miercuri, 20 noiembrie 2013

Tort cu crema de lapte condensat



Uneori cand scriu posturile astea si mentionez data ma gandesc cat de repede trece timpul si cat de putin mai avem pana la Craciun.
Dar revenind la posturile si provocarile noastre, ne vom ocupa astazi de provocarea dulce din cadrul proiectului Bucatar Curajos initiat de Ama, provocare care luna asta a poposit in casuta Ramonei care ne propune sa ne indulcim putin cu un tort.

Neavand nici o aniversare sau ocazie pentru tort, am micsoarat cantitatile,dar am facut si cateva modificari minore.Oricum reteta originala o gasiti la Ramona.

Forma mea de tort are 19 cm, asa ca a folosit:

Pentru blat:

3 oua
80 gr zahar
30 ml lapte
65 gr faina
15 gr praf ciocolata(calda)
1 lingurita ness(Amigo)
1 varf praf copt

Separam albusurile de galbenusuri, cele dintai se bat spuma cu un praf de sare si jumatate din cantitatea de zahar.
Galbenusurile le batem si pe ele spuma cu restul zaharului si laptele peste care adaugam jumatate din albusuri, amestecand cu o lingura de lemn.Cand s-au incorporat adaugam si restul de labusuri si amestecam iarasi.Peste se incorporeaza ingredientele uscate care s-au amestecam in prealabil.Va recomand inainte de e a le adauga peste oua sa cerneti ca sa evitati cocoloasele.
Se pune compozitia intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor pentru 20-25 minute la 180 grade( varianta de ventilatie daca aveti).

Intre timp de ocupam de :

Crema

200 ml lapte condensat indulcit
fructe

Eu am pus la ochi fructele, am amestecat ceva fructe de padure congelate si cateva bucatele de mango.

Domnul este vedeta


Se pun ingredientele intr-o gratita la foc mediu si se amesteca continuu aproximativ 2 minute pana se ingroasa precum o budinca.
Lasam la racit si preparam

Sirop(ul)

65 ml apa
1 lingura zagar
1 lingura apa trandafiri

Punem la fiert apa cu zaharul si lasam pana s-a dizolvat zaharul.Luam de pe foc si adaugam apa de trandafiri.Lasam la racit.

Cand blatul este gata, dupa ce s-a racit il taiem pe jumatate si insiropam, apoi adaugam crema de lapte condensat si fructe, punem si al doilea disc si insiropam iarasi.

Se orneaza cu frisca, fructe, ciocolata, fiecare dupa preferinte si gust.











sâmbătă, 16 noiembrie 2013

"Za mamaligus"



Spunea cineva odata ca suntem popor de mamaligari, so what?Mie-mi place, o mananc si rece uneori, chiar si prajita, asa ca daca tot imi place m-am alaturat blogarilor culinari sa mamaligesc.
Nu stiu daca va mai aduceti aminte de proiectul ciulamaua si numarul de blogari care au participat,dar de data asta ne-am dublat si iarasi va invit sa ii vizitati sa vedeti viziunea fiecaruia asupra mamaligii.
Acestea fiind spune va invit la mamaliga si sa mamaligim impreuna.

Si iaca ci si varianta mea.

Cantitatile sunt pentru 2 persoane:

1 para
1 lingura zeama lamaie
1 1/2 lingura ulei masline
10 gr muguri de pin
2 ramurele rosmarin
500 ml lapte
15 gr unt
85 g malai
1 galbenus
10 gr parmesan
patrunjel
sare


Para se curata de coaja, se taie pe jumatate si se scoate casuta cu seminte, se pune peste zeama de lamaie.
Se unge o tava(sau daca aveti forme individuale) cu  ulei, se pune para cu casuta in jos.
Intr-o tigaie se pune restul de ulei la incins si se adauga mugurii de pin si rosmarinul.Se lasa sa se rumeneasca si se presara in forma alaturi de para.

Intr-o cratita se pune laptele cu untul la fier, se adauga malaiul si se amesteca.Se lasa la foc mic circa 5 minute sa fiarba.La final se adauga patrunjelul si galbenusul.Se toarna peste pere si se lasa la rece in jur de 3 ore.
Cand s-a racit se rastoarna intr-o alta tava se rade parmesan si se da la cuptor pentru 10 minute pe functia grill.

In golul casutei cu seminte a perei se pune dulceata (eu am folosit Preiselbeeren).


Si cum spuneam, va invit sa savuram si alte variante de mamaliga:
Dia.daria: www.retetelemeledragi.com
Postolache Violeta: www.caietulcuretete.com
Claudia Rusu: http://aromeculinare.wordpress.com/
Geta Cipaianu: http://panseluta-violet.blogspot.ro/
Iuliana Miu: http://bucatearomate.blogspot.ro/
Cerasela Badr El-Din http://saffronanddates.blogspot.com
Lili Liliana: http://liligospodini.blogspot.ro/
Elena Toma - http://bucatariaelenei.blogspot.ro/
Gabriela Petre - http://culoaresisavoare.blogspot.ro/
Andreea Denisa-Dea's Cakes -http://prajituri-torturi-dea.blogspot.ro/
Brindusa http://www.retetedesuflet.ro/
Dana Burlacu Visternicu http://prajituricisialtedulciuri.wordpress.com/
Iuliana Florentina Avram   http://iulianaflorentina.blogspot.it/
Georgiana si Iolanda Voinea: http://sisterskitchen.ro/
Diana Duca: http://disturbinglydelicious.ro/
Lacrimioara Mihaela - http://aromeinbucatarie.blogspot.ro/
Alexandra Butnari - http://gustolandia.ro/
Oana Jipa - http://tastyfast.blogspot.no

Carmen-Ana - http://savoareabucatelor.blogspot.ro/
Laura Laurentiu - http://www.retetecalamama.ro
Mary Udrea - http://merisor67.blogspot.ro/2013/11/mamaliguta-cu-surprize.html
Bucataresele Vesele http://www.bucatareselevesele.ro/
Piri Piri e Canela http:// www.cozinhaderamona.blogspot.pt/
In bucataria vesela http://www.secretelebucatarieinoastre.com/
Radu Groza: http://www.bucatarialuiradu.com
Doina Varga: http://nicuvar.wordpress.com/
Dana Aphex.. : http://aphextwinz.wordpress.com/
Gina Bradea : http://www.pofta-buna.com/
Alice Ciobanu http://tarabucatelor.ro/2013/11/mamaliga-cu-lapte
Daiana & Cosmin : www.simplusibun.ro
Lucian Gavrilă (Food and Beyond...): http://luciangavrila.ro
Uica Mihai: http://uicamihai.blogspot.ro/
Adriana Lucia Mara http://adriana-lucia-dragosteainbucate.blogspot.ro/2013/11/mamaliga-fripta.html

joi, 14 noiembrie 2013

Supa crema de gulii

O zi ploioasa de toamna m-a facut sa cotrobai prin frigider sa vad ce mai pot face pentru a ne incalzii stomacele si in urma inventarului am concluzionat: supa crema de gulii.
Aveam doua gulii mari frumoase si desi de fel le prefera pe post de rontaiala, am spus ca e mai bine acum sa le transform in ceva cald.

O reteta cu ingrediente la indemana si nici foarte multe.

2 gulii( ~ 350 gr)
1 cartof dulce( 100 gr)
1/2 telina (200 gr)
1 esalota
3 catei usturoi
sare
1 lingura ulei masline

O gulie am curata-o, una am scobit-o, dar puteti sa le scobiti pe toate si sa serviti supa il ele(mie idea mi-a venit dupa ce o curatasem pe prima).
Cartoful si telina, dar si gulia curatata, le-am taiat cuburi.Ceapa am tocat-o, usturoiul l-am zdrobit cu tot cu coaja si l-am adaugat alaturi de ceapa in tigaie cu putin ulei si am lasat la dunstuit pana ceapa a capatat o culoare aurie, apoi am adaugat cartoful, telina si gulia, am amestecat lasand jumatate de minut apoi am adaugat apa cat sa acopere legumele.
Am lasat la fiert pana s-au inmuiat legumele, am condimentat apoi am pasat cu ajutorul mixerului vertical, sau se bleduieste.
Eu pentru un aspect mai fin v-am mai povestit, dau prin sita, dar nu este obligatoriu.Daca vi se pare prea groasa mai puteti adauga un strop de apa.

Un al tip pt o cremozitate si o finete a supei e sa amestecati o lingurita amidon cu doua linguri apa si apoi adaugat peste supa, dar amestecat bine ca sa nu ramana cocoloase.

Enjoy it!




marți, 12 noiembrie 2013

Gnocchi de cartofi si sfecla rosie



Uneori parca e bine sa mai mergi pe la doctori , ca uite asa mai dam peste retete interesante in revistutele alea de stau insirate pe masa in sala de asteptare.

Noua de plac gnocchi sub orice forma, cu orice sos, ca si garnitura, ce mai ne plac gnocchi.

Mi-a placut reteta asta caci presupune nu fierberea ci coacerea celor doua componente de baza, ceea ce face ca aroma sa fie una speciala.

Am sa va spun din start ca ai mei au iesit putin mai moi, caci am facut doar juma de portie, iar o portie intreaga presupunea un ou, dar data viitoare cand am sa refac reteta, las oul, dar micsorez cantitatea de sfecla, care face ca si compozitia sa fie mai moale (dat fiind faptul ca se blenduieste).

Am sa va scriu cantitatea normala, care este cam pentru 4 persoane:

1 kg cartofi
500 gr sfecla rosie
200 gr faina
1 lingurita sare
3 linguri unt
2 linguri ulei
salvie


Cartofii si sfecla se spala, se inteapa din loc in loc cu o furculita, se pun intr-o tava si se ung(sau pulverizeaza cum a fost cazul meu) cu ulei.Se dau la cuptorul preincalzit la 190 de grade pentru 35 de minute.Oricum ii mai intepati cu furculita inainte sa vedeti daca sunt gata.
Micile precizari care am sa le fac sunt ca e de preferat sa folositi cartofi si sfecla cam de acceeasi marime ca sa se faca ambele in acelas timp.
Eu n-am avut salvie proaspata si nu voiam sa folosesc din cea uscata, asa ca am optat pentru rosmarin si bine am facut, caci rosmarinul tras in unt devine crocant si are un gust mirific.
Dupa ce se coc cartofii si sfecla, lasatii sa se raceasca, curatati de coaja, cartofii se zdrobesc cu presa de cartofi, sfecla se taie bucati si se blenduieste.
Se pune peste cartofi oul si faina, faina care va recomand sa fie din cea speciala pentru paste, adica mai grisata, apoi ca sa evitati sa va iasa aluatul moale asa cum am patit eu si nici sa nu adaugati prea multa faina in plus, adaugati putin cate putin sfecla  amestecand pana veti ajunge la  consistenta dorita.

Pe blatul infainat se formeaza rulouri din care taiati bucati mici si formati gnocchi.Ii puteti lasa asa sau le dati forma cu furculita(eu n-am reusit sa le dau forma dorita, au iesit cum au vrut ei, ehee, next time).



Intr-o oala se pune la fiert apa cu sare, cand a ajus la punctul de fierbere se adauga gnocchi  si se lasa pret de maxim 4 minute sa fiarba.

Intr-o tigaie punem la topit untul, adauga rosmarinul, il lasam putin sa se rumeneasca apoi adaugam gnocchi .


Eu am servit  simpli doar cu parmesan si putin piper,



 sotul a servit alaturi de friptura de vita (in mantie de mustar Dijon, facuta la cuptor lasand-o sa ajunga la temperatura de 65 grade).




duminică, 3 noiembrie 2013

Budinca de dovleac si banane




Culoare, arome, simturi, placere  si as continua ca atat de delicioasa este ce am sa va arat mai jos incat de cat de incantata sunt aproape ca am ramas fara cuvinte.

Rar gasesc placintari aromati si recunosc ca daca fac placinta fac doar pentru mine ca nu prea sunt doritori in preajma mea.Cel ce l-am luat acum era planificat pentru a face placinta, dar intre timp am incropit aceasta budinca caci aveam 2 banane cam coapte pe care nu le mai manca nimeni.

Pe parcurs ce am facut reteta mi-am dat seama ca-mi lipsesc ceva ingrediente, plus cam uitat sa adaug un ingredient, dar in toata incurcatura facuta a iesit o budinca minunata si delicioasa.
Dar hai sa va spun cam ce avem nevoie:

400 gr piure dovleac
230 gr piure banan( ~ 2 banane)
55 gr unt
4 ou
70 gr zahar brun (  eu l-am  uitat)
120 gr smantana
120 gr frisca
120 ml suc portocala ( n-am avut am pus energizant cu portocala)
1 lg coaja rasa ( n-am avut)
sare
1 varf cutit scortisoara
1 varf cutit cuisoare pulbere
1 praf nucsoara

Dovleacul l-am fiert scurt cat sa se inmoaie putin, apoi l-am blenduit.Banana am blenduit-o si pe ea.
Amestecam cele doua piureuri cu restul ingredientelor, mai putin albusurile pe care la batem spuma cu praful de sare.
Amestecam cele doua compozitii(piureurile  si albusurile) amestecand cu o spatula.

Ungem vase micute(sau de care aveti) termorezistente , puneti compozitia  si dam la cuptorul preincalzit la 175 de grade Celsius si lasam timp de 1 h -  1 h,15 min dar micsorand temperatura la 160 grade.

Dat fiind faptul ca am uitat sa pun zaharul la final am adaugat preintre crapaturi cateva picaturi de sirop de agave.

 Calda te ademeneste mirosul mirific, rece te incanta gustul divin cu arome  combinate.

Daca nu va e teama de combinatii va invit sa o incercati.Sclifositul meu care nu mananca placinta cu dovleac a mancat si el(nu foarte mult ca doar trebuie sa se mentina pe pozitii, nu?), dar si cele 3 suflete blanoase care convietuiesc cu noi;)

miercuri, 30 octombrie 2013

Supa de conopida cu porumb



Poposesc iarasi pe taramurile Provocarii Dulce Romanie care dupa cum va spuneam luna asta la ceas aniversar este gazduita de Cristina. Daca prima reteta cu care participam era de dulce, acum am hotarat sa aduc pe masa o supa usoara.

Cumparasem de la tarani conopida frumoasa cu gandul sa pun la murat,dar cum socotelile de acasa...stiti voi, am ajuns sa fac aceasta supita.

Cristina ne-a dat ca tema ce sa nu folosim si m-am conformat, n-am folosit nici faina nici ulei.

Dar am folosit:

~ 400 gr conopida
1 ceapa medie
1 cub unt de cocos( `~ 20 gr)
1 lingura curry  jaipur
1 lingura faina de tapioca
2 linguri zeama lamaie
1 galbenus
250 ml  lapte
125 ml smantana
500 ml apa
140 gr porumb(din conserva)
ardei  gras rosi si verde(optional)

Se pune untul la topit si adaugam apoi ceapa tocata marunt, lasam sa devina sticloasa si adaugam  curry si faina, lasam scurt pe foc apoi stingem cu apa, amestecand bine.Eu am pus apa cu vegeta(facuta in casa).
Acoperim oala si lasam sa fiarba la foc mediu in jur de 20 de minute,pana conopida este moale.

Amestecam laptele cu smantana si galbenusul si turnam peste conopida.Se mixeaza supa, condimentam dupa gust, adaugam porumbul si aducem iarasi pe foc pentru a se incalzii si porumbul.
Daca optati pentru ardei, ii adaugati odata cu porumbul.Eu am renuntat(nici nu aveam in casa), asa ca am servit cu fasii de chili.




duminică, 27 octombrie 2013

Tort fals



Tort fals, ce-i ala? Este defapt un cheesecake cu avocado si caramel de limé pe care l-am transformat intr-un tort ca doar nu puteam sa las sa treaca o zi asa importanta ca intinerirea mea cu inca un an fara a avea ceva dulce pe masa.

Initial planuisem alt tort,dar cand am vazut cheesecake-ul la  Cristi de la Food Blog am spus: "asta-i tortul meu.

Este o combinatie nebuna carora cu siguranta o sa li se para ciudata,dar daca aveti curaj in a degusta noutati va sfatuiesc sa il incercati.

Avem nevoie de:

Blat:

200 biscuiti integrali
30 gr unt(topit)

Eu am pus cam 130 gr biscuiti (macinati) caci am facut intr-o forma mai mica si am amestecat cu 20 gr unt de cocos.Dupa ce amestecam untul cu biscuitii macinati ii punem intr-o forma(a mea avea diametru de 20 cm) pe care o tapetam cu hartie de copt.
Dam la cuptorul preincalzit la 160 grade Celsius pentru 10 minute.

Cat blatul e la cuptor pregatim

Crema:

500 gr branza Philadelphia
2 bucati avocado
3 oua 80 gr zahar
1 lingurita extract vanilie
1 lingura miere

Avocado trebuie sa fie mai moale.Daca va plac dulciurile dulci si nici avocado nu e foarte copt atunci puteti marii cantitatea de zahar pana  spre 200 gr.Avocado meu era asa de dulceag ca  aproape era sa raman fara .
Se amesteca toate ingredientele mixandule cu ajutorul blenderului pentru o compozitie cat mai cremoasa

 Dupa cele 10 minute de stat la cuptor se scoate blatul si turnam compozitia peste, nivelam si dam la cuptor iarasi tot la 160 grade Celsius pentru inca 50-60 de minute.

Cand este gata il dam de-o parte sa se raceasca si ne ocupam de 

Caramel de limé

50 gr zahar brun
30 gr unt
3 linguri smantana
apa
zeama de la 1 limé
3 cubulete ciocolata alba(optional)

Eu am inlocuit smantana cu mascarpone.

Punem intr-o cratita zaharul si apa(cat sa acopere zaharul) si lasam la foc mediu pana incepe sa fiarba(sa faca bulbuci) si lasam pana se leaga(aproximativ 15 minute), apoi adaugam untul de la frigider si samantana.Amestecam bine pana se incorporeaza intul si samntana.Se da de-o parte, adaugam ciocolata, amestecam ca sa se topeasca si adaugam zeama strecurata de la lime.

Se toarna peste cheesecake.Eu am ales sa nu scot peretii formei,dar daca doriti sa aveti caramelul curgand pe margini, puteti sa scoateti inelul formei inainte de a turna caramelul.