miercuri, 11 decembrie 2013

Supa cu ardei si mar



Acum cativa ani cochetam cu un program de slabit,dar cum nu sunt adepta regimurilor(curelor de slabire) am renuntat dupa vreo sase luni.E adevarat ca a fost frumos ca era cineva in spate care-mi creea meniurile,dar gurmanda din mine si mai ales rebela a ales calea ei.
Cu toate astea mi-au ramas cateva retete pe care le ador si poate am sa reusesc sa le pun pe "hartie".

Unul din felurile servite a fost aceasta supa care-mi place de mor, asta ca-mi plac si ardeiul si marul.Supa cu ardei mai am pe aici si mai exact pe cea de ardei copti.

Dar revenind la supa de azi am sa va povestec despre cea mai usoara si rapida supa ce se poate face vreodata ( scotand din calcul supele la plic :-p).

Pentru 4 portii avem nevoie de:

400 gr ardei kapia rosu
2 mere (~ 300 gr)
1 ceapa
2 linguri ulei masline
800 ml supa legume
sare
piper
seminte dovleac(pentru decor)

Starletele de azi:


Ceapa se curata si apoi se taie marunt si se pune la calit in ulei lasandu-se pana devine sticloasa.

Ardeii spalati se taie bucati(scoatem cotorul si semintele) si se adauga peste ceapa.

Merele se spala si scoatem cotorul apoi taiem cubulete si adagam peste ardei.

Se lasa la foc mediu aproximativ 4 - 5 minute pana se inmoaie, se condimenteaza  dupa gust, eu pe langa sare si piper am adaugat si fulgi de chilli, apoi adaugam supa.
Eu folosesc de fel in cazuri de graba cand nu am timp sa fierb legume, apa in care dizolv vegeta mea facuta in casa.
Dupa ce se adauga supa se mai lasa la fiert 15 minute, iar la final se blenduieste.

Se serveste dupa gust ori cu smantana, ori cu seminte prajite(eu am folosit de dovleac) sau pur si simplu doar cu paine prajita.

Pe langa seminte eu am mai folosit un sos de soia cu wasabi.


Cu reteta aceasta particip la Provocarea Dulce Romanie care luna aceasta este gazduita de Kadia, una dintre teme fiind supele crema.

luni, 9 decembrie 2013

Risotto cu negru de sepie si creveti (sau cum sa comandam online)



Inainte de a trece sa va povestesc de reteta am sa va introduc intr-o lume virtuala a restaurantelor si comenzilor on-line.
Cu ani in urma cand eram in tara oferta restaurantelor on-line era limitata aproape 0,acum daca as fi iarasi acasa stiu ca as avea de unde alege.
Cred ca multi dintre voi dupa o zi obositoare la birou ati dorii sa va cufundati in fotoliu (la caldura,mai ales ca acum frigul isi face lacas printre noi),dar de multe ori visul asta se destrama in momentul cand  va aduceti aminte ca nu aveti nimic in frigider caci obosit fiind n-ati apucat sa faceti piata.
Ei bine de acum nu v-a mai fi doar un vis linistea de acasa dupa tumultoasa zi in care a trebuit sa faceti fata tipetelor sefilor, caci FoodPanda va sta la dispozitie.Veti gasii la ei o diversitate de restaurante cu diverse specialitati(de la bucataria italiana pana la cea chinezeasca sau mexicana,dar si a noastra bucatarie traditionala) dispuse sa va aduca in fata usii mancarea la care visati.In drum spre casa puteti face comanda chiar de pe mobil caci au aplicatie online pe care o puteti accesa foarte usor.

Cand voi reveni pe meleaguri natale deja mi-am facut o idee si stiu ce am sa comand si de unde, dar pana atunci raman in bucataria mea mica de acasa si sper sa va am alaturi la o portie delicioasa dintr-o mancare care noi o adoram.

Risotto-ul este unul dintre felurile nostre preferate, crevetii vin si ei in categoria asta.Cum avem negru de sepie de la ultima escapada pe meleaguri italiene,dar nu aveam si sepie, am optat pentru combinatia risotto si creveti.

Despre risotto v-am mai povestit,aici , aici , aici si aici, de data asta am folosit relativ aceleasi ingrediente.

280 gr orez
1 ceapa
1 lingura ulei masline
550 ml supa legume
50 gr unt
75 ml vin alb sec
8 gr negru de sepie

Ceapa tocata marunt se pune impreuna cu uleiul(in prealabil incins) la calit pe foc mediu ca sa nu se arda si se lasa pana devine sticloasa, apoi se adauga orezul lasandu-se usor la prajit(dar iarasi aveti grija sa nu se arda) dupa care se stinge cu vin.Se lasa pana se evapora vinul dupa care adaugam putin cate putin supa de legume, amestecand mereu si avand grija sa nu se prinda.


Cand risotto era aproape gata, am pregatit crevetii la fel ca aici.

Dupa ce am terminat toata supa(daca cumva vi se pare ca orezul nu este inca gata mai puteti adauga supa) se pune untul si amestecam pana se topeste.La final am adaugat cerneala de sepie, amestecand bine.
Crevetii se pot pune in risotto,sau servi pe langa cum am facut noi.



joi, 5 decembrie 2013

Crema de branza si ardei kapia



Ptiu, ptiu sa nu-mi fie de deochi, luna asta aproape ca mi-am onorat proiectele in materie de provocari chiar la timp.
Cum suntem in ultima luna din an si implicit luna tare aglomerata mi-am spus ca ar fi bine sa nu ma aglomerez prea tare,asa ca imediat ce am aflat ce si cum m-am si pus pe treaba.

Luna decembrie e luna in care gazduieste Provocarea Secreta  draga nostra  Kadia .Ei bine si normal ca trebuia sa primesc un blog,blog care l-am rasfoit imediat dupa ce a facut imparteala si in hotarandu-ma pe loc asupra reteta de fata.Ei bine intre timp a mai aparut ceva pe blog care mi-a facut cu ochiul,dar deja aveam totul pregatit.

Aveam in casa branza proaspat facuta de mine si smantana tot home made,aveam deja ardei kapia, in concluzie, aveam tot, nici nu trebuia sa ies din casa pentru cumparaturi.

V-am spus ce contine reteta dar nu v-am spus de unde m-am inspirat.Ei bine este vorba de Iuliana si ale ei Bucate Aromate.Desi un blog nou, e unul tare dragut care promite si va invit sa-l vizitati.

Dar sa va povestesc despre reteta si ce avem nevoie pentru a o prepara.

200 gr branza grasa de vaci
2 linguri smantana grasa
1 ardei kapia
sare
verdeturi

Vedeta, doamna branza cu prietena smantana


Branza cu smantana se mixeaza pana devin o crema fina.Ardeiul se marunteste(au am facut-o in robotelul mignion) dar grosier nu pasta si se adauga peste branza.Se sareaza dupa gust, eu am folosit sare marina cu aroma de vin rosu.

Se serveste cu paine prajita, sau ce va place voua.




Eu am adaugat in plus niste marar.Initial mi-a iesit mai molcut, unde si branza de casa(in cazul de fata cea facuta fara cheag) e mai moale, apoi ardeii cred ca au fost cam zemosi desi nu i-am tocat prea mult,asa ca am mai adaugat branza,da nu si ardei.Se v-a observa diferenta in poze.

O reteta simpla, care poate fi servita fie la micul dejun, fie ca aperitiv la o masa festiva.

luni, 2 decembrie 2013

Parada Provocarilor Secrete

In luna noiembrie am avut onoarea de a fi gazda Provocarii Secrete, proiect initiat de Ama.Pot spune ca nu este foarte usor sa stai sa imparti blogurile astfel incat sa nu aloci de doua ori,dar dupa ce le-am ametit bine, am mai facut si incurcaturi, am reusit sa creez o lista si sper ca participantii sa fi fost multumiti in cele din urma.
Asa ca va invit sa savurati bunatatile pregatite de fete(si baieti) care sunt pentru toate gusturile, nu uitati sa dati clik pe reteta pentru a o vedea in intregime si cu ocazia asta vizitati si blogul care se afla in spate si cu siguranta ca veti descoperii si alte retete minunate.
Enjoy it!

1.Geta(Pansy´s recipes) -Pulpa de porc la tava



2.Ramona ( Cozinha de Ramona) -Cupcakes cu levantica

3.Monica (Furnicuta bucatar) -  Salata de icre de stiuca



4.Stefania (Stefyharnicuta) - Prajitura cu mure si iaurt





5. Alina (Dulciuri si nu numai) - Rulada buturuga




6.Mihaela (Pasiunile Mihaelei) - Cozonac pufos impletit

7. Liana ( Caiet cu retete) - Somon la cuptor cu sos de smantana

8. Elena (Bucatria Elenei) - Placinta cu dovleac

9. Claudia (Arome culinare) - Friptura de porc la cuptor

10.  Cristina (Cristina World) - Ciorba de burta

11. Kadia (In jurul Kadiei) - Chifle pufoaselaugenbrot

12. Iuliana (Bucate aromate) - Icre din seminte de chia


13. Iuliana (Retete fel de fel) - Covrigi de casa






14. Ioana (Blog cu bucate) - Placinta cu dovleac





15. Ramona (Micuta bucatarie a Ramonei) -Mini tarte cu legume






16. Simona (Simona´s World) -Strudel cu nuci si gem de gutui si cacao




17.Lili( Cu Lili in bucatarie) - Fursecuri cu gem de visine



18. Ioana (Mansarda cu bunatati) -Quesadilla cu legume



19.Ioana(adica eu ;) - Pizza




20. Paula (Enjoy Dessert) - Chec de post cu dulceata de trandafiri


21. Cerasela (Bunatati de prin lume adunate) - Chec cu lamaie

 22. Adnia (Retetele mele dragi) - Salam de biscuiti



23. Gabriela (Culoare si Savoare) -Biscuiti de casa


24. Adela (Ceva bun ceva dulce) - Paine umpluta


Multumesc tuturor de participare si va urez Sarbatori Fericite!

sâmbătă, 30 noiembrie 2013

Pizza



Desi gazda Provocarii Secrete, ma aflu printre codasi si asta ca nu am reusit sa ma hotarasc ce sa prepar de pe blogul  Monicai ,dar pana la urma m-am oprit la o reteta de  Pizza.

Am ales reteta asta pentru ca la fel ca si Monica aveam de reciclat de prin frigider una alta.Din reteta ei m-am legat de aluat, restul am pus ce aveam eu prin frigider.

Desi m-a frapat oul din aluat, am zis sa nu-l scot.Ce v-a rezulta este un aluat pufos, iar a doua zi asta ca o sa va mai ramana , v-a fi un aluat mai crocantos.

Fiind doar noi doi la masa am injumatatit cantitatile si am folosit:

1 ou
25 ml lapte
150 gr faina
drojdie cat o aluna

Faina se pune in vas si la mijloc se face o gropita in care punem sarea, oul si drojdia dizolvata in lapte (caldut).Se amesteca  pana se incorporeaza toate ingredientele, apoi adugam  cate putin ulei de masline pana obtinem un aluat elastic.Se lasa la loc caldut 30 de minute.

Dupa ce am lasat la crescut, punem aluatul pe blatul infainat si intindem.Eu l-am aplatizat doar putin, apoi m-am jucat cu el invartindul in palma pana am obtinut o foaie destul de subtire(asta pentru ca-mi si place aluatul subtire si crocant).Se pune in tava unsa, sau tapetata cu hartie de copt.

Intre timo am curatat 3 catei de usturoi pe care i-am pus in robotel alaturi de frunze de busuioc si rosii uscate in ulei mixand pana am obtinut un sos delicios care l-am intins peste foaie.

Am presarat apoi salam chorizo, masline kalamata, ardei iute rosu, mozzarella cubulete si sunca, apoi am presarat peste toate cascaval ras.
Am dat la cuptor pana aluatul a prins o culoare aurie, iar cascavalul s-a toptit.



joi, 28 noiembrie 2013

Semi fursecuri - batoane crocantoase


Cred ca multi dintre voi si-au dat seama ca-mi plac lucrurile simple, rapide nu cine stie ce complicate.
Ei bine cum usor usor se apropie Craciunul, am inceput sa ma gandesc la pregatiri chiar daca in ziua cea Sfanta eu am sa sarbatoresc prin munca, nu prea sunt genul sa stau si sa nu am nimic pe masa specific sarbatorilor.
Si cum ce-a de-a doua propunere a surorilor de la Transylvanian Kitchen  din cadrul Provocarii Dulce Romanie erau fursecurile m-am gandit sa vin cu ceva in stil propriu si rapid pentru cei ce nu au timp de copt.

Un amestec crocant si inmiresmat care ma duce cu gandul la targurile de Craciun.

Avem nevoie de :

100 gr cranberrys
40 gr fulgi ovaz
60 gr fulgi porumb
50 gr amaranth
50 gr fistic
50 gr alune padure
30 gr susan
50 gr seminte floarea soarelui
100 gr zahar brun
100 gr miere
50 gr unt
1 lingura zeama lamaie
1 lingurita condimente de turta dulce

Semintele puteti sa va jucati cu ele.As fi pus 100 gr fulgi ovaz da nu mai aveam, asa ca am completat cu cei de porumb, daca nu va plac alunele mariti cantitatea de fistic sau invers.Totut ramane la latitudinea si gustul vostru.
Amaranth-ul daca nu va place in stare pura il puteti hidrata putin inainte,dar trebuie scurs bine apoi.
Ideea de amaranth mi-a venit de la niste mussli cu cioco si amaranth pe care i-am cumparat si-mi plac.
Cramberrys se toaca grob, alunele se rumenesc usor, apoi le-am tocat si pe ele grob, restul semintelor, mai putin amaranth-ul, le-am rumenit si pe ele putin pentru o intensitate mai mare a gustului.

Intr-un vas punem mierea, zaharul si zeama de lamaie si lasam la foc mic amestecand continuu timp de 5 minute.La final adaugam untul , amestecand pana se topeste.Toate semintele impreuna cu condimentele pt turta dulce le punem intr-un vas si turnam peste ele amestecul zahar-miere-unt.
Se amesteca si se pune compozitia pe o tava(24*24) tametata cu hartie de copt.

Se da tava la cuptorul preincalzit la 180 grade, dar micsorand la 160 grade in momentul introducerii tavii si lasam sa se coaca 20 de minute pana incep sa prinda o culoare aurie.

Se lasa sa se raceasca bine apoi se taie betigase, patratele sau ce forma va place.
Sunt delicioase.



Nu sunt ele clasicile fursecuri pe care le cunoastem,dar aici sunt des intalnite.

miercuri, 27 noiembrie 2013

Salata de sfecla si varza de bruxelles



Daca ador toamna tarzie pe langa zilele insorite chiar daca friguroase, o fac si pentru ca abia astept sa apara  minunatiile mici si verzi numite si varza de buxelles.
Prima data cand le-am incercat stiu ca n-am nimerit unele super gustoase, apoi am aflat ca perioada cea mai buna e toamna tarzie cand apar.Le-am gasit congelate, le-am gait proaspete la kg dar pana anul trecut nu stiam cum sunt ele defapt, ma refer cum cresc.
V-am mai povestit ca am locul meu de aprovizionare de la tarani de unde iau legume, e un producator local care are si punct de desfacere ca  sa ma exprim asa, pentru cei din sat.
Domnita varza proaspat culeasa, asa arata:

Vrand sa fac ceva rapid si sa mai folosesc ce aveam prin casa m-am oprit la o salatica, salatica cu care particip la Provocarea Dulce Romanie care luna asta este gazduita de Liana si Laura cele doua surori de la Transylvanian Kitchen.

Cele doua ne provoaca sa folosim orice varza, ca-i ea normala, chinezeasca, rosie sau verde, ca-i varza de buxelles, nu conteaza, varza sa fie, asa ca eu m-am oprit la cea din urma pe care o iubesc.

Cantitatile sunt , nu sunt, fiecare foloseste dupa gust, dupa numarul persoanelor de la masa.

Sfecla rosie se spala si se sterge usor cu un prosop de hartie.
Intr-un vas se amesteca ulei de masline cu chimen proaspat mojarit, sare si piper.Se unge sfecla cu amestecul obtinut apoi se inveleste in folie de aluminiu.Se da la cuptorul preincalzit la 200 grade Celsius pentru 1 ora pana la 1 ora jumatate, in functie de marimea sfeclei.Este gata cand bagam furculita iar aceasta iese cu usurinta.

Cand este gata se lasa sa se raceasca apoi se curata de coaja si se taie rondele care se aseaza pe o farfurie.

Intre timp  spalam varzucile , le stergem si incepem sa "decojim" de frunzele mai mari, frunze care vor fi folosite de data asta.
Intr-o tigaie punem putin ulei de masline  si adaugam frunzele, presaram cu zahar( o cantitate foarte mica) si sare, saltam in tigaie rapid, apoi adaugam putin vin( eu cam o lingura pentru frunzele a cam 20 de varzuci) , lasam sa se evapore vinul si luam de pe foc.Se pipereaza.

Peste sfecla se presara susan rumenit.In mijlocul sfeclei adaugam frunzele de varza peste care eu am pus sare cu petale de flori.

Eu restul verzei am folosit-o la altceva, dar puteti daca vrei sa o taiati bucatele si servi alaturi cruda sau trasa in putin unt si apoi presarata cu parmesan.

Oricum ar fi daca varza este proaspata  este o bunatate, nu e amara.