duminică, 23 martie 2014
Tort nemtesc cu branza sau pe scurt cheesecake
Reteta o am de mult de la Natalia, mi-a placut inca de la prima incercare.
Prima data m-a frapat numele.De ce tort, ca totusi e o prajitura.Dar odata ajunsa in Germania si luat contact cu dulciurile lor mi-am dat seama de legatura.
Din pacate in bucataria germana nu gasim asa multe dulciuri ca la noi, iar prajitura cu branza, care dealtfel nu e altceva decat un cheesecake , e la mare cautare.O gasesti chiar si congelata.
Daca facem abstractie de timpul lung de stat la cuptor, e o prajitura tare rapida.
Cantitatile sunt pentru o forma cu diametru de 24-26 cm .
Blat:
200 gr faina
1 plic praf de copt
75 gr unt moale
esenta vanilie
1 ou
Reteta presupune un plic praf de copt, eu tot timpul pun mai putin ca nu-mi place sa simt gustul prafului de copt.
Amestecam toate ingredientele pana obtinem un aluat neted, pe care cu ajutorul a doua hartii de copt il intindem astfel incat sa formam un cerc potrivit pentru a tapeta forma de copt si a forma si margini de cate 3 cm.
Pai puteti pune bila de aluat in forma tapetata cu hartie de copt si apoi cu ajutorul manilor umezite intindem aluatul in forma.
Se da la rece cat ne ocupam de compozitie.
Umplutura:
750 gr branza de vaci
150 gr zahar
4 oua
2 lingurite zahar vanilat
250 ml lapte
2-3 linguri amidon
Astea sunt cantitatile de baza eu pentru varianta prezentata acum am inlocuit cele 750 gr barnza cu :
500 gr branza vaci
200 gr ricotta
50 gr Crème fraîche
Doua oua cu 2 galbenusuri se bat pana se albesc impreuna cu 100 gr zahar si zaharul vanilat.Adugam branza si amestecam , la final adaugand laptele si amidonul.Crema obtinuta se toarna pese blat.
Din restul de albusuri(2) si zahar (50 gr) se obtine o bezea care se adauga peste crema.
Se da la cuptor si se coace 60-70 de minute la 175-180 gr Celsius.
Daca bezeaua se face prea repede acoperiti forma cu folie de aluminiu.
La inceput crema v-a parea foarte lichida, dar la final v-a avea o consitenta cremoasa si fina.
Daca vi se pare prea lichid puteti pune bezeaua abia la jumatatea timpului cand s-a mai inchegat crema.
joi, 20 martie 2014
Ravioli cu leurda
Este primavara, in jur vedem cum totul inverzeste, natura renaste si noi odata cu ea.
Si cum putem sa ne bucuram de natura daca nu savurand bunatatile care ni le da?
Acum e vremea leurdei asa ca sa ne bucuram in plin de ea.Pe blog mai am retete cu leurda, de la supe pana la paté, asa ca de data asta am ales o reteta simpla cu ravioli.
Nu sunt greu de facut , chiar daca nu aveti ustensila necesara sau masina de paste.Mai mult dureaza sa asteptam cat lasam la rece aluatul.
Dar sa purcedem la treaba si sa lasam vorbaria.
Cantitatile sunt pentru 2 persoane.
Pentru aluat:
150 gr faina
2 oua
sare
Umplutura:
50 gr leurda
125 gr ricotta
1 galbenus
25 gr parmesan ras
1 lingura pesmet
sare
piper
Pentru sos:
50 gr unt
1 lingura zeama lamaie
coaja de la 1/2 lamaie
Eu la paste de fel folosesc o faina speciala grisata, dar puteti folosii si faina normala.
Se incorporeaza in faina cele 2 oua si un praf de sare si framantam pana obtinem un aluat neted si elastic.Infasuram in folie alimentara aluatul si dam la rece pret de 1ora.
Eu am lasat si mai mult, ca am facut aluatul dimineata si preparat ravioli cand am venit de la munca.
Inainte de a scoate aluatul de la rece pregatim umplutura.
Tocam leurda, oprind cateva frunze pentru ornat,ricotta o amestecam cu galbenusul, parmesanul ras, pesmetul, sare si piper, apoi adaugam leurda tocata.Amestecam pana se incorporeaza toate ingredientele.
Dam de-o parte si ne ocupam de aluat.
Daca a veti masina de paste dati aluatul prin ea formand foile (a mea a re 7 trepte, am facut foaia pe treapta 5), daca nu intindeti foilea ca pentru taitei, nici prea groase nici prea subtiri.
Daca aveti forma de ravioli, cum spuneam e mai usor, vor iesii toti egali, dar asta e mai putin important, gustul e important.
Daca nu aveti taiati foaia in doua (cat lucrati o foaie acoperiti cealata ca sa nu se usuce) si la distanta de 5 cm adaugati o lingurita(nu plina) de umplutura.
Cand ati terminat umplutura, cu ajutorul unei pensule inmuiate in apa, de jur impejurul compozitiei pensulati ca sa se lipeasca cea de-a doua foaie.
Puneti a doua foaie peste prima si incepeti sa presati de jur imprejurul umpluturii pentru a lipii foile si presati ca sa iasa aerul.
Taiati cu ajutorul pintenului(sau a unui cutit ascutit) ravioli
Punem la fiert apa cu sare( cae o adaugam cand apa incepe sa fiarba) si cand apa incepe sa fiarba adaugam raviolii si lasam la fiert 5 minute.
Intre timp intr-o tigaie punem untul la topit adaugand peste zeama si coaja de lamaie.Se lasa sa fiarba scurt, apoi se condimenteaza cu sare si piper.Cand sunt gata raviolii ii scurgem de apa si ii punem peste untul cu lamaie si "saltam" scurt in tigaie.
Se servesc cu restul de leurda taiata fasii sai daca mai doriti puteti sa mai radeti parmesan.
Pofta buna!
Cu reteta asta particip la Provocarea Dulce Romanie a carei gazda luna asta(si din pacate ultima gazda al intregului proiect) este Elena
marți, 11 martie 2014
Aperitiv cu morcovi
O simplitate, parol mon cher.
Nu ma credeti?Luati de cititi sau mai bine incercati si voi.
De cand Ramona ne-a propus luna asta in cadrul Provocarii Bucatar Curajos, la sectiunea sarat acest aperitiv, am spus: "asta-i de mine si papila mea" .Si asa a fost.
Mi-am luat morcovi tinerei dulcinei, aveam in casa patrunjel si coriandru , asa ca am purces la treaba.
Se curata morcovii si se taie bucati nici prea groase nici prea subtiri si se pun la fiert in apa cu sare.Se fierb in jur de 5 minute,cat sa fie fierti dar in acelas timp si crocantosi.
Se strecoara de apa si se lasa la racit.
Intre timp tocam marunt usturoiul, sau ne ajutam de presa, tocam verdeata( eu am pus juma-juma coriandru si patrunjel), iar cand morcovii s-au racit adaugam verdeata, usturoiul, condimentam dupa gust cu sare si piper, adaugam ulei de masline (in functie de cantitatea de morcovi pe care o detinem) si otet.
Daca nu va dati in vant dupa otet, faceti ca mine, puneti zeama de lamaie.
Ramona spune ca in Portugalia acest aperitiv se serveste cu paine unsa cu unt sau cu pate.
Eu am servit cu paine goala, dar as vedea combinatia si langa ceva gratar.
luni, 10 martie 2014
Dip cu vinete, usturoi si rodie
Acum vreo luna si ceva mi-a picat in mana "Jerusalem" o carte care nu se vrea a fi numai de bucate ci si o incursiune in atmosfera din Jerusalim.
Yotam Ottolenghi si Sami Tamimi, cei doi autori ai cartii, desi amandoi provin din Jerusalem (Sami este din partea musulmana de est a Jerusalemului, iar Yotam din partea evreiasca de vest a orasului) s-au intalnit la Londra.
Cand am vazut la Andra cartea m-am bucurat ca in Libraria Culinara a aparut si exemplarul asta, caci este o carte care merita sa o avem in biblioteca.
Prima reteta care v-a deschide seria de preparate din carea asta este una simpla de dip ce poate fi servit alaturi de peste sau carne la gratar.Dar cum aduce putin cu vinetele noastre poate fi mancat si simplu alaturi de paine proaspata.
Eu am servit alaturi de pastrav,dar si simplu.
Eu am avut vinetele deja la congelator,procedura e la fel ca pentru salata noastra de vinete, se coc vinetele, pe foc sau in cuptor, se decojesc si se lasa la scurs.
Portia mea e de 2 persoane:
300 gr vinete(coapte)
2 catei usturoi
coaja de la 1/2 lamaie(bio)
1 lingura zeama lamaie
3 linguri ulei masline
1 lingura patrunjel tocat
1 lingura menta tocata
~40 gr samburi de rodie
sare
piper
Se mixeaza in blender vinetele cu usturoiul si se amesteca cu jumatate din cantitatea de zeama lamaie si coaja, uleiul de masline, sare si piper proaspat macinat.Se lasa la temperatura camerei pentru 1 ora.In momentul servirii se amesteca cu restul de lamaie, menta si patrunjelul tocat.Se orneaza cu boabele de rodie si coaja de lamaie.
sâmbătă, 8 martie 2014
Marmelada de ananas si portocale
A trecut luna iubirii, ne aflam la inceput de primavara cand natura renaste, copacii infloresc, florile apar timide si ele , pasarelele canta, ce mai totul radiaza.
Si cum inceputul primaverii inseamna martisor, dar si ziua femeii, blogarii culinari au pus iarasi de o intalno-provocare;).
Fiecare a fost liber sa-si aleaga o retete care crede ca ar reprezenta pentru el martisorul.
Ei bine, eu cu gandul de a face cadou unor doamne m-am oprit la marmelada asta care noua ne place foarte mult.
Varianta mea e pentru Thermomix, dar poate fi adaptata foarte bine si pentru fiertul pe foc.
Am avut un ananas frumos , mare dulce si aromat pe care l-am combinat cu portocale rosii dar si normale in proportie de 1:1.
1 kg ananas
600 gr portocale
zeama de la 2 lamai
700 gr zahar( 2:1, cu factor gelifiere)
Se taie ananasul cubulete, se fileteaza portocalele si se adauga in vasul robotului si se mixeaza la treapta 5 pentru 4 secunde.Se adauga zaharul si zeama de lamaie si se pune la fiert la 100 grade pentru 10 minute la treapta 2.
Mie mi s-a parut putin cam moale asa ca am dublat timpul de fierbere.
Fierbine se pune marmelada in borcanele sterilizate , se sigileaza si apoi se lasa intoarse cu capacul in jos pana se racesc.
Cu siguranta doamnele care vor primi astfel de cadouri dulci or sa fie incantate, eu una as fi.
O primavara minunata va doresc Doamnele mele, dar si dragi Domni .
Si nu uitati sa vizitati si restul blogarilor care si-au facut putin timp pentru a sarbatorii martisorul.
1.Daiana si Cosmin http://www.simplusibun.ro/
2.Simona Alison's Trials
3.Monica - http://furnicutzabucatar.blogspot.ro
4.Mihaela - http://www.voguisine.ro/
5.Iolanda si Georgiana Voinea http://sisterskitchen.ro/
6.Camelia Croitor http://kmy50rynn.blogspot.ro/
7.Aura Carolina Popa http://bucatariaurei.blogspot.it
8.Cerasela Badr El-Din http://saffronanddates.blogspot.ae/
9. Lăcrimioara Mihaela http://aromeinbucatarie.blogspot.ro/
10.Iuliana Florentina Avram http://iulianaflorentina.blogspot.it/
11. Laura http://casutalaurei.blogspot.ro
12. Laura si Liana - http://transylvaniankitchen.blogspot.ro/
13. Paula Ion http://veseliainbucatarie.blogspot.ro/
vineri, 28 februarie 2014
Culoare, arome si o parada la sfarsit de iarna
V-ati obisnuit deja cu participarile la Provocarea Bucatar Curajos, asa ca nu este o noutate.Noutate ar fi ca nu prepar o reteta, dar nici asa nu pot spune ca e noutate, caci chiar daca voiam nu reuseam ca la distanta de un an sa gazduiesc aceasta provocare.
E adevarat ca acum un an gazduiam provocarea dulce , iar acum cea sarata.
Desi si anul trecut propuneam o reteta cu un iz mai apare se pare ca lumea adora mai mult dulciurile decat combinatiile fructate in combinatii sarate.
Oricum ma bucur ca totusi au fost fete care au dat curs provocarii mele si le multumesc pentru participare.
Va invit sa aruncati un ochi peste reteta provocatoare Risotto cu rodie si praz
In ordinea numerelor de pe tricou au gatit si aparut:
1.Claudia -Arome culinare
2. Mimmi - Bucate pe alese
3. Aura Carolina - Bucataria Aurei
4.Cerasela - Saffron and dates
5.Gina - Pofta buna
6. Iuliana - Cartea de bucate aromate
7. Geta - Pansy´s recipes
8. Ana Maria - Ama in bucatarie
Multumesc inca odata participantelor curajoase.
E adevarat ca acum un an gazduiam provocarea dulce , iar acum cea sarata.
Desi si anul trecut propuneam o reteta cu un iz mai apare se pare ca lumea adora mai mult dulciurile decat combinatiile fructate in combinatii sarate.
Oricum ma bucur ca totusi au fost fete care au dat curs provocarii mele si le multumesc pentru participare.
Va invit sa aruncati un ochi peste reteta provocatoare Risotto cu rodie si praz
In ordinea numerelor de pe tricou au gatit si aparut:
1.Claudia -Arome culinare
2. Mimmi - Bucate pe alese
3. Aura Carolina - Bucataria Aurei
4.Cerasela - Saffron and dates
5.Gina - Pofta buna
6. Iuliana - Cartea de bucate aromate
7. Geta - Pansy´s recipes
8. Ana Maria - Ama in bucatarie
Multumesc inca odata participantelor curajoase.
joi, 27 februarie 2014
Chec cu susan
Am in casa una bucata mancator in stil mare de chec si chiar imi ceruse mai acum cateva zile sa-i fac.
Cum eram deja in urma cu Provocarea Secreta (defapt mai facusem eu ceva, dar nu mi-a iesit aspectuos din lipsa de forme adecvate), am zis sa rasfoiesc iarasi blogul Danielei si mi-au picat ochii pe minunatul chec cu susan.
Si cand spun ca-i minunat, asa este.Eu am facut portie dubla si de pe o zi pe alta a mai ramas doar un sfert din el.Seara pana am venit eu de la munca, mancatorul de chec devorase deja una bucata, nu una felie.
Este atat de pufos ca nu te mai saturi de el.
Cum spuneam eu am facut portie dubla.
6 oua
240 gr. zahar
300 gr. faina
3 lingurite zahar vanilat(home made)
3 lingurite praf copt cu safran
100 ml apa
100 ml ulei porumb
1/2 lingurita sare
2 linguri cacao
esenta rom
susan
Ouale se mixeaza impreuna cu sarea, zaharul si zaharul vanilat pana se albesc si au o consistenta cremoasa.
Eu am amestecat uleiul cu apa si esenta de rom.Parful de copt si faina le-am cernut si in timp ce mixam ouale am inceput sa alternez amestecul de apa/ulei si faina punand putin cate putin pana am terminat de adaugat ambele amestecuri.
Susanul se rumeneste(pana devine auriu) intr-o tigaie uscata.Se ung tavile cu ulei(eu am folosit ulei cu rom) si se presara susanul, apoi trei sferturi din compozitie.Restul de compozitie se amesteca cu cacaoa si se adauga peste compozitia alba.
La final daca doriti sa-i dati un aspect mai marmorat va puteti juca cu o furculita amestecand in compozitie.
Daniela spune ca trebuie dat la cuptorul preincalzit la 170 grade Celsius pentru 30-35 de minute,acum depinde de cuptor.Al meu e cam fitos in ultimul timp asa ca a durat ceva mai mult.
Rezultatul este cum spuneam de-o pufosenie rar intalnita:).
Ii multumesc inca odata Danielei pentru ca a pus reteta, dar si Paulei , gazda noastra de luna aceasta care mi-a distribuit blogul Danielei.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)
































