miercuri, 9 aprilie 2014

Cheesecake cu rhabarba si capsuni



Daca tot ne apropiem de Paste si daca tot a aparut rhabarba, am zis sa mai incerc un cheesecake.
Cine nu face pasca poate sa inlocuiasca foarte bine cu acest minunat si racoritor desert.
Dupa atatea mancaruri grele si multe un desert racoritor e tocmai bun.

Blatul daca n-aveti timp(sau poate chef) se poate inlocuii cu aluat de cumparat, eu totusi l-am facut si am sa va povestesc mai jos pasii urmati ;).

Blat

200 gr faina
100 gr unt(temperatura camerei)
50 ml lapte
30 gr zahar
1 praf sare

Se amesteca toate ingredientele pana obtinem un aluat neted si elastic.Il dam la rece cam jumatate de ora.
Se poate face si cu o seara inainte.

Crema

300 gr rhabarba
20 gr zahar vanilat
200 gr smantana(dulce)
400 gr branza de vaci(quark)
2 oua
70 gr zahar
200 gr crema branza(gen Philadelphia)
2 linguri amidon

Daca va place mai dulce puteti marii cantitatea de zahar.

Punem intr-o cratita rhabarba taiata bucati impreuna cu zaharul, zaharul vanilat si 3 linguri cu apa.Se lasa la foc potrivit pana se inmoaie rhabarba.Se mixeaza pana obtinem un piure si lasam sa se raceasca apoi adaugam restul ingredientelor si amestecam pana toate sunt incorporate.

Daca vreti sa fiti siguri ca nu ramane aluatul necopt puteti sa-l dati inainte la cuptor pentru vreo 10 minute.Eu nu l-am dat, nu ramane necopt, doar putin umed din cauza cremei,dar este ok.

Forma folosita are diametrul de 26 cm.

Asadar ca dati sau nu in prealabil aluatul la cuptor, se pune compozitia peste aluat (nu uitati cand il intinde sa aveti grija sa formati si margini)si dam la cuptorul preincalzit la 180 grade si  se lasa 40 de minute(sau fiecare dupa cum isi cunoaste cuptorul).

Dupa ce s-a copt se lasa la racit si ne ocupam de jeleul de capsuni.

Jeleu de capsuni

1 tija rhabarba
350 gr capsuni
50 gr zahar
1 pastaie vanilie
1-2 linguri gelatina(granule)

Daca nu aveti capsuni proaspete puteti folosii si din cele congelate.

Rhabarba se curata, se taie bucati, capsunile se taie si ele si se pun impreuna cu zaharul si pastaia de vanilie(despicata si cu miezul scos) la foc mediu si lasam pana se inmoaie,mixam tot(nu uitati sa scoatei pastaia de vanilie) pana obtinem un piure.La final adaugam gelatina si amestecam bine pana se dizolva.

Se toarna peste cheesecake si se lasa pana a doua zi la rece.

Cui ii place rhabarba ii recomand din suflet acest desert, cine n-a incercat pana acum il sfatuiesc sa-l incerce, este un desert dulce acrisor tare racoritor.












Enjoy it!


luni, 31 martie 2014

Shake primavaratic



Am sa aduc azi in prin plan o bautura energizanta care poate inlocuii chiar si micul dejun.

Este perfecta pentru zilele mai calduroase ca si bautura racoritoare in timpul zilei.

Daca inlocuim laptele normal cu cel de migdale e o bautura raw perfecta.

Si daca e verde, e primavara, daca e primavara atunci sa ne creasca aripi.
Si chiar daca nu vom avea aripi de ingeri , totusi sa ne imaginam ca avem, caci bautura aceasta ne v-a da aripi.Si nu, nu este RedBull:)

Avem nevoie de:

4 banane coapte(dar nu moi)
200 ml lapte(migdale)
1 mana frunze de spanac(baby)
3-4 frunze menta
2 lingurite sirop agave(optional)

Bananele se taie bucati si se congeleaza.De preferat sa le congelati seara si dimineata sa fie gata pentru pregatirea bauturii.

Astfel bananele congelate se pun intr-un blender impreuna cu frunzele de menta, laptele si spanacul si se mixeaza bine.Daca vi se pare ca nu e destul de dulce pentru gutul vostru puteti indulcii cu sirop de agave, eu am zis pas.

Obtinem o bautura racoritoare,cremoasa, satioasa si energizanta.Pe mine ma ajuta dimineata  si mai ales cand am ore de sport.E energia de care am nevoie.Se stie ca desi calorioase bananele dau energie, de aceea si tenismenii le consuma in timpul meciurilor.


Daca doriti puteti servi cu cipsuri de ciocolata .

Cu reteta asta particip la Provocarea Dulce Romanie  care luna aceasta este gazduita de Elena

joi, 27 martie 2014

Desert cu mango




Dupa o reteta sarata, este cazul sa servim si un desert, nu?

Asa ca vin atentia voastra cu un desert usor cu mango si mascarpone.

Acesta minunatie ne-a fost oferita in cadrul Provocarii Bucatar Curajos , sectiunea dulciuri de catre Geta.Reteta propusa o gasiti pe blogul ei, mai exact Pansy´s recepies 

Eu am optat sa modific modul de asamblare a prajiturii propuse de Geta, am scos piscoturile si stratul de deasupra cu fructe si gelatina si am transformat prajitura intr-o crema la pahar.

Din toata reteta ei eu am pastrat crema, dar daca vreti sa vedeti si varianta originala va invit sa-i vizitati blogul.

250 ml frisca
4 linguri zahar
250 gr mascarpone
1 lingurita zahar vanilat (home made)
1 lingurita zahar vanilat cu lavanda (home made)
1 mango
1 lingurita scortisoara macinata
1 varf cutit cardamom macinat
2 foi gelatina


Eu am preferat sa pun mai putin zahar, mango fiind destul de dulce.

Foile de gelatina se pun la hidratat in apa rece.Puteti chiar sa puneti doar o foaie de gelatina sau deloc.
Se curata mango si se taia cuburi, se pune in blender si se face piure, apoi adaugam zaharul vanilat cu lavanda si zaharul normal.Amestecam si punem vasul la bain marie adaugand gelatina.Amestecam iarasi pana s-a topit gelatina.
Lasam la racit si ne ocupam de frisca.

Se bate frisca, apoi se adauga zaharul vanilat, scortisoara si cardamomul(eu am avut pastai,asa ca am macinat pe loc) impreuna cu mascarpone.Se mixeaza bine pana sunt toate incorporate.Cand piureul de mango s-a racit se adauga peste frisca si se mixeaza iarasi.

Eu am "tapetat" paharele cu capsuni taiate, am adaugat crema si am ornat cu maracuja.

Un desert simplu si delicios.






miercuri, 26 martie 2014

Caracatita la cuptor

Luasem acum vro luna caracatita proaspata,dar din lipsa de timp si inspiratie(voiam altceva inafara de salamul de caracatita de-l fac de fel), am congelat-o.
Insa acum inspiratia a venit si nu oricum, ci rasfoind blogul Iolandei si Georgianei, adica mai simplu  Sisterskitchen, blog care luna asta mi-a fost alocat in cadrul Provocarii Secrete a carei gazda ne este Iulian.

Pe blogul celor doua surori am gasit nenumarate retete minunate(si sigur ma voi reintoarce acolo sa ma mai inspir), dar de data aceasta am ramas la tentaculoasa caracatita.

Caracatita mea a avut in jur de 500 de grame, fiind doar doi am impartit-o normal, la 2.Am taiat-o bucati si am impartit-o in 2 vase individuale.
Am mai folosit:

6 catei de usturoi
foi de dafin(proaspete)
ulei masline
ardei iute taiat bucati
boia dulce
piper

In fiecare vas am pus cate 3 bucati de usturoi,1 foie de dafin si dupa gustul fiecaruia condimente.
Cum caracatita mea era congelata si nici strop de apa sarata pe ea, am adaugat spre sfarsit si ceva sare.
Doamna cu tentacule isi v-a lasa apa, asa ca nu este nevoie de adaugarea acesteia, se pune doar ulei de masline cat sa le acopere.
Asa arata tentaculoasa proaspata


Si inainte de a da vasele la cuptor


Se dau vasele la cuptorul preincalzit  la 180 grade Celsius si se lasa in jur de 50-60 de minute.
Inainte de a le scoate verificati caracatita, a mea dupa 50 de minute inca era o idee tare,asa ca am prelungit timpul.


marți, 25 martie 2014

Macrou marinat



Ce e mai frumos decat cand iti prepari singur conservele?Gustul si satisfactia degustarii preparatelor facute in casa nu se compara cu nici un produs cumparat.

Acum ceva timp am gasit reteta asta pe Arta culinara si cum am gasit macrou proaspat m-am si pus pe treaba.
Reteta este usoara, dar trebuie urmata in 3 pasi, adica 3 zile.

Avem nevoie de :

macrou proaspat
sare
otet
ulei

Acestea sunt principalele ingrediente, apoi in functie de gusturi se mai aduga: usturoi, ceapa, foi de dafin, piper rosu, diverse plante aromatice.

Am avut 2 bucati de macrou carora le-am taiat coada si capul

dupa care am purces la prima etapa: taierea lor bucati

am pus intr-un castron un strat de macrou dupa care am adaugat sare, apoi iarasi macrou si iarasi sare.Eu am folosit sare grunjoasa ,dar puteti pune si din cea fina.


Am acoperit vasul cu folie alimentara si am dat la frigider pentru 24 de ore.

Dupa cele 24 de ore se incheie prima etapa  si purcedem la ce-a de-a doua .

Spalam macroul sub jet de apa rece si lasam la scurs dupa care adaugam iarasi pestele in vas si daca doriti acum puteti adauga dupa gust condimente si legume.Eu am pus ceapa rosie taiata inele, boabe de piper rosu masline, morcovi.Se acopera cu otet alb.



Se acopera vasul si se da la frigider pentru inca 24 de ore.

La finalul celor 24 de ore de stat in otet, scurgem pestele si impreuna cu condimentele si legumele punem in acelas vas sau intr-un borcan si acoperim cu ulei(eu am folosit 1:1 ulei de masline cu ulei de floare).Eu am adugat si cateva crengute de rosmarin proaspat si foi de dafin.



Aceasta este ultima etapa, acoperit cu ulei, vasul cu macrou se da la rece pentruultimile 24 de ore, dupa care v-a fi gata de servit.

In borcan inchis ermetic eu l-am pastrat si o saptamana, cu siguranta ca merge si mai mult.


duminică, 23 martie 2014

Tort nemtesc cu branza sau pe scurt cheesecake




Reteta o am de mult de la Natalia, mi-a placut inca de la prima incercare.
Prima data m-a frapat numele.De ce tort, ca totusi e o prajitura.Dar odata ajunsa in Germania si luat contact cu dulciurile lor mi-am dat seama de legatura.
Din pacate in bucataria germana nu gasim asa multe dulciuri ca la noi, iar prajitura cu branza, care dealtfel nu e altceva decat un cheesecake , e la mare cautare.O gasesti chiar si congelata.

Daca facem abstractie de timpul lung de stat la cuptor, e o prajitura tare rapida.

 Cantitatile sunt pentru o forma cu diametru de 24-26 cm .

Blat:

200 gr faina
1 plic praf de copt
75 gr unt moale
esenta vanilie
1 ou

Reteta presupune un plic praf de copt, eu tot timpul pun mai putin ca nu-mi place sa simt gustul prafului de copt.

Amestecam toate ingredientele  pana obtinem un aluat neted, pe care cu ajutorul  a doua hartii de copt il intindem  astfel incat sa formam un cerc  potrivit pentru a tapeta forma de copt si a forma si margini de cate 3 cm.
Pai puteti pune bila de aluat in forma tapetata cu hartie de copt si apoi cu ajutorul manilor umezite intindem aluatul in forma.

Se da la rece cat ne ocupam de compozitie.

Umplutura:

750 gr branza de vaci
150 gr zahar
4 oua
2 lingurite zahar vanilat
250 ml lapte
2-3 linguri amidon

Astea sunt cantitatile de baza eu pentru varianta prezentata acum am inlocuit cele 750 gr barnza cu :


500 gr branza vaci
200 gr ricotta
50 gr Crème fraîche

Doua oua cu 2 galbenusuri se bat pana se albesc impreuna cu 100 gr zahar si zaharul vanilat.Adugam branza si amestecam , la final adaugand laptele si amidonul.Crema obtinuta se toarna pese blat.

Din restul de albusuri(2) si zahar (50 gr) se obtine o bezea care se adauga peste crema.

Se da la cuptor si se coace 60-70 de minute la 175-180 gr Celsius.

Daca bezeaua se face prea repede acoperiti forma cu folie de aluminiu.

La inceput crema v-a parea foarte lichida, dar la final v-a avea o consitenta cremoasa si fina.

Daca vi se pare prea lichid puteti pune bezeaua abia la jumatatea timpului cand s-a mai inchegat crema.

 
 





joi, 20 martie 2014

Ravioli cu leurda



Este primavara, in jur vedem cum totul inverzeste, natura renaste si noi odata cu ea.

Si cum putem sa ne bucuram de natura daca nu savurand bunatatile care ni le da?

Acum e vremea leurdei asa ca sa ne bucuram in plin de ea.Pe blog mai am retete cu leurda, de la supe pana la paté, asa ca de data asta am ales o reteta simpla cu ravioli.

Nu sunt greu de facut , chiar daca nu aveti ustensila necesara sau masina de paste.Mai mult dureaza sa asteptam cat lasam la rece aluatul.

Dar sa purcedem la treaba si sa lasam vorbaria.

Cantitatile sunt pentru 2 persoane.

Pentru aluat:

150 gr faina
2 oua
sare

Umplutura:

50 gr leurda
125 gr ricotta
1 galbenus
25 gr parmesan ras
1 lingura pesmet
sare
piper

Pentru sos:

50 gr unt
1 lingura zeama lamaie
coaja de la 1/2 lamaie

Eu la paste de fel folosesc o faina speciala grisata, dar puteti folosii si faina normala.
Se incorporeaza in faina cele 2 oua si un praf de sare si framantam pana obtinem un aluat neted si elastic.Infasuram in folie alimentara aluatul si dam la rece pret de 1ora.
Eu am lasat si mai mult, ca am facut aluatul dimineata si preparat ravioli cand am venit de la munca.

Inainte de a scoate aluatul de la rece pregatim umplutura.

Tocam leurda, oprind cateva frunze pentru ornat,ricotta o amestecam cu galbenusul, parmesanul ras, pesmetul, sare si piper, apoi adaugam leurda tocata.Amestecam pana se incorporeaza toate ingredientele.

Dam de-o parte si ne ocupam de aluat.

Daca a veti masina de paste dati aluatul prin ea formand foile (a mea a re 7 trepte, am facut foaia pe treapta 5), daca nu intindeti foilea ca pentru taitei, nici prea groase nici prea subtiri.

Daca aveti forma de ravioli, cum spuneam e mai usor, vor iesii toti egali, dar asta e mai putin important, gustul e important.

Daca nu aveti taiati foaia in doua (cat lucrati o foaie acoperiti cealata ca sa nu se usuce) si la distanta de 5 cm adaugati o lingurita(nu plina) de umplutura.

Cand ati terminat umplutura, cu ajutorul unei pensule inmuiate in apa, de jur impejurul compozitiei pensulati ca sa se lipeasca cea de-a doua foaie.
Puneti a doua foaie peste prima si incepeti sa presati de jur imprejurul umpluturii pentru a lipii foile si presati ca sa iasa aerul.


Taiati cu ajutorul pintenului(sau a unui cutit ascutit) ravioli


Punem la fiert apa  cu sare( cae o adaugam cand apa incepe sa fiarba) si cand apa incepe sa fiarba adaugam raviolii si lasam la fiert 5 minute.

Intre timp intr-o tigaie punem untul la topit adaugand peste zeama si coaja de lamaie.Se lasa sa fiarba scurt, apoi se condimenteaza cu sare si piper.Cand sunt gata raviolii ii scurgem de apa si ii punem peste untul cu lamaie si "saltam" scurt in tigaie.

Se servesc cu restul de leurda taiata fasii sai daca mai doriti puteti sa mai radeti parmesan.



Pofta buna!

Cu reteta asta particip la Provocarea Dulce Romanie  a carei gazda luna asta(si din pacate ultima gazda al intregului proiect) este Elena