16 linguri, daca aluatul mai cere se mai adauga putin.Se framanta pana devine un aluat compact.
La final am adugat uleiul de masline si merisoarele tocate si am framantat iarasi.Am intins foaia, nici foarte subtire,nici foarte groasa
Am taiat biscuitii si i-am pus in tava tapetata cu hartie de copt si am dat la cuptorul preincalzit la 170 grade Celsius pentru 10-12 minute.
Nu-i lasati mai mult,caci riscati sa devina prea uscati.
Merg de minune langa ceai sau cafea.
Sunt simplu de facut si sunt tare deliciosi si nu m-am limitat sa fac o portie,asa ca am dublat cantitatile din care mi-au iesit in jur de 50 de biscuiti.
Ce am folosit eu:
12 linguri faina integrala(de spelta)
8 linguri tarate
8 linguri fulgi ovaz
10 linguri sirop de agave
2 linguri seminte susan
2 linguri seminte de in
2 linguri seminte floarea soarelui
2 linguri ulei masline
1 varf lingurita sare
Cranberries
nuci
Mixam in blender nucile (eu am pus cam un pumn de nuci), jumatate din fulgii de ovaz si siropul de agave.Sirospul de agave eu l-am folosit pentru a inlocuii zaharul, voi puteti folosii zahar brun cum este in reteta Andreei. Se mixeaza toate pana devin ca o pasta , in cazul meu,sau ca o faina mai groaba daca folositi zahar.Eu am adaugat la final si semintele de in.
Se adauga si restul de fulgi de ovaz, seminele de susan si floarea soarelui, taratele si faina.
Am adaugat si apa calduta, cam 16 linguri, daca aluatul mai cere se mai adauga putin.Se framanta pana devine un aluat compact.
La final am adugat uleiul de masline si merisoarele tocate si am framantat iarasi.Am intins foaia, nici foarte subtire,nici foarte groasa
Am taiat biscuitii si i-am pus in tava tapetata cu hartie de copt si am dat la cuptorul preincalzit la 170 grade Celsius pentru 10-12 minute.
Nu-i lasati mai mult,caci riscati sa devina prea uscati.
Merg de minune langa ceai sau cafea.
joi, 29 noiembrie 2012
Poale-in brau (Branzoaice)
"
Luna asta Dulce Romanie se intoarce acasa, adica la Mihaela de la De prin lume adunate creatoarea proiectul Dulce Romanie .
Tema lunii Noiembrie e una bazata pe sarbatorirea zilei Romaniei ca tot sunt aproape de 1 Decembrie,asa ca ne-a lasat sa alegem noi ceva care sa se identifice cu Romania, sa fie intr-un cadru cat mai romanesc.
La inceput am crezut ca tare usor este,dar mi-am dat seama ca tare greu imi e sa aleg,apoi m-am lovit de timp si uite asa am ajuns sa pun foarte tarziu retetea.
Si totusi intr-un tarziu am sosit si am ales sa fac Poale-n brau cum le spune la Moldova, sau Branzoaice cum le spune la noi la Bucuresti.;)
Sunt delicioase, fie ca se fac cu umplutura dulce sau sarata, eu am ales varianta sarata, pentru care am folosit:
Aluat:
1/2 kg faina
3 galbenusuri
200 gr unt(topit)
1 lingura rasa zahar
3-400 ml lapte
~25 gr drojdie proaspata
sare
Umplutura:
1/2 kg branza de oaie
2 oua
Drojdia se dizolva in 2 linguri apa calduta si se amesteca cu 1 lingura de faina si 1 lingurita zahar si se lasa la crescut in jur de 20 de minute.
Faina cernuta o punem intr-un vas(sau in robot) si adaugam drojdia care arata asa dupa timpul scurs
,adaugam si galbenusurile, sarea si zaharul
amestecam apoi adaugam la inceput 300 ml de lapte si daca aluatul mai cere mai adaugam treptat.Mie mi-au intrat cam 350 ml.Cand laptele s-a incorporat in compozitie am inceput sa torn untul topit(caldut) si amestecam pana aluatul se desprinde de pe maini /peretii vasului.
Apoi am lasat aluatul la crescut aproximativ 1 1/5 h.
Inainte
si dupa timpul scurs
Am rasturnat aluatul pe blatul de lucru si am format un sul din care am taiat bucati(acum depinde de dimensiunea care o doriti), mi-am uns mainile cu ulei si am aplatizat , iar in mijloc am pus cam o lingura jumatate de branza(branza se framanta si se amesteca cu ouale)
Am adus marginile aluatului deasupra branzei(ca atunci cand vreti sa impachetati ceva care n-are margini) si strans ca sa nu se dezlipeasca
Cum terminam una de impachet o puneam in tava tapetata cu hartie de copt si unsa cu unt.Dupa ce le-am terminat le-am mai lasat la crescut inca 20 de minute
Apoi le-am uns cu galbenus amestecat cu ou
si le-am dat la cuptorul preincalzit la 180 grade Celsius pentru aproximativ 30-35 de minte pana au prins o culoare aurie.
Se servesc atat calde cat si reci
Eu o parte am servit cu smantana.
Si cum tema e Dulce Romanie, decorul trebuie sa fie pe masura.
Si oare as putea incheia postul asta fara o poezie a lui Eminescu?Eu zic ca nu,asa ca:
"Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Ţara mea de glorii, ţara mea de dor?
Braţele nervoase, arma de tărie,
La trecutu-ţi mare, mare viitor!
Fiarbă vinu-n cupe, spumege pocalul,
Dacă fiii-ţi mândri aste le nutresc;
Căci rămâne stânca, deşi moare valul,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc.
...
Ce-ţi doresc eu ţie, dulce Românie,
Tânără mireasă, mamă cu amor!
Fiii tăi trăiască numai în frăţie
Ca a nopţii stele, ca a zilei zori,
Viaţa în vecie, glorii, bucurie,
Arme cu tărie, suflet românesc,
Vis de vitejie, fală şi mândrie,
Dulce Românie, asta ţi-o doresc!"
LA MULTI ANI ROMANIA!
Abonați-vă la:
Postări (Atom)


