duminică, 23 martie 2014
Tort nemtesc cu branza sau pe scurt cheesecake
Reteta o am de mult de la Natalia, mi-a placut inca de la prima incercare.
Prima data m-a frapat numele.De ce tort, ca totusi e o prajitura.Dar odata ajunsa in Germania si luat contact cu dulciurile lor mi-am dat seama de legatura.
Din pacate in bucataria germana nu gasim asa multe dulciuri ca la noi, iar prajitura cu branza, care dealtfel nu e altceva decat un cheesecake , e la mare cautare.O gasesti chiar si congelata.
Daca facem abstractie de timpul lung de stat la cuptor, e o prajitura tare rapida.
Cantitatile sunt pentru o forma cu diametru de 24-26 cm .
Blat:
200 gr faina
1 plic praf de copt
75 gr unt moale
esenta vanilie
1 ou
Reteta presupune un plic praf de copt, eu tot timpul pun mai putin ca nu-mi place sa simt gustul prafului de copt.
Amestecam toate ingredientele pana obtinem un aluat neted, pe care cu ajutorul a doua hartii de copt il intindem astfel incat sa formam un cerc potrivit pentru a tapeta forma de copt si a forma si margini de cate 3 cm.
Pai puteti pune bila de aluat in forma tapetata cu hartie de copt si apoi cu ajutorul manilor umezite intindem aluatul in forma.
Se da la rece cat ne ocupam de compozitie.
Umplutura:
750 gr branza de vaci
150 gr zahar
4 oua
2 lingurite zahar vanilat
250 ml lapte
2-3 linguri amidon
Astea sunt cantitatile de baza eu pentru varianta prezentata acum am inlocuit cele 750 gr barnza cu :
500 gr branza vaci
200 gr ricotta
50 gr Crème fraîche
Doua oua cu 2 galbenusuri se bat pana se albesc impreuna cu 100 gr zahar si zaharul vanilat.Adugam branza si amestecam , la final adaugand laptele si amidonul.Crema obtinuta se toarna pese blat.
Din restul de albusuri(2) si zahar (50 gr) se obtine o bezea care se adauga peste crema.
Se da la cuptor si se coace 60-70 de minute la 175-180 gr Celsius.
Daca bezeaua se face prea repede acoperiti forma cu folie de aluminiu.
La inceput crema v-a parea foarte lichida, dar la final v-a avea o consitenta cremoasa si fina.
Daca vi se pare prea lichid puteti pune bezeaua abia la jumatatea timpului cand s-a mai inchegat crema.
joi, 20 martie 2014
Ravioli cu leurda
Este primavara, in jur vedem cum totul inverzeste, natura renaste si noi odata cu ea.
Si cum putem sa ne bucuram de natura daca nu savurand bunatatile care ni le da?
Acum e vremea leurdei asa ca sa ne bucuram in plin de ea.Pe blog mai am retete cu leurda, de la supe pana la paté, asa ca de data asta am ales o reteta simpla cu ravioli.
Nu sunt greu de facut , chiar daca nu aveti ustensila necesara sau masina de paste.Mai mult dureaza sa asteptam cat lasam la rece aluatul.
Dar sa purcedem la treaba si sa lasam vorbaria.
Cantitatile sunt pentru 2 persoane.
Pentru aluat:
150 gr faina
2 oua
sare
Umplutura:
50 gr leurda
125 gr ricotta
1 galbenus
25 gr parmesan ras
1 lingura pesmet
sare
piper
Pentru sos:
50 gr unt
1 lingura zeama lamaie
coaja de la 1/2 lamaie
Eu la paste de fel folosesc o faina speciala grisata, dar puteti folosii si faina normala.
Se incorporeaza in faina cele 2 oua si un praf de sare si framantam pana obtinem un aluat neted si elastic.Infasuram in folie alimentara aluatul si dam la rece pret de 1ora.
Eu am lasat si mai mult, ca am facut aluatul dimineata si preparat ravioli cand am venit de la munca.
Inainte de a scoate aluatul de la rece pregatim umplutura.
Tocam leurda, oprind cateva frunze pentru ornat,ricotta o amestecam cu galbenusul, parmesanul ras, pesmetul, sare si piper, apoi adaugam leurda tocata.Amestecam pana se incorporeaza toate ingredientele.
Dam de-o parte si ne ocupam de aluat.
Daca a veti masina de paste dati aluatul prin ea formand foile (a mea a re 7 trepte, am facut foaia pe treapta 5), daca nu intindeti foilea ca pentru taitei, nici prea groase nici prea subtiri.
Daca aveti forma de ravioli, cum spuneam e mai usor, vor iesii toti egali, dar asta e mai putin important, gustul e important.
Daca nu aveti taiati foaia in doua (cat lucrati o foaie acoperiti cealata ca sa nu se usuce) si la distanta de 5 cm adaugati o lingurita(nu plina) de umplutura.
Cand ati terminat umplutura, cu ajutorul unei pensule inmuiate in apa, de jur impejurul compozitiei pensulati ca sa se lipeasca cea de-a doua foaie.
Puneti a doua foaie peste prima si incepeti sa presati de jur imprejurul umpluturii pentru a lipii foile si presati ca sa iasa aerul.
Taiati cu ajutorul pintenului(sau a unui cutit ascutit) ravioli
Punem la fiert apa cu sare( cae o adaugam cand apa incepe sa fiarba) si cand apa incepe sa fiarba adaugam raviolii si lasam la fiert 5 minute.
Intre timp intr-o tigaie punem untul la topit adaugand peste zeama si coaja de lamaie.Se lasa sa fiarba scurt, apoi se condimenteaza cu sare si piper.Cand sunt gata raviolii ii scurgem de apa si ii punem peste untul cu lamaie si "saltam" scurt in tigaie.
Se servesc cu restul de leurda taiata fasii sai daca mai doriti puteti sa mai radeti parmesan.
Pofta buna!
Cu reteta asta particip la Provocarea Dulce Romanie a carei gazda luna asta(si din pacate ultima gazda al intregului proiect) este Elena
marți, 11 martie 2014
Aperitiv cu morcovi
O simplitate, parol mon cher.
Nu ma credeti?Luati de cititi sau mai bine incercati si voi.
De cand Ramona ne-a propus luna asta in cadrul Provocarii Bucatar Curajos, la sectiunea sarat acest aperitiv, am spus: "asta-i de mine si papila mea" .Si asa a fost.
Mi-am luat morcovi tinerei dulcinei, aveam in casa patrunjel si coriandru , asa ca am purces la treaba.
Se curata morcovii si se taie bucati nici prea groase nici prea subtiri si se pun la fiert in apa cu sare.Se fierb in jur de 5 minute,cat sa fie fierti dar in acelas timp si crocantosi.
Se strecoara de apa si se lasa la racit.
Intre timp tocam marunt usturoiul, sau ne ajutam de presa, tocam verdeata( eu am pus juma-juma coriandru si patrunjel), iar cand morcovii s-au racit adaugam verdeata, usturoiul, condimentam dupa gust cu sare si piper, adaugam ulei de masline (in functie de cantitatea de morcovi pe care o detinem) si otet.
Daca nu va dati in vant dupa otet, faceti ca mine, puneti zeama de lamaie.
Ramona spune ca in Portugalia acest aperitiv se serveste cu paine unsa cu unt sau cu pate.
Eu am servit cu paine goala, dar as vedea combinatia si langa ceva gratar.
luni, 10 martie 2014
Dip cu vinete, usturoi si rodie
Acum vreo luna si ceva mi-a picat in mana "Jerusalem" o carte care nu se vrea a fi numai de bucate ci si o incursiune in atmosfera din Jerusalim.
Yotam Ottolenghi si Sami Tamimi, cei doi autori ai cartii, desi amandoi provin din Jerusalem (Sami este din partea musulmana de est a Jerusalemului, iar Yotam din partea evreiasca de vest a orasului) s-au intalnit la Londra.
Cand am vazut la Andra cartea m-am bucurat ca in Libraria Culinara a aparut si exemplarul asta, caci este o carte care merita sa o avem in biblioteca.
Prima reteta care v-a deschide seria de preparate din carea asta este una simpla de dip ce poate fi servit alaturi de peste sau carne la gratar.Dar cum aduce putin cu vinetele noastre poate fi mancat si simplu alaturi de paine proaspata.
Eu am servit alaturi de pastrav,dar si simplu.
Eu am avut vinetele deja la congelator,procedura e la fel ca pentru salata noastra de vinete, se coc vinetele, pe foc sau in cuptor, se decojesc si se lasa la scurs.
Portia mea e de 2 persoane:
300 gr vinete(coapte)
2 catei usturoi
coaja de la 1/2 lamaie(bio)
1 lingura zeama lamaie
3 linguri ulei masline
1 lingura patrunjel tocat
1 lingura menta tocata
~40 gr samburi de rodie
sare
piper
Se mixeaza in blender vinetele cu usturoiul si se amesteca cu jumatate din cantitatea de zeama lamaie si coaja, uleiul de masline, sare si piper proaspat macinat.Se lasa la temperatura camerei pentru 1 ora.In momentul servirii se amesteca cu restul de lamaie, menta si patrunjelul tocat.Se orneaza cu boabele de rodie si coaja de lamaie.
sâmbătă, 8 martie 2014
Marmelada de ananas si portocale
A trecut luna iubirii, ne aflam la inceput de primavara cand natura renaste, copacii infloresc, florile apar timide si ele , pasarelele canta, ce mai totul radiaza.
Si cum inceputul primaverii inseamna martisor, dar si ziua femeii, blogarii culinari au pus iarasi de o intalno-provocare;).
Fiecare a fost liber sa-si aleaga o retete care crede ca ar reprezenta pentru el martisorul.
Ei bine, eu cu gandul de a face cadou unor doamne m-am oprit la marmelada asta care noua ne place foarte mult.
Varianta mea e pentru Thermomix, dar poate fi adaptata foarte bine si pentru fiertul pe foc.
Am avut un ananas frumos , mare dulce si aromat pe care l-am combinat cu portocale rosii dar si normale in proportie de 1:1.
1 kg ananas
600 gr portocale
zeama de la 2 lamai
700 gr zahar( 2:1, cu factor gelifiere)
Se taie ananasul cubulete, se fileteaza portocalele si se adauga in vasul robotului si se mixeaza la treapta 5 pentru 4 secunde.Se adauga zaharul si zeama de lamaie si se pune la fiert la 100 grade pentru 10 minute la treapta 2.
Mie mi s-a parut putin cam moale asa ca am dublat timpul de fierbere.
Fierbine se pune marmelada in borcanele sterilizate , se sigileaza si apoi se lasa intoarse cu capacul in jos pana se racesc.
Cu siguranta doamnele care vor primi astfel de cadouri dulci or sa fie incantate, eu una as fi.
O primavara minunata va doresc Doamnele mele, dar si dragi Domni .
Si nu uitati sa vizitati si restul blogarilor care si-au facut putin timp pentru a sarbatorii martisorul.
1.Daiana si Cosmin http://www.simplusibun.ro/
2.Simona Alison's Trials
3.Monica - http://furnicutzabucatar.blogspot.ro
4.Mihaela - http://www.voguisine.ro/
5.Iolanda si Georgiana Voinea http://sisterskitchen.ro/
6.Camelia Croitor http://kmy50rynn.blogspot.ro/
7.Aura Carolina Popa http://bucatariaurei.blogspot.it
8.Cerasela Badr El-Din http://saffronanddates.blogspot.ae/
9. Lăcrimioara Mihaela http://aromeinbucatarie.blogspot.ro/
10.Iuliana Florentina Avram http://iulianaflorentina.blogspot.it/
11. Laura http://casutalaurei.blogspot.ro
12. Laura si Liana - http://transylvaniankitchen.blogspot.ro/
13. Paula Ion http://veseliainbucatarie.blogspot.ro/
vineri, 28 februarie 2014
Culoare, arome si o parada la sfarsit de iarna
V-ati obisnuit deja cu participarile la Provocarea Bucatar Curajos, asa ca nu este o noutate.Noutate ar fi ca nu prepar o reteta, dar nici asa nu pot spune ca e noutate, caci chiar daca voiam nu reuseam ca la distanta de un an sa gazduiesc aceasta provocare.
E adevarat ca acum un an gazduiam provocarea dulce , iar acum cea sarata.
Desi si anul trecut propuneam o reteta cu un iz mai apare se pare ca lumea adora mai mult dulciurile decat combinatiile fructate in combinatii sarate.
Oricum ma bucur ca totusi au fost fete care au dat curs provocarii mele si le multumesc pentru participare.
Va invit sa aruncati un ochi peste reteta provocatoare Risotto cu rodie si praz
In ordinea numerelor de pe tricou au gatit si aparut:
1.Claudia -Arome culinare
2. Mimmi - Bucate pe alese
3. Aura Carolina - Bucataria Aurei
4.Cerasela - Saffron and dates
5.Gina - Pofta buna
6. Iuliana - Cartea de bucate aromate
7. Geta - Pansy´s recipes
8. Ana Maria - Ama in bucatarie
Multumesc inca odata participantelor curajoase.
E adevarat ca acum un an gazduiam provocarea dulce , iar acum cea sarata.
Desi si anul trecut propuneam o reteta cu un iz mai apare se pare ca lumea adora mai mult dulciurile decat combinatiile fructate in combinatii sarate.
Oricum ma bucur ca totusi au fost fete care au dat curs provocarii mele si le multumesc pentru participare.
Va invit sa aruncati un ochi peste reteta provocatoare Risotto cu rodie si praz
In ordinea numerelor de pe tricou au gatit si aparut:
1.Claudia -Arome culinare
2. Mimmi - Bucate pe alese
3. Aura Carolina - Bucataria Aurei
4.Cerasela - Saffron and dates
5.Gina - Pofta buna
6. Iuliana - Cartea de bucate aromate
7. Geta - Pansy´s recipes
8. Ana Maria - Ama in bucatarie
Multumesc inca odata participantelor curajoase.
joi, 27 februarie 2014
Chec cu susan
Am in casa una bucata mancator in stil mare de chec si chiar imi ceruse mai acum cateva zile sa-i fac.
Cum eram deja in urma cu Provocarea Secreta (defapt mai facusem eu ceva, dar nu mi-a iesit aspectuos din lipsa de forme adecvate), am zis sa rasfoiesc iarasi blogul Danielei si mi-au picat ochii pe minunatul chec cu susan.
Si cand spun ca-i minunat, asa este.Eu am facut portie dubla si de pe o zi pe alta a mai ramas doar un sfert din el.Seara pana am venit eu de la munca, mancatorul de chec devorase deja una bucata, nu una felie.
Este atat de pufos ca nu te mai saturi de el.
Cum spuneam eu am facut portie dubla.
6 oua
240 gr. zahar
300 gr. faina
3 lingurite zahar vanilat(home made)
3 lingurite praf copt cu safran
100 ml apa
100 ml ulei porumb
1/2 lingurita sare
2 linguri cacao
esenta rom
susan
Ouale se mixeaza impreuna cu sarea, zaharul si zaharul vanilat pana se albesc si au o consistenta cremoasa.
Eu am amestecat uleiul cu apa si esenta de rom.Parful de copt si faina le-am cernut si in timp ce mixam ouale am inceput sa alternez amestecul de apa/ulei si faina punand putin cate putin pana am terminat de adaugat ambele amestecuri.
Susanul se rumeneste(pana devine auriu) intr-o tigaie uscata.Se ung tavile cu ulei(eu am folosit ulei cu rom) si se presara susanul, apoi trei sferturi din compozitie.Restul de compozitie se amesteca cu cacaoa si se adauga peste compozitia alba.
La final daca doriti sa-i dati un aspect mai marmorat va puteti juca cu o furculita amestecand in compozitie.
Daniela spune ca trebuie dat la cuptorul preincalzit la 170 grade Celsius pentru 30-35 de minute,acum depinde de cuptor.Al meu e cam fitos in ultimul timp asa ca a durat ceva mai mult.
Rezultatul este cum spuneam de-o pufosenie rar intalnita:).
Ii multumesc inca odata Danielei pentru ca a pus reteta, dar si Paulei , gazda noastra de luna aceasta care mi-a distribuit blogul Danielei.
vineri, 14 februarie 2014
Panna cotta and " My Funny Valentine"
Funny sau nu, ca sarbatorim sau nu Valentine´s Day, bloggerii culinari au pus iarasi de o intalnire.Fiecare a adus bucate care mai de care, mai funny, mai pe bune, mai care inspira iubirea, dar asta puteti observa singurii facandu-le o vizita.La finalul postului o sa gasiti lista cu toti cei care au luat parte la proiectul asta.
Eu am ales o reteta clasica dar aducandu-i o nota de iubire prin folosirea rodiei care este unul dintre fructele cu propietati afrodisiatice.
Reteta cred ca toti stiti ca este atat de simpla si pe cat de simpla este ,pe atat de delicioasa, plus ca se pot aduce tot felul de note si arome dupa gustul fiecaruia.
Si am folosit
240 ml smantana lichida
250 ml lapte
50 gr zahar
1 pastaie vanilie
12 gr gelatina
Pentru toping
240 ml vin
3 lingurite zahar
2 linguri boabe rodie
Se pun la fiert laptele, samantana, zaharul si pastaia de vanilie despicata(dupa ce s-a scos miezul care se lasa si el chiar daca v-a iesii pistruiata).Se pot pune in timp ce fierb si 1 lingura cu boabe de rodie.
Cat timp fierb laptele cu smantana(nu sa clocoteasca) punem la inmuitat in apa rece gelatina(eu am folosit gelatina rosie).
Cand au ajuns la punctul de fierbere se da cratita de pe foc si adaugam gelatina stoarsa bine, amestecand pana se dizolva.
Se toarna compozitia in vasele pe care le doriti si se lasa la rece(minim 4 ore).Cand compozitia s-a mai inchegat se purcede la prepararea topingului
Se pune vinul(poate fi alb sau rosu) intr-o cratita la fiert impreuna cu zaharul si boabele de rodie si se lasa la fiert in jur de 10 minute, pana scade la jumatate.
Se lasa sa se racoreasca putin apoi se adauga peste panna cotta.
Se serveste cu multa pofta si iubire.
Nu trebuie sa fie Valentine´s Day, Dragobete sau mai stiu ce sarbatoare, dragostea trebuie sa o sarbatorim zi de zi,caci in iubire si prin iubire trebuie sa ne petrecem zilele.
Si ca sa vedeti ce au pregatit colegii mei, va invit sa le faceti o vizita.
1. Didi Food Design
2. Lucian Food and Beyond
3. Brandusa Cooking With My Soul
4. Andreea Mohorea Retete ABC
5. Aura Carolina Popa Bucataria Aurei
6. Adriana Lucia Mara Dragostea in bucate
7. Andreea Denisa - Dea's Cakes
8. Daiana si Cosmin Simplu si bun
9. Dana Burlacu Prajiturici si alte dulciuri
10. Alexandra Butnari Gustolandia
11. Dia Daria Retetele mele dragi
12. Claudia Lecturi si Arome
13. Mihaela Voguisine
14. Oana Igretiu: Savori urbane
15. Lili Liliana: Cu Lili in bucatarie
16. Cerasela Badr El-Din: Safron and Dates
17. Monica Horoiu - Monya's...!!!
18. Iancu Lubita- Cu Lulu in bucatarie
19. Iuliana Miu Cartea de bucate aromate
20. Iuliana Florentina Avram Retete fel de fel
21. Alice Ciobanu Tara bucatelor
22. Paula Gafitescu: Enjoy Dessert!
23. Geta Cipaianu Pansy's recipe
24. Simona Alison's Trials
25. Iolanda si Georgiana Voinea sisterskitchen
26. Mihaela Sava LaPrajiturela
joi, 13 februarie 2014
Salata de fenicul cu pere si curmale
Stiti care este avantajul salilor de asteptare?Daca nu stiti , va spun eu: revistele cu retete:).
In una din perindarile mele mi-a cazut in mana o revista in care am descoperit reteta asta minunata.
Desi nu-s fan fenicul crud in combinatia asta mi-a placut.
Ca orice salata este simplu de facut, dar si sanatoasa si satioasa.
Avem nevoie doar de:
fenicul - 1 buc
telina(tija) - 2-3 buc
para - 1 buc
curmale - 6 buc
boabe rodie -2 linguri
Pentru dressing:
iaurt grecesc - 200 gr
otet balsamic(alb) - 1 lingura
suc portocale - 2 linguri
sare
chimen macinat
Pregatim dressingul amestecand iaurtul, otetul, sucul de portocale si condimentand dupa gust cu sare si chimen.
Feniculul se spala, se taie in patru apoi se taie fasii.Telina, se spala si ea apoi se taie bucati nici foarte mici nici foarte mari, daca aveti si frunze pe tija puneti-le si pe acelea, la fel si cele de fenicul.
Para eu am lasat-o cu oaja ca-mi place, dar putei sa o curatati.Eu am preferat sa tai para in patru si sa decorez castronul, dar puteti sa o taiati cubulete dupa ce i-ati scos casuta cu seminte.
Daca aveti curmale cu samburi ii scoteti, apoi taiati curmalele in bucati in functie de cat de mari sunt.
Se pun toate intr-un castron(fenicul, telina, curmale, pere) apoi se presara, eventual in straturi boabele de rodie si adaugam dressingul.
Poate fi o salata servita pur si simplu la pranz sau seara alaturi de paine proaspata fara nimic altceva.
Combinatia este minunata, gustul puternic al feniculului, impreuna cu dulceata perelor si a curmalelor vin sa completeze gustul putin acrisor al dressingului si boabelor de rodie.
miercuri, 12 februarie 2014
Cannelloni cu dovlecei,rucola si mascarpone
Ca-s o iubitoare a bucatariei italienesti poate pentru multi nu e o noutate, ca daca nu ma insel am mai spus de-a lungul timpului.
Imi plac preparatele rapide si daca sunt fara carne nu ma supar,pentru mine sunt delicioase oricum.
Asa ca pentru azi am ales o varianta vegetariana, dar totusi putin diferita fata de varianta clasica.
Multi poate ati mai intalnit retete de cannelloni vegetarieni umpluti cu ricotta si spanac, varianta clasica,care astazi eu o aduc la suprafata datorita lui Gino D´Acampo, dar inlocuind spanacul cu rucola si dovlecei, iar ricotta cu mascarpone.
Chiar daca nu aveti cannelloni puteti folosii foi de lasagne asa cum am facut eu.
Avem nevoie pentru 4portii de :
2 dovlecei
400 gr rucola
450 gr mascarpone
1 lingurita nucsoara macinata
200 gr parmesan
1kg rosii (conserva)
10 frunze busuioc
16 foi lasagne(sau cannelloni)
sare
piper
ulei masline
Inainte de a purcede la prepararea retetei am sa va spun ca eu rosiile le-am injumatatit, iar parmesanul l-am inlocuit cu pecorino.
Intr-o tigaie se pun patru linguri de ulei si se adauga dovleceii taiati cubulete mici impreuna cu rucola tocata mai grob.Se lasa la foc mediu sa se inmoaie,dar nu de tot, apoi se dau de-o parte sa se raceasca.
Cand s-au racit,pot fi calduti, se adauga mascarpone, nucsoara ,apoi jumatate din cantitatea de parmesan, se amesteca, condimentand cu sare si piper dupa gust.
In alt vas se adauga rosiile tocate(daca nu erau deja asa din conserva) , frunzele de busuioc tocate grob, sare, piper si 5 linguri de ulei, apoi le amestecam bine.
Daca nu aveti cannelloni, opariti foile de lasagne ca sa puteti sa le rulati.
Puteti folosii doua variante de umplere, rulati foile formand cannelloni lasand sa se zvante, ori puneti compozitia pe foaie si apoi rulati.
Daca optati pentru prima varianta sau daca aveti deja cannelloni cumparati pentru a putea sa-i umpleti mai usor puneti compozitia intr-o punga apoi taiati la capat si apoi umpleti, ca si cum ati avea un sac au poche.(varianta care o vazusem odata la Jamie Oliver).
Intr-o tava unsa se pun cannelloni umpluti apoi adaugati deasupra rosiile cu busuioc.
Se dau la cuptorul preincalzit la 200 grade Celsius pentru 15 minute, dupa care adaugam restul de parmesan si mai lasam inca 15 minute.
Sunt deliciosi si serviti atunci calzi si daca va mai raman si se racesc.
Cu retete asta praticip la Provocarea Dulce Romanie care luna asta este gazduita de Stefania, iar unul dintre ingredientele cu care aceasta ne-a provocat fiind crema mascarpone.
marți, 11 februarie 2014
Pancake cu suc de portocale
O portocala a dat nävalä, dar nu in zona navala ci intr-o oala :).
Si acum vreau voi sinceri cu mine a fi si sa ridice mana cel caruia clatitele nu-i plac, caci cine pancake n-a mancat.....a pardon aia era reclama la lapte covasit:))
Gata cu gluma, sa trecem la lucruri serioase ca nu-i de glumit cu mancarea.
Si sa va povestesc cu ce ne-a provocat Iuliana in cadrul Bucatarului Curajos la sectiunea dulce .
Iuliana a ales o reteta de Pancake cu portocale, o reteta usoara si delicioasa si cand spun delicioasa nu glumesc, caci au fost nu doar pe gustul meu ci si pe cel al omului din dotare neamator de pancake-uri ci fan clatite clasice.
Cate clatite au iesit nici nu mai stiu ca s-au dus.
Si am folosit:
300 suc portocale(rosii)
2 oua
50 g unt topit
2 lg zahar vanilat( cu lavanda)
200 gr faina(instant)
1 l-ta praf copt
1 varf cutit sare
Se amesteca sucul proaspat stors de portocale, untul topit(lasat la racit), ouale batute, dupa care se amesteca ingredientele uscate: faina, praful de copt, zaharul si sarea.
Eu am optat pentru zahar vanilat cu flori de lavanda facut de mine .
Ingredientele uscate se pun peste cele lichide si se amesteca bine ca sa nu faca cocoloase.Eu am lasat la odihnit vreo 10 minute.
Se pune o tigaie la incins si se unge cu ulei, cand s-a incins se toarna o jumatate de polonic de compozitie( eu fac de-o data cate 2-3 clatite), se lasa sa se faca pe-o parte(pana se desprinde de pe tigaie) ,apoi se intorce.Aveti grija sa nu fie focul prea tare si sa se arda ca apoi ramand la mijloc necoapte.
Cand au fost gata le-am servit cu file de portocale, miere si samantana indulcita cu zahar lavandat.
luni, 3 februarie 2014
La multi ani, copil!
Si a mai trecut un an si am crescut si chiar daca inca nu suntem stabili pe picioarele nostre ne mandrim cu cei doi ani de cand am rostit primele cuvinte in blogosfera culinara.
Am luat-o de-a busilea, ne-am ridicat in fund si am incercat sa facem primii pasi.
Mai avem pana sa crestem cu adevarat,dar suntem multumiti ca evoluam, din toate punctele de vedere.
Chiar daca anul trecut nu am fost asa de prezenti, am continuat sa evoluam, am facut primii pasi intr-o bucatarie semi profesionista, am dat cu nasul de stresul si lumea "nebuna" a gastronomiei.
Ce am mai invatat am incercat pe cat am putut sa vin sa impartasesc cu voi.
Chiar daca poate multi sunt timizi si nu scriu , eu stiu ca sunteti aici cu mine si va multumesc voua vizitatorii mei si nu, nu promit ca am sa fiu mai activa, dar stiu sigur ca voi si mereu aici si am sa incerc sa aduc lucruri noi, retete delicioase, rapide si sper ca pe placul vostru.
Va multumesc si sper ca in continuare sa ne dezvoltam impreuna, sa ne bucuram de viata, de natura, sa hranim sufletul atat cat si trupul.
Chiar daca n-am reusit la timp sa pregatesc ceva pentru aniversarea de doi ani a copilului meu de suflet, a blogului meu culinar, cu intraziere va servesc ( virtual )cu o felie de tort.
miercuri, 29 ianuarie 2014
Smoothie verde
Imi era dor de Smoothie-urile mele zilnice, asa ca m-am gandit ca este cazul sa trecem iarasi pe ele sa ne mai vitaminizam dimineata nu doar in timpul zilei mancand fructe.
Cred ca e cel mai rapid mic dejun, ca sa nu mai zic sanatos, asa ca va invit sa-l incercati.
Avem nevoie de
1 banana coapta
1 avocado
1 kiwi
1 portocala
sucul de la 2 portocale
Se blenduiesc toate ingredientele, daca il vreti mai zemos mai adaugati suc sau apa.Pe timp canicular sucul de portocala se poate inlocuii cu gheata pisata.
Un deliciu la pahar pe care vi-l recomand din suflet.
Abonați-vă la:
Postări (Atom)




















































