vineri, 1 martie 2013

Bucatar Curajos si o parada dulce

In ultimul timp m-am bagat pe mai multe proiecte, atat in plan  profesional si personal cat si in cel al blogosferei culinare.Se spune ca-ti e dat cat poti duce, ei bine, atunci cand  o faci cu pasiune eu spun ca poti duce pana la infinit tot ce ti-ai propus.
Inceputurile sunt grele mereu, dar ce e simplu in viata?Si cu toate ca sunt prinsa pana peste cap incerc sa ma tin de proiectele mele si sa fac fata celor din blogosfera atat cat imi permite timpul, incadrandu-ma pe cat posibil in termenul limita.

Dar ca sa fiu mai explicita, am sa va spun despre ce povestim astazi.Mai acum o luna, impreuna cu Ama si fetele prticipante la Provocarea Secreta , am "infiintat" o noua provocare si mai exact Bucatar Curajos unde in fiecare luna exista doua gazde.Una propune o reteta sarata, una dulce,ei bine, luna asta propunerea unei retete dulci mi-a revenit mie.
Sincer mi-a fost putin dificil, dat fiind faptul ca eu dulciuri nu am cine stie ce pe blog, plus ca imi place sa fac, cand fac cu fructe de sezon, dar cu toate astea m-am decis asupra  retetei de Brownie cu menta, un dulce ciocolatos care imi place foarte mult.



La inceput mi-a fost teama din cauza de menta, dar stiam ca fetele sunt descurcarete si v-or adapta pe placul lor reteta.

Pe 20 ale lunii cand fetele trebuie sa publice retetele a fost o incantare a pupilei si doresc sa o impart cu voi.

Nicol - All day cooking


Cristina - Cristina´s World





Diana - Disturbingly delicious


Mihaela - Pasiunile Mihaelei



Angela -Delicious Flavours


Mihaela -Pofta buna(Hai sa gatim cu Misu)


Delia - Mancaruri simple



Ana Maria - Ama in bucatarie


Alice - Alice albinuta


Corina - Pofta vine gatind


Gabriela - Culoare si savoare

  











Mimmi - Bucate pe alese



Laura - Casuta Laurei






Daiana - Simplu si bun

Paula - Enjoy Dessert



Diana - Tara mea inventata



Ramona - Piri Piri e Canela



Acum va invit sa aclamati minunatiile iesite din mainile fetelor mele dragi, caci merita cu prisosinta aplauze si flori.
Cortina se lasa acum pana la urmatoarea defilare.

O primavara frumoasa si flori pentru toate doamnele.


joi, 28 februarie 2013

Sfarsit de iarna si o parada

Si iata-ne la sfarsit de luna cand minunatele retete se aduna.
Sper ca odata cu minunatele retete prezente in parada sa soseasca mult asteptata primavara.

Nu as fi crezut ca v-a fi o mare provocare mango si cocos-ul, de aceea am dat alternativa retetelor internationale, ei bine nu a fost chiar asa si ma bucur ca mai sunt persoane care imi impartasesc dragostea pentru aceste doua ingrediente.

Dar ce sa ne mai lungim, de ce sa prelungesc asteptarea si sa nu incep prin a prezenta minunatele retete.

Sa incepem cu retetele in ordinea de pe tricou :d:

1. Dorina, Restaurantul de acasa vine si ne prezinta o delicioasa reteta din bucataria urgureasca

Gulas cu galuste "ciupite" (csipetke)







2.Cristina Toth, Diva in bucatarie ne indulceste cu


Madeleine cu nuca de cocos




Tot Cristina, ne mai serveste cu

Prajitura cu brana de vaci si cocos



3. Gabriela Naum, kitchen open 24h/day , la ceas de seara ne serveste  cu un delicios

Cotlet de porc cu sos aromat de afine







 Gabriela nu ne lasa fara desert, asa ca ne serveste cu
Batoane cu crema de mango si cocos



4.Liliana Alionte, lillyinthekitchen, vine si  ne serveste  cu delicioase

Triunghiuri cu cocos


5.Cornelia, Delicatesa Culinara , soseste si ea si ne incanta pe rand cu retete dulci si aromate,dar si picante

Moelleux au chocolat

Tot de la Cornelia am primit si o reteta din bucataria tailandeza

Porc in sos dulce-acrisor

 Dupa bucataria tailandeza, tot de la Cornelia primim o reteta din bucataria chinezeasca

Paste de orez cu mazare si somon


Pui in stil indian


Pui in crusta de orez cu sos de lamaie




 6.Irina, Bucatria Irinei, ne indulceste si ea cu prajitura minunata cu nuca de cocos

Prajitura cu nuca de cocos




7.Andra,Menta si rosmarin, ne incanta papilele cu o reteta din bucataria arabeasca

Mejadra





8.Miriam, Adventures in Flavorland ne incanta cu o delicioasa reteta de vita coreana cu taitei de orez

Bulgogi




10.Dana Burlacu Visternicu, Prajituri si alte dulciuri , isi face aparitia cu un super hranitor

Smoothie cu mango




11.Dohotariu-Avram Alina, Alina Avram Dohotariu' s Blog,  soseste si ea cu o reteta italiana de

Frittata cu pancetta cascaval si rosii




12.Liana si Laura, Transylvanian Kitchen, ne servesc trei retete din bucataria internationala

Clătite chinezești cu chili, românizate

Tocană irlandeză de vită, cu bere. O tocană simplă și gustoasă, potrivită pentru o zi friguroasă de Februarie.




Plăcintă de pește  traditional englezeasca


13.Daciana Sarbu, Bucataria cu mirodenii, ne-a pregatit un delicios

Smoothie de mango cu lapte de cocos si seminte chia


14. Bogdan Alina, Dulciuri si nu numai,  desi noua in lumea blogosferei culinaraa ne indulceaste cu o minunata

Prajitura cu nuca de cocos




15.Roxana Lazăr, Rookie Food, desi sosita pe final nu e ultima si nu numai,dar ne  incanta vizual si sunt sigura si gustul e divin,cu
Tort cu mousse de cocos si mango si blat de pandispan


16. Paula Gafitescu, Enjoy dessert nu putea decat sa ne prezinte un desert minunat asa cum ne-a invatat deja si mai exact

Tort cu cocos si mango curd




17.Mihaela Dascalu, De prin lume adunate , initiatoarea acestui minunat proiect ne-a pregatit si ea ceva minunat

Mini tarte cu nuca de cocos si curd de mango 



Bomboane brigadeiros cu nuca de cocos 




18.Cosmin, Simplu si bun, soseste cu o delicioasa reteta austriaca.

Kaiserschmarrn







19.La final sosesc si eu, ca ar fi fost chiar rusinos sa nu fac ceva ce tocmai eu am propus.

Supa de mago cu cocos




 Multumesc tuturor ca si-au facut putin timp sa ne incante cu asa retete minuate.Multumesc Mihaelei ca mi-a dat ocazia sa gazduiesc acest minunat proiect datorita caruia am cunoscut bloguri si persoane noi.
Imi cer scuze ca am aparut asa tarziu,dar am avut erori tehnice si inca mai am(ultimile retete nu au inca poze ca nu se mai incarca), dar incerc sa le remediez cat mai rapid.

Daca sunt persoane care mi-au trimis si nu se regasesc pe lista, sau au uitat sa-mi trimita datele, puteti sa-mi scrieti si remediez problema.

Si acum odata cu venirea primaverii predau stafeta Paulei de la Enjoy Desert  gazda noastra din luna Martie.

Va urez tuturor o primavara minunata si multumesc inca odata de participare.





marți, 26 februarie 2013

Supa de mango si cocos



Luna asta am avut placerea de a gazduii Provocarea Dulce Romanie , proiect initiat de Mihaela .
Cum ador cocosul si mango, m-am gandit ca ar fi o provocarea potrivita.

Reteta asta o am de la un coleg,am incercat-o prima data in decembrie si mi-a placut foarte mult.Unora probabil li se va parea ciudata combinatia,dar va asigur ca are un gust divin .

1 1/2 mango
1 ceapa mica
2 catei usturoi
1 buc mica gimbir
unt(de cocos)
1/2 cutie lapte cocos
500 ml supa legume
sare
piper chayane
coriandru(optional)

Ceapa, usturoiul si gimbirul se toaca marunt si se pun la calit in unt de cocos, sau normal daca nu aveti de cocos.Se lasa pe foc cat sa prinda o culoare aurie,apoi se adauga mango curatat si taiat cubulete si mai lasam cat se se inmoaie putin mango.
Eu am avut si o nuca de cocos proaspata de la care am adunat jumatate de pahar cu lapte de cocos si l-am adaugat peste mango, plus cateva cubulete de fruct apoi am adagat jumatate de cutie de lapte de cocos si 500 ml supa de legume.
Se lasa la fiert cam 15 minute, se sareaza si se adauga piper chayane dupa gust.Am pasat cu ajutorul mixerului vertical, apoi am strecurat, deoarece mango mai contine bucati atoase.Dupa ce am strecurat am mai lasat sa traga un clocot.

Am servit cu fulgi de cocos proaspat ras si coriandru proaspat.