marți, 15 octombrie 2013

Friganele



Si dor de copilarie, amintiri placute, momente minunate alaturi de surori , parinti si bunici, asta inseamna pentru mine friganelele.

Imi aduc aminte ca prima data cand le-am vazut a fost vizionand filmul Kramer contra Kramer, sau cel putin asta este amintirea care mi-a ramas in minte.

Cum luna asta blogul ce mi-a revenit in cadrul Provocarii Secrete ce luna asta este gazduita de Adela, avea printre retete friganelele mi-am zis ca este cazul sa le fac( nu refac, caci nu cred ca le-am facut eu niciodata,mancat dar nu facut).

Reteta o gasiti pe blogul Panselutei, eu am facut la ochi doar o portie, defapt 2 felii sarate, 2 dulci, cele dulci fiind cele ce mie mi-au ramas in memorie.

Am avut
4 felii ciabata(mai veche)
1 ou
~100 ml lapte
zahar brun
usturoi granulat
rosii uscate (in ulei)
unt pentru prajit

Am batut oul bine, painea am inmuiat-o in lapte,apoi am dat-o prin ou si apoi am pus-o in tigaie lasand-o pana capata o culoare aurie.
Am scos feliile pe hartie absorbanta, pe doua dintre ele le-am presarat cu usturoi granulat si apoi am pus rosiile tocate, restul de doua felii le-am presarat cu zahar brun.

Deliciosssss




marți, 8 octombrie 2013

Chiftele din vinete


Acum vreo 3 ani incercat reteta (postata de Ramona pe Arta Culinara) asta pentru prima data si de atunci am mai facut-o de cateva ori, dar abia acum am reusit sa fac poze si sa o urc pe blog.
Merge de minune si rece si calda, eu am avut intr-un an si pe post de aperitiv la o masa aniversara.

Ramona a folosit vinete oparite si scurse, eu am preferat vinetele coapte, voi puteti folosii ce va place, chiar daca iese ceva fum gustul de vanata coapta pe mine ma imbie mai mult.

Dupa ce am copt vinetele am avut:

~320 gr vinete
    60 parmesan ras
      2 catei usturoi
      1 ou (S)
       pesmet
       iarba ciorii(Schnittlauch,chives,erba cipollina)
      sare
      piper
     cascaval afumat

Se amesteca vinetele, oul, parmesanul ras, usturoiul si verdeata( puteti pune patrunjel , busuioc, ce va place)


 pana se incorporeaza toate si se adauga pesmetul cat sa lege compozitia astfel incat sa devina precum cel de chiftele.In loc de pesmet puteti pune miez de paine.Se condimenteaza cu sare si piper, dar aveti grija cu sarea caci parmesanul contine si el sare.



Se ia o lingura de compozitie si in mijloc se pune un cubulet de cascaval afumat(eu am folosit scamorza affumicata)

  si formam chiftelutele  pe  care le dam prin susan
.


Eu le-am copt in cuptor, dar le puteti prajii si in tigaie.Daca optati pentru cuptor aveti  grija sa le coaceti la o temperatura potrivita pentru nu a se topii total cascavalul.Se lasa pana devin aurii.




marți, 1 octombrie 2013

Supa de morcovi si dovleac




V-am mai spus ca-mi plac supele crema, iar toamna ma rasfat cu cele de dovleac?
Daca nu va spun acum, daca da, ma repet, imi plac supele crema:).

Acum cateva zile la munca am avut supa cu dovleac si cum sunt fata curioasa am vrut sa stiu ce si cum, ca vazusem eu ca de data asta era altfel.

Reteta n-am respectat-o intocmai ci am mai adaugat eu ceva ingrediente dupa ce mai m-am documentat,dar pastrand cele 3 ingrediente de baza: morcovi, dovleac, linte.

Ceea ce am facut eu e mai mult o supa indiana.

Pentru patru persoane avem nevoie de:

300 gr morcovi
300 gr dovleac(Hakkaido)
200 gr linte rosie
200 ml lapte cocos
1 1/2 supa legume
3 esalote
4 catei usturoi
1 lingura unt
curry
coriandru uscat
kardamom verde
chimen
sare
piper



Daca aveti coriandru proaspat se poate adauga  si uscat si proaspat, eu n-am avut asa ca am ramas doar la cel uscat.

Esalotele se curata si taie, usturoiul la fel.Intr-o oala se pune untul(eu am avut de cocos) la topit si se adauga usturoiul impreuna cu ceapa si se lasa pana devin aurii(sticloase), apoi se adauga morcovii(curatati de coaja si taiati cubulete)  dovleacul (taiat si el cubulete, dar cu tot cu coaja) si lintea.



Se lasa scurt la dunstuit apoi se stinge cu supa de legume.



Se acopera oala si se lasa la foc mediu sa fiarba 15-20 minute pana se inmoaie legumele.Dupa primele 10 minute se adauga si laptele de cocos.La final se adauga condimentele, fiecare dupa gust.Chimenul si pastaile de kardamom le-am mojarit.

Se paseaza si strecoara(daca se doreste) si se serveste pe o vreme cand soarele e plecat in vacanta si nu numai.

Pofta buna!!







sâmbătă, 28 septembrie 2013

Crème de célerie



Sau pur si simplu supa crema de telina ;).

Acum cateva luni un coleg imi imprumuta  una din cartile de bucate ale celebrului bucatar francez Paul Bocuse, iar dupa ce am rasfoit-o am decis sa mi-o cumpar si eu ca sa pot sa ma delectez in voie cu retetele lui.
Si normal ca nu m-am limitat doar la a citii, ci m-am apucat si de treaba .
Reteta care da tonul seriei de delicii din aceasta carte, este una simpla, dar delicioasa.
Desi in reteta este prevazut ca si lichid folosirea supei de carne,eu am renuntat si am inlocuit cu apa sarata(in ale retete am gasit ca se poate inlocuii asa), nu cu supa de legume pentru a pastra gustul pregnant de telina.


Si am folosit:

200 gr faina de orez
1/2 l lapte
1 1/2 apa cu sare(sau supa de carne)
1 telina
100 ml smantana groasa

Eu am avut o capatana potrivita de telina cu tot cu frunze, o parte din frunze le-am adaugat,dar la final le-am scos, caci nu voiam sa schimb culoarea alba(bine o frunzulita tot mi-a scapat,dar merge).

Faina se amesteca cu laptele rece. Supa(sau apa cu sare ) se pune la fiert, dupa care adaugam amestecand continuu laptele cu faina.Aveti mare grija ca se poate prinde foarte usor daca nu se amesteca si faina se ingroasa.

Separat se curata telina, se taie bete(mai groase) si se opareste scurt(1 minut) in apa fierbine.Se scoate si se taia cubulete, dupa care se adauga peste supa si se lasa la fiert pana se inmoaie telina( la foc mic ~2 h).


La final se mixeaza, se strecoara( daca doriti o consistenta cremoasa, nu grunjoasa), iar apoi se adauga smantana.

Se serveste cu crutoane sau simpla.Este un deliciu.






vineri, 27 septembrie 2013

Tarta crocanta cu prune




Septembrie se apropie de sfarsit si uite asa timpul zboara pe langa noi si ne vom trezii in plina iarna.
Daca la inceputul lunii cand s-au impartit blogurile pentru Provocarea Secreta, iar Daiana si Cosmin, gazdele noastre de luna aceasta au impartit blogurile, am spus, gata luna asta ma prezint la timp, ei bine  n-a fost asa.
Blogul Lianei, e unul minunat si mi-a luat o luna sa ma hotarasc ce sa incerc, caci pe toate le-as fi facut, dar pana la urma cum tocmai ce culesesem prunele m-am oprit la reteta de tarta cu prune .

Este o tarta simpla care nu necesita cine stie ce bibileala sau ingrediente multe.Mai exact avem nevoie de urmatoarele:

Pentru aluat:

200 gr faina
1 lingurita scortisoare
90 gr unt
1 ou
un praf de sare


Faina se amesteca cu scortisoare, sarea si untul rece taiat cubulete.Se amesteca pana ajunge sa semene cu niste frimituri, apoi adaugam oul si amestecam iarasi pana obtinem un aluat omogen.Toata operatiunea se poate face manual sau cu ajutorul mixerului.Se infasoara biluta de aluat in folie alimentara si se da la rece pentru minum 3 de minute( eu am lasat pana a doua zi caci a trebuit sa plec).

Dupa ce a stat la rece aluatul se intinde o foaie si punem in tava unsa cu unt si infainata.Peste aluatul pe care il intepam cu o furculitza pentru a lasa aerul sa iasa punem o foaie de copt apoi ori bilute din ceramica sau boabe de fasole.Se da tava la cuptorul preincalzit la 200 gr pentru 15 minute.

Cat timp se coace aluatul pregatim umplutura din

~ 1 kg prune fara samburi
100 gr zahar
3 linguri amidon

Dat fiindca prunele mele erau taricele, eu am pus intr-o cratita zaharul cu putina apa si l-am lasat sa se caramelizeze usor, apoi am adaugat prunele si putin must, le-am mai lasat pe foc putin, apoi am amestecat cu amidonul.

Pentru invelisul crocant  avem nevoie de :

50 gr unt
50 gr zahar brun
100 gr faina
1/2 lingurita scortisoara

Se amesteca toate pana obtinem un aluat farimicios.

Intr timp scaotem aluatul, dam de-o parte foaia de copt si boabele si adaugam prunele, iar peste adaugam aluat faramicios.

Dam la cuptor iarasi pentru inca 40-45 de minute la o treapta inferioara( in jur de 180-190 grade).








La final se serveste cu multa pofta.;)


miercuri, 25 septembrie 2013

Chiftelute surpriza




La o zi de sarbatoare sosesc cu o reteta provocatoare.
Cum deja suntem in 25 ale lunii si e data la care ne etalam retetele din cadrul provocarii Bucatar Curajos, iata-ma sosita cu varianta mea de chiftelute, o reteta cu care ne-a provocat Lili.

Reteta cu carea ea ne-a provocat si pot spune ca a fost o adevarata provocare, o gasiti pe blogul ei.

Cum eu nu prea sunt consumatoare de carne de porc am ales sa modific reteta folosind:

 Pentru chiftelute:

150 gr carne curcan
100 gr macrou afumat
1 ceapa mica rosie
3 catei usturoi
1 ou
marar proaspat
sare
piper

Pentru omleta:

2 oua
sare
piper
patrunjel proaspat
1 rosie mica
ardei iute uscat


Carnea se toaca(daca nu o aveti deja tocata), apoi se toaca marunt si macroul , ceapa si usturoiul se taie marunt si ele.Toate la un loc impreuna cu oul, mararul, sare si piper dupa gust

 se amesteca pana obtinem o compozitie omogena.Daca vi se pare prea moale puteti adauga putin pesmet.





Cat am lasat sa se odihneasca putin compozitia de chiftele am pregatit omleta.2 oua u fost cam mult pentru umplutura, da nu-i bai ca am mancat extra.
Din 2 oua mi-au iesit 2 caltitute

Am rulat clatitutele si am taiat bucati cat sa pun intr-o chiftea





Si am trecut la treaba, am format bilute din aluatul din carne pe cae le-am  turtit, iar la mijloc am pus bucatile de omleta.

Apoi am format iarasi bilute pe care le-am dat prin putin pesmet si susan.Le-am pus intr-o tava tapetata cu hartie de copt,



le-am stropti cu putin ulei de masline si le-am dat la cuptor pana au prins o culoare aurie


Le-am servit cu salata de varza rosie.O bunatate.







vineri, 20 septembrie 2013

Prajitura reinterpretata



E toamna iar , copii au inceput deja scoala, natura usor usor se pregateste pentru iarna, iar noi de o noua provocare dulce.

Septembrie cel parfumat a facut-o pe Ama sa ne provoace in cadrul proiectului initiat chiar de ea, Bucatar Curajos cu o prajitura aromata cu pere si vanilie.

Din start va spun ca daca va place combinatia si vreti s aincercati projitura dublati cantitatile.

Eu am facut sub forma de muffin, deoarece mi se parea prea putina cantitate pentru a pune in forma de chec.Mi-au iesit 8 muffins care pana seara disparusera.

Chiar daca eu am pus doar o para mi s-a parut suficient, mai ales ca mofturosul meu nu manana cu fructe genul asta de prajituri.

Si avem nevoie de:

210 gr faina
1/2 lingurita praf de copt
un praf sare
100 gr unt
100 gr zahar
esenta vanilie
1 para
2 oua
1 lingura fulgi ciocolata

Faina am amestecat-o cu praful de copt(eu am pus mai putin ca nu-mi place sa simt gustul in prajituri) si sarea.

Separat am mixat untul(moale -la temperatura camerei) cu zaharul pana am obtinut o crema, apoi am adaugat treptat ouale, iar la final faina.Am incorporat totul bine, am daugat vanilia, la final adaugand para taiata cubulete si fulgii de ciocolata.
Dupa ce am adaugat perele, amestecam cu o paleta usor pentru nu a sfarma perele.

Se pune compozia in forma unsa cu unt si tapetata cu faina si dam la cuptorul preincalzit la 200 grade si lasam pana trece testul cu scobitoare(in functie de cuptorul fiecarui).

Mie mi-a iesit o coaja crocanta cu interior pufos si aromat, o nebunie,pacat ca au fost asa putine.


Eu am servit alauri de ceaiul meu zilnic(in mare ceai negru cu lapte).