miercuri, 20 martie 2013

Guguluf cu mac si portocale rosii



Stiti vorba ceea "n-am timp nici sa mor", cam asa si eu,dar putin timp pentru proiectele mele dragi imi gasesc intotdeauna(sau aproape).
Ei bine deja suntem in 20 ale lunii cand e timpul sa ne indulcim, iar Cristina nu putea sa aleaga ceva mai bun ca minunatul Guguluf ce este luna aceasta baza dulce a proiectului initiat de Ama si mai exact al nostru Bucatar curajos.

Am avut mare noroc ca am reusit sa fac guguluful, caci a doua zi dupa ce l-am copt cuptorul meu a intrat in greva si refuza sa mai porneasca.

Cum imi place sa ma joc, am optat si de data asta sa modific si sa ma joc cu ingredientele.Reteta originala o gasiti pe blogul Cristinei, eu am sa scriu ce am folosit .

3 portocale mici rosii
250 gr unt(39% grasime)
150 gr zahar brun
4 oua
400 gr faina de spelta
1 plic praf de copt
100 ml smantana lichida
2 linguri lichior de portocale
100 gr zahar pudra
50 gr mac

Se spala portocalele cu apa fierbine(iese mai bine sucul), se razuie coaja , apoi stoarcem sucul.
Zaharul si untul se mixeaza pana prind consistenta unei crem, dupa care adaugam ouale si mixam iarasi.
Faina cernuta impreuna cu praful de copt se adauga peste mixtul de ou,zahar si unt, apoi adaugam smantana lichida.
Impartim in doua compozitia, in una adaugam coaja de la portocala si 2 linguri suc, iar in ce-a de-a doua lichiorul si macul.

Se unge forma cu unt si tapeteaza cu faina si adaugam intai compozitia cu mac, apoi cea cu portocala, iar cu ajutorul unei furculite sau betisor amestecam usor de joc in sus pentru a crea un efect marmorat.

Se da la cutorul preincalzit la 180 grade si se lasa 50-60 minute, in functie de cuptorul fiecaruia.Oricum testul cu betisorul e sfant, minutele date de mine sunt strict orientative.

Eu am avut o forma destul de mare de guguluf si mi-a iesit destul de inaltut.






Cat am lasat guguluful la racit am pregatit glazura.Zaharul pudra se amesteca cu restul de suc, iar cand guguluful s-a racit se toarna peste.






Este minunat si va sfatuiesc sa-l incercati.Merge de minune langa un ceai sau cafea, sau chiar langa o cana de lapte caldut, plus ca dupa 3 zile e la fel de bun ca in prima zi ( bine daca reusiti sa-l tineti atatea zile)

Multumesc Cristina ca ne-ai provocat cu minunatia asta.

vineri, 1 martie 2013

Bucatar Curajos si o parada dulce

In ultimul timp m-am bagat pe mai multe proiecte, atat in plan  profesional si personal cat si in cel al blogosferei culinare.Se spune ca-ti e dat cat poti duce, ei bine, atunci cand  o faci cu pasiune eu spun ca poti duce pana la infinit tot ce ti-ai propus.
Inceputurile sunt grele mereu, dar ce e simplu in viata?Si cu toate ca sunt prinsa pana peste cap incerc sa ma tin de proiectele mele si sa fac fata celor din blogosfera atat cat imi permite timpul, incadrandu-ma pe cat posibil in termenul limita.

Dar ca sa fiu mai explicita, am sa va spun despre ce povestim astazi.Mai acum o luna, impreuna cu Ama si fetele prticipante la Provocarea Secreta , am "infiintat" o noua provocare si mai exact Bucatar Curajos unde in fiecare luna exista doua gazde.Una propune o reteta sarata, una dulce,ei bine, luna asta propunerea unei retete dulci mi-a revenit mie.
Sincer mi-a fost putin dificil, dat fiind faptul ca eu dulciuri nu am cine stie ce pe blog, plus ca imi place sa fac, cand fac cu fructe de sezon, dar cu toate astea m-am decis asupra  retetei de Brownie cu menta, un dulce ciocolatos care imi place foarte mult.



La inceput mi-a fost teama din cauza de menta, dar stiam ca fetele sunt descurcarete si v-or adapta pe placul lor reteta.

Pe 20 ale lunii cand fetele trebuie sa publice retetele a fost o incantare a pupilei si doresc sa o impart cu voi.

Nicol - All day cooking


Cristina - Cristina´s World





Diana - Disturbingly delicious


Mihaela - Pasiunile Mihaelei



Angela -Delicious Flavours


Mihaela -Pofta buna(Hai sa gatim cu Misu)


Delia - Mancaruri simple



Ana Maria - Ama in bucatarie


Alice - Alice albinuta


Corina - Pofta vine gatind


Gabriela - Culoare si savoare

  











Mimmi - Bucate pe alese



Laura - Casuta Laurei






Daiana - Simplu si bun

Paula - Enjoy Dessert



Diana - Tara mea inventata



Ramona - Piri Piri e Canela



Acum va invit sa aclamati minunatiile iesite din mainile fetelor mele dragi, caci merita cu prisosinta aplauze si flori.
Cortina se lasa acum pana la urmatoarea defilare.

O primavara frumoasa si flori pentru toate doamnele.


joi, 28 februarie 2013

Sfarsit de iarna si o parada

Si iata-ne la sfarsit de luna cand minunatele retete se aduna.
Sper ca odata cu minunatele retete prezente in parada sa soseasca mult asteptata primavara.

Nu as fi crezut ca v-a fi o mare provocare mango si cocos-ul, de aceea am dat alternativa retetelor internationale, ei bine nu a fost chiar asa si ma bucur ca mai sunt persoane care imi impartasesc dragostea pentru aceste doua ingrediente.

Dar ce sa ne mai lungim, de ce sa prelungesc asteptarea si sa nu incep prin a prezenta minunatele retete.

Sa incepem cu retetele in ordinea de pe tricou :d:

1. Dorina, Restaurantul de acasa vine si ne prezinta o delicioasa reteta din bucataria urgureasca

Gulas cu galuste "ciupite" (csipetke)







2.Cristina Toth, Diva in bucatarie ne indulceste cu


Madeleine cu nuca de cocos




Tot Cristina, ne mai serveste cu

Prajitura cu brana de vaci si cocos



3. Gabriela Naum, kitchen open 24h/day , la ceas de seara ne serveste  cu un delicios

Cotlet de porc cu sos aromat de afine







 Gabriela nu ne lasa fara desert, asa ca ne serveste cu
Batoane cu crema de mango si cocos



4.Liliana Alionte, lillyinthekitchen, vine si  ne serveste  cu delicioase

Triunghiuri cu cocos


5.Cornelia, Delicatesa Culinara , soseste si ea si ne incanta pe rand cu retete dulci si aromate,dar si picante

Moelleux au chocolat

Tot de la Cornelia am primit si o reteta din bucataria tailandeza

Porc in sos dulce-acrisor

 Dupa bucataria tailandeza, tot de la Cornelia primim o reteta din bucataria chinezeasca

Paste de orez cu mazare si somon


Pui in stil indian


Pui in crusta de orez cu sos de lamaie




 6.Irina, Bucatria Irinei, ne indulceste si ea cu prajitura minunata cu nuca de cocos

Prajitura cu nuca de cocos




7.Andra,Menta si rosmarin, ne incanta papilele cu o reteta din bucataria arabeasca

Mejadra





8.Miriam, Adventures in Flavorland ne incanta cu o delicioasa reteta de vita coreana cu taitei de orez

Bulgogi




10.Dana Burlacu Visternicu, Prajituri si alte dulciuri , isi face aparitia cu un super hranitor

Smoothie cu mango




11.Dohotariu-Avram Alina, Alina Avram Dohotariu' s Blog,  soseste si ea cu o reteta italiana de

Frittata cu pancetta cascaval si rosii




12.Liana si Laura, Transylvanian Kitchen, ne servesc trei retete din bucataria internationala

Clătite chinezești cu chili, românizate

Tocană irlandeză de vită, cu bere. O tocană simplă și gustoasă, potrivită pentru o zi friguroasă de Februarie.




Plăcintă de pește  traditional englezeasca


13.Daciana Sarbu, Bucataria cu mirodenii, ne-a pregatit un delicios

Smoothie de mango cu lapte de cocos si seminte chia


14. Bogdan Alina, Dulciuri si nu numai,  desi noua in lumea blogosferei culinaraa ne indulceaste cu o minunata

Prajitura cu nuca de cocos




15.Roxana Lazăr, Rookie Food, desi sosita pe final nu e ultima si nu numai,dar ne  incanta vizual si sunt sigura si gustul e divin,cu
Tort cu mousse de cocos si mango si blat de pandispan


16. Paula Gafitescu, Enjoy dessert nu putea decat sa ne prezinte un desert minunat asa cum ne-a invatat deja si mai exact

Tort cu cocos si mango curd




17.Mihaela Dascalu, De prin lume adunate , initiatoarea acestui minunat proiect ne-a pregatit si ea ceva minunat

Mini tarte cu nuca de cocos si curd de mango 



Bomboane brigadeiros cu nuca de cocos 




18.Cosmin, Simplu si bun, soseste cu o delicioasa reteta austriaca.

Kaiserschmarrn







19.La final sosesc si eu, ca ar fi fost chiar rusinos sa nu fac ceva ce tocmai eu am propus.

Supa de mago cu cocos




 Multumesc tuturor ca si-au facut putin timp sa ne incante cu asa retete minuate.Multumesc Mihaelei ca mi-a dat ocazia sa gazduiesc acest minunat proiect datorita caruia am cunoscut bloguri si persoane noi.
Imi cer scuze ca am aparut asa tarziu,dar am avut erori tehnice si inca mai am(ultimile retete nu au inca poze ca nu se mai incarca), dar incerc sa le remediez cat mai rapid.

Daca sunt persoane care mi-au trimis si nu se regasesc pe lista, sau au uitat sa-mi trimita datele, puteti sa-mi scrieti si remediez problema.

Si acum odata cu venirea primaverii predau stafeta Paulei de la Enjoy Desert  gazda noastra din luna Martie.

Va urez tuturor o primavara minunata si multumesc inca odata de participare.