Acum un an faceam pentru prima data Raffaello dupa reteta Dorinei si am ramas tare incantata.Din lipsa de lapte praf nu le-am mai repetat, dar anul asta am primit de la o finuta draga mie cateva pungi de lapte si am zis sa repet intr-o varianta putin alcooloasa(vorba vine)
150 gr unt(35% grasime)
50 ml lichior de oua
150 gr lapte praf
200 gr zahar pudra
2 lg zahar vanilat
200 gr nuca de cocos
migdale
Propriu zis am modificat fata de data trecuta doar micsoarea cantitatii de unt inlocuind cu lichior de oua si am marit cantitatea de cocos,plus ca de data asta am pus migdale.
Zaharul l-am cernut si amestecat apoi cu zaharul vanilat.Am pus untul(de la temperatura camerei) in robot si am amestecat impreuna cu zaharul.Cand s-a absorbit tot zaharul si incepe sa prinda consistenta unei creme se adauga lapele praf. si am adaugat 120 gr nuca de cocos, amestecand pana se omogenizeaza.
Am lasat de data asta compozitia cateva ore pana am preparat bilutele si chiar a fost mai bine.
Am luat o o parte din compozitie(la ochi) si am pus o migdala inauntru, dupa care am format bilutele, apoi le-am dat prinrestul de nuca de cocos.
Bilutele mele au fost inegale ca le-am facut seara tarziu si nici rabdare nu aveam.
Nu stiu cate mi-au iesit, dar destule, peste 20.
Cel mai bine de mancat e a doua zi, imediat facute gustul de lapte praf e destul de puternic.
luni, 21 ianuarie 2013
duminică, 20 ianuarie 2013
Cappuccino chocolate cake
De luna aceasta avem parte de o noua provocare printre blogeri.
Pe langa Provocarea secreta, luna de luna(sper sa si am timp indeajuns) voi lua parte la provocarea Bucatar Curajos, provocare in care ne arunca draga noastra Ama .
Prima luna in categoria dulciuri i-a revenit Paulei care ne-a provocat cu un tort delicios.
Initial am vrut sa-i schimb infatisarea, am vrut sa-l fac de Sf. Ion, dar timpul mi-a fost potrivnic,asa ca a ramas in varianta clasica a Paulei si cateva zile mai tarziu dupa ziua numelui.
Oricum ar arata sau oricand ar venii servit este minunat si asta va spune o persoana care nu e ciocolatoasa.
Nu-i asa ca sunteti curioasi?Si eu am fost cand l-am vazut.
Calare pe matura am purces la treaba folosind urmatoarele pentru:
Blat Crema
100 g unt 100 g ciocolata alba
200 g zahar 200 ml frisca lichida
3 oua mari 1 lingura cafea tare
50 ml lapte 1 pastaie vanilie
50 g cacao 1/2 lingura zahar vanilat
175 g faina
1 plic praf copt
1/2 lingurita sare
6 linguri cafea fierbinte
1/2 lingurita scortisoara
Untul (care trebuie la temperatura camerei) se mixeaza cu zaharul pana ajunge sa aibe consistenta unei creme.Se adauga ouale unul cate unul si amestecam bine pana se incorporeaza.
Separat se amesteca faina cu cacao , praful de copt , sarea si scortisoarea dupa care le-am cernut.Jumatate din cantitatea din mixtul cu faina o adaugam peste crema de unt si oua , mixand usor pana se incorporeaza toata faina.Se aduga si laptele, amestecam usor, apoi adaugam si restul de faina, mixand iarasi pana toata faina este incorporata.La final se adauga cafeaua si amestecam iarasi.Eu pentru un gust intens de cafea am folosit espresso.
Eu am folosit o forma de tort cu diametru de 19, blatul a iesit mai inalt, dar mie mi-a placut.Forma am tapetat-o cu hartie de copt, iar peretii i-am uns cu unt.Am adaugat compozitia in forma si am dat-o la cuptorul preincalzit la 180 grade Celsius pentru 30 -35 de minute.Poate fi mai mult sau mai putin, in functie de cuptorul fiecaruia,dar pentru a fi siguri ca este gata faceti testul cu scobitoarea.
Cand este gata se lasa la racit apoi se scoate pe un gratar.
Crema este bine de pregatit cu o zi inainte.
Intr-un vas se rupe ciocolata si impreuna cu 100 ml frisca se pune la topit pe baie de aburi.Eu am optat pentru pastaia de vanilie , Paula a pus esenta de vanilie dupa ce a topit ciocolata, eu am scos miezul pastaii si impreuna cu teaca le-am pus impreuna cu ciocolata la topit.Cand toata ciocolata s-a topit am dat de-o parte si am lasat pana a doua zi cand am scos teaca pastaii de vanilie.
Restul de 100 ml de frisca impreuna 1/2 lingura zahar vanilat se mixeaza bine.Separat mixam si crema de ciocolata(procedeul ca la ganache) pana isi dubleaza volumul, apoi amestecam cu frisca batuta, iar la final adaugam 1 lingura de cafea(espresso).
Am taiat blatul in 2 parti(daca se poate egale, ale mele n-au fost la mm egale).Am pus pe primul blat jumatate din crema , apoi am pus deasupra al doilea blat.Am finisat cu restul de crema.
Am amesteca pare egala scortisoara cu cacao si am presarat peste crema.
Rezultatu?Un deliciu.
Pe langa Provocarea secreta, luna de luna(sper sa si am timp indeajuns) voi lua parte la provocarea Bucatar Curajos, provocare in care ne arunca draga noastra Ama .
Prima luna in categoria dulciuri i-a revenit Paulei care ne-a provocat cu un tort delicios.
Initial am vrut sa-i schimb infatisarea, am vrut sa-l fac de Sf. Ion, dar timpul mi-a fost potrivnic,asa ca a ramas in varianta clasica a Paulei si cateva zile mai tarziu dupa ziua numelui.
Oricum ar arata sau oricand ar venii servit este minunat si asta va spune o persoana care nu e ciocolatoasa.
Nu-i asa ca sunteti curioasi?Si eu am fost cand l-am vazut.
Calare pe matura am purces la treaba folosind urmatoarele pentru:
Blat Crema
100 g unt 100 g ciocolata alba
200 g zahar 200 ml frisca lichida
3 oua mari 1 lingura cafea tare
50 ml lapte 1 pastaie vanilie
50 g cacao 1/2 lingura zahar vanilat
175 g faina
1 plic praf copt
1/2 lingurita sare
6 linguri cafea fierbinte
1/2 lingurita scortisoara
Untul (care trebuie la temperatura camerei) se mixeaza cu zaharul pana ajunge sa aibe consistenta unei creme.Se adauga ouale unul cate unul si amestecam bine pana se incorporeaza.
Separat se amesteca faina cu cacao , praful de copt , sarea si scortisoarea dupa care le-am cernut.Jumatate din cantitatea din mixtul cu faina o adaugam peste crema de unt si oua , mixand usor pana se incorporeaza toata faina.Se aduga si laptele, amestecam usor, apoi adaugam si restul de faina, mixand iarasi pana toata faina este incorporata.La final se adauga cafeaua si amestecam iarasi.Eu pentru un gust intens de cafea am folosit espresso.
Eu am folosit o forma de tort cu diametru de 19, blatul a iesit mai inalt, dar mie mi-a placut.Forma am tapetat-o cu hartie de copt, iar peretii i-am uns cu unt.Am adaugat compozitia in forma si am dat-o la cuptorul preincalzit la 180 grade Celsius pentru 30 -35 de minute.Poate fi mai mult sau mai putin, in functie de cuptorul fiecaruia,dar pentru a fi siguri ca este gata faceti testul cu scobitoarea.
Cand este gata se lasa la racit apoi se scoate pe un gratar.
Crema este bine de pregatit cu o zi inainte.
Intr-un vas se rupe ciocolata si impreuna cu 100 ml frisca se pune la topit pe baie de aburi.Eu am optat pentru pastaia de vanilie , Paula a pus esenta de vanilie dupa ce a topit ciocolata, eu am scos miezul pastaii si impreuna cu teaca le-am pus impreuna cu ciocolata la topit.Cand toata ciocolata s-a topit am dat de-o parte si am lasat pana a doua zi cand am scos teaca pastaii de vanilie.
Restul de 100 ml de frisca impreuna 1/2 lingura zahar vanilat se mixeaza bine.Separat mixam si crema de ciocolata(procedeul ca la ganache) pana isi dubleaza volumul, apoi amestecam cu frisca batuta, iar la final adaugam 1 lingura de cafea(espresso).
Am taiat blatul in 2 parti(daca se poate egale, ale mele n-au fost la mm egale).Am pus pe primul blat jumatate din crema , apoi am pus deasupra al doilea blat.Am finisat cu restul de crema.
Am amesteca pare egala scortisoara cu cacao si am presarat peste crema.
Rezultatu?Un deliciu.
marți, 15 ianuarie 2013
Desert rapid cu mere
Anul asta mi-am propus sa particip la toate Provacarile Dulce Romanie si sper sa pot sa-mi duc la bun sfarsit tot ce mi-am propus sa fac.
Si daca tot mi-am propus, am pus piciorul-n prag si m-am pregatit pentru provocarea Andrei de la Menta si rosmarin care nu pot spune decat ca mi-a fost total in asentiment.
Unul dintre ingredientele ce trebuie folosite a fost marul, iar rugamintea Andrei era sa folosim produsele de la producatori locali.Nimic mai simplu, traiesc la tara (si asa de mult imi place) si multe produse le iau de la tarani.Pentru desertul asta mi-am avut mere frumoase, alese pe mustata de la taranul meu preferat in ale legumelor, de unde de fel iau broccoli proaspat, salata (normala, valeriana), rosii gustoase(vara) si cate si mai cate.
Duminica am avut un pranz in familie si aveam nevoie de un desert usor si rapid care sa ma faca sa nu stau mult pe langa cratite, asa ca am ales sa fac ceva cu mere.
Este un desert la pahar, rapid si usor.
Am folosit:
3 mere(mari)
250 gr iaurt grecesc
250 gr mascarpone
2 linguri zahar brun
1 lingura zahar vanilat(home made)
1 pastaie vanilie
unt(cat o nuca)
alune padure(tocate)
zeama de la 1 lime(sau lamaie)
Merele se spala si se curata(eu le-am lasat cu coaja ca-i tare sanatoasa), apoi se scoate casuta cu seminte.Se taie cubulete si se stropesc cu zeama de lamaie (eu lime) ca sa nu oxideze.
Intr-o cratita se pune untul sa se topeasca, apoi se adauga zaharul, se lasa putin sa se topeasca zaharul, dar mare grija sa nu se intareasca, dupa care adaugam merele .Se lasa cateva minute pe foc, nu foarte mult, ca sa nu se inmoaie.
Separat se amesteca iaurtul cu mascarpone-le, zaharul vanilat si miezul pastaii de vanilie.
Alunele de paduse se rumenesc usor.Daca nu aveti alune de padure puteti folosii si fulgi de migdale sau nuci prajite pentru a da o savoare desertului.
Desertul se poate monta in cuve, castronase sau pahare, eu le-am ales pe cele din urma.
Se pune intai un strat de de mere, apoi unul de iaurt si mascarpone, apoi iarasi mere, ultimul fiind de iaurt.La final eu am pus sucul lasat de mere si am ornat cu alune prajite usor caramelizate.
Deasemeni am mai avut si ceva ananas proaspat si am alternat stratul din mijloc cu mere si ananas.
Rezultatul a fost unul, yumiiii.
Ca o mica precizare, cine nu agreaza mascarpone , poate sa il inlocuiasca cu iaurtul si atunci iese chiar mai light desertul.
Combinatie intre merele calde, iarutul cu mascarpone mai rece este delicioasa si pentru ca papilele sa explodeze de placere am servit alaturi inghetata de vanilie.
Si daca tot mi-am propus, am pus piciorul-n prag si m-am pregatit pentru provocarea Andrei de la Menta si rosmarin care nu pot spune decat ca mi-a fost total in asentiment.
Unul dintre ingredientele ce trebuie folosite a fost marul, iar rugamintea Andrei era sa folosim produsele de la producatori locali.Nimic mai simplu, traiesc la tara (si asa de mult imi place) si multe produse le iau de la tarani.Pentru desertul asta mi-am avut mere frumoase, alese pe mustata de la taranul meu preferat in ale legumelor, de unde de fel iau broccoli proaspat, salata (normala, valeriana), rosii gustoase(vara) si cate si mai cate.
Duminica am avut un pranz in familie si aveam nevoie de un desert usor si rapid care sa ma faca sa nu stau mult pe langa cratite, asa ca am ales sa fac ceva cu mere.
Este un desert la pahar, rapid si usor.
Am folosit:
3 mere(mari)
250 gr iaurt grecesc
250 gr mascarpone
2 linguri zahar brun
1 lingura zahar vanilat(home made)
1 pastaie vanilie
unt(cat o nuca)
alune padure(tocate)
zeama de la 1 lime(sau lamaie)
Merele se spala si se curata(eu le-am lasat cu coaja ca-i tare sanatoasa), apoi se scoate casuta cu seminte.Se taie cubulete si se stropesc cu zeama de lamaie (eu lime) ca sa nu oxideze.
Intr-o cratita se pune untul sa se topeasca, apoi se adauga zaharul, se lasa putin sa se topeasca zaharul, dar mare grija sa nu se intareasca, dupa care adaugam merele .Se lasa cateva minute pe foc, nu foarte mult, ca sa nu se inmoaie.
Separat se amesteca iaurtul cu mascarpone-le, zaharul vanilat si miezul pastaii de vanilie.
Alunele de paduse se rumenesc usor.Daca nu aveti alune de padure puteti folosii si fulgi de migdale sau nuci prajite pentru a da o savoare desertului.
Desertul se poate monta in cuve, castronase sau pahare, eu le-am ales pe cele din urma.
Se pune intai un strat de de mere, apoi unul de iaurt si mascarpone, apoi iarasi mere, ultimul fiind de iaurt.La final eu am pus sucul lasat de mere si am ornat cu alune prajite usor caramelizate.
Deasemeni am mai avut si ceva ananas proaspat si am alternat stratul din mijloc cu mere si ananas.
Rezultatul a fost unul, yumiiii.
Ca o mica precizare, cine nu agreaza mascarpone , poate sa il inlocuiasca cu iaurtul si atunci iese chiar mai light desertul.
Combinatie intre merele calde, iarutul cu mascarpone mai rece este delicioasa si pentru ca papilele sa explodeze de placere am servit alaturi inghetata de vanilie.
duminică, 13 ianuarie 2013
Blog of the Year 2012
Am primit premiul de la Alina caruia ii multumesc ca s-a gandit la mine.
Iată și regulile pe care trebuie să le respect:
1.Selectează blogurile ce vor primi premiul Blogul Anului 2012.
2.Postează un articol în care să
nominalizezi blogurile respective(nu există un număr maxim sau minim
admis) și acordă-le premiul.
3.Include un link către această pagină: ''Blog of the Year 2012 ''Award-http://thethoughtpalette.co.uk/our-awards/blog-of-the-year-2012-award/, menționând regulile de față în postul tău - a nu se altera regulile sau bannerul premiului.
4.Anunță autorul fiecărui blog căruia îi acorzi premiul și împarte regulile cu aceștia.
5.Te poți alătura grupului Facebook creat pentru acest premiu - dă like pe pagina pe care o poți accesa aici(linkul de la punctul 5), putând astfel să îți împarți blogul cu o audiență mai largă.
6.Adaugă un link către blogul persoanei
care ți-a înmânat premiul și încarcă banner-ul premiului pe blogul tău
continuând colecționarea stelelor (maximul este de 6).
Dat fiind faptul ca sunt multe bloguri care imi plac si cu frica ca as putea uita pe cineva am sa incalc prima regula si am sa dedic premiul tuturor celor cu blog si numai care mi-au calcat pragul micii mele casute virtuale si carora le multumesc chiar daca au fost timizi si doar privesc din umbra cand "ma chinuie talentul".
miercuri, 9 ianuarie 2013
Bilute cu morcovi
Prima data cand am auzit de bilute cu morcovi am strambat din nas si sincer cred ca nici nu le-am gustat.Asta se intampa cu multi ani in urma la nunta mea.
Intre timp mi s-au mai schimbat gusturile si mi-am adus aminte de ele si i-am cerut nasei mele reteta.Deja le-am facut de 2 ori in decurs de 1 luna, e adevarat ca nu-s foarte dietetice din cauza de zahar,dar sunt super mega delicioase.
Si nu doar ca-s delicioase dar sunt asa de simplu de facut si din putine ingrediente.
morcovi
zahar
zeama lamaie
nuca de cocos
Morcovii si zaharul trebuie sa fie in cantitate egala,nu pot spune o anumita cantitate e in functie de cate vreti sa faceti.Reteta prevedea darea bilutelor prin zahar dar mie mi se pare ca ar fi prea dulci mai ales cand morcovii sunt soi mai dulce, asa ca eu am optat pentru nuca de cocos.
Morcovul se curata si se da prin razatoarea mica dupa care se adauga zaharul si se lasa pana isi lasa putin lichid.Se adauga zeama de la 1 lamaie sau jumatate de lamaie in functie de cantitatea folosita.
La 1 kg de zahar si morcov se poate adauga zeama de la 1 lamaie.
Dupa ce am adaugat zeama de lamaie se mai lasa putin, pret de 10 minute dupa care se pun pe foc la foc potrivit pana scade tot lichidul.
La final se da vasul de pe foc si se lasa sa se racoreasca, apoi se formeaza bilutele umezind mereu palmele, dupa care se dau prin nuca de cocos.
Cel mai bine de servit este sa o faceti a doua zi cand se mai intaresc si dulceata mai dispare, iar senzatia este ca mancati jeleuri, nicidecum niste bilute facute din morcovi.
Intre timp mi s-au mai schimbat gusturile si mi-am adus aminte de ele si i-am cerut nasei mele reteta.Deja le-am facut de 2 ori in decurs de 1 luna, e adevarat ca nu-s foarte dietetice din cauza de zahar,dar sunt super mega delicioase.
Si nu doar ca-s delicioase dar sunt asa de simplu de facut si din putine ingrediente.
morcovi
zahar
zeama lamaie
nuca de cocos
Morcovii si zaharul trebuie sa fie in cantitate egala,nu pot spune o anumita cantitate e in functie de cate vreti sa faceti.Reteta prevedea darea bilutelor prin zahar dar mie mi se pare ca ar fi prea dulci mai ales cand morcovii sunt soi mai dulce, asa ca eu am optat pentru nuca de cocos.
Morcovul se curata si se da prin razatoarea mica dupa care se adauga zaharul si se lasa pana isi lasa putin lichid.Se adauga zeama de la 1 lamaie sau jumatate de lamaie in functie de cantitatea folosita.
La 1 kg de zahar si morcov se poate adauga zeama de la 1 lamaie.
Dupa ce am adaugat zeama de lamaie se mai lasa putin, pret de 10 minute dupa care se pun pe foc la foc potrivit pana scade tot lichidul.
La final se da vasul de pe foc si se lasa sa se racoreasca, apoi se formeaza bilutele umezind mereu palmele, dupa care se dau prin nuca de cocos.
Cel mai bine de servit este sa o faceti a doua zi cand se mai intaresc si dulceata mai dispare, iar senzatia este ca mancati jeleuri, nicidecum niste bilute facute din morcovi.
vineri, 4 ianuarie 2013
Praline cu visine
Si cum urarile au fost spuse sa va povestesc despre aceste pralinute care sunt divine.
Reteta am luat-o din carticica Chocolat a lui Robert Linxe.V-am mai povestit ca nu-s o ciocolatoasa inraita,dar din cand in cand ma rasfat cu ciocolata cu procent mare de cacao.Am gasit in carticica retete minunate pe care sper sa apuc sa le fac una cate una.
Dar gata cu vorbaria ca va plictisesc ci am sa purced a va spune cum putem prepara minunatiile astea.
O mica paranteza inainte: daca va place ciocolata faceti din start cantitate intreaga ca e pacat, eu am facut jumatate ca nu mai aveam destula cioco neagra.Cantitatiile care am sa le scriu sunt pentru 45-50 de praline.
500 g cioco neagra( eu am folosit cu 81% cacao)
200 g frisca lichida
1 pastaie vanilie
35 g unt (moale)
100 ml Sherry
1 pahar visine
Visinile eu le-am avut din visinata(amestecate cu afine) si daca si voi aveti la fel e bine sa le scurgeti bine.
Ciocolata se rade(puteti sa o si rupeti bucati,dar se topeste mai greu).Smantana se pune intr-un vas pe foc impreuna cu pastaia de vanilie pe care ati taiat-o si scos miezul.Se lasa pe foc sa se incalzeasca,dar nu sa fiarba, dupa care se da de-o parte si se lasa 20 de secunde sa se "odihneasca" , se scoate pastaia de vanilie si se toarna frisca peste ciocolata rasa, amestecand continuu pana se topeste ciocolata.
Cand toata ciocolata s-a topit se adauga untul moale si se mixeaza pana se incorporeaza untul dupa care se adauga Sherry si mixam iarasi pana devine o compozitie cremoasa.
Se poate da compozitia 4 ore la frigider si apoi se spritzuieste,dar puteti face si ca mine si se pune compozitia in forme de praline si apoi lasat la rece.
Eu am pus o parte din compozitie in forma,apoi am adaugat visina si am acoperit iarasi cu restul de compozitie pana am umplut forma.
Au fost foarte bune si am sa le refac curand
joi, 13 decembrie 2012
File de vita cu sos de ciocolata si chili
Sosul de ciocolata si chili, ii da o savoare aparte, dar trebuie mare atentie la iutimea ardeilor,daca sunt foarte iuti, puneti mai putin,altfel iutimea lor v-a acoperii aroma ciocolatei.
450 gr file de vita
sare
piper
2 linguri ulei
Pentru sos:
1 ceapa
1-2 chili
1 foaie dafin
1 lingura ulei
3 cuisoare
100 ml vin rosu sec
200 ml supa de legume
50 gr ciocolata (65 % cacao)
1/2 lingurita amidon
Bucata de carne stearsa cu un prosop absorbant si sareaza si pipereaza si se pune intr-o tigaie incinsa impreuna cu 2 linguri de ulei
Eu am bagat si termometru ca sa fiu sigura cand atinge temperatura potrivita.
Cu o jumatate de ora inainte de a se scurge timpul incepem sa pregatim sosul.
In tigaia in care am prajit carne si in care a ai ramas din zeama adauga o lingura de ulei si punem la rumenit ceapa, cuisoarele, foaia de dafin si ardeii taiati grob.
Lasam pe foc 1 minut apoi stingem cu vinul si lasam pe foc mare sa fiarba 2 minute
apoi adaugam supa, micsoram focul cam la jumatate si lasam sa mai fiarba 10 minute
Strecuram si adaugam ciocolata rupta bucati, amestecand sa se topeasca
Amidonul il dizolvam cu 2 linguri de apa rece si adaugam peste sosul de ciocolata.Mai lasam pe foc 2 minute. Scoatem carnea si servim.Eu am taiat-o invers si se si vede ca-i putin ciufulita.Sincer mi-ar fi placut mai rose , da altfel a fost foarte frageda.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)

