vineri, 26 aprilie 2013

Varza calita cu soia




Suntem inca in post si reteta asta mi-a facut cu ochiu´ cand in aprilie mi-a fost alocat in cadrul Provocarii Secrete un blog relativ nou pentru mine.

Gazda lunii aprilie a fost Gabriela de la Culoare si savoare,  iar provocarea mea a venit prin blogul Sa gatim cu Misu de unde m-am inspirat pentru acasta reteta.

Ca de fiecare data, sau in mare parte,adaptez retetele in functie de gust sau ce am prin casa.

Reteta originala o gasiti pe blog , eu am sa scriu cum am preparat-o eu.Cantitatile sunt aproximative.

o varza mica
~ 100 gr granule de soia
1 ceapa potrivita
1 foaie dafin
boabe piper
mixt sos rosii
chilli
cimbru proaspat
sare
ulei

Se toaca marunt ceapa si se pune la caramelizat in ulei, adaugam varza tocata marunt si lasam la foc molcom sa se inmoaie.Eu am adaugat si putina apa si vin alb ca sa o acreasca putin, neavand varza acra.Cand s-a mai inmuiat am adaugat sosul.
Am optat sa folosesc sosul facut de mine, mai exact sosul mama .
Cat timp am lasat la inmuiat varza, am fiert usor si gradulele de soia in supa de legume, am scurs de apa si am adaugat peste varza cu sos.Am condimentat , am adaugat cimbru proaspat si am dat la cuptor .

Noua ne place mai rumenita, de aceea la final tot timpul las varza 15-20 minute in cuptor.

Am servit cu mare pofta, unii char cu ardei iute.





joi, 25 aprilie 2013

Cranberry cookies




Intr-un final a venit si la noi primavara mult asteptata .
Si cum propusesem culoarea verde pentru Tea Party-ul de luna aceasta de la Emily unde luna de luna ne intalnim sa servim un ceai in diferite arome alaturi de delicioase prajiturele, tare rau mi-ar fi parut sa am inca zapada.

Chiar daca nascuta toamna, pe langa anotimpul in care m-am nascut primavara este anotimpul meu preferat.
Verdeata, flori, zumzait de albine, natura renaste si eu odata cu ea.

Eu pe langa ceau prefer chesti usoare de rontait,asa ca si luna aceasta am ales ceva simplu, biscuiti cu merisoare uscate.

Timp mediu de preparare  ca sa ne putem bucura de vemea de afara.

150 gr unt
100 gr fulgi de ovaz
150 g faina integrala de spelta
1 lingurita bicarbonat de sodiu
90 gr zahar
60 gr cranberrys

Untul se topeste si se amesteca cu fulgii de ovaz apoi se amesteca cu restul ingredientelor.
Se pot face bilute si aplatizate apoi sau ne putem ajuta de 2 lingurite si forman gramajoare.Eu am ales prima varianta si mi-au iesit cam 25 de cookies.

Am servit alaturi de ceai mate.

 si inca cineva interesat de un ceai :D

 cookies mici si delicioase


o vreme minunata de servit ceaiul in natura




O primavara frumoasa va doresc


miercuri, 24 aprilie 2013

Prajitura supriza



Luna asta sunt codasa rau de tot,dar din motive tehnice.
Tare rau mi-ar fi parut sa nu pot sa incerc prajiturica asta caci mi-a facut cu ochiu inca de cand a postat provocarea Corina  si mai exact ma refer la provocarea lunara din cadrul Bucatarului Curajos initiat de Ama.

Cum spuneam, Corina a fost gazda noastra luna pe partea de desert si ne-a provocat cu o Prajitura cu morcov o prajiturica tare delicioasa pe care o recomand cu drag.

Retetea originala o gasiti pe blogul Corinei, eu am sa scriu cum am facut-o eu.

3 morcovi(2 portocalii, unul mov)
3 oua
4 linguri(pline) faina spelta integrala
100 ml ulei de porumb
1 lingurita praf de copt
2 linguri zahar vanilat cu lavanda
1/2 pastaie de tonka

Urmatoarea data cand am sa o refac, am sa micsorez cantitatea de ulei si praf de copt.

Morcovii se curata si se dau pe razatoarea mica.

Ouale se amesteca cu zaharul, eu am preferat sa folosesc zaharul vanilat cu flori de lavanda facut de mine, apoi se  adauga uleiul si morcovii.

Separat se amesteca faina cu praful de copt si pastaia de tonka rasa si se incorporeaza in compozitia de oua.

Se unge o tava cu unt sau ulei, eu am preferat formele de briose si se toarna compozitia.

Se da tava la cuptorul preincalzit in prealabil la 200 grade, apoi se micsoreaza la 180 si se lasa 30 de mintute, sau cand in urma testului cu scobitoarea constatati ca sunt gata.

Puteti sa o serviti asa simpla sau cu crema de mascarpone.

Pentru crema am folosit:

100 gr  mascarpone
lapte condensat(dupa gust)
1 lingura zahar cu lavanda

Se amesteca toate ingredientele pana se obtine consistenta dorita.Eu n-am vrut prea curgatoare.





Multumesc Corina de reteta, a fost delicioasa si nici macar al meu n-a remarcat morcovul;)

miercuri, 10 aprilie 2013

Supa de ardei copti



Acum ceva timp incercam reteta asta pusa de Dana pe Arta Culinara si mi-a placut foarte mult.E aromata, sanatoasa si satioasa,asa ca avand prin casa si ardei capia si ardei grasi si nimic de mancare mi-am adus aminte de minunatia asta.

Nu necesita mult timp si nici multe ingrediente.

Ce am folosit eu:

5 ardei capia rosii
3 ardei grasi(galben, rosu, verde)
1 ceapa
2 catei usturoi
3 morcovi potriviti(2 movi, 1 portocaliu)
2 linguri ulei de masline
cimbru proaspat
ghimbir(praf)
sare(cu aroma de vin rosu)
sambal oelek
thai curry
1 frunza dafin





Ardeii i-am copt , curatat de coaja si apoi  taiat cubulete.Morcovii i-am dat prin razatoarea mica, ceapa am tocat-o marunt, usturoiul tocat si el marunt.
Mirodeniile le folositi dupa gust,de aceea nici n-am pus cantitati exacte.

Intr-o cratita  se pune uleiul la incins si apoi adaugam ceapa, usturoiul si crengutele de cimbru, lasand sa prinda o culoare aurie, dupa care adaugam morcovii si mirodeniile lasand la foc mediu spre mare 2 minute,

 apoi adaugam ardeii copti si mai lasam inca vreo 2-3 minutele

si adaugam apa si foaia de dafin.Eu am preferat sa o fac mai cremoasa,asa ca am adaugat doar 2,5 l apa.Se lasa la foc mediu 10 minute, dupa care se scoate foaia de dafin si se paseaza.

Se serveste dupa preferinta cu smantana sau fara si paine prajita.Eu am prajit painea pe gratar si am uns feliile cu usturoi proaspat.


sâmbătă, 30 martie 2013

Smoothie cu cacao si fructul pasiunii




si o provocare primavaratica, cam asa suna ceea ce am sa va arat mai departe.

Martie, luna femeiii, a ghioceilor, a renasterii natuii( sau asa ar trebuii sa fie conform calendarului), Paula de la Enjoy Dessert, ne indeamna sa pregatim ceva cu cacao si nuci sau o reteta pentru ziua femeii in cadrul Provocarii Dulce Romanie.

Eu am ales prima categorie, pregatind un smoothie delicios, fiindca imi plac mult genul asta de baururi, dar si pentru ca n-aveam la dispozitie prea mult timp pentru ceva laborios.

Smoothie-ul care am sa vi-l prezint poate fi foarte bine facut si in varianta raw, inlocuind laptele cu cel de migdale.

Eu acum am folosit:

200 ml lapte
2 linguri unt de arahide
2 linguri cacao
2 linguri sirop de agave
1 bucata maracuja

Toate ingredientele, mai putin fructul se pun in blender si se amesteca bine.La final se adauga si fructul si se mixeaza scurt.
Se serveste ca atare sau cu gheata, poate si cu inghetata.

Maracuja se poate inlocuii la alegere cu orice fruct sau chiar cu vanilie sau chili.






vineri, 22 martie 2013

Pancakes cu cascaval



Ati lenevit mai mult in pat?Ati manca ceva si nu stiti ce?Ei bine eu va recomand aceste minunate pancakes-uri.

Pe langa faptul ca aveam nevoie de ceva sa ne umplem burticile, nu stiu daca va dati seama, e aproape sfarsit de luna,deci un termen limita pentru Provocarea Secreta .
Putin regulile s-au schimbat, gazda fiindu-ne Laura , dar regulile sunt aceleasi ca si pana acum.

Dar sa facem cunostinta cu blogul ce luna aceasta mi-a revenit si mai exact al Laviniei *2 ,un blog interesant,dar din care nu apucasem sa fac nimic pana acum.Si cum sunt fara cuptor momentan m-am invartit si rasucit pana m-am hotarat sa fac aceste minunate Pancake.

Sunt simplu de facut si nici nu necesita cine stie ce atentie.

Eu cam de fiecare data inlocuiesc faina alba,dar voi puteti sa o folositi.

115 gr faina integrala de spelta
3 oua
140 ml lapte
100 gr cascaval ras
1 lingurita praf de copt
sare
piper

Ouale se separa, albusurile se bat spuma cu un varf de sare,

faina se cerne si se amesteca cu praful de copt .
Peste galbenusurile amestecate  cu sare si piper dupa gust incepem sa adaugam laptele si faina putin cate putin pana se incorporeaza  toate, iar apoi adaugam albusurile batute spuma, amestecand iarasi pana obtinem o compozitie aerata.
La final adaugam cascavalul


Pregatim o tigaie pe care o lasam sa se incinga.Eu de fiecare data ca fac clatite normale sau pancake, cnad tigaia este incinsa pun putin ulei,apoi cu un servet de hartie sterg surplusul si dupa fiecare clatita sterg iarasi cu servetul.asa nu mai este nevoie sa tot turnam ulei.

In tigaia incinsa turnam cate un polonic din compozitie si lasam cate 2 minutele pe fiecare parte.
Mie mi-au iesit vre-o 9 bucati.

 sunt delicioase si satioase.





miercuri, 20 martie 2013

Guguluf cu mac si portocale rosii



Stiti vorba ceea "n-am timp nici sa mor", cam asa si eu,dar putin timp pentru proiectele mele dragi imi gasesc intotdeauna(sau aproape).
Ei bine deja suntem in 20 ale lunii cand e timpul sa ne indulcim, iar Cristina nu putea sa aleaga ceva mai bun ca minunatul Guguluf ce este luna aceasta baza dulce a proiectului initiat de Ama si mai exact al nostru Bucatar curajos.

Am avut mare noroc ca am reusit sa fac guguluful, caci a doua zi dupa ce l-am copt cuptorul meu a intrat in greva si refuza sa mai porneasca.

Cum imi place sa ma joc, am optat si de data asta sa modific si sa ma joc cu ingredientele.Reteta originala o gasiti pe blogul Cristinei, eu am sa scriu ce am folosit .

3 portocale mici rosii
250 gr unt(39% grasime)
150 gr zahar brun
4 oua
400 gr faina de spelta
1 plic praf de copt
100 ml smantana lichida
2 linguri lichior de portocale
100 gr zahar pudra
50 gr mac

Se spala portocalele cu apa fierbine(iese mai bine sucul), se razuie coaja , apoi stoarcem sucul.
Zaharul si untul se mixeaza pana prind consistenta unei crem, dupa care adaugam ouale si mixam iarasi.
Faina cernuta impreuna cu praful de copt se adauga peste mixtul de ou,zahar si unt, apoi adaugam smantana lichida.
Impartim in doua compozitia, in una adaugam coaja de la portocala si 2 linguri suc, iar in ce-a de-a doua lichiorul si macul.

Se unge forma cu unt si tapeteaza cu faina si adaugam intai compozitia cu mac, apoi cea cu portocala, iar cu ajutorul unei furculite sau betisor amestecam usor de joc in sus pentru a crea un efect marmorat.

Se da la cutorul preincalzit la 180 grade si se lasa 50-60 minute, in functie de cuptorul fiecaruia.Oricum testul cu betisorul e sfant, minutele date de mine sunt strict orientative.

Eu am avut o forma destul de mare de guguluf si mi-a iesit destul de inaltut.






Cat am lasat guguluful la racit am pregatit glazura.Zaharul pudra se amesteca cu restul de suc, iar cand guguluful s-a racit se toarna peste.






Este minunat si va sfatuiesc sa-l incercati.Merge de minune langa un ceai sau cafea, sau chiar langa o cana de lapte caldut, plus ca dupa 3 zile e la fel de bun ca in prima zi ( bine daca reusiti sa-l tineti atatea zile)

Multumesc Cristina ca ne-ai provocat cu minunatia asta.