luni, 11 august 2014

Ravioli cu crema de vinete si dovlecei

Tot din categoria Mistery box challange, la editia de august pe care o gazduieste Gina de la Pofta buna, am venit cu ravioli home made.

Ador pastele si daca mai sunt si proaspete si mai bine.De fel cand fac paste folosesc ou, dar se poate si fara.

Pentru 2 portii am folosit:

150 grame faina pentru paste pe care am amestecat-o cu un strop de sare si apa cat sa obtin un aluat elastic.Dupa ce s-a incorporat toata faina, am format o bila , am infasurat altul in folie alimentara si am dat la rece pentru o ora.

Va sfatuiesc sa preparati umplutura cat sta aluatul la rece ca apoi sa aibe timp sa se raceasca sa nu fie pus fierbinte peste pasta.

Pentru umplutura am folosit:

2 vinete potrivite
1 dovlecel
1 capatana mica usturoi
3 rosii
2 crengute menta
sare albastra
ulei de masline cu aroma de lamaie


Am curatat vinetele si dovlecelul de coaja apoi am taiat cubulete.Rosiile le-am taiat si pe ele tot cubulete.
Intr-o tigaie am pus uleiul si usturoiul taiat pe jumatate, dupa care am adaugat dovlecelul , vinetele, crengutele de menta si rosiile, am lasat sa  pana s-au inmuiat.

La final, jumatate din usturoi am aruncat, am scos crengutele de menta si am pasat ce a ramas.Am condimentat.

Am lasat de-o parte si am trecut la intins foaia


Cu ajutorul unei lingurite am pus gramajoare de crema pe marginea foii, lasand cativa milimetrii distanta  si la margine si intre crema.Am suprapus foaia apoi am taiat patratele, iar cu ajutotul unei furculite am lipit marginile.

Recomandarea mea e sa-i lasati sa se usuce putin inainte sa-i puneti la fiert.

Am pus la fiert apa si am adaugat sarea in momentul cand incepe sa fiarba.Raviolii se fierb pret de 4 minute, fata de pastele uscate cele proaspat facute dunt gata mai repede.

Cat am fiert pastele am facut un semi sos, care se voia o spuma defapt, dar cum totul a fost facut la repezeala(asa cum e viata mea in ultimul timp, mereu pe fuga), a iesit mai lichid.

Ca sa iasa totusi spuma, e bine sa fie la temperatura camerei nu fierbinte.

Am pus la infuzat in lapte de migdale(50 ml) foi de menta si busuioc .Laptele de migdale e foarte simplu de facut, dar despre el am sa va povestesc intr-o alta postare.

Dupa ce au stat in lapte frunzele le-am dat in clocot, apoi am blenduit.Cum spuneam in momentul in care lichidul e la temperatura camerei iese o spuma tare frumoasa.

Dupa ce au fiert pastele, le-am scurs, apoi le-am pus intr-o tigaie incinsa unde am rumenit cateva migdale.

La final am servit cu sosuletul cu menta si busuioc.


vineri, 8 august 2014

Farfalle cu midii





Va povesteam prin ultima postare de noua provocare initiata de Cerasela si mai exact Mistery box challange.
Luna august gazda noastra este Gina de la Pofta buna, gazda bine voitoare care m-a nimerit din plin cu propunerile facute.
Gina ne arunca manusa si ne provoaca frumos sa folosim : dovlecei, vinete, fructe de mare/peste, rosii, busuioc, menta, pesmet, usturoi, migdale, ingredientul vedeta fiind PASTELE:

Cred ca e cea mai usoara alegere, dat fiind faptul ca suntem devoratori de paste, asa ca in urmatoarele zile vor veni pe rand cateva retete cu paste.

Prima reteta este una de farfalle cu midii, o reteta simpla, cum de altfel sunt cam toate retetele cu paste, dar in acelas timp delicioase.

Cantitatile  , aici e o mare problema cand gatesc paste, caci de fiecare data fac la ochi, iar pastele le cantaresc cu o farfurie cat ar veni de o portie.

Ce am folosit

farfalle
rosii
usturoi
patrunjel
ulei de masline
midii
dovlecei

 Intr-o tigaie am pus putin ulei de masline si usturoiul  taiat pe jumatate , apoi am adaugat dovleceii  taiati cubulete.Eu am avut dovlecei galbeni, asa ca nu se vad chiar foarte bine.Dupa vreo doua minute am adaugat si rosiile pe care  le-am oparit ca sa pot sa le scot mai usor pielita, dupa care le-am taiat cubulete scotandu-le in prealabil semintele.Am lasat totul cat sa se inmoaie dar totusi dovleceii sa fie inca crocanti.
Separat  am pus in alta tigaie ulei de masline si un catel de usuroi si am adaugat midiile pe care le-am lasat cateva minutele, nu foarte mult ca sa nu se intareasca.La final am adaugat patrunjel tocat si le-am adaugat peste dovlecei.Am condimentat cu sare si piper .
Pastele le-am fiert  al dente, dupa care le-am scurs si le-am adaugat peste dovlecei , am saltat in tigaie cat sa se intrepatrunda toate aromele si am servit cu mare pofta.






sâmbătă, 2 august 2014

Mistery box si un mini meniu



Probabil ca multi va uitati la Master Chef (nu conteaza tara) si stiti proba cutiei misterelor.Ei bine acum ceva timp Cerasela de la Bunatati de prin lume adunate ne-a propus o noua provocare .

In fiecare luna un bloger culinar ( lista gazdelor se face in grupul de pe Facebook) gazduieste provocare propunand o lista de 7 pana la 10 ingrediente plus inca unul care v-a fi vedeta si care trebuie sa apara in toate preparatele pregatite.
Regulile le gasiti la Cerasela pe blog.

Revenind la luna iulie, gazda noastra a fost Maria care ne-a provocat provocator:)) cu :  pepene roşu, ton, ciocolată neagră, vinete, nuci, ouă, bere, vişine  şi ingredientul vedetă CAŞCAVALUL.

Am incercat pe cat posibil sa folosesc toate ingredientele sau macar jumatate din ele.Initial gandisem altceva, dar pe parcurs mi-am schimbat planul , iar rezultatul a fost un aperitiv si un desert.

Cum in ultima perioada am dat-o pe antipasti cu vinete pe care noi le iubim, am zis sa raman pe aceeasi linie.

Rulouri de vinete umplute cu ton si gratinate cu cascaval

1 vanata mijlocie
100 gr  ton in suc propriu
nuci
1 catel usturoi
patrunjel
sare albastra
ulei cu aroma de cafea
cascaval ras

Vanata am taiat-o pe lungime cat mai subtire, feliile rezultate le-am pus pe gratarul incins, dar fara ulei, dupa care le-am scos intr-un caston si le-am lasat acoperite cat am pregatit tonul.

Am scurs de suc tonul, l-am amestecat cu nucile pisate, sare si uleiul cu aroma de cafea(merge de minune la peste).
Pe fiecare felie de vanata am pus cam o lingurita de ton, peste care am pus usturoiul pisat amestecat cu putin ulei si patrunjel.

Am rulat si pus intr-un vas termoezistent.Cand am terminat de umplut, am presarat deasupra usturoiul amestecat cu patrunjel 

si apoi cascavalul ras si am dat scurt la cuptor pe optiunea grill cat sa se topeasca si sa prinda o culoare frumoasa.




Merg de minune servite calde cat si reci.





Ps: in mod normal in lista n-ar trebuii sa apara usturoiul, abia tarziu mi-am dat seama ca nu era in lista extra de ingrediente.Asa ca-mi fac mea culpa  Cerasela.


Si cum mai aveam ingrediente nefolosite am pus si de un desert.

Pepene rosu in aluat de bere cu cascaval

De data asta am folosit la ochi ingredientele

Pentru aluatul de bere am folosit  1 ou pe care l-am batut, am adaugat putin zahar cam 2 linguri de cascaval ras, 20-30 ml bere si faina cat sa obtin o consitenta ca pentru clatitele americane.

Pepenele l-am portionat bilute, le-am dat prin aluat si le-am prajit la foc rapid pana au prins o culoare aurie.
O parte le-am servit simple, o parte le-am dat prin ciocolata neagra topita si le-am tavalit ptin nuci.






Desi obisnuit domnul meu cu combinatiile nebune care le fac, de data asta nu i-am spus ce am pus, am zis doar aluat de bere fara a mentiona cascavalul.
A mancat din ele si concluzia a fost:initial sunt mai ciudate dar apoi nu te poti oprii din mancat.Din ce apare in poza eu doar o jumatate am luat ca sa vad daca merita sa va povestesc, restul au dispartut instant savurate de al meu sot.Acum o sa trebuiasca sa repet ca sa pot sa savurez si eu;)

vineri, 11 iulie 2014

Blue Curaçao Panna Cotta



Cred ca este unul dintre cele mai usoare deserturi care se pot face si cu care te poti juca combinand diverse arome.
Il poti servii la pahar, il poti pune in diverse recipiente si apoi rasturna, il poti servii simplu sau cu sosuri.Totul tine de gust, de dorinta, de preferinta:).

De data asta fiind o ocazie putin mai speciala am optat pentru varianta cocktail.Desi o zi mai speciala, fiind in timpul saptamanii am facut o cantitate numai pentru doi, asa ca voi daca doriti inmultiti cu cat doriti;).

200 ml frisca lichida
100 ml lapte
1/2 pastaie vanilie
50 gr zahar
8 gr gelatina
30 ml Blue Curaçao

Gelatina as fi putut sa pun chiar 5-6 gr dat fiind ca panna cotta ramanea in pahar si nu o rasturnam, dar am vrut sa fie gata in cateva ore ca doar atat aveam la dispozitie.

Se pune gelatina la hidratat in apa rece.Frisca o punem impreuna cu laptele, zaharul si vanilia(careia i-am scos miezul,dar lasam si pastaia) intr-o craticioara si lasam pe foc pana se incalzeste,dar sa nu clocoteasca.Cand este gata , stoarcem gelatina si o adaugam, amestecand pana se dizolva.La final am adaugat Blue Curaçao .Daca vreti sa fiti siguri ca nu ramane gelatina netopita, strecurati.
Se toarna in recipiente si se da la rece.

Nu-i asa ca este tare simplu?

Eu cum spuneam am servit sub forma de cocktail, am pus cateva bucati de pepene rosu in pahar si apoi am turnat lichidul.As fi putut sa pun si masline verzi,dar voiam o pata de culoare.




miercuri, 25 iunie 2014

Cheesecake cu fructe



Ador cheesecake-urile, mai ales vara cand nu trebuie sa stau sa coc, iar cel de fata este ideal.

Se pot face combinatii de fructe dupa gust, dupa sezon.

Am vazut prima data reteta la Dorina si de atunci am ramas indragostita, plus ca pe unde l-am dus sau facut cadou a primit doar cuvinte de lauda.
Cantitatile sunt pentru o forma de 24-26 cm.

Blat:

200 gr biscuiti
100 gr unt

Eu am folosit biscuiti integrali, iar untul l-am inlocuit cu cel de cocos.Cine doreste poate adauga si zahar pudra in compozitie, eu am sarit ca nu-mi place foarte dulce.
Biscuitii se macina (puteti sa-i macinati mai grob sau fin in functie de gust) si se amesteca cu untul (aflat la temperatura camerei) pana se incorporeaza total.Se tapeteaza o forma cu pereti detasabili cu hartie de copt( eu prefer asa ca sa pot transfera apoi in alta forma) si punem amestecul de biscuti niveland bine.Dam forma la rece si ne ocupam de umplutura.

Crema de branza:

250 gr iaurt grecesc
250 gr quark(branza vaci)
250 ml frisca lichida
15 gr gelatitna

La fel ca si la blat, eu am sarit zaharul, dar daca va plac deserturile mai dulci puteti adauga dupa gust.
Se pune la hidratat gelatina, iar intre timp am amestecat iaurtul cu branza si 1 lingurita apa de flori(nu, nu , nu apa in care au stat florile:-)).Frisca am batut-o si pe ea (cat sa stea "bat") si am pus-o peste crema de branza amestecand usor cu o paleta.

Gelatina hidratata se stoarce (dar nu total) si se pune pe foc sa se topeasca.Astfel topita gelatina se adauga peste crema de branza si frisca, amestecand bine sa se incorporeze uniform.Se toarna peste blat si se da la rece pentru minim 3-4 ore.Eu am lasat pana a adoua zi.

Topping de fructe:

Ei aici e in functie de ce fructe detineti, cantitatile ar fi 1:1 fructe si zahar.

De exemplu la ultimul cheesecake facut am avut un amestec de afine de cultura, zmeura si capsuni.Dat fiind ca fructele erau foarte dulci cantitatea de zahar am scazut-o.
Ca sa va faceti o idee am avut asa:

360 gr afine
120 gr zmeura
60 gr capsuni
300 gr zahar
2 linguri amidon

Se pun fructele impreuna cu zaharul intr-o cratita si cu putina apa (la cantitatea  pusa de mine eu am adaugat 3 linguri apa).Se lasa pe foc 15 minute, apoi am dizolvat amidonul cu putina apa rece si am turnat peste fructe.Se lasa sa traga un clocot apoi se dau de-o parte la racit.

Cand s-a racit se toarna peste cheesecake.


Si o alta varianta cu topping de coacaze negre


Cum spuneam, eu il ador este usor de facut, cremos, racoritor, iar daca nu se indulceste prea mult este ideal.

miercuri, 18 iunie 2014

Gem de capsuni, rhabarba si menta



Este oficial, s-a deschis sezonul capsunilor.

Ok, ok, capsuni sunt de mult pe piata, dar la mine in zona, campul unde sunt capsuni, abia de o saptamana s-a deschis.Si cum ador sa-mi culeg singura capsunile , am purces cu galetusa la cules de capsuni.

O parte din capsuni, au ajuns dulceata, din capsunele mici si aromate lasate intregi.
Chiar si in gem nu le-am maruntit prea tare caci imi place sa simt bucata de capsuna.

Asadar avand capsuni aromate, ultimile tije de rhabarba din gradina si menta parfumata am purces la treaba.

830 gr capsuni
220 gr rhabarba
275 gr zahar
zeama de la 1/2 lamaie
2 linguri menta proaspat tocata

Capsunile spalate le-am taiat pe jumatate(nu erau foarte mari), rhabarba am curatat-o si am taiat-o bucati de 3-4 cm, le-am pus pe amandoua intr-o cratita incapatoare, am adaugat zaharul si am pus pe foc.
Am lasat sa fiarba, luand mereu spuma, iar in momentul in care n-a mai facut spuma, am adaugat zeama de lamaie.
Ca la orice dulceata sau gem lasam pe foc (si nu uitati sa stati prin preajma ca sa nu aveti apoi treaba la spalatul aragazului) pana in momentul in care trece testul cu picatura, adica punem pe o farfurie curata o picatura din compozitie si daca nu mai curge inseamna ca este gata.

Rhabarba s-a inmuiat,o parte din capsuni s-au sfarmat ,dar multe au ramas asa cum imi doream eu.La final cand a fost gata, am luat de pe foc si am adaugat menta.
Se toarna asa fierbinte in borcanele sterilizate in prealabil, se sigileaza si apoi le intoarcem cu susul in jos si le infasuram intr-un prosop.

Nu pot descrie in cuvinte mirosul care era in casa, mai ca as face in fiecare zi gemuri si dulceturi :-).







marți, 17 iunie 2014

Din nou....macarons




Uneori cand imi pun in gand ceva nu ma las pana nu duc pana la bun sfarsit ce mi-am propus.
In momentul de fata sunt undeva la mijloc, caci pana la ajunge la macarons-ii perfecti mai am cativa pasi de facut.
In momentul in care imi vor iesii perfecti cu bezeaua frantuzeasca, am sa trec sa mai incerc cu cea italiana.Pana atunci  va povestesc inca odata cum ii fac prin metoda bezelei frantuzesti.

Reteta de baza din care ies aproximativ 25 de macrons cu un diametru de 3cm:

90 gr faina de migdale
150 gr zahar pudra
72 gr albusuri
20 gr zahar tos
un strop de sare
2-3 picaturi zeama lamaie

In functie de culoare se pot adauga coloranti sau cacao.

Prima reteta v-a fi una cu cacao , unde 20 g zahar pudra din cele 150 gr aflate in reteta de baza le-am inlocuit cu cacao.

Pasii exacti ii gasiti si aici, dar mai copiez inca odata ce am scris acum cateva luni:

Incepem prin a cerne faina de migdale si zaharul pudra pentru a obtine niste macaronsi cat mai fini.Totusi pentru o textura si mai vina se poate mixa amestecul zahar faina pret de 1 minut.

Punem intr-un vas albusurile cu un praf de sare si incepem sa mixam.Cand incepe sa se formeze masa alba si frumoasa precum zapada adaugam zaharul tos si amestecam in continuare ,adaugand si zeama de lamaie(pentru a da luciul "zapezii nostre) si colorantul alimentar(daca doriti colorati).

In momentul cand albusurile sunt batute "bat" adaugam treptat faina de migdale amestecata cu zaharul pudra si amestecam cu o spatula moale(de silicion).De preferat sa se adauge i n trei etape faina.

Un tips pentru a obtine o compozitie buna este sa nu amestecati prea mult, va veti da seama ca sunt gata atunci cand lasati sa cada de pe paleta aluatul, acesta aplatizanduse in cca 10 secunde.De preferat este sa se amestece mai putin decat prea mult.

Un alt tips pentru a obtine niste macaronsi frumosi este sa nu va ocupati de ei daca afara este umezeala,sau daca in timp ce ii faceti gatiti ceva cu aburi, caci or sa se lase si munciti in zadar.

Se pune compoziti in sac à poche si cu ajutorul unui dui cu varf rotund  turnam compozitia in tava tinand  perpendicular sac à poche-ul si formand cercuri de 2,5 -3 cm lasan distanta intre ei caci ei se vor latii.
Daca nu aveti folie speciala de macaronsi, puteti pe foaie de copt sa formati voi cercuri pentru a obtine macaronsi egali.

Cand ati umplut tava ridicati si loviti usor de masa pentru a aplatizare si pentru a scoate bulele de aer.Daca v-au ramas mot ca la bezele acum e timpul sa retusati cu ajutorul degetului.

Se lasa intr-o incapere uscata la uscat pentru a se forma crusta („le croutage“) in jur de 30 pana la 60 de minute.Va veti da seama ca sunt gata cand atingand usor suprafata cu degetul veti simti crusta.

Cand sunt uscati se dau la cuptorul preincalzit la 155 gr pentru 15-18 minute.Acum depinde de cuptorul fiecaruia, important este ca temperatura sa nu fie foarte ridicata.

Daca aveti un cuptor care nu coace uniform cam dupa 7-8 minute intoarceti tava.
Cand timpul s-a scurs si macaronsii nu s-au desprins de pe foaie mai lasati putin caci nu sunt gata si o sa aveti niste chestii cleioase.Daca doar putin sunt prinsi, puteti sa opriti focul si sa-i mai lasati putin cu usa intre deschisa.

Prima tura , adica cea cu cacao, eu doar am cernut amestecul, fara a mixa si se vede ca sunt un strop mai grunjosi.

I-am umplut cu ganache de ciocolata 

100 gr ciocolata neagra cu portocale(70% cacao)
200 ml frisca lichida

Se pune la incalzit frisca, fara a o fierbe.Se ia de pe foc vasul si se adauga ciocolata rasa, amestecand pana aceasta s-a topit.Se lasa minim 2 ore in frigider, apoi se mixeaza si se umplu macarons-ii(asta daca mai aveti ce umple, caci mie mi-au dispartut cat a stat crema la frigider:-)




A doua varianta este reteta de baza in care am folosit colorant verde(cumparat din farmacie) si i-am umplut cu o crema din unt, capsuni si menta.

150 gr unt la temperatura camerei
75 gr capsuni
75 ml sirop capsuni
2 linguri menta proaspat tocata

Capsunile spalate si uscate se taie si se pun peste sirop(eu am folosit siropul de la dulceata ce tocmai o terminasem) si mixam pana obtinem un piure.

Untul se freaca si turnam usor piureul de capsuni peste pana obtinem o crema fina.La final eu am adaugat si capsuni din dulceata si mentea marunt tocata.
Cum mai avem ganache de ciocolata de la primele, am umplut o parte cu creme de capsuni, o parte cu ganache.



Am folosit de data asta si foaia speciala de macronsi, dar recunosc ca nu prea imi place ca iese inca o dublura la picioruse, asa ca am sa raman la clasica hartie de copt.


Runda a doua n-au iesit foarte estetice,dar aici intervine vina mea cu cuptorul.