marți, 14 ianuarie 2014

Macarons reloaded




Acum doi ani porneam la drum pe un teren doar studiat dar nu incercat,mai exact cel al blogului culinar si-mi faceam aparitia cu o reteta de Macarons.
Nu au fost ei cei mai frumosi,dar era un inceput iar de atunci i-am mai incercat de cateva ori.

Ei bine cu ajutorul Kadiei, gazda noastra la preparatul dulce din cadrul Bucatarului Curajos, am adus din nou in vizor reteta de macarons.

Ca si acum doi ani raman la parerea mea ca nu sunt greu de facut,doar trebuie putina atentie si respectati niste pasi.

Eu am facut portie dubla caci aveam albusuri congelate de la cozonacii de craciun,asa ca am folosit:

80 gr albusuri

100 gr migdale macinate(fara coaja)

180 gr zahar pudra

20 gr zahar tos

zeama de la jumatate lamaie(mica)

un praf de sare

colorant alimentar verde(gel)


Incepem prin a cerne faina de migdale si zaharul pudra pentru a obtine niste macaronsi cat mai fini.Totusi pentru o textura si mai vina se poate mixa amestecul zahar faina pret de 1 minut.

Punem intr-un vas albusurile cu un praf de sare si incepem sa mixam.Cand incepe sa se formeze masa alba si frumoasa precum zapada, moment in care adaugam zaharul tos si amestecam in continuare ,adaugand si zeama de lamaie(pentru a da luciul "zapezii nostre) si colorantul alimentar(daca doriti colorati).

In momentul cand albusurile sunt batute "bat" adaugam treptat faina de migdale amestecata cu zaharul pudra si amestecam cu o spatula moale(de silicion).De preferat sa se adauge i n trei etape faina.

Un tips pentru a obtine o compozitie buna este sa nu amestecati prea mult, va veti da seama ca sunt gata atunci cand lasati sa cada de pe paleta aluatul, acesta aplatizanduse in cca 10 secunde.De preferat este sa se amestece mai putin decat prea mult.

Un alt tips pentru a obtine niste macaronsi frumosi este sa nu va ocupati de ei daca afara este umezeala,sau daca in timp ce ii faceti gatiti ceva cu aburi, caci or sa se lase si munciti in zadar.

Se pune compoziti in sac à poche si cu ajutorul unui dui cu varf rotund  turnam compozitia in tava tinand  perpendicular sac à poche-ul si formand cercuri de 2,5 -3 cm lasan distanta intre ei caci ei se vor latii.
Daca nu aveti folie speciala de macaronsi, puteti pe foaie de copt sa formati voi cercuri pentru a obtine macaronsi egali.

Cand ati implut tava ridicati si loviti usor de masa pentru a aplatizare si pentru a scoate bulele de aer.Daca v-au ramas mot ca la bezele acum e timpul sa retusati cu ajutorul degetului.

Se lasa intr-o incapere uscata la uscat pentru a se forma crusta („le croutage“) in jur de 30 pana la 60 de minute.Va veti da seama ca sunt gata cand atingand usor suprafata cu degetul veti simti crusta.

Cand sunt uscati se dau la cuptorul preincalzit la 155 gr pentru 15-18 minute.Acum depinde de cuptorul fiecaruia, important este ca temperatura sa nu fie foarte ridicata.

Daca aveti un cuptor care nu coace uniform cam dupa 7-8 minute intoarceti tava.
Cand timpul s-a scurs si macaronsii nu s-au desprins de pe foaie mai lasati putin caci nu sunt gata si o sa aveti niste chestii cleioase.Daca doar putin sunt prinsi, puteti sa opriti focul si sa-i mai lasati putin cu usa intre deschisa.

Cand sunt gata ii puteti umple cu ce doriti, eu am optat pentru creme de portocale a Kadiei.


Ei sunt frumosii mei


Crema portocale

150 suc proaspat portocale
coaja rasa de la 2 portocale
1 ou
70 gr zahar tos
1 lingura amidon
40 gr unt

Se stoarce sucul de portocale si se pune  pe foc impreuna cu coaja si lasat sa de un clocot.Se da de-o parte si se lasa la racit.
Intre timp se amesteca oul cu zaharul apoi se incorporeaza amidonul, iar la final amestecam cu sucul de portocala aducand iarasi pe aragaz.Treptat adaugam untul taiat bucatele si amestecam continu pana se ingroasa cremea.
Cand este gata dam de-o parte si lasam la racit.La final umplem macaronsii.




vineri, 3 ianuarie 2014

Lokum (rahat turcesc)




In primul rand va urez Un An Nou mai bun,plin de iubire, intelegere si mai ales sa aveti sanatate caci asta conteaza in viata, fara ea viata este tare grea.

Sper ca ati petrecut trecerea dintre ani alaturi de oameni dragi ,ati savurat bunatati si v-ati simtit bine.

Incep anul scriid aici o reteta menita sa ne indulceasca si sper ca anul acesta sa fie unul dulce si fara probleme pentru fiecare dintre voi cititorii mei.

Reteta de fata m-a atras cand am vazut.o pe blogul Adniei si mi-am propus sa o incerc,intre timp am uitat si mi-am adus aminte in perioada Craciunului cand am vrut sa fac cozonaci si nici n-am gasit la magazinul rusesc rahat romanesc, asa ca prima runda de cozonaci am facut fara, iar de revelion am facut cu cel ce am sa vi-l prezint.
Recomandarea mea pentru cei ce vor sa-l foloseasca in prajituri e sa-l prepare cu cel putin o saptamana inainte pentru a avea timp sa se usuce.

Prepararea lui este foarte usoara si rapida.Se pot folosii diverse arome in functie de gust.
Prima varianta a fost cea care a folosit-o si Adnia, adica cea cu apa de trandafiri, mai exact am folosit :

500 ml apa
500 gr zahar
150 ml apa trandafiri
25 gr dulceata petale trandafiri
100 gr amidon alimentar
1 lamaie

Se pune intr-o oala zaharul, apa si coaja de lamaie si se lasa pana se dizolva zaharul, moment in care punem lamaia taiata felii.
Cat lasam la fiert sa se lege siropul amestecam apa de trandafiri cu dulceata de trandafiri(Adnia a folosit sirop de trandafiri) si turnam usor amestecand mereu peste amidon.

Cand siropul s-a legat se scot feliile de lamaie si de adauga amidonul amestecand continuu (pentru a evita sa se prinda) si lasam pana se ingroasa.Compozitia v-a fi una opaca dar in timp se v-a clarifica.

Cand s-a legat bine turnam compozitia intr-o tava pe care am tapetat-o cu folie de aluminiu si a uns-o cu ulei.Eu am folosit ulei cu aroma de rom, ulei care il folosesc de fel la clatite.
Se niveleaza si lasam la rece, cel mai bine peste noapte, dar nu la frigider.A doua zi taiem rahatul si-l dam prin cocos sau ce va place voua.

Daca nu va place foarte mult aroma de trandafiri(al meu a spus ca aroma e f puternica, dar mie-mi place, oricum dupa cateva zile mai dispare din intensitate) puteti pune jum apa trandafiri, juma apa normala.

Varianta a doua am facut-o cu portocale, inlocuind apa de trandafiri si siropul cu sucul proaspat stors de porto cu tot cu pulpa, iar lamaia am inlocuit-o cu portocala.



Am sa continui sa mai incerc si alte variante, alte gusturi .

vineri, 20 decembrie 2013

Trufe din ciocolata




Aveti musafiri de Craciun, vreti sa faceti cadouri sau pur si simplu a va delectati cu niste trufe de ciocolata?Ei bine aceste trufe sunt perfecte si-i multumesc Stelei ca a impartasit reteta si cu altii.

Este o reteta simpla dar de mare efect.
Daca aveti  forme treaba v-a merge si mai simplu.

Avem nevoie de :

400 gr ciocolata neagra
100 gr unt
1 galbenus
cacao

Eu ciocolata folosesc pe cea cu % mare de  cacao, iar de data aceasta am folosit din cea cu portocale si 72% cacao.

Se pune pe baie de aburi ciocolata rupta impreuna cu untul taiat cubulete, se lasa pana se topesc cele doua apoi se adauga galbenusul si amestecam bine.

Daca nu aveti forme lasati sa se raceasca apoi  cu ajutorul unei linguri luati din compozitie si formati bilute pe care apoi le tavaliti prin cacao.
Daca aveti forme turnati direct ciocolata topita si se lasa la rece(dar nu la frigider).
Eu am scos dupa cateva ore din forme, o parte le-am dat prin cacao, o parte au ramas simple.

Cele rotunde au in ele coji de portocale confeiate.Puteti pune in ele alune, migdale , orice va place, sau pur si simplu sa le lasati asa.
eu am facut si in forme si formand eu bilute,dar dn suflet va recomand formele, merge mult la usor.




Postul de fata soseste in intampinarea Craciunului,  alaturi de alti blogeri culinari intr-o uniune de masa asa cum a fost si in cazul ciulamalei si mamaligii .
Va invit sa vizitati blogurile colegilor mei care au participat la  proiectul "Retete de Craciun de la bloggeri" si cu siguranta atat eu cat si voi o sa  gasiti idei minunate pentru masa de Sarbatori.

Enjoy it:

Sisters' kitchen, Retete de suflet, Lecturi si Arome, Dana Aphextwinz, Dragostea in bucate, Simplu si bun, Cartea de bucate aromate, Bucataria Elenei, Food and beyond, Pofta Buna, Cu Lili in bucatarie, Uica Mihai, Saffron and dattes, Cristina’ s World, Gustolandia, Tara Bucatelor, Retete fel de fel, Arome in bucatarie, Retetele mele dragi, Dea’ s cake, Pasiune si culoare, Arta culinara cu DoinaCasuta Laurei, Pansy’s recipes, Prajiturici si alte dulciuri, Food Design, Laura Laurentiu, Alisons Trials.

joi, 19 decembrie 2013

Bumbii mosului



Acum doi ani incercam prima data reteta asta  si de atunci tot ii fac pentru pachetelele de Craciun.

Reteta o am de la Lia caruia ii multumesc, caci e o reteta minunata si sunt tare draguti si de efect.

Spre deosebire de Lia, eu n-am facut caramel ca sa umplu ci am optat pentru un simplu jeleu de struguri.

Pentru bumbii in sine avem nevoie de:

250 gr faina
100 gr zahar
150 gr unt
1 galbenus
2 linguri zeama lamaie
coaja de lamaie
zahar vanilat

Amescam toate ingredientele si mixam pana se omogenizeaza  aluatul.
Se formeaza o bila care o invelim in folie alimentara si lasam la rece  minim 30 de minute.
Dupa ce lasam aluatul la rece il impartim in patru  si formam suluri de ~ 35 cm lungime si 2 cm latime, taindu-se bucati de 2  cm di n care formam bilute.
Se pun bilutele in tava tapetata cu hartie de copt, iar cu ajutorul unui creiun(eu l-am infasurat in folie alimentara) se fac gropite in mijloc.

Se dau la cuptorul preincalzit la 170 gr Celsius si se lasa maxim 15 minute.
Nu lasati mai mult chiar daca atingand biscuitii par moi caci se vor intarii.
Desi pot parea moi dupa cele 15 minute ei se intaresc cand se racesc si sunt foarte fragezi.

Cand se racesc se umplu golurile , cum spuneam eu am umplut cu jeleu de vin rosu.

Puteti sa-i pudrati daca vreti, eu am optat sa nu o fac.

miercuri, 18 decembrie 2013

Koshari


O noua provocare pentru mine, provocare care ma trimite pe meleaguri egiptene de data asta.
Cerasela  ne provoaca luna asta in cadrul proiectului Bucatar Curajos  in categoria sarat cu o mancare egipteana vegetariana, ca tot suntem in post.
Reteta propusa de ea este Koshari , nimic altceva decat orez cu paste si linte.
In mare am respectat ce a scris ea i n reteta sarind vermicelli din orez si nautul, asta dupa ce discutand cu unul din colegii mei egipteni mi s-a spus ca ei nu folosesc.Banuiesc ca la fel ca si la noi, cate bordeie atata obiceie.Cam asa si la ei.

Eu am injumatatit cantitatile, mai ales ca stiam ca al meu nu v-a fi foarte incantat de combinatia paste, orez linte.

Pentru a vedea cantitatile va invit pe pagina Ceraselei, eu am sa scriu doar ce am folosit nedand cantitati exacte ci cu aproximatie.

~ 1/2 cana orez (cu bob rotund)
1 cana linte maro
2 cepe mijlocii
macaroane
pasta tomate
ulei
ardei iute uscat
sare
piper
chimen macinat
usturoi
otet

Ceata am taiat-o rondele si am pus-o la prajit in ~ 4 linguri de ulei.Se lasa cat sa prinda o culoare aurie.Se scoate pe un prosop de hartie ca sa absoarba uleiul in exces.
Lintea eu am lasat-o sa se inmoaie cateva ore ( am plecat la munca intre timp, dar daca sunteti siguri ca e buna si fierbe repede, nu e nevoie d einmuiat), dupa care am scurs-o si pus-o la fiert in apa cu sare pana se inmoaie,dar sa nu plesneasca.In apa in care am pus-o la fiert am adaugat putin ulei in care a prajit ceapa.
In timp ce fierbea  lintea m-am ocupat de orez punandu-l intr-o tigaie cu putin ulei de la ceapa,lasand putin pe foc, apoi stingand cu apa.

Colegul meu imi spunea ca ei le pun impreuna la fiert orezul cu linte, dar cum aici sunt sorturi si sorturi nu m-am riscat.

Macaroanele le-am fiert si pe ele.

Cand orezul, lintea si macaroanele au fost gata, le-am amestecat usor cu o parte din ceapa, am acoperit vasul si m-am ocupat de sos.

Am zdrobit usturoiul si am pus la calit impreuna cu uleiul de la ceapa, apoi am stins cu un strop de otel, iar la final am adaugat pasta de tomate si ardeiul uscat.Se lasa la fiert, daca este prea gros mai puteti adauga apa.La final se condimenteaza si se toarna peste orezul cu linte.
Mie una mi-a placut, asa ca-i multumesc Ceraselei pentru alegerea facuta.



marți, 17 decembrie 2013

Brioche siciliene



Acum multi multi ani cand am pus piciorul prima data pe taramuri siciliene am fost frapata de modul de servire a inghetatelor (nu toate), dar a fost doar un prim impact,plus ca veneam dupa epoca "de aur" si oricum multe nu prea stiam.
Desi se pot gasii si in alte zone ale Siciliei, briocha cu coc cum mai este denumita (brioche col tuppo) datorita motului(dar veti gasii si fara), e tipica zonei Cataniei, o veti gasii  foarte frecvent in baruri(si nu numai) alaturi de granite sau inghetate, dar si servite simple.
O poti servii la micul dejun sau ca si gustare la pranz.
Mie-mi placea cand stateam la plaja ca trecea masina cu granite , inghetate si brioche proaspete si de fiecare data imi luam.Combinatia brioche calduta, inghetata e divina.
Inainte de a va povestii despre reteta am sa va introduc in lumea lor la ele acasa .
Acestea sunt briochele motate, pufoase si delicioase

 care vin savurate alaturi de graitele tipice siciliene(veti gasii si in alte zone ale Italiei,dar consistenta este total alta).Savurand o granita de dude negrem preferata mea.
 Sau alaturi de inghetata de fistic.
 Sau umplute cu inghetata(poza mai veche de-a mea cu brioche tot facute de mine si inghetata home made).
Daca pasii va vor indrepta catre insorita si frumoasa Sicilie, va recomand sa degusati aceste bunatati.

Acum revenind la reteta noastra, eu prin bunavointa dragei mele Any, am facut rost acum cativa ani de reteta.
Cand fac doar pentru noi fac jumatate de portie si-mi ies cam 9 bucati.Am sa scriu in schimb reteta pentru portie normala:

700 gr faina manitoba
300 gr faina oo
150 gr zahar
150 gr untura
20 gr miere
20 gr sare
30 gr drojdie proaspata
350 ml lapte
4 oua

Faina manitoba, este o faina cu agent de crestere.

Laptele l-am incalzit putin si am dizolvat zaharul in el.Drojdia am amestecat-o cu putin lapte si zahar.
Fainile le-am amestecat cu sarea, am pus peste untura taiata cubulete si drojdia apoi am inceput sa mixez, adugand pe rand ouale pe rand apoi laptele.Am lasat robotul sa framante aluatul pana cand aluatul nu se mai lipea de peretii vasului.

Am acoperit vasul cu un prosop curat si am lasat intr-un loc caldut la crescut.
Se lasa pana isi dubleaza volumul.
Cand este gata se rup bucati de aproximativ 90-100 gr si se formeaza bilute.Nu uitati sa forati si bilute mai mici pentru mot.
Se pun in tava , se ung cu galbenus amestecat cu lapte si se mai lasa la crescut inca 15 minute.
Inainte de a le da la cuptor le mai ungem odata, apoi le dam la cuptor (preincalzit la 190 grade Celsius) pentru 30 de minute(in functie si de cuptor) sau pana prind o culoare aramie.
Cand sunt gata se scot si se ung cu apa in care am dizolvat zahar.

Proaspat scoase din cuptor

 extrem de pufoase

si dimineata alaturi de nelipsitul espresso


luni, 16 decembrie 2013

Bomboane raw



Acum ceva timp am mai cochetat cu bucataria raw,dar sincer am renuntat.
E adevarat ca n-as putea trece definitiv la veganism sau raw vegan,dar din cand in cand mai bag cate o reteta, iar cand Claudia ( Lecturi si arome) a propus reteta asta in cadrul Bucatarului Curajos m-am bucurat enorm.

Pe langa faptul ca poti face combinatii cu fructele care iti plac, se fac rapid (exceptand timpul de hidratare) si se pot pastra  cateva zile bune( parerea mea ca cu cat stau mai mult sunt mai bune), nu contin zahar si lista pro continua.

Combinatiile folosite de Claudia stiti voi le gasiti pe pagina ei, eu am sa va povestesc ce am folosit eu.

150 gr prune uscate
150 gr stafide
100 gr cranberies
6 curmale
100 gr cocos uscat(bucati nu fulgi)
alune de padure macinate
fulgi de ovaz

Fructele se pun intr-un vas cu apa(cat sa le acopere) si se lasa la inmuiat cateva ore.
Dupa ce s-au hidratat , se scurg bine de apa si se pun in blender mixand pana obtinem o pasta.Cam asa ceva.


Rastunam intr-un castron pasta obtinuta si adaugam alunele, putin cate putin pana compozitia incepe sa se lege si putem forma bilute.
Se formeata bilutele de dimensiunea dorita si se dau prin fulgi, eu am avut de ovaz dar cateva bilute le-am dat prin susan.Mai mult mi-au placut cele cu ovaz.




miercuri, 11 decembrie 2013

Supa cu ardei si mar



Acum cativa ani cochetam cu un program de slabit,dar cum nu sunt adepta regimurilor(curelor de slabire) am renuntat dupa vreo sase luni.E adevarat ca a fost frumos ca era cineva in spate care-mi creea meniurile,dar gurmanda din mine si mai ales rebela a ales calea ei.
Cu toate astea mi-au ramas cateva retete pe care le ador si poate am sa reusesc sa le pun pe "hartie".

Unul din felurile servite a fost aceasta supa care-mi place de mor, asta ca-mi plac si ardeiul si marul.Supa cu ardei mai am pe aici si mai exact pe cea de ardei copti.

Dar revenind la supa de azi am sa va povestec despre cea mai usoara si rapida supa ce se poate face vreodata ( scotand din calcul supele la plic :-p).

Pentru 4 portii avem nevoie de:

400 gr ardei kapia rosu
2 mere (~ 300 gr)
1 ceapa
2 linguri ulei masline
800 ml supa legume
sare
piper
seminte dovleac(pentru decor)

Starletele de azi:


Ceapa se curata si apoi se taie marunt si se pune la calit in ulei lasandu-se pana devine sticloasa.

Ardeii spalati se taie bucati(scoatem cotorul si semintele) si se adauga peste ceapa.

Merele se spala si scoatem cotorul apoi taiem cubulete si adagam peste ardei.

Se lasa la foc mediu aproximativ 4 - 5 minute pana se inmoaie, se condimenteaza  dupa gust, eu pe langa sare si piper am adaugat si fulgi de chilli, apoi adaugam supa.
Eu folosesc de fel in cazuri de graba cand nu am timp sa fierb legume, apa in care dizolv vegeta mea facuta in casa.
Dupa ce se adauga supa se mai lasa la fiert 15 minute, iar la final se blenduieste.

Se serveste dupa gust ori cu smantana, ori cu seminte prajite(eu am folosit de dovleac) sau pur si simplu doar cu paine prajita.

Pe langa seminte eu am mai folosit un sos de soia cu wasabi.


Cu reteta aceasta particip la Provocarea Dulce Romanie care luna aceasta este gazduita de Kadia, una dintre teme fiind supele crema.

luni, 9 decembrie 2013

Risotto cu negru de sepie si creveti (sau cum sa comandam online)



Inainte de a trece sa va povestesc de reteta am sa va introduc intr-o lume virtuala a restaurantelor si comenzilor on-line.
Cu ani in urma cand eram in tara oferta restaurantelor on-line era limitata aproape 0,acum daca as fi iarasi acasa stiu ca as avea de unde alege.
Cred ca multi dintre voi dupa o zi obositoare la birou ati dorii sa va cufundati in fotoliu (la caldura,mai ales ca acum frigul isi face lacas printre noi),dar de multe ori visul asta se destrama in momentul cand  va aduceti aminte ca nu aveti nimic in frigider caci obosit fiind n-ati apucat sa faceti piata.
Ei bine de acum nu v-a mai fi doar un vis linistea de acasa dupa tumultoasa zi in care a trebuit sa faceti fata tipetelor sefilor, caci FoodPanda va sta la dispozitie.Veti gasii la ei o diversitate de restaurante cu diverse specialitati(de la bucataria italiana pana la cea chinezeasca sau mexicana,dar si a noastra bucatarie traditionala) dispuse sa va aduca in fata usii mancarea la care visati.In drum spre casa puteti face comanda chiar de pe mobil caci au aplicatie online pe care o puteti accesa foarte usor.

Cand voi reveni pe meleaguri natale deja mi-am facut o idee si stiu ce am sa comand si de unde, dar pana atunci raman in bucataria mea mica de acasa si sper sa va am alaturi la o portie delicioasa dintr-o mancare care noi o adoram.

Risotto-ul este unul dintre felurile nostre preferate, crevetii vin si ei in categoria asta.Cum avem negru de sepie de la ultima escapada pe meleaguri italiene,dar nu aveam si sepie, am optat pentru combinatia risotto si creveti.

Despre risotto v-am mai povestit,aici , aici , aici si aici, de data asta am folosit relativ aceleasi ingrediente.

280 gr orez
1 ceapa
1 lingura ulei masline
550 ml supa legume
50 gr unt
75 ml vin alb sec
8 gr negru de sepie

Ceapa tocata marunt se pune impreuna cu uleiul(in prealabil incins) la calit pe foc mediu ca sa nu se arda si se lasa pana devine sticloasa, apoi se adauga orezul lasandu-se usor la prajit(dar iarasi aveti grija sa nu se arda) dupa care se stinge cu vin.Se lasa pana se evapora vinul dupa care adaugam putin cate putin supa de legume, amestecand mereu si avand grija sa nu se prinda.


Cand risotto era aproape gata, am pregatit crevetii la fel ca aici.

Dupa ce am terminat toata supa(daca cumva vi se pare ca orezul nu este inca gata mai puteti adauga supa) se pune untul si amestecam pana se topeste.La final am adaugat cerneala de sepie, amestecand bine.
Crevetii se pot pune in risotto,sau servi pe langa cum am facut noi.



joi, 5 decembrie 2013

Crema de branza si ardei kapia



Ptiu, ptiu sa nu-mi fie de deochi, luna asta aproape ca mi-am onorat proiectele in materie de provocari chiar la timp.
Cum suntem in ultima luna din an si implicit luna tare aglomerata mi-am spus ca ar fi bine sa nu ma aglomerez prea tare,asa ca imediat ce am aflat ce si cum m-am si pus pe treaba.

Luna decembrie e luna in care gazduieste Provocarea Secreta  draga nostra  Kadia .Ei bine si normal ca trebuia sa primesc un blog,blog care l-am rasfoit imediat dupa ce a facut imparteala si in hotarandu-ma pe loc asupra reteta de fata.Ei bine intre timp a mai aparut ceva pe blog care mi-a facut cu ochiul,dar deja aveam totul pregatit.

Aveam in casa branza proaspat facuta de mine si smantana tot home made,aveam deja ardei kapia, in concluzie, aveam tot, nici nu trebuia sa ies din casa pentru cumparaturi.

V-am spus ce contine reteta dar nu v-am spus de unde m-am inspirat.Ei bine este vorba de Iuliana si ale ei Bucate Aromate.Desi un blog nou, e unul tare dragut care promite si va invit sa-l vizitati.

Dar sa va povestesc despre reteta si ce avem nevoie pentru a o prepara.

200 gr branza grasa de vaci
2 linguri smantana grasa
1 ardei kapia
sare
verdeturi

Vedeta, doamna branza cu prietena smantana


Branza cu smantana se mixeaza pana devin o crema fina.Ardeiul se marunteste(au am facut-o in robotelul mignion) dar grosier nu pasta si se adauga peste branza.Se sareaza dupa gust, eu am folosit sare marina cu aroma de vin rosu.

Se serveste cu paine prajita, sau ce va place voua.




Eu am adaugat in plus niste marar.Initial mi-a iesit mai molcut, unde si branza de casa(in cazul de fata cea facuta fara cheag) e mai moale, apoi ardeii cred ca au fost cam zemosi desi nu i-am tocat prea mult,asa ca am mai adaugat branza,da nu si ardei.Se v-a observa diferenta in poze.

O reteta simpla, care poate fi servita fie la micul dejun, fie ca aperitiv la o masa festiva.

luni, 2 decembrie 2013

Parada Provocarilor Secrete

In luna noiembrie am avut onoarea de a fi gazda Provocarii Secrete, proiect initiat de Ama.Pot spune ca nu este foarte usor sa stai sa imparti blogurile astfel incat sa nu aloci de doua ori,dar dupa ce le-am ametit bine, am mai facut si incurcaturi, am reusit sa creez o lista si sper ca participantii sa fi fost multumiti in cele din urma.
Asa ca va invit sa savurati bunatatile pregatite de fete(si baieti) care sunt pentru toate gusturile, nu uitati sa dati clik pe reteta pentru a o vedea in intregime si cu ocazia asta vizitati si blogul care se afla in spate si cu siguranta ca veti descoperii si alte retete minunate.
Enjoy it!

1.Geta(Pansy´s recipes) -Pulpa de porc la tava



2.Ramona ( Cozinha de Ramona) -Cupcakes cu levantica

3.Monica (Furnicuta bucatar) -  Salata de icre de stiuca



4.Stefania (Stefyharnicuta) - Prajitura cu mure si iaurt





5. Alina (Dulciuri si nu numai) - Rulada buturuga




6.Mihaela (Pasiunile Mihaelei) - Cozonac pufos impletit

7. Liana ( Caiet cu retete) - Somon la cuptor cu sos de smantana

8. Elena (Bucatria Elenei) - Placinta cu dovleac

9. Claudia (Arome culinare) - Friptura de porc la cuptor

10.  Cristina (Cristina World) - Ciorba de burta

11. Kadia (In jurul Kadiei) - Chifle pufoaselaugenbrot

12. Iuliana (Bucate aromate) - Icre din seminte de chia


13. Iuliana (Retete fel de fel) - Covrigi de casa






14. Ioana (Blog cu bucate) - Placinta cu dovleac





15. Ramona (Micuta bucatarie a Ramonei) -Mini tarte cu legume






16. Simona (Simona´s World) -Strudel cu nuci si gem de gutui si cacao




17.Lili( Cu Lili in bucatarie) - Fursecuri cu gem de visine



18. Ioana (Mansarda cu bunatati) -Quesadilla cu legume



19.Ioana(adica eu ;) - Pizza




20. Paula (Enjoy Dessert) - Chec de post cu dulceata de trandafiri


21. Cerasela (Bunatati de prin lume adunate) - Chec cu lamaie

 22. Adnia (Retetele mele dragi) - Salam de biscuiti



23. Gabriela (Culoare si Savoare) -Biscuiti de casa


24. Adela (Ceva bun ceva dulce) - Paine umpluta


Multumesc tuturor de participare si va urez Sarbatori Fericite!