marți, 11 februarie 2014

Pancake cu suc de portocale



O portocala a dat nävalä, dar nu in zona navala ci intr-o oala :).

Si acum vreau voi sinceri cu mine a fi si sa ridice mana cel caruia clatitele nu-i plac, caci cine pancake n-a mancat.....a pardon aia era reclama la lapte covasit:))

Gata cu gluma, sa trecem la lucruri serioase ca nu-i de glumit cu mancarea.

Si sa va povestesc cu ce ne-a provocat Iuliana in cadrul Bucatarului Curajos la sectiunea dulce .
Iuliana a ales o reteta de Pancake cu portocale, o reteta usoara si delicioasa si cand spun delicioasa nu glumesc, caci au fost nu doar pe gustul meu ci si pe cel al omului din dotare neamator de pancake-uri ci fan clatite clasice.

Cate clatite au iesit nici nu mai stiu ca s-au dus.

Si am folosit:

300 suc portocale(rosii)
2 oua
50 g unt topit
2 lg zahar vanilat( cu lavanda)
200 gr faina(instant)
1 l-ta praf copt
1 varf cutit sare

Se amesteca sucul proaspat stors de portocale, untul topit(lasat la racit), ouale batute, dupa care se amesteca ingredientele uscate: faina, praful de copt, zaharul si sarea.

Eu am optat pentru zahar vanilat  cu flori de lavanda facut de mine .

Ingredientele uscate se pun peste cele lichide si se amesteca bine ca sa nu faca cocoloase.Eu am lasat la odihnit vreo 10 minute.

Se pune o tigaie la incins si se unge cu ulei, cand s-a incins se toarna o jumatate de polonic de compozitie( eu fac de-o data cate 2-3 clatite), se lasa sa se faca pe-o parte(pana se desprinde de pe tigaie) ,apoi se intorce.Aveti grija sa nu fie focul prea tare si sa se arda ca apoi ramand la mijloc necoapte.

Cand au fost gata le-am servit cu file de portocale, miere si samantana indulcita cu zahar lavandat.




luni, 3 februarie 2014

La multi ani, copil!



Si a mai trecut un an si am crescut si chiar daca inca nu suntem stabili pe picioarele nostre ne mandrim cu cei doi ani de cand am rostit primele cuvinte in blogosfera culinara.
Am luat-o de-a busilea, ne-am ridicat in fund si am incercat sa facem primii pasi.
Mai avem pana sa crestem cu adevarat,dar suntem multumiti ca evoluam, din toate punctele de vedere.
Chiar daca anul trecut nu am fost asa de prezenti, am continuat sa evoluam, am facut primii pasi intr-o bucatarie semi profesionista, am dat cu nasul de stresul si lumea "nebuna" a gastronomiei.
Ce am mai invatat am incercat pe cat am putut sa vin sa impartasesc cu voi.

Chiar daca poate multi sunt timizi si nu scriu , eu stiu ca sunteti aici cu mine si va multumesc voua vizitatorii mei si nu, nu promit ca am sa fiu mai activa, dar stiu sigur ca voi si mereu aici si am sa incerc sa aduc lucruri noi, retete delicioase, rapide si sper ca pe placul vostru.

Va multumesc si sper ca in continuare sa ne dezvoltam impreuna, sa ne bucuram de viata, de natura, sa hranim sufletul atat cat si trupul.

Chiar daca n-am reusit la timp sa pregatesc ceva pentru aniversarea de doi ani a copilului meu de suflet, a blogului meu culinar, cu intraziere va servesc ( virtual )cu o felie de tort.



miercuri, 29 ianuarie 2014

Smoothie verde



Imi era  dor de Smoothie-urile mele zilnice, asa ca m-am gandit ca este cazul sa trecem iarasi pe ele sa ne mai vitaminizam dimineata nu doar in timpul zilei mancand fructe.

Cred ca e cel mai rapid mic dejun, ca sa nu mai zic sanatos, asa ca va invit sa-l incercati.

Avem nevoie de

1 banana coapta
1 avocado
1 kiwi
1 portocala
sucul de la 2 portocale


Se blenduiesc toate ingredientele, daca il vreti mai zemos mai adaugati suc sau apa.Pe timp canicular sucul de portocala se poate inlocuii cu gheata pisata.

Un deliciu la pahar pe care vi-l recomand din suflet.


marți, 28 ianuarie 2014

Clatite din ovaz



Cum in ultima perioada am tot butonat TV-ul in una din zile mi-a sarit in ochi pe Paprika reteta asta care este extrem de simpla si se poate face si atunci cand suntem in post.

Si ca sa vedeti cat de simpla e am sa va povestesc ce am folosit si cum.

150  gr faina din fulgi de ovaz
20    gr faina instant
1 lingurita zahar vanilat(home made)
apa

Se macina fulgii de ovaz si se cern, apoi se amesteca cu faina instant si zaharul.
Faina instant e o faina dublu macinata speciala pentru sosuri, supe, clatite.
Peste amestecul uscat turnam putin cate putin apa in timp ce amestecam cu un tel pana ajunge la consistenta ideala de clatite.
Compozitia v-a fi oricum putintel mai groas decat cea normala, asa ca nu va speriati.Oricum vor iesii niste clatite mai aerate si delicioase.
In mic secret ca sa iasa clatitele mai galbui precum cele cu ou este sa adaugat un praf de curcuma.Eu am uitat,dar data viitoare am sa pun.
Mai puteti pune si alte arome in compozitie in functie de cum vreti sa le serviti, sarate sau dulci.
Eu n-am adaugat nimic caci oricum folosesc ulei cu rom pentru tigaie.
Am pus tigaia la incins cu un strop de ulei apoi am turnat cate un polonic de compozitie fiind atenta sa se uniformizeze.Pana se se coaca prima parte am presarat pe partea necoapta fulgi de ovaz si cranberries.Cand prima parte a fost gata am intors si am lasat sa se coaca si pe a doua parte, iar la final am intors iara pentru a ramane la vedere partea cu fulgi.


Eu ador marginile astea crocantoase.


V-a rezulta o clatita delicioasa cu fructe crocantoase.Daca vreti sa le umpleti atunci scoateti fructele, eu am preferat sa le servesc asa punand pe deasupra banane si caise uscate caramelizate.




Din compozitia asta mie mi-au iesit 8 clatite.

Cu aceasta reteta particip la Provocarea Dulce Romanie pe care luna aceasta o gazduieste Corina de la Pofta vine gatind.

luni, 27 ianuarie 2014

Supa de linte rosie cu ciuperci



Spunem intr-un post anterior ca in perioada asta retetele rapide si usoare vor trona la mine in bucatarie.

Ei bine asa este supa asta care nu necesita nici foarte multe ingrediente nici foarte mult timp.Cu tot cu pregatire si fierbere mai mult de 20 de minute nu avem nevoie.

Dar sa nu va mai "aburesc" atat si sa va introduc in luma retetelor simple.

Mi-am pregatit tot ce-am avut nevoie si am purces la treaba enumerand urmatoarele:

200 gr linte rosie(decorticata)
1 ceapa rosie
3 catei usturoi
6 ciuperci(champignon) potrivite
3 linguri ulei masline
500 ml supa legume
200 ml suc de mere
3 foi dafin
2 crengute cimbru
oregano uscat
sare
piper
curcuma

Se taie marunt ceapa si usturoiul (in cazul meu le-am maruntit in robotel) si se punla dunstuit in doua linguri de ulei, se lasa pana devin sticloase si apoi adaugam lintea.Mai lasam pret de jumatate de minut apoi stingem cu sucul de mere lasand sa fiarba un minut ca apoi sa adugam supa de legume.
Adaugam foile de dafin, cimbrul si oregano si lasam la fiert 10 minute.
Cat fierbe supa taiem cipuercile si le calim in restul de ulei.
La final scoatem crengutele de cimbru si foile de dafin, adaugam sare si piper dupa gust, dar si curcuma pentru o culoare mai intensa.
Se serveste cu ciupercile rumenite si cu multa pofta.
Eu chiar am avut si am mancat doua portii.Al meu cand a venit acasa m-a intrebat "ce miroase asa de bine?" si dupa ce a mancat si el a concluzionat " foarte buna", asa ca mai ramane ca voi sa o incercati sa vedem verdictul vostru.


Cu aceasta reteta particip la Provocarea Dulce Romanie pe care luna aceasta o gazduieste Corina de la Pofta vine gatind.Corina ne-a provocat sa gatim cu linte si /sau naut   si clatite(sarate sau dulci), eu alegand de data asta lintea care la noi in casa e nelipsita.

vineri, 24 ianuarie 2014

Supa de brocoli, branza si pere



Avantaje si dezavantaje, asa vad eu statul acasa in medical.Dezavantajul ca nu ma pot ocupa de bucatarit, avantaj ca am timp sa citesc, sa studiez, sa ma relaxez.

Avantaj a fost caci daca nu eram "imobilizata" mi-ar fi scapat proiectul Andrei intitulat Libraria Culinara.Nu am atatea carti de bucate pe cat mi-as dorii, nu am opere culinare ci simple carti de bucate.
N-as putea spune ca am o carte preferata caci toate imi sunt dragi, dar sunt cateva care ma insira de multe ori in ceea ce fac.

Reteta care am pregatit-o azi e din cele mai noi achizitii, cartea lui Gordon Ramsay, carte ce mi-a fost facuta cadou de ziua mea  de catre niste dragi prieteni.
Recunosc ca printre picaturi mai vedeam cateva secvente din emisiunile lui Gordon(plus MC USA), dar in ultimile saptamani am inceput sa vad mai multe , sa "intru mai des in contact" iar cartea de fata m-a introdus in lumea lui mai mult.
Asa cum descrie si titlul vom gasi in ea retete delicioase de savurat alaturi de prieteni si nu numai.
Pe parcurs vor fi mai multe retete, acum ales-o pe aceasta ca nu presupunea un efort prea mare pentru mana mea, dar ma refac eu si vor fi mai multe retete caci in 2 saptamani de medical m-am inoit cu 4 carti de bucate, asadar multe retete de incercat, dar asta si in limita timpului.

Dar revenind la reteta nostra, pot spune ca este una dintre cele mai simple retete, mai ales daca aveti deja fondul de legume(sau carne)  pregatit.

Supa presupune branza Stilton, eu n-am avut asa ca am inlocuit cu Gorgonzola.Cantitatile sunt pentru 2 persoane.

500 gr brocoli
500 ml supa legume(sau carne)
50 gr gorgonzola
1 para
10 gr unt
 fulgi migdale ( pentru ornat)

Eu pentru genul acesta de supe rapide am intotdeauna in frigider iubitul meu amestec de legume care doar il dizolv in apa, adica vegeta de casa.
Un buchet minunat

Brocoli se rup in buchetele mici si se adauga peste supa care a fost deja pusa la fiert.Se acopera vasul si se lasa 5 minute la fiert pana se inmoaie brocoli,dar nefierband foarte mult pentru as pastra culoare verde.
Cand sunt gata se mixeaza , se adauga jumatate din branza si punem iarasi la foc, condimentand dupa gust.
Separat se spala para, se scoate cauta cu seminte si se pune intr-o tigaie in care am topit unul si lasam pana capata o culoare aurie.

Se serveste supa impreuna cu para, restul de gorgonzola si fulgii de migdale rumeniti.
Un deliciu rapid, satios si sanatos.

Eu pe langa brocoli am adaugat si 3 catei de usturoi.




Dedic reteta prietenilor nostrii dragi, George si Corina.

joi, 23 ianuarie 2014

Home made pasta



Nu stiu cum sunteti voi atunci cand nu intrati in bucatarie,dar  eu daca trec, hai poate nu o zi,dar sigur doua si  nu am pregatit ceva ma simt incompleta.
Cam asa m-am simtit eu in ultimile doua saptamani cat pacatoasa asta de operatie m-a tinut departe de ceea ce-mi place sa fac.
Normal ca nici acum nu sunt refacuta si nu pot face mare lucru,dar taiteii astia  am apucat sa-i fac cu o zi inainte sa ma internez,dar neapucand sa urc reteta pe blog.

Noua ne plac supele cu taitei de casa, iar mie-mi plac si cu lapte,asa ca atunci cand Carmen a propus reteta de taitei in cadrul provocarii sarate  de la Bucatar Curajos, am profitat din plin, mai ales ca niciodata nu am scris depre ei.

La fel cum ii face Carmen ii prepar si eu,asadar nu era nici o noutate pentru mine si nici ceva dificil  ci din contra ceva ce-mi face o mare placere.Avantajul meu este ca am si masina de facut paste ceea ce face treaba si mai usoara.Dar chiar daca voi nu aveti sa nu va speriati, implica putintel mai multa munca cu intinsul,dar  nu este imposibil.Bunicile si mamale nostre nu aveau masini si ne faceau mereu.

Intotdeauna eu fac dintr-un ou mai ales daca suntem numai noi.
Din pacate reteta asta este "la ochi", n-as putea cantarii,caci totul depinde de marimea oului.
Intr-un vas se bate oul cu putina sare apoi adaugam treptat faina pana obtinem un aluat omogen dar elastic.
Cand este gata se infasoara biluta de aluat in folie alimentara si se lasa la rece in jur de o ora.

Am pregatit masina si planseta de lucru pe care am tapetat-o cu faina.Ce am omis sa spun este ca faina folosita de mine este o faina speciala de paste, ceva mai grisata.
Am scos bila de aluat de la rece si am taiat cate o bucata pe rand, restul aluatului lasandu-l infasurat pentru a nu se usca.
Am aplatizat aluatul pentru al putea pune in masina.Masina a fost setata pe treapta cea mai mare, pe parcurs ajungand la jumatate, acum in functie de fiecare cat de grosi ii doreste a fi.

Intai am lucrat cu partea care face foile de lasagne, cand am ajuns la grosimea dorita am schimbat cu cea care taie, optand pentru cea subtire, asadar mai mult fidea decat taitei.





De fiecare data cand terminam o tura, ii puneam pe planseta si infainam.De preferat e sa faceti fasii mai scurte , mai ales daca faceti supe ca e mai greu de luat in lingura.




Ii puteti lasa pe plansa de lucru sau sa-i lasati "atarnati" sa se usuce.


Sunt deliciosi, proaspeti, ce mai parca am fi la mama acasa.