sâmbătă, 30 noiembrie 2013

Pizza



Desi gazda Provocarii Secrete, ma aflu printre codasi si asta ca nu am reusit sa ma hotarasc ce sa prepar de pe blogul  Monicai ,dar pana la urma m-am oprit la o reteta de  Pizza.

Am ales reteta asta pentru ca la fel ca si Monica aveam de reciclat de prin frigider una alta.Din reteta ei m-am legat de aluat, restul am pus ce aveam eu prin frigider.

Desi m-a frapat oul din aluat, am zis sa nu-l scot.Ce v-a rezulta este un aluat pufos, iar a doua zi asta ca o sa va mai ramana , v-a fi un aluat mai crocantos.

Fiind doar noi doi la masa am injumatatit cantitatile si am folosit:

1 ou
25 ml lapte
150 gr faina
drojdie cat o aluna

Faina se pune in vas si la mijloc se face o gropita in care punem sarea, oul si drojdia dizolvata in lapte (caldut).Se amesteca  pana se incorporeaza toate ingredientele, apoi adugam  cate putin ulei de masline pana obtinem un aluat elastic.Se lasa la loc caldut 30 de minute.

Dupa ce am lasat la crescut, punem aluatul pe blatul infainat si intindem.Eu l-am aplatizat doar putin, apoi m-am jucat cu el invartindul in palma pana am obtinut o foaie destul de subtire(asta pentru ca-mi si place aluatul subtire si crocant).Se pune in tava unsa, sau tapetata cu hartie de copt.

Intre timo am curatat 3 catei de usturoi pe care i-am pus in robotel alaturi de frunze de busuioc si rosii uscate in ulei mixand pana am obtinut un sos delicios care l-am intins peste foaie.

Am presarat apoi salam chorizo, masline kalamata, ardei iute rosu, mozzarella cubulete si sunca, apoi am presarat peste toate cascaval ras.
Am dat la cuptor pana aluatul a prins o culoare aurie, iar cascavalul s-a toptit.



joi, 28 noiembrie 2013

Semi fursecuri - batoane crocantoase


Cred ca multi dintre voi si-au dat seama ca-mi plac lucrurile simple, rapide nu cine stie ce complicate.
Ei bine cum usor usor se apropie Craciunul, am inceput sa ma gandesc la pregatiri chiar daca in ziua cea Sfanta eu am sa sarbatoresc prin munca, nu prea sunt genul sa stau si sa nu am nimic pe masa specific sarbatorilor.
Si cum ce-a de-a doua propunere a surorilor de la Transylvanian Kitchen  din cadrul Provocarii Dulce Romanie erau fursecurile m-am gandit sa vin cu ceva in stil propriu si rapid pentru cei ce nu au timp de copt.

Un amestec crocant si inmiresmat care ma duce cu gandul la targurile de Craciun.

Avem nevoie de :

100 gr cranberrys
40 gr fulgi ovaz
60 gr fulgi porumb
50 gr amaranth
50 gr fistic
50 gr alune padure
30 gr susan
50 gr seminte floarea soarelui
100 gr zahar brun
100 gr miere
50 gr unt
1 lingura zeama lamaie
1 lingurita condimente de turta dulce

Semintele puteti sa va jucati cu ele.As fi pus 100 gr fulgi ovaz da nu mai aveam, asa ca am completat cu cei de porumb, daca nu va plac alunele mariti cantitatea de fistic sau invers.Totut ramane la latitudinea si gustul vostru.
Amaranth-ul daca nu va place in stare pura il puteti hidrata putin inainte,dar trebuie scurs bine apoi.
Ideea de amaranth mi-a venit de la niste mussli cu cioco si amaranth pe care i-am cumparat si-mi plac.
Cramberrys se toaca grob, alunele se rumenesc usor, apoi le-am tocat si pe ele grob, restul semintelor, mai putin amaranth-ul, le-am rumenit si pe ele putin pentru o intensitate mai mare a gustului.

Intr-un vas punem mierea, zaharul si zeama de lamaie si lasam la foc mic amestecand continuu timp de 5 minute.La final adaugam untul , amestecand pana se topeste.Toate semintele impreuna cu condimentele pt turta dulce le punem intr-un vas si turnam peste ele amestecul zahar-miere-unt.
Se amesteca si se pune compozitia pe o tava(24*24) tametata cu hartie de copt.

Se da tava la cuptorul preincalzit la 180 grade, dar micsorand la 160 grade in momentul introducerii tavii si lasam sa se coaca 20 de minute pana incep sa prinda o culoare aurie.

Se lasa sa se raceasca bine apoi se taie betigase, patratele sau ce forma va place.
Sunt delicioase.



Nu sunt ele clasicile fursecuri pe care le cunoastem,dar aici sunt des intalnite.

miercuri, 27 noiembrie 2013

Salata de sfecla si varza de bruxelles



Daca ador toamna tarzie pe langa zilele insorite chiar daca friguroase, o fac si pentru ca abia astept sa apara  minunatiile mici si verzi numite si varza de buxelles.
Prima data cand le-am incercat stiu ca n-am nimerit unele super gustoase, apoi am aflat ca perioada cea mai buna e toamna tarzie cand apar.Le-am gasit congelate, le-am gait proaspete la kg dar pana anul trecut nu stiam cum sunt ele defapt, ma refer cum cresc.
V-am mai povestit ca am locul meu de aprovizionare de la tarani de unde iau legume, e un producator local care are si punct de desfacere ca  sa ma exprim asa, pentru cei din sat.
Domnita varza proaspat culeasa, asa arata:

Vrand sa fac ceva rapid si sa mai folosesc ce aveam prin casa m-am oprit la o salatica, salatica cu care particip la Provocarea Dulce Romanie care luna asta este gazduita de Liana si Laura cele doua surori de la Transylvanian Kitchen.

Cele doua ne provoaca sa folosim orice varza, ca-i ea normala, chinezeasca, rosie sau verde, ca-i varza de buxelles, nu conteaza, varza sa fie, asa ca eu m-am oprit la cea din urma pe care o iubesc.

Cantitatile sunt , nu sunt, fiecare foloseste dupa gust, dupa numarul persoanelor de la masa.

Sfecla rosie se spala si se sterge usor cu un prosop de hartie.
Intr-un vas se amesteca ulei de masline cu chimen proaspat mojarit, sare si piper.Se unge sfecla cu amestecul obtinut apoi se inveleste in folie de aluminiu.Se da la cuptorul preincalzit la 200 grade Celsius pentru 1 ora pana la 1 ora jumatate, in functie de marimea sfeclei.Este gata cand bagam furculita iar aceasta iese cu usurinta.

Cand este gata se lasa sa se raceasca apoi se curata de coaja si se taie rondele care se aseaza pe o farfurie.

Intre timp  spalam varzucile , le stergem si incepem sa "decojim" de frunzele mai mari, frunze care vor fi folosite de data asta.
Intr-o tigaie punem putin ulei de masline  si adaugam frunzele, presaram cu zahar( o cantitate foarte mica) si sare, saltam in tigaie rapid, apoi adaugam putin vin( eu cam o lingura pentru frunzele a cam 20 de varzuci) , lasam sa se evapore vinul si luam de pe foc.Se pipereaza.

Peste sfecla se presara susan rumenit.In mijlocul sfeclei adaugam frunzele de varza peste care eu am pus sare cu petale de flori.

Eu restul verzei am folosit-o la altceva, dar puteti daca vrei sa o taiati bucatele si servi alaturi cruda sau trasa in putin unt si apoi presarata cu parmesan.

Oricum ar fi daca varza este proaspata  este o bunatate, nu e amara.




luni, 25 noiembrie 2013

Chiftele aromate


Chiftelute cu aroma de sarbatori, cu asta ne provoaca luna asta Panseluta in cadrul Provocarii sarate a Bucatarului Curajos.
Poate o sa vi se para ciudata combinatia, dar va asigur ca sunt delicioase.

Dar sa nu va mai tin pe jar am sa va povestec ce presupune reteta.

Avem nevoie de:

500 gr carne tocata
1 ceapa
2 catei usturoi
1 mar(mic)
2 linguri pesmet
1 lingura hream ras
1 varf cutit scortisoara
suc de la 1/2  lamaie
1 lingurita coriandru macinat
mozzarella
sare
piper

Reteta presupunea 1 carel usturoi, mie imi placa usturoiul asa ca am pus 2.Hreanul  iarasi ne place,asa ca jumatate am amestecat cu merele, restul punandu-l in compozitia cu  carne.

Carnea impreuna cu pesmetul, oul, ceapa taiata marunt si usturoil pisat,dar si contimentele se amesteca, dupa care se lasa la rece jumatate de ora.Eu le-am lasat mai mult.Initial am lasat carnea simpla, apoi am format chiftelele si le-am lasat la rece vreo 2 ore pana a sosit jumatatea si le-am prajit.

Cat am lasat carnea la rece, am taiat marul cubulete dupa ce l-am curatat de coaja si am  scos casuta cu seminte.L-am stropit cu zeama de lamaie , am adaugat scortisoara si hreanul ras.

Mozzarela(am folosit din cea speciala pentru pizza care nu are prea mult lichid) am taiat-o cubulete.

Am scos carnea de la frigider, am luat cate 1 lingura de compozitie, am aplatizat punand in mijloc o bucata de mar si una de mozzarella, dupa care am format chifteaua.

De fel fac chiftelele la cuptor imi plac mai mult, ma si scuteste de stat pe langa aragaz in miros si sunt mai dietetice,dar uneori mai cad in spita si cedez insistentelor somnului meu.

Si cum de data asta am urmat reteta aproape pas cu pas, am optat si pentru garnitura recomandata de Panseluta si anume cartofii.

Asadar am pus la firt in coaja cartofii in apa cu sare.Cand s-au fiert, i-am lasat la racit, apoi i-am curatat, taiandu-i ulterior rondele.
Am uns cu ulei de masline o tava termorezistenta, am pus un strat de cartofi, apoi am taiat bucatele 2 rosii, am tocat rosmarin proaspat si am presarat peste rosii, apoi am pus iarasi un rand de cartofi si rosii presarate cu rosmarin.Pe deasupra am pus la final cubulete de  mozzarella.Am dat la cuptor pe optiunea grill pana s-au rumenit.
Sa nu va minunati de cate straturi am pus,dar am folosit un vas de pitici:)

Am servit chiftelutele presarate cu patrunjel alaturi de cartofi  si o salata de valeriana.









joi, 21 noiembrie 2013

Obatzda


Desi traiesc de cativa ani pe meleaguri bavareze, am ocolit sa mananc amestecul asta de branzica, caci cineva la un moment dat  a facut un blech la adresa-i si m-am gandit ca e chiar bleach.
Mi-au trebuit asa vreo 7 ani si daca nu ajungeam sa lucrez intr-un local bavarez cred ca imi trebuiau inca vreo 7 sa ajung sa o gust.
Adevarul e ca am cumparat la un moment dat si a ajuns la cos , nu mi-a placut deloc combinatia.

Sunt o groaza de retete inclusiv prin blogosfera romaneasca(cred), unii folosesc camembert, altii brie, altii pe amandoua.Eu azi am sa va prezint varianta cu Brie.

Gustul v-a diferii de la ingredient la ingredient, de la marca la marca chiar daca cantitatile vor fi aceleasi, trebuie doar sa va jucati cu ele pana o sa ajungeti la gustul care va place.

Voi porni de la o reteta de baza ca sa stiti cam ce trebuie folosit, doar ca eu nu le mai cantaresc, fac totul la ochi si dupa gust.Stiti voi zicala cu gustul omului ;).

Asadar pornim de la

250 gr branza(gen Philadelphia)
500 gr Brie
50 ml bere(optional)
80 gr unt
sare
piper
boia dulce
chimen
iarba ciorii-arpagic( erba cipollina, schnittlauch, chives)

Berea da o cremozitate ,dar o puteti sarii daca nu o vreti si mariti putin cantitatea de unt.Unii pun ceapa in crema, eu prefer ceapa rosie sa o servesc langa,dar adaug in compozitie arpagic.Chimenul caci nu-mi place prefer sa-l mojaresc putin.Nu-l sariti are rolul lui in cantitatea asta mare de branzeturi.

Toate ingredientele tari eu nu le mixez, nu le dau prin masina de carne, le zdrobesc pur si simplu cu o furculita, imi place aspectul grosier.Important e ca ingredientele sa fie la temperatura camerei ca sa puteti lucra usor cu ele.
Cand a inceput sa se formeze crema, adaugam condimentele si amestecam pana se incorporeaza bine toate.
Se serveste cu ceapa rosie si paine proaspata.
Pe cat e de gustoasa, pe atata de simplu este de facut.
Nu sunt deloc fan mancare bavareza, dar crema asta este printre favoritele mele.


miercuri, 20 noiembrie 2013

Tort cu crema de lapte condensat



Uneori cand scriu posturile astea si mentionez data ma gandesc cat de repede trece timpul si cat de putin mai avem pana la Craciun.
Dar revenind la posturile si provocarile noastre, ne vom ocupa astazi de provocarea dulce din cadrul proiectului Bucatar Curajos initiat de Ama, provocare care luna asta a poposit in casuta Ramonei care ne propune sa ne indulcim putin cu un tort.

Neavand nici o aniversare sau ocazie pentru tort, am micsoarat cantitatile,dar am facut si cateva modificari minore.Oricum reteta originala o gasiti la Ramona.

Forma mea de tort are 19 cm, asa ca a folosit:

Pentru blat:

3 oua
80 gr zahar
30 ml lapte
65 gr faina
15 gr praf ciocolata(calda)
1 lingurita ness(Amigo)
1 varf praf copt

Separam albusurile de galbenusuri, cele dintai se bat spuma cu un praf de sare si jumatate din cantitatea de zahar.
Galbenusurile le batem si pe ele spuma cu restul zaharului si laptele peste care adaugam jumatate din albusuri, amestecand cu o lingura de lemn.Cand s-au incorporat adaugam si restul de labusuri si amestecam iarasi.Peste se incorporeaza ingredientele uscate care s-au amestecam in prealabil.Va recomand inainte de e a le adauga peste oua sa cerneti ca sa evitati cocoloasele.
Se pune compozitia intr-o tava tapetata cu hartie de copt si se da la cuptor pentru 20-25 minute la 180 grade( varianta de ventilatie daca aveti).

Intre timp de ocupam de :

Crema

200 ml lapte condensat indulcit
fructe

Eu am pus la ochi fructele, am amestecat ceva fructe de padure congelate si cateva bucatele de mango.

Domnul este vedeta


Se pun ingredientele intr-o gratita la foc mediu si se amesteca continuu aproximativ 2 minute pana se ingroasa precum o budinca.
Lasam la racit si preparam

Sirop(ul)

65 ml apa
1 lingura zagar
1 lingura apa trandafiri

Punem la fiert apa cu zaharul si lasam pana s-a dizolvat zaharul.Luam de pe foc si adaugam apa de trandafiri.Lasam la racit.

Cand blatul este gata, dupa ce s-a racit il taiem pe jumatate si insiropam, apoi adaugam crema de lapte condensat si fructe, punem si al doilea disc si insiropam iarasi.

Se orneaza cu frisca, fructe, ciocolata, fiecare dupa preferinte si gust.











sâmbătă, 16 noiembrie 2013

"Za mamaligus"



Spunea cineva odata ca suntem popor de mamaligari, so what?Mie-mi place, o mananc si rece uneori, chiar si prajita, asa ca daca tot imi place m-am alaturat blogarilor culinari sa mamaligesc.
Nu stiu daca va mai aduceti aminte de proiectul ciulamaua si numarul de blogari care au participat,dar de data asta ne-am dublat si iarasi va invit sa ii vizitati sa vedeti viziunea fiecaruia asupra mamaligii.
Acestea fiind spune va invit la mamaliga si sa mamaligim impreuna.

Si iaca ci si varianta mea.

Cantitatile sunt pentru 2 persoane:

1 para
1 lingura zeama lamaie
1 1/2 lingura ulei masline
10 gr muguri de pin
2 ramurele rosmarin
500 ml lapte
15 gr unt
85 g malai
1 galbenus
10 gr parmesan
patrunjel
sare


Para se curata de coaja, se taie pe jumatate si se scoate casuta cu seminte, se pune peste zeama de lamaie.
Se unge o tava(sau daca aveti forme individuale) cu  ulei, se pune para cu casuta in jos.
Intr-o tigaie se pune restul de ulei la incins si se adauga mugurii de pin si rosmarinul.Se lasa sa se rumeneasca si se presara in forma alaturi de para.

Intr-o cratita se pune laptele cu untul la fier, se adauga malaiul si se amesteca.Se lasa la foc mic circa 5 minute sa fiarba.La final se adauga patrunjelul si galbenusul.Se toarna peste pere si se lasa la rece in jur de 3 ore.
Cand s-a racit se rastoarna intr-o alta tava se rade parmesan si se da la cuptor pentru 10 minute pe functia grill.

In golul casutei cu seminte a perei se pune dulceata (eu am folosit Preiselbeeren).


Si cum spuneam, va invit sa savuram si alte variante de mamaliga:
Dia.daria: www.retetelemeledragi.com
Postolache Violeta: www.caietulcuretete.com
Claudia Rusu: http://aromeculinare.wordpress.com/
Geta Cipaianu: http://panseluta-violet.blogspot.ro/
Iuliana Miu: http://bucatearomate.blogspot.ro/
Cerasela Badr El-Din http://saffronanddates.blogspot.com
Lili Liliana: http://liligospodini.blogspot.ro/
Elena Toma - http://bucatariaelenei.blogspot.ro/
Gabriela Petre - http://culoaresisavoare.blogspot.ro/
Andreea Denisa-Dea's Cakes -http://prajituri-torturi-dea.blogspot.ro/
Brindusa http://www.retetedesuflet.ro/
Dana Burlacu Visternicu http://prajituricisialtedulciuri.wordpress.com/
Iuliana Florentina Avram   http://iulianaflorentina.blogspot.it/
Georgiana si Iolanda Voinea: http://sisterskitchen.ro/
Diana Duca: http://disturbinglydelicious.ro/
Lacrimioara Mihaela - http://aromeinbucatarie.blogspot.ro/
Alexandra Butnari - http://gustolandia.ro/
Oana Jipa - http://tastyfast.blogspot.no

Carmen-Ana - http://savoareabucatelor.blogspot.ro/
Laura Laurentiu - http://www.retetecalamama.ro
Mary Udrea - http://merisor67.blogspot.ro/2013/11/mamaliguta-cu-surprize.html
Bucataresele Vesele http://www.bucatareselevesele.ro/
Piri Piri e Canela http:// www.cozinhaderamona.blogspot.pt/
In bucataria vesela http://www.secretelebucatarieinoastre.com/
Radu Groza: http://www.bucatarialuiradu.com
Doina Varga: http://nicuvar.wordpress.com/
Dana Aphex.. : http://aphextwinz.wordpress.com/
Gina Bradea : http://www.pofta-buna.com/
Alice Ciobanu http://tarabucatelor.ro/2013/11/mamaliga-cu-lapte
Daiana & Cosmin : www.simplusibun.ro
Lucian Gavrilă (Food and Beyond...): http://luciangavrila.ro
Uica Mihai: http://uicamihai.blogspot.ro/
Adriana Lucia Mara http://adriana-lucia-dragosteainbucate.blogspot.ro/2013/11/mamaliga-fripta.html